SOHBET-i MUHABBET

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi

Retro

Kayıtlı Üye
Bunu bilmiyordum. Tamamen yok olmak gibi mi?

Evet.
Bir köpek, onu döversen feryat eder, ama yemek verirsen karnını doyurur. Yani amigdala beyinde olduğu için sorumlu değildir. Kin tutmaz, sevap ta işleyemez.

Yani ahirette varlık göstermesi için bir sebep yoktur. Allah dilerse sayısız boyun eğmiş mahluk yaratır, veya yok eder.

İnsan, kozasından çıkarsa ahirete varabilir. Ahirette de cennet ve cehennemlik olarak sınıflara ayrılacaktır.

Ama bu dünyada tohum olarak kalmayı tercih eden insan, zihin kozasından yükselmeyi reddeden insan doğal ihtiyaçları için yaşar. Empati de yapmaz, günah ta işlemez, ișlese bile niyeti yoktur, sevap kaygısı da olmaz.. Hayvanlar gibi yaşar. Cezasını genellikle başka insanların elinde çeker. Ama onu da anlamaz Amigdala beyinde yaşayan insanlar için ayet var :

Siz onları kendiniz gibi hayy (şuurlu varlık) sanırsınız, ama onlar ölüdürler (ayet)

Yani kan dolașımları vardır, sindirim, solunum, boşaltım sistemleri vardır ama davar gibi yașarlar.

Bu kişiler aramızda kendilerine ruh verilmeyenler olarak mevcutturlar.

Denizc

Kayıtlı Üye
Evet.
Bir köpek, onu döversen feryat eder, ama yemek verirsen karnını doyurur. Yani amigdala beyinde olduğu için sorumlu değildir. Kin tutmaz, sevap ta işleyemez.

Yani ahirette varlık göstermesi için bir sebep yoktur. Allah dilerse sayısız boyun eğmiş mahluk yaratır, veya yok eder.

İnsan, kozasından çıkarsa ahirete varabilir. Ahirette de cennet ve cehennemlik olarak sınıflara ayrılacaktır.

Ama bu dünyada tohum olarak kalmayı tercih eden insan, zihin kozasından yükselmeyi reddeden insan doğal ihtiyaçları için yaşar. Empati de yapmaz, günah ta işlemez, ișlese bile niyeti yoktur, sevap kaygısı da olmaz.. Hayvanlar gibi yaşar. Cezasını genellikle başka insanların elinde çeker. Ama onu da anlamaz Amigdala beyinde yaşayan insanlar için ayet var :

Siz onları kendiniz gibi hayy (şuurlu varlık) sanırsınız, ama onlar ölüdürler (ayet)

Yani kan dolașımları vardır, sindirim, solunum, boşaltım sistemleri vardır ama davar gibi yașarlar.

Bu kişiler aramızda kendilerine ruh verilmeyenler olarak mevcutturlar.
Bu konuda bir kaynak gösterir misiniz konuyu daha etraflica araştırmak istiyorum.

business woman

Kayıtlı Üye
Az önce kahve falı için para ödedim ücretsiz falda çok iyi baktı çünkü. Merak ettiğim konulardan bahsettim falan bi yerlerden kopyala yapıştır yapmış gibi alelade bşyler yazmış. Ama bunlar yanlış dedim hem fırça yedim hem param gitti üstüne engelledi beni 😂😁

Shining Brighter

Kayıtlı Üye
O zengin olmadan önce korkunç bir imtihana tabi oldu. Kendini cesedinin karşısında salt ruh olarak gördü. Madde bedeni ile ruh bedeni tamamen ayrıldı. Interstaller filmindeki gibi kendini tahtında otururken gelecekten gördü.

Sonra da dedi ki, bana benden sonra kimseye nasip olmayacak bir mülkü ver çünkü bunu da veren sensin. Yani dibin dibini gördüğümüzde yapılan dua en etkili duadır. İntikam alevi bile dibin dibini gördüğün anda tutuşur. Yönetebilirsen güçlü bir maji olur.

Yani bir bilinçler ayrışması oluyor. Sonra da istediği maddi mülkün aslında ne kadar ehemmiyetsiz olduğunu farkediyor. Beyninde maddeyi tamamen itibarsızlaştırmış ve hükmedilebilir bir hale getirmiş oluyor. Çünkü maddeyi yöneten enerjiyi gördü.

Dua ederken istediğimiz şeyi normal karşılamak çok önemlidir. Dua seni o şeye layık kılmak için yapılır. O şeyi gözünde büyütmek için değil. Gözünde büyüttükçe ulaşılmazlaşır. Yitik malın gibi göreceksin istediğin şeyi.
Peki rabbin bize bahşettiği şeyi kendimiz mahvettiysek? Onu geri isteme hakkını ve layık olma hissini halen sürdürebilir miyiz? Ben dua ederken bu engelle karşılaşıyorum genellikle, zihnim sen bozdun şimdi hakkın var mı diyor

nurumm

Kayıtlı Üye
Peki rabbin bize bahşettiği şeyi kendimiz mahvettiysek? Onu geri isteme hakkını ve layık olma hissini halen sürdürebilir miyiz? Ben dua ederken bu engelle karşılaşıyorum genellikle, zihnim sen bozdun şimdi hakkın var mı diyor
İstiğfar tesbihatlarını çekerseniz beyniniz bu durumdan arınacaktır.

Gülra

Kayıtlı Üye
Kestiğim umitlerden yelkenler yaptım ama yokluğunda ne gidebildim ne de kaldım

Shining Brighter

Kayıtlı Üye
Seninle yaşadığım ilişkinin bana böylesine zarar vereceğini bilseydim keşke.tüm negatif değersizliğini bana akıttın.aylarca.

Aisling

Kayıtlı Üye
Kediler mı daha sevimli köpekler mı karar veremiyorum. Köpekler sevildiğini anlar öylece dururlar, ama kediler sevseniz de aniden saldırabiliyorlar. Kedilerin iki dakika sonra ne yapacaklarını bilemiyorsunuz ki bunun da bir çekiciliği var. Köpekler az çok tahmin edilebilir hayvanlar... En azından ben öyle düşünüyorum.
Yarın öbür gün belki evde kedi köpek bakarım diyorum annem evine gelmem diyor 😂😂😂
Niye ki diyorum her yer pislik olur diyor temizlersen niye olsun ki?
Şimdilik muhabbet kuşu düşünüyorum bakalım...

Retro

Kayıtlı Üye
Bu konuda bir kaynak gösterir misiniz konuyu daha etraflica araştırmak istiyorum.

Parçaları birleștirirsen anlarsın.
Mesela başka bir örnek İncilden.

İsa, göklerin ve yerin hükümranlığını tohum metaforu ile anlatıyor :

Tanrı, tohumlarını (ruhlarını) cömertçe etrafa saçan bir çiftçi gibidir.

Ne var ki bazı tohumlar yolun kenarına düşer ve kuşlar onları yer.

Bazı tohumlar kayalıklara düşer, çok çabuk yarılır, hızlı filiz verir ama kök tutmadıkları için ilk güneşte kurur, ilk yağmurda sökülür giderler.

Bazı tohumlar dikenliklere düşerler. Kök tutarlar ama dikenler daha hızlı gelişip onları boğar. (toxic çevre)

Bazıları da verimli topraklara düşerler ve bereketli ürünler getirirler.

Şimdi ruh heryerde. Ruhta sorun yok. Down Sendromlu çocukların bile ruhları orada. Onlarla birlikte.

Ama ruhu ișleyebilecek beyinker, genetikler, mantaliteler hatta aile karmaları, tamamen birbirinden farklılık gösterdikleri için istidadımız da ona göre oluyor. Bazı tohumların yol kenarına düşmesi ve onları kuşların yemesi korkunç bir metafordur. Adeta evlatlarınla bir nasipsizlik imtihanıdır.

Ruh herkese iner ama her beyin kendini serbest bırakarak ruhunu farkedebilecek yapıda değildir. Böyle olmaya içten direnir çoğu. Ölümü göze alabilecek kadar hem de.

Son düzenleme:

Retro

Kayıtlı Üye
Besiktașlı var mı?
En az 4 besiktașlı varsa 2-1 kazanmanız için bugünlük beşiktașlı olurum.

5 li sinerji ile 2-1 alırız bu maçı