Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Ü

Üye silindi 56746

Kübün ve kürenin tanımlarını biliyorsa anlar

Peki cismin tanımını bilmek o cismi idrak etmeye yeter mi? Yetmezse başka neler bilmek gerek?

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Normalde doğduğumuzda verilen isimlerin karakterimiz üzerindeki etkisinin yüksek olduğuna inanıyorum ama çevremde çok az kişide bu etkili.

2 ismim var birisi Özgür ve gerçekten adım gibi yaşamaya çalışıyorum. Hatta bu konuda takıntılı gibiyim. Tamam bu benim kendi tercihim ancak 2. adım ben doğmadan ölen amcamın adı ve hâlâ daha fotoğrafını bile görmedim. Anne ve babamın anlatmasıyla tip ve karakter olarak da ona benziyorum.

Çevremde 1-2 kişi hariç adının anlamını yaşayan birisi göremedim.

Mesela Zeydullah diye bir arkadaşım, ateist, uyuşturucu bağımlısı vs. acaba ismin anlamı mı ağır geldi de ters tepti merak ediyorum.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Normalde doğduğumuzda verilen isimlerin karakterimiz üzerindeki etkisinin yüksek olduğuna inanıyorum ama çevremde çok az kişide bu etkili.

2 ismim var birisi Özgür ve gerçekten adım gibi yaşamaya çalışıyorum. Hatta bu konuda takıntılı gibiyim. Tamam bu benim kendi tercihim ancak 2. adım ben doğmadan ölen amcamın adı ve hâlâ daha fotoğrafını bile görmedim. Anne ve babamın anlatmasıyla tip ve karakter olarak da ona benziyorum.

Mesela Zeydullah diye bir arkadaşım, ateist, uyuşturucu bağımlısı vs. acaba ismin anlamı mı ağır geldi de ters tepti merak ediyorum.

"Sizlerin düşünceleriniz nedir?" diye sormayı unutmuşum. Şu metin aslında soruydu -_-

Impulse

Kayıtlı Üye

İsim sahibini bulur derler.
Benim adımda çok yaygın degil, farklı İsimlerden M. Ali Bulut tanışma faslında beni gördügünde ilk ismime yorum yapmıştı. Orjinal şeyler hep seni bulur demişti. İsmim orjinal kalıyor günümüz tarzı dışında ama taşırım severim de...

Birde baktıgımız zaman yorumlarsam hayatımı evet orjinal insanlar hep beni buluyor, orjinal herkesin yaşamayacagı hikayelerim var. Adam dogru dedi yani...
Bana uyuyor. Tip olarakta orjinal biriyim, duruş olarak, hiç bir zaman yaşıma uygun biri olmadım hem tip olarak hem duruş olarak. Her türü kendime has biriyim ismimi taşıyorum yani doğrudur.
Bu arada ismimin veriliş şeklide zaten garip asıl ismim ise kimsede yok. Bilmiyorm ama isim olayını hafife almamalıyız. Ben apaçık örneğiym

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
"Sizlerin düşünceleriniz nedir?" diye sormayı unutmuşum. Şu metin aslında soruydu -_-

İsim her şeydir, bir şeyini adını o koyduğunuzda o ad yıllar yıllar boyu titreştiği frekansta maddeye nasıl şekil vermişse, üzerine koyduğunuz maddeyi de yani kişiyi o şekilde etkilemeye daha doğrusu tepki vermeye zorlayacaktır haliyle bursa doğum saati günü ve diğer bir sürü etken ve etmen bu frekansa ya uyum sağlayacaktır ya da dediğin gibi ağır gelecektir, ya da isim karakteri şekillendirecektir dünyada isimsiz hiç bir şey yoktur her şey sestir.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
İsmiyle müsemma olanlardan biride benim. İsmim hem mana olarak karakter ve duygularımda fazlasıyla etkili. Hem ismimin harf sayısı ile dikkat çekecek derecede çok karşılaşıyorum. Hatta uğurlu sayım olduğuna inanıyorum.

Su üzerine okuduğunuz şeylerin iyi veya kötü, ses frekansına göre suyun moleküler yapısının iyi veya kötü yönde şekillenmesi..

İnsan vücudunun %70'i su ve insanın her zaman en çok duyduğu şey kendi ismidir. Haliyle insanın su içinde yüzen beyninden dolayı aklının, ve su içinde yüzen kalbinden dolayı duygu ve düşüncelerinin şekillenmesi gayet olasıdır.

Impulse

Kayıtlı Üye
Belki Zekeriya as ile oğlu Yahya as ın kıssasını duymuşsundur.
Zekeriya peygamberin çocugu olmuyor. Ölye ki karısı ve kendisi çocuk yapmaktan aciz hale gelinceye dek... Halk kısır diye aleme ilan ediyor. Bu hal çok uzun yıllar sürüyor. Zekeriya as ın imtihanıdır bu. Yaş kemale ermişken Rabbine dua ile iltica eden peygambere Allah vahiyle bir oğul bahşedeceğini ve adının Yahya olacagını bildiriyor. Kendisi bile şaşırıyor Kuran da o da vardır. Hatta Allah tan delil istiyor. Delili de 3 gün susma orucu oluyor.
Ve Yahya ismi nin daha önce yaratılmışlardan hiç kimseye verilmedigi de vahiyle bildiriliyor.
Hayat veren, dirilten manasını taşıyor ve iki yaşlıdan olan bu çocuk Allah ın kuru bir dala istese hayat bahşedeceğine dair bir mucize mahiyetinde bölge halkına büyük bir ders oluyor.
Şartlara göre isim yerini bulursa harikulade bir sonuç ortaya çıkar.

Taşıyamama durumu ise ayrı bir imtihan kapısı olur. İnsanoğlu neyi dört dörtlük yapmış ki isimleri bi hakkın doğru koysun.
Rabb Yahya as a ismini veriyor çünkü mahiyetini biliyor, öyle murad ediyor.
İş bize kalınca... Kaç kişi gördünüz zaten bilinçli isim koyan?
Bu gibi yanlışlara düşmemek için ilk inen ayeti hem anlamalı hemde Oku emrini yaşamın hem pratik hemde teorik alanında düstur edinmeli.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Hatta 2.dünya savaşı zamanlarında Avrupa'da bir grup bilimadamı; kimyasal, nükleer, vs kitlesel imha için kimyasal silahlar-bombalar konusunda yaklaşık 2 saat süren toplantı yapmışlar. Hepsinin önünde suyu varmış. Ve toplantının sonuna doğru, hepsi fenalaşmış, bayılmış. Hastanede hiç bir kesin sonuca varılamadığı için sudan zehirlenme teşhisi konmuş. Çünkü aslında zehirleme, öldürme ile ilgili konuştukları bütün kelimelerin sesleri önlerindeki suya o yönde etki etmiş ve onları zehirlemişti.

Ü

Üye silindi 58480

Göremezsin çünkü ``isim`` çok boyutlu bir kavram. İsim, yani esma aslında sıfat demektir. Dilbilgisindeki sıfat değil kozmik sıfattır.
Anlam boyutu baskadir. Seni baglar. Ama titresim ve dalgalanma boyutu daha kozmiktir.
Mesela ``NEsrin`` ismi iki kapalı enerji ile başlar ve biter. Ne kolay kabul ederler bu insanlar ne de kolay unuturlar.

Ali ismi A ile yani tüm titreşimlere uyumlanabilen titreşim olan lider enerji ile başlar ve ``i`` ile yani muhattabına indirgeyerek biter.

Şimdi bunlar kader değildir. Çünkü sizin Adınız ``Özlem`` diyelim. (Ki çok negatif bir isimdir) Siz gün içinde kaç kere Özlem ismi ile çağrıldıyorsunuz ? diyelim 10 kere. 10 kere zikir yapmış oldunuz. 10 kere isminizin enerjisine dayatildiniz dışsal duyumlar ile. Ama 20 kere ``Kavuşmak`` zikrini yapmayı öğrenirseniz enerjiniz dengelenir.

####

Allah, isimlerinize bu kadar takılı kalmayın dercesine bir ayet indirmiş :
Kalpler ancak Allahın esmaları ile mutmain olur/yatisir/dengelenir. En güzel isimler onundur (Kuran).

Allah isim tribine gireceğinize, Allahın isimleri ile isimlenin ki üstünüze o isimlerin kuvvetleri insin diyor. Yani zikir yapin diyor. Zikir aciga vurmak demektir. Bizde tanri parcacigi zaten var en basindan beri. Ismimizle cok azi aciga cikiyor. Ve tabi bu asla ana etken unsur degil.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Zikir aciga vurmak demektir

Burada geçen açığa vurmak : Ortaya çıkarmak anlamındaysa, asla katılmıyorum. Gerçi ben zikrin sayı muhabbetine de katılmıyorum.

Zikr : Allah'ın öğütlerini fikrinde tut. İşler ve aktif olsun demektir. Yazı ile yapılan zikir söz ile yapılandan kat kat dikkat istediği içinde, fikrin farklı yerlere kaymaması için, yazı ile yapılmasının çok daha makbul olduğu söylenir.

Ü

Üye silindi 58480

Zikr : Allah'ın öğütlerini fikrinde tut. İşler ve aktif olsun demektir.

Tabi ki. Bu dediğini enerji dili ile açıklarsak ta

Allahın akıttığı enerji ile yüklen, çünkü o enerji herşeyin sırrını ve degiskenlerini kendinde barındıran enerjidir. Demektir.

Zikir sayı ile zaten yapılmaz. Buna ben de pek katilmiyorum. Yapan kişi Allahı manipüle etmeye çalışıyor olabilir mi diye kendini sorgulamalıdır. İmanın diğer bileşenlerini göz ardı ediyor olabilir mi diye durup düşünmelidir. Yüksek ilim sahibi değilse tabi. Çünkü yüksek matematik yüksek tabakaların izdişumu de olabilir.

Ü

Üye silindi 56746

Aradığımız bazı soruların cevabını bulmak için isyan etmek gerekiyor. Yunus Peygamber isyanı sonucu balığın karnına indi ve büyük aydınlanmasını orada yaşadı. Çektiğimiz büyük acılar, sancılar bizi hep daha ileri taşımak için. Eskiden isyan ettiğim için suçlu hissederdim; artık cüzi irade tarafından isyan ettirildiğimi düşünüyorum zira insan isyan halindeyken o kadar samimice "neden?!!!" diye soruyor ki isyan bir anda duaya evriliyor ve bakış açımız değişmeye başlıyor. Benim kendi isyanları la ilgili gözlemlediklerim bunlar

Ü

Üye silindi 56746

İsyanın son noktasında artık kendini öyle çaresiz hissediyorsun ki kendini daha büyük bir güce teslim ediyorsun artık içindeki savaştan sıkılıp, silahlarını bırakıp "teslim" oluyorsun ki isyan ederek son silahını kullanmıştın zaten. Gerçek teslimiyeti Allah kuluna öğretmek isterse muhakkak ona isyan edeceği bir şeyler yaşatıyor. Teslimiyet de itaatin ta kendisi

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Peki ya isyan Yaratıcı tarafından kodlanmadıysa, insan aklı isyanı tetiklediyse? Bu durumda hür iradeden bahsedebilir miyiz ?