Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Ü

Üye silindi 56746

Cüzi irade diyoruz ya, işte oradaki cüzi kavramı külli'den bir parça demek. Yani irademiz Allah'ın iradesine bağlı. Seçme hakkı "verilmiş" bir şey fakat verilmeseydi seçemezdik; tıpkı kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı gibi :D o hak sonradan oluştu, kodlandı gibi bir şey. Özgür irade ve seçme farklı şeyler, özgür irademiz yok ama seçiyoruz

Artık hep kod, yapay, sentetik gibi kelimeler kullanacağım galiba, bu dizi bana yaramadı

Ü

Üye silindi 58480

Peki ya isyan Yaratıcı tarafından kodlanmadıysa,

Yaraticiyi nasil tarif ettigine gore degisir. Biryerlerde kodlandi sonucta.
Yaraticinin tarifini tam yapabiliyor muyuz ki, ya baskasi yarattiysa diyelim. Mantik hatasi olur.

Ozgur iradede belli bir aydinlanma esigini gecene kadar yaptiklarindan sorumlu tutulursun, o idrak esigini gecebilirsen artik yaptiklarinin mikro olcekte sana makro olcekte baska degiskenlere hizmet ettigini gorursun. O aydinlanma zaten bosuna degildir ve sana buyuk kozmik vezifeler gelebilir demek olur

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Oyun sahasını dünyanın yüzölçümü kadar tutmuşlar, bilinçler firarda ama bedenler hapis. İpler üst ben, hami varlık ve orionların elinde sonra da ipler uzun ama diyorlar

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
6. Sınıfa giden yeğenim bana "Allah bizi niye yarattı ki ihtiyacı mı vardı?" ve "sonsuz evreni bizim için yarattıysa Uzaylılar niye var? Onlar da mı bizim için yaratıldı?" gibi sorular sormasıyla benim adımımı şaşırmam... Senin bana bizi leylekler mi getirdi? Diye soru sorman lazım çocuğum kendine gel..

Bizim ailede dini eğitim asla verilmez. Merak edene destek çıkılır o kadar. Babam beni asla kuran kurslarına yollamadı hep karşıydı. Önüme çevrilmiş kuranı koyar "anlamadığın bir şey varsa gel sor" der giderdi. Yeğenim için de aynısı geçerli, okulda öğretilen harici dinle ilgili bir şey bilmiyor ama yaratılışı ve uzayı çok merak ediyor. Yaşı küçük diye ben de beklemedeydim ama böyle giderse yanlış kişilerden yanlış bilgiyle dolacak. Oyunlarda bile yaşıt arkadaşı yok, en küçüğü 18 yaşında arkadaşlarının. Yeğenime en doğru yaklaşım ve anlatma nasıl olur?

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Yaratıcıdan sonra her galaksinin her sistemin tanrıları var ve tanrı oğulları... İnsanlar biraz palazlanınca tanrı oğullarını red ediyor ama tanrıya yaratıcı gibi tapmaya devam ediyor
İplerimi her kim tutuyorsa bıraksın bir zahmet. Yedim bitirdim beynimi. Hoşlarına gidiyor sanırım, kafası kopmuş horoz gibi davranmam ?
Şuursuz biyonik robotların ipleri bırakılınca alzheımer oluyorlar

Ü

Üye silindi 58480

Kuran ayerlerden olusur. Ayet demek isaret demektir.
Gunluk yasamda sadece isaretler konusur.

Dil kisinin kendi hakikatini gizleme aracidir. Ne kadar guzel edebiyat yaparsa yapsin.

Heryerde isaretler konusur.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Çok güzel sorular sormuş @Mr. Şeytan
Bana kalırsa dürüst olun. Konu hakkında emin olamadığınız cevapları veremeyeceğinizi fakat onun görüşünü dinlemek istediğinizi belirtin.

Soruları kadar cevapları da şaşırtırsa, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini, uzman birine danışın derim.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Yaratıcıdan sonra her galaksinin her sistemin tanrıları var ve tanrı oğulları... İnsanlar biraz palazlanınca tanrı oğullarını red ediyor ama tanrıya yaratıcı gibi tapmaya devam ediyor
İhlas suresi-Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
1.
De ki: "O, Allah'tır, bir tektir."
2. "Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır; O, hiçbir şeye muhtaç değildir.)"
3. O'ndan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir)."
4. "Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir."

“Hem Yahudiler, hem de Hristiyanlar: ‘Biz Allah’ın evlatları ve sevgilileriyiz.’ dediler. De ki: ‘Öyleyse niçin Allah sizi günahlarınız sebebiyle cezalandırıyor?’ Hayır, bilakis siz, O’nun yarattığı insanlardan birer topluluksunuz.”(Maide, 5/18).

“Yahudiler, ‘Uzeyr, Allah’ın oğludur.’ dediler. Hıristiyanlar da: ‘Mesih Allah’ın oğludur.’ dediler. Bu, onların ağızlarında geveledikleri sözlerden ibarettir. Onlar, bu sözlerini daha önce geçmiş kâfirlerin sözlerine benzetirler. Allah onları kahretsin! Nasıl da haktan bâtıla döndürülüyorlar.”(Tevbe, 9/30)

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Kuran ayerlerden olusur. Ayet demek isaret demektir.
Gunluk yasamda sadece isaretler konusur.

Dil kisinin kendi hakikatini gizleme aracidir. Ne kadar guzel edebiyat yaparsa yapsin.

Heryerde isaretler konusur.

Bu işaretleri veren de dille örtüşmüyor mu ? Adem peygambere ; sana alemleri ismiyle öğrettim demiyor mu ? Dil dediğimiz bu isimleri veren, enerji bütünü değil midir ? Haliyle manası da önemli olmaz mı ?

Örneğin Cihat. Kadim anlamı nefsi savaştır. Birde günümüz anlamına bakın ?

Bu yüzden geçmiş önemlidir. Dilin kökeni yani zamansal evrimi önemlidir. Gelecek kuşağa farklı anlamlarda geçebilir..

Ü

Üye silindi 58480

Bu işaretleri veren de dille örtüşmüyor mu ?

Ortusmuyor. Sadece bir baglanti koridoru acmis oluyor. Uzun bir koridor.
OKU diye emrediyor Cebrail. Ama peygamber okuma yazma hicbir zaman ogrenmedi.
OKU demek idrakina var demektir. Ibret nazari ile bak, ve sonuc cikar demektir.
Barkot icin de Okutmak kelimesi kullanilir.

Tabi ki okuma aliskanligi onemli. Ama okudugundan ozgun bir bilgi cikarabilmek baska bir yetenek oluyor artik.

Adem peygambere ; sana alemleri ismiyle öğrettim demiyor mu ?

Evet, Allah ademin programini baslatir baslatmaz Adem elinde Allahi sorgulayabilecek argumanlar buldu.
Bu da insanin maymundan gelmedigine bir isatet olmus oluyor.

Dil dediğimiz bu isimleri veren, enerji bütünü değil midir ? Haliyle manası da önemli olmaz mı ?

Olmaz olur mu tabi ki onemli.
Dil hakikat perdelerini kaldiran bir aractir. Ama bir sure sonra dil anlamini yitirir ve kisi uzayda modul birakan roket gibi saf kozmik varlik olmaya dogru evrilir. Allahin ses telleri yok ki. Ses tellerini 3b icinde gecici olrak yaratan o zaten. O halde zihin yardinmi ile zihni, kelimeler yardimi ile kelimeleri asabilmek gerek. Bunlarin hepsi perdeli manalardir,