Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Ü

Üye silindi 58480

Şeytan mı davasında haklı, Allah mı?

Bu soruya cevap olarak ``Allah haklıdır`` demek bile mantık hatasına düşmek olur.

Şeytan isyan ederken bile Allahın tek mutlak otorite olduğunun bilincinde davranıyor çünkü.

``Beni ateşten yarattın`` diyor. Bu ne demek? Benim yaratım kodlarım senin elinde. Seni alt edemem diyor.
Kibir abidesi şeytan Allahın huzurundaki kozmik mecliste sadece fikir beyan edebilecek kadar yetkiye sahip.

Allaha haşa darbe yapabilecekmiş gibi bir donanımı yoktur şeytanın. Hatta kendisinin varoluş garantisinin bile, Allahın kendi zaatının mutlaklığından kaynaklandığını en iyi şeytan biliyor. İnsan Allahı bu kadar derinden taktir edememesine rağmen, imtihan namına kayırılmıştır. Allahın rahmeti işte.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Normalde materyalist bir insan gibi gözüküyorum. Görmediğim bir şeye kolay kolay inanmam, mantığımla ve bilgilerimle örtüşmesi lazım. Burçlara veya parapsikolojiye inanmam da bu yüzden ancak bir arkadaşım var hiçbir türlü parapsikolojik bir olay yaşamamış koyu bir ateist. Gayet akıllı birisi tartışmayı seviyorum onunla ama tartışmamız hep "kanıt göster" e kadar sürebiliyor. Çünkü ona parapsikolojik veya burçlar üzerinden gösterebilecek bir kanıtım yok. Sizce ona ne tarz bir yaklaşımla bunu kanıtlayabilirim?

Yıldız haritasını çıkarıp onu hiç tanımayan bir x kişisine bunu yorumlatsam diye düşünüyorum? Fikirleriniz neler?

Ü

Üye silindi 58480

arkadaşım hiçbir türlü parapsikolojik bir olay yaşamamış koyu bir ateist.

Sonu,

-ist ile biten herşey mahrumiyettir.
-izm ile biter herşey de hapishanedir. Optimizm E tipi hapishanedir.

Her tanımlama bir sınırlamadır. Sınır Ötesinin tekerrur edici verilerilerini özgün argumanlar gelistirerek işleyememek, sonra da yok saymak ve başkalarına da inkar ettirmek için kendi argümanlarından kılıf bulmak ve dayatmaktır bütün izm`lerin özeti.

Buna din de dahil. Bir din izm`lerden seni özgür bırakamıyorsa, ayetler senin izm`in olur. Tüm ist`ler gibi fanatik olursun.

Arkadaşını yolla buraya Şeytan ))
Sizin cevre renkliymis baya

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Sonu,

-ist ile biten herşey mahrumiyettir.
-izm ile biter herşey de hapishanedir. Optimizm E tipi hapishanedir.

Her tanımlama bir sınırlamadır. Sınır Ötesinin tekerrur edici verilerilerini özgün argumanlar gelistirerek işleyememek, sonra da yok saymak ve başkalarına da inkar ettirmek için kendi argümanlarından kılıf bulmak ve dayatmaktır bütün izm`lerin özeti.

Buna din de dahil. Bir din izm`lerden seni özgür bırakamıyorsa, ayetler senin izm`in olur. Tüm ist`ler gibi fanatik olursun.

Kendisi felsefe mezunu lise 2'den beri ateist (kendini kilitlemesinin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum) ancak sebebi tamamiyle tecrübesizlikten kaynaklı. Ayda 1 kere buluşup 4-5 saat boyunca tartışırız. İkimize de çok fazla şey katıyor bu tartışmalar. Gayet seviyeli bir şekilde asla ortak noktada buluşamıyoruz en güzel noktası da bu. Sonsuza kadar tartışabiliriz sanırsam. Ancak her tartışmanın sonu tek bir sebepten kilitlenmesi hoşuma gitmiyor. Kendisini inandıracak bir şeyler bulmam lazım.

Arkadaşını yolla buraya Şeytan ))

Pagan var, ateist var, koyu müslümanı var, deisti var, sağcısı var solcusu var atamızdan yadigar bizde atabarı var sana ne lazım? :) Cinsel yönelim konusunda hiç girmiyorum hele...

dhardhar

Kayıtlı Üye
Normalde materyalist bir insan gibi gözüküyorum. Görmediğim bir şeye kolay kolay inanmam, mantığımla ve bilgilerimle örtüşmesi lazım. Burçlara veya parapsikolojiye inanmam da bu yüzden ancak bir arkadaşım var hiçbir türlü parapsikolojik bir olay yaşamamış koyu bir ateist. Gayet akıllı birisi tartışmayı seviyorum onunla ama tartışmamız hep "kanıt göster" e kadar sürebiliyor. Çünkü ona parapsikolojik veya burçlar üzerinden gösterebilecek bir kanıtım yok. Sizce ona ne tarz bir yaklaşımla bunu kanıtlayabilirim?

Yıldız haritasını çıkarıp onu hiç tanımayan bir x kişisine bunu yorumlatsam diye düşünüyorum? Fikirleriniz neler?
Bir ara benden bahsediyorsun sandim :) aslinda cokca haklilik payi var arkadasinin yaklasimlari da dogru. Dogu ve bati bu sekilde ayrilir. Dogu gercegin ozune bati kanita odaklanir der Lobsang. Ben de kanit ararim ama kafami da kuma gomup popomu doguya sallamam. Bir butunuz bu butunde de her bilgiye teoriye acik olmaliyiz. Ateizm birsryleri reddetmek uzerine kurulu degildir aslinda. Materyalizm diyalektikle birlesince mekanik materyalimzden kurtunuldu. O arkadasini foruma uye yap benden bahset senden bir tane daha var ama astroloji egitimi almis de. Gelmiyorsa kanit mi ariyorsun ona kuantum, titresim vb. Konularda kanit sunman lazim ama senin de cok iyi biliyor olman lazim.

Dune kadar hanginiz isi enerjisiyle ilgili radyasyon isisi hakkinda bilgisi vardi? Teknikolarak alakaniz yoksa bilmenize de gerek yoktu dogaldir yani. Evrende frekans ortaminda belirli bir titresimle isterseniz yildiz da patlatabilirsiniz. Dogal olarak gunes patlamalarinin elektronik cihazlarina inanan insanlar saturnun yaydigi karanlik titresime de inanmak zorundalar. Ben biliminsani olarak inaniyorum. Gerisi bos.

Mrs.Şeytan

Kayıtlı Üye
İş
İngilizce Öğretmeni
Selam.. Bir sorum var. Belki saçma belki abartmam bilmiyorum. Olay şu. Rüya ya da kabus gören bir insan değilim öncelikle bunu ekleyeyim baştan. 2 hafta önce hiçbir şey yokken kabuslarım başladı ve uyandığımda her yerim ağrıyor şeklinde uyanıyorum ve uyandığımda hatırladığım tek şey bir ölüm. En son böyle kabus haftalarım olduğunda bundan farklı kabuslarımı hatırlıyordum diğer yukarıdaki anlattıklarımla aynı ve yine ölüm görmüştüm bir arkadaşımın ölümüyle kabuslar kayboldu. İki gün önce sanırım kabustan sonra rüyamda ölen arkadaşımı gördüm ve bu işin sonu iyi değil dedi ve uyandım. Görmenin özlediğim için mutluluğu var ama bu kabuslar ölüm görmek beni korkutuyor. Sizce neden böyle?

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
@dennise mantıksız bulmaya başladım şu işi mesela dua ederken euzubesmelenin anlamını bilmiyor diyelim bilmiyor diye besmele çekmeyeccek mi ve sadece anlamını meal olarak bilmek yeterli mi yoksa başka bir şeyler de mi hissetmek lazım kafam çok karıştı bu noktada

Ü

Üye silindi 58480

@dennise mantıksız bulmaya başladım şu işi mesela dua ederken euzubesmelenin anlamını bilmiyor diyelim bilmiyor diye besmele çekmeyeccek mi ve sadece anlamını meal olarak bilmek yeterli mi yoksa başka bir şeyler de mi hissetmek lazım kafam çok karıştı bu noktada

Anlamini bilmeden yaptigin seyler ise yarar mi ? Belki kabul olur ama ise yarar mi ?

Tedavulden kalkmis bir parayla bakkala gidersen alisveris yapamazsin. Ama bakkalci belki senin diger masum tavirlarina gore merhamet eder ve o parayi kabul edebilir. Ama senin uzun vadede ise yarayan para birimine gecmen lazim. Akista olan kanunlari kullanman lazim yani. Ogrenmeye sorgulamaya devam etmen lazim.

Tmm namaz ezbere baslar. Tum ibadetler taklidi basar. Bu hersey icin gecerlidir. Bisiklet surmek icin bile. Ama zamanla inceliklerini ogrenmekle yukumlusun.

Mesela La Ilahe illallah ne demek ?
Nedensellik ilkesinin degiskenlerini ara sira istemsizce ana etken unsur zannediyorum ve bunu su an farkettim demek.

Bir la ilahe illalah bile - tefefondaki gereksiz arkaplan uygulamalarini tek seferde kapatmak gibidir. PErspektifi genisletir. Ama ezbere yaparsan ilk imtihanda yariyolda kalirsin.

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
Anlamini bilmeden yaptigin seyler ise yarar mi ? Belki kabul olur ama ise yarar mi ?

Tedavulden kalkmis bir parayla bakkala gidersen alisveris yapamazsin. Ama bakkalci belki senin diger masum tavirlarina gore merhamet eder ve o parayi kabul edebilir. Ama senin uzun vadede ise yarayan para birimine gecmen lazim. Akista olan kanunlari kullanman lazim yani. Ogrenmeye sorgulamaya devam etmen lazim.

Tmm namaz ezbere baslar. Tum ibadetler taklidi basar. Bu hersey icin gecerlidir. Bisiklet surmek icin bile. Ama zamanla inceliklerini ogrenmekle yukumlusun.

Mesela La Ilahe illallah ne demek ?
Nedensellik ilkesinin degiskenlerini ara sira istemsizce ana etken unsur zannediyorum ve bunu su an farkettim demek.

Bir la ilahe illalah bile - tefefondaki gereksiz arkaplan uygulamalarini tek seferde kapatmak gibidir. PErspektifi genisletir. Ama ezbere yaparsan ilk imtihanda yariyolda kalirsin.
ibadet etmek için hiçbir şeye ihtiyaç yok diye düşünüyordum da siz de zaten taklidi başlar demişsiniz hiçbir şeye ihtiyaç olmadan ibadet eden de zaten dediğiniz öğrenmeleri öğrenir zamanla diye düşünüyorum

Corpor

Kayıtlı Üye
Merhabalar benimde bi sorum olacaktı.. benim insanlara dolaylı veya doğrudan verdiğim zararlar çok kısa bi süre sonra bana geri dönüyor örneğin; ben bir tanıdığıma bilincim yerinde değilken tek bir yumruk atıp dudağının üst tarafını yarmıştım. 1 hafta sonra yaptığım iş gereği levye kullanırken levyeyi kendime çektiğim sırada benimde levyenin gelmesi ile birebir aynı yerden yarıldı.. buna benzer çok olay yaşadım.. birde son zamanda bi bıçaklanma olayı yaşadım kasıtlı bir şekilde bıçaklandım.. ama ben başıma gelen olayları ‘bak bende bunu yapmıştım’ diye nitelendirirken bu olaya bi anlam veremedim yani başkasına kesinlikle böyle birşey yaşatmadım.. neden böyle bir olay yaşadım bilmiyorum ve son zamanlarda artık isyankar duruma bağladım bana 1 haftada aynı şekilde dönen olay başkasına neden dönmüyor diye... bunun nedeni ne olabilir bende direk reaksiyon vermesi?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
'' Kalbimize düşen korku, kalbimizde ne kadar yer kaplar bilmiyoruz. Hayallerimiz, beynimizde ne kadar yer kaplar bilmiyoruz. Böyle bir terazi, mizan'dan başkası olamaz. ''

Bu cümle beni sormaya itti. Hakikaten korku, kalbimizde ne kadar yer kaplar ? Sevgi doğuracak kadar mı ? Sevgiden kaçacak kadar mı ?

Ü

Üye silindi 56746

Selam.. Bir sorum var. Belki saçma belki abartmam bilmiyorum. Olay şu. Rüya ya da kabus gören bir insan değilim öncelikle bunu ekleyeyim baştan. 2 hafta önce hiçbir şey yokken kabuslarım başladı ve uyandığımda her yerim ağrıyor şeklinde uyanıyorum ve uyandığımda hatırladığım tek şey bir ölüm. En son böyle kabus haftalarım olduğunda bundan farklı kabuslarımı hatırlıyordum diğer yukarıdaki anlattıklarımla aynı ve yine ölüm görmüştüm bir arkadaşımın ölümüyle kabuslar kayboldu. İki gün önce sanırım kabustan sonra rüyamda ölen arkadaşımı gördüm ve bu işin sonu iyi değil dedi ve uyandım. Görmenin özlediğim için mutluluğu var ama bu kabuslar ölüm görmek beni korkutuyor. Sizce neden böyle?

Arkadaşınız vefat etmeden önce en son neler paylaşmıştınız, anlattığınız bir sırrınız veya önemli bir meseleniz oldu mu? Bunu bir gözden geçirin, ölüler bizi görüyor (ne zamana kadar görüyor ondan emin değilim ama, başımıza gelmişti) o nedenle belki paylaştığınız bir sırla alakalı haber veriyordur, eğer hayatınızda bunla ilgili gelişme olduysa. Allah rahmet eylesin.

Mrs.Şeytan

Kayıtlı Üye
İş
İngilizce Öğretmeni
Arkadaşınız vefat etmeden önce en son neler paylaşmıştınız, anlattığınız bir sırrınız veya önemli bir meseleniz oldu mu? Bunu bir gözden geçirin, ölüler bizi görüyor (ne zamana kadar görüyor ondan emin değilim ama, başımıza gelmişti) o nedenle belki paylaştığınız bir sırla alakalı haber veriyordur, eğer hayatınızda bunla ilgili gelişme olduysa. Allah rahmet eylesin.
Son 1 ay görüşemedik sırrım da yoktu öyle yani her şeyimiz beraberdi. İkiz gibiydik ayrımız gayrımız olmazdı. Ben şehir dışındayken o sürpriz yapacakken olan oldu. İşte öyle. Şimdi kabusların yanında ağır ağrılı baş ağrıması yaşıyorum. Ama haklı olabilirsin bunu düşüneceğim. En azından belki sebep bulabilirim. Teşekkür ederim Yay.

ayikizleri

Kayıtlı Üye
Nedir bu cinler. Nypmh ve Satirden ne farkı var ?
Bana daha çok korku öğesi için Hristiyanlıktaki demonların boşluğunu doldurmak amacıyla İslama yamanmış gibi geldi.

Merak ediyorum adına cin denmiş, kökeni Arap çöl mitolojisine ait bir varlık size nasıl zarar verebiliyor veya nasıl etkileyebiliyor ?
Cinin çiş yapabildiğini iddia edenler var.
Cin boşaltım için gerekli olanı nereden bulmuş ya da yanında pet şişeyle mi geziyor ?
Alem bunlardan dilek diliyor, bunların bizim kültüre olan nefretinin sebebi ne ?
300 yılında çölde, o boşlukta seyahat etsem emin olun daha yaratıcı olurdum.

Son olarak ben nasıl bir ilâhi güç tarafından korunuyorumda bunca şeye rağmen, bu kadar yıldır bir tane varlık deneyimi yaşamadım ?
Paratonerim yok, hayır Castiel gibi tanıdığım da yok.

Ü

Üye silindi 58480

Karışık bişey yok, çok kolay :

Bana daha çok korku öğesi için Hristiyanlıktaki demonların boşluğunu doldurmak amacıyla İslama yamanmış gibi geldi.

Kendinizi hiç sınadınız mı peki ?

MEsela karanlıkta yalnız başınıza kalabiliyor musunuz ? Güvenli bir ortamda, akrepten yılandan, hırsızdan vs emin bir ortamda, zifiri karanlıkta tek kalabilir misiniz ? Yalnız kaldınız diyelim, bilinç olarak gözlemci konumuna geçebilecek kadar algılarınızı samimi olarak vicdanınıza devredebilir misiniz ? Biri sizi gözetliyor algısı oluştuğu zaman bu gerçeklikten kaçar mısınız, yüzleşir misiniz ?

Şimdi gece korkularını sorgulamaktan kaçıp, telefondan müzik vs açan, ya da başka bi şeyle oyalanarak algısal olarak kendini kendine kapatan kişilerin, ``cin yok, peri yok,`` demesi adil olmaz. Kendinize karşı dürüst olun.

Zihnimin oyunu bunlar diyen kişi bile korkuyor. Zihin oyunu olduğunu gerçekten bilse korkmaması gerektiğini de bilirdi halbuki.

Kuranda karanlık çöktüğü zaman gecenin şerrinden Allahın yüksek bilincine sığınılır. Siz gece korkularınızı bu zamana kadar sorgulamadıysanız ``cin yok peri yok şeytan yok uydurma bunlar`` diyerek sadece kendinize sahte bir konfor alanı oluşturmaya çalışıyorsunuzdur. O bile bir şeyer tarafından izlendiğinize ispat olur. Çünkü inanmaya çalışırsınız. Kendinizi en hızlısından rahatlatma telaşına kapılırsılnılz.

İnanmıyorum diyen varsa Sorun yok. Onun algısı o kadardır. Bir adim otesine bakmaya cesareti yoktur.

ayikizleri

Kayıtlı Üye
Karışık bişey yok, çok kolay :

Kendinizi hiç sınadınız mı peki ?

MEsela karanlıkta yalnız başınıza kalabiliyor musunuz ? Güvenli bir ortamda, akrepten yılandan, hırsızdan vs emin bir ortamda, zifiri karanlıkta tek kalabilir misiniz ? Yalnız kaldınız diyelim, bilinç olarak gözlemci konumuna geçebilecek kadar algılarınızı samimi olarak vicdanınıza devredebilir misiniz ? Biri sizi gözetliyor algısı oluştuğu zaman bu gerçeklikten kaçar mısınız, yüzleşir misiniz ?

Şimdi gece korkularını sorgulamaktan kaçıp, telefondan müzik vs açan, ya da başka bi şeyle oyalanarak algısal olarak kendini kendine kapatan kişilerin, ``cin yok, peri yok,`` demesi adil olmaz. Kendinize karşı dürüst olun.

Öncelikle söylemeliyim ki çok güzel sormuşsunuz, tam da kendime sorduğum soru buydu.

Nereden başlasam bilemiyorum.
Söze şöyle gireyim; ben vaktimin çoğunu karanlıkta, geceleyin geçiririm, zifiri karanlığa alışığım. Gece, gündüze göre daha rahat hisseder genelde daha mutlu bir ruh haline bürünürüm. Gece benim için daha hayırlıdır.
Gece evimde ışığı kullanmam, sabaha kadar sadece çalışma masamdaki sarı lambam açıktır.
Yanlızlığa ve sakinliğe en yakın olduğum zaman gecedir.
Gece gökyüzüne bakmanın verdiği hazzı başka ne verebilir ?
Romantizm yapmıyorum, hislerim bu yönde.
Zifiri karanlıkta meranın ortasında bir gölde balık tutmaya çalışırım mesela.

Son tahlilde ben gece bulduğum rahatlığı, gündüz bulamam.

Peki ben her zaman böyle rahatmıydım geceleri ?
Hayır tabi.
Sabaha kadar uyuyamadığım günlerim olurdu, çocukken tabi.
Gece hızlı adımlarla yatağa ulaşmaya çalışırdım, saf, inançlı olduğum zamanlarda tabi.
Çıt sesine kulaklarımı dikerdim, karartılara göz diker korkardım. Bu da eskidendi tabi.

Ne oldu da ben geceye ve karanlığa bu kadar düşkün oldum ?
Sizin dediklerinizi yaptım.
Korkuyordum, izlendiğimi hissediyordum.
Orada, mutfağın kör noktasında beni izleyen birşey vardı, sinsice eğilmiş ve korkumdan besleniyordu sanki.
En sonunda yüzleşmeye karar verdim.
Sakince oturdum, hiçbir şey düşünmedim, benliğimden sıyrılıp algılarımı açarak odaya, etrafa ve kendime dışarıdan bakmayı denedim.
Zor oldu, yapamadım, korku sarıyordu her yerimi.
Bunu daha çok yapmayı denedim.
Bir şekilde korkunun sebebini anlamaya çalıştım, kaçmayı bırakmayı denedim.

Arkamdan izlendiğimi düşündüğümde sakinleştim, dediğiniz gibi cesaretimi toplayıp yüreğimle korkularımın karşısına çıktım.

Çocukken, ailem bir ara beni hoca hoca gezdirmişti, çeşitli sebeplerden ötürü.
Denilene göre bana büyü yapılmıştı.
Ne yaptıysalar geçmedi bu sebepler.

Ta ki ben korkularımla yüzleşene onların üstüne gitmeye karar verene kadar.
Sonunda daha güçlü çıktım ve bunu sadece ben yapmıştım.
Bir defa değil ama on defa da değil çok uğraştım korkularımı dizginlemek için.

İtiraf ediyorum arada bir hala gözetlendiğim hissine kapılırım ama üstüne gidip bu korkuya odaklanınca yani kontrolü vicdanıma devredince, korku yok oluyor.
Fikrimce karanlık dost, ışığın karşısında.

Sonra anladım ki bunlar korkuyu yaratmıyor, korku bunları yaratıyor.
Düşünün ki beynimiz oyun hamuru gibi olduğu zamandan itibaren böyle korku öğeleriyle doldurulmuş. Korkunun içinde büyümüşüz ve korkuyu içimizde büyütmüşüz.
Karakterimiz korkuyla şekillenmiş adeta.
Şimdi bu kadar korkuyla doldurulmuş zihin nasıl huzurlu olabilir geceleri ?
Zaten o buna hazır ve bunu istiyor, gece izlendiğini hissederse öğrendiğini karşılayacak çünkü.

Gece görüşü iyi olmayan, gece tehlikelere karşı kendimizi iyi savunamayan bir türüz ama bu çok öncedendi şimdi korkmak için bir sebebimiz yok fakat evrimin dnamıza işlediği bu korkuyu atlatmak kolay değil.

[XTR] Similar Threads