Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Ü

Üye silindi 58480

Bilmediğim için soruyorum. Miraç ayette sabit mi ?

“Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz el-Mescidül-Aksa’ya (yeryüzüne en uzak olan mescide) götüren O Allah her türlü noksanlıktan yücedir. Gerçekten O, işitendir görendir.” (İsra, 17/1)

Yani sabit.

Ayetle sadece vurgu yapilmis. Ve arastirma konusu birakilarak evrenin taban kuvvetleri vurgulanmis. Onun haricinde Hz. Peygamber yolda gelen kervanlari da goruyor ve kervanlar ulastiginda hem kervancilardan hem de Mescidul Aksadan tam tarifler veriyor, felanca kisi felanca mal aliyordu, gibi... Yani hadislerde de tam guven oyu ile sabit

ayikizleri

Kayıtlı Üye
'' 1.999..9'u bize 2 diye yutturmaya çalışan dünyanın çocuklarıyız. Dünya da aslında tam gibi görünen irrasyonellik harikası. İşte bunu için hayat yok. Olsa dahi irrasyonel.. yani anlamsız. Tabikide dünyanın anlamı olması gerekmiyor. Onu anlamlandırmaya çalışanlar, üzerinde yaşayan akıl sahibi yaratıklar. Geldiğimiz nokta ortada.. ''

Sayılara güzel bakış yakalayan bir kitaptan alıntı. Her zaman sevdim bu paragrafı.
Bunun için limit konusu var ve limitte 1,9=2 olur ama olaya sezgisel bakarsanız 1,999=2 değildir.

Bilgi yanlis bile olsa ben onu yanlislar kategorine alir ve boylece varsayim azaltarak asil bilgiye bir adim daha yaklasirim der gibi oldu,
Bu ozguven beni fena cezbetti. tebrik ederim.

Asil soruya gecebilirim o halde :

Asagidakilerden hangisi digerinden daha iyi tanimlanabilmis bir soyuttur.
a ) Sayilar
b ) Ask
Ben sayılar derim, aşkı henüz yaşamadım yada ona yüklediğim anlam boyutuna erişemedim. Herkesin bunu içinde farklı hissettiğini düşünüyorum. Tıpkı parmak izimiz gibi; hayallerimiz, hislerimiz ve imgelerimizin benzese bile asla aynı olamayacağı gibi.
Sayılar ise aklıma galileo'nun şu sözünü getirir; matematik tanrı'nın evreni yazdığı dildir.

Ü

Üye silindi 58480

Ogrenmenin en iyi yolu yasami tehdit eden yogun baski midir ?

Impulse

Kayıtlı Üye
Bilmediğim için soruyorum. Miraç ayette sabit mi ?
“Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketlendirdiğimiz el-Mescidül-Aksa’ya (yeryüzüne en uzak olan mescide) götüren O Allah her türlü noksanlıktan yücedir. Gerçekten O, işitendir görendir.” (İsra, 17/1)

Yani sabit.

Ayetle sadece vurgu yapilmis. Ve arastirma konusu birakilarak evrenin taban kuvvetleri vurgulanmis. Onun haricinde Hz. Peygamber yolda gelen kervanlari da goruyor ve kervanlar ulastiginda hem kervancilardan hem de Mescidul Aksadan tam tarifler veriyor, felanca kisi felanca mal aliyordu, gibi... Yani hadislerde de tam guven oyu ile sabit

Miraç hadisesinde iki mucize var.
İlki peygamberin Mescidi Haram dan (Kabe den) Mescid i Aksa ya bir gece de gitmesi ki Kuran da İSRA(gece yürüyüşü) diye geçer.
Miraç diye nitelenen kısım yani Mescidi Aksa dan göğe yükselme mevzuu ise isim olarak Kuran da yazmıyor. Hadislerde var, bunlar sıhhat bakımından sahih hadîslerdir.

Miraç ta beş vakit namaz ümmeti Muhammed e emrediliyor, Amenerrasulü (Bakara süresi son iki ayeti) vahyolunuyor ve müslümanların bütün günahları affolunuyor.
Örnegin diger kandiller kabul görmüyorken Miraç Kandili Arap lar tarafından kabul edilen tek kandil gecesi olma özelliğine sahiptir.
Kuran da ki İsra olayını kabul etmek zorunda oldukları için Mirac hadisesi ni diğer kandiller gibi yok sayamıyorlar. Normal şartlarda herkesten önce vahhabi ve selefi kafası kabul etmezdi zaten. Müşriklere, kafirlere sıra gelmiyor yani. : )
Mirac bir astral seyahat olabilir mi
Mirac peygamberimizin her aşamasına bizzat bedeniyle iştirak ettiği bir hadise.
Deliller bu yönde. Peygamberler insanlar içinde en seçkin zümre oluyor. Peygamberler içersinde ise Hz. Muhammed en üstünü. Peygamberlerin mucizeleri de Kur an la sabit. Yani olaganüstü hadiseler peygamberler için her an olağan türden şeyler haline gelebiliyor.
Rabb onları yeryüzünde elçi seçer de yalnız bırakır mı hiç ?
Peygamberlik makamı alınmaz verilir. Onlar bu görevi seçmemiş, bu göreve seçilmişler.

Hasılı Astral deve de kulak kalıyor sevgili dhardhar. Ama astral de sıradan bir hal degil. Astral halini alim zatlar yaşar ama mahiyeti farklı tabi. Tıpatıp aynı değil.

Sana bir hadise anlatayım. Peygamber in katılmadığı savaşlara seriyye deniyor. Sahabe harp meydanında kıran kırana cenk ederken peygamberimizin Medine de sohbet esnasında bir sürü sahabenin gözü önünde savaştaki komutana taktik verdigi oradan bulunan sahabilerce işitilmiş. Şahid i çok, sahih hadistir.
Ulema bu hadisten ötürü o savaşı seriyye değil de, gazve(peygamberin katıldığı savaş) olarak ele alır, düşünün.

Bu türden bir şeyi astral olarak degerlendirebilirsin zararı yok ama miraç başka bir şey.
Hiç kimseye nasip olmamış ve olmayacak bir hadisedir o Allahın sevgilisine, habibine özel bir hediyesidir.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Miraç hadisesinde iki mucize var.
İlki peygamberin Mescidi Haram dan (Kabe den) Mescid i Aksa ya bir gece de gitmesi ki Kuran da İSRA(gece yürüyüşü) diye geçer.
Miraç diye nitelenen kısım yani Mescidi Aksa dan göğe yükselme mevzuu ise isim olarak Kuran da yazmıyor. Hadislerde var, bunlar sıhhat bakımından sahih hadîslerdir.

Miraç ta beş vakit namaz ümmeti Muhammed e emrediliyor, Amenerrasulü (Bakara süresi son iki ayeti) vahyolunuyor ve müslümanların bütün günahları affolunuyor.
Örnegin diger kandiller kabul görmüyorken Miraç Kandili Arap lar tarafından kabul edilen tek kandil gecesi olma özelliğine sahiptir.
Kuran da ki İsra olayını kabul etmek zorunda oldukları için Mirac hadisesi ni diğer kandiller gibi yok sayamıyorlar. Normal şartlarda herkesten önce vahhabi ve selefi kafası kabul etmezdi zaten. Müşriklere, kafirlere sıra gelmiyor yani. : )

Mirac peygamberimizin her aşamasına bizzat bedeniyle iştirak ettiği bir hadise.
Deliller bu yönde. Peygamberler insanlar içinde en seçkin zümre oluyor. Peygamberler içersinde ise Hz. Muhammed en üstünü. Peygamberlerin mucizeleri de Kur an la sabit. Yani olaganüstü hadiseler peygamberler için her an olağan türden şeyler haline gelebiliyor.
Rabb onları yeryüzünde elçi seçer de yalnız bırakır mı hiç ?
Peygamberlik makamı alınmaz verilir. Onlar bu görevi seçmemiş, bu göreve seçilmişler.

Hasılı Astral deve de kulak kalıyor sevgili dhardhar. Ama astral de sıradan bir hal degil. Astral halini alim zatlar yaşar ama mahiyeti farklı tabi. Tıpatıp aynı değil.

Sana bir hadise anlatayım. Peygamber in katılmadığı savaşlara seriyye deniyor. Sahabe harp meydanında kıran kırana cenk ederken peygamberimizin Medine de sohbet esnasında bir sürü sahabenin gözü önünde savaştaki komutana taktik verdigi oradan bulunan sahabilerce işitilmiş. Şahid i çok, sahih hadistir.
Ulema bu hadisten ötürü o savaşı seriyye değil de, gazve(peygamberin katıldığı savaş) olarak ele alır, düşünün.

Bu türden bir şeyi astral olarak degerlendirebilirsin zararı yok ama miraç başka bir şey.
Hiç kimseye nasip olmamış ve olmayacak bir hadisedir o Allahın sevgilisine, habibine özel bir hediyesidir.
Maalesef bana cok inandirici gelmiyor uzgunum.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
İnsan aklının 3B de kısıtlı olmasının sebebi, çok daha üst boyutlarda yaratılmış olması mıdır ?

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
İnsan aklının 3B de kısıtlı olmasının sebebi, çok daha üst boyutlarda yaratılmış olması mıdır ?
Hümanoyalar 12 sarmallıdır, 10 u kilitlenip 2 açık sarmalla 3b ye indirilmiştir. 3. Boyut derken olması gereken bilinçten bahsedilir ama 3b katmanında 2.boyut bilince sahip beşer de vardır. 3. Katmanda aynı şekilde sarmal kilitleri çözülmeye başlamış 4b,5b,6b bilince sahip insanlarda vardır.

Ü

Üye silindi 58480

3b` nin tek bir kötü tarafı var. O da; 4b, 5b, 6b, 7b, lerde yaşadığın deneyimleri anlamaya çalışırken , o boyutların argümanlarına sahip olmadığın için ne yazık ki beyninde 3b ye indirgemek zorunda kalıyorsun. Temsil, ikna ve aktarımda ne yazık ki yarı yarıya anlam buharlaşması bu yuzden oluyor.

Nedensellik ilkesi bana göre seni MAtrixte tutmak isteyen Ajan Smith` tir.

Çünkü üst boyut alt boyutu yönetir. İnanç gücü ile gelen yüklü para 4bplus` ta yaptığın bir etkileşim dolayısı ile gelmiştir. Ama nedensellik ilkesi onu 3b de belli normlara sokarak tarif eder. MEsela der ki piyasalar hareketlenmişti o yüzden doğru ata oynadın der.

ÜSt boyut alt boyutu yönetirken, Alt boyut üst boyutu kendi 2b argümanlarına göre sadece geçiştirir.

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
4b ve üstü için, olayları şekillendirip 3b yi yaratırken aslında rubik küp benzetmesi yapabiliriz, doğru renkleri yan yana taşımana da inanç diyebilirsin aslında sadece matematik. Tık tık tık kolu indir aynı sayılar aynı renkler 3b de mucize. Tıpkı cadılık gibi ya da büyü yapmak gibi. Sistemin matematiğini bilir doğru yer ve zamanda doğru hareketi yaparsan yukarıdan aşağıya denklem çözülür, gündelik hayatta da sonuçları, ne istesem oluyor şeklinde ifade edilebilirsin sonuçta hepsi formüle edilebilir şeyler. Evet anlaşılabilir olmak adına 3bye bu kadar indirebildim, gözümde canlanan düzenek çok daha şahane, insan büyüleniyor izlerken, herşey interaktif matematik laboratuvarı gibi, formüller, sayılar, denklemler, herşey dokunmatik neyi işleme sokarsan aşağıda hayatın akışı değişiyor. Her türlü materyal denklemde var, görmeniz lazım ifade etmekte zorlanıyorum. Bir kere bu büyülü dünyayı keşfetmek insanı onlarca yıl oyalayabilir onunla mucize yaratmak aklınıza bile gelmeyebilir sadece işleyişi seyretmek yeter insana, ispat etmek, birilerine inandırmak gibi derdiniz olmaz, çünkü bu oyun bozanlık etmektir, yasaya uymamaktır. Bunu yaptığında da denklem bozulur. Önce akılları karışanlar bunu inkar eder sonra anlatana tepki gösterirler sui zan ederler bu sefer karşı taraf seyirci koltuğundan iner kınayıcı, yargılayıcı, suçlayıcı olur, bu karşılıklı devam eder, iki tarafta akılsızlık ve inançsızlıkla suçlanır, ötelenir. Denklemi, yasayı bozmaya hiç gerek yok 3b de 2b veya 3b bilinç herkesi idame eder?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Evet yargılanma konusunda çok haklısınız. İnsan düşünemediği yada deneyimleyemediği her şeyi yargılar. Ben, bütün boyutların tek hakiminin olduğuna ve maksadının ne olduğuna kafa yoran sıradan biriyim. Bu yüzden ucu açık görüşlere açığım. Derin manayı merak etmemin ve saniyede alakasız soru sorabilecek olabilmemin de nedenlerinden biri : Arayış.

Bu yüzden aklın, hangi boyutta yaratılmış olabileceğini sorguladım. Çünkü aklın, yaratılmış mahluk olduğunun bilincindeyim. Tüm alemlerin ve yaratımın, en üst aklın icadı olabileceğinin de.

Eğer kader varsa, bu anca, üstün aklın fonksiyonu olabilirdi. Böyle bir matematik için 6b den çok daha ötesi gerekliydi..

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Özden ayrılan parçalarız bu yüzden ayrıldığımız zeka kadar zekiyiz. İndirgendiğimiz ölçüde de zekasızız.
Bu galaksi bu sistem bize çok zorlama ile 12 yi anca idrak ettirebilir ki burası bile aslında 19,sistemler üstü kavramakta zorlanacağımız çok muazzam bir yapı, esas mekanizma orası, içinde bulunduğumuz sistem esas makinanın sadece bir iki dişlisi

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
40 kere dıştan isyan eder, 40 kere de içten itaat ederim. Aklı, sorgulamak için kullanmazsam taşımamın alemi ne ? Sorgulamamı istemese, giyotini çoktan kullanmıştı.

Bana benden yakın olduğu kadar uzak.. Ama anlaşıcaz, kaçarı yok :)

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Yengeç ama yükselenim belli değil, en azından ben bilmiyorum :)

[XTR] Similar Threads