SOHBET-i MUHABBET

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi

Alakan

Kayıtlı Üye
Çocuk yapmak dediniz de, etrafımdaki bayanlar, isyerimdeki stajyerler hatta daha da genç kızlar çocuk yapmak istemiyorlar.

Eskiden küçücük ergen kızlar bile bebeği olsun, anne olsunlar isterlerdi. Hatırlıyorum sanki ortak hayelleri hepsinin yuva kurmaktı.

Şimdi çocuk yapmak istemiyorum diyen genç kadınlar görüyorum.

15 yılda mı değişti sosyoloji?
Refah devletler olgusu çıktığı dönemde çocuk teşviki daha fazlaydı maalesef kapitalizm refahının sonuna geldik 80li yıllardan sonra. Özellikle 90 ve 2000li yıllarda dünya çapında yaşanan krizler de bu sureci hızlandırdı. Sanayi devriminin ilk ayağında yaşanan vahşi kapitalizm yıllarına geri dönüyoruz. Kadınlar çocuk yapmak istemiyor çünkü çocuk yükü kadının üzerinde. Kapitalizmde kadınlar yedek işgücü ordusu içerisindedir. Asıl işgücünü oluşturmazlar. Gerektiği zaman piyasaya sürülür gerektiği zaman geri çekilirler işgücü piyasasından. Kadınlar artık bunu kabul etmiyor. Herhangi birinin yedeği olmak istemiyoruz. Çocuk yapmaya imkan sağlayacak bir ekonomik zemin olsa bir çoğumuz yaparız. Çalışan kadınlar için kreşler, destekler vs sağlanması gerekiyor fakat devletler bunu niye yapsın ki? Zaten işsizlik giderek artıyor dünyada. Kadınların piyasadan çekilmesi isteniyor. Kadınlar da piyasada var olmak istiyor. Hepsi bu.

Retro

Kayıtlı Üye
Evli olan var mı aramızda?
Ayrılmış, hiç evlenmemiş?

AuroraBorealis

Kayıtlı Üye
@hakikatulkubra paylaşmıştı güncellemis olabilir yada daha doğru bir seçenek söyleyebilir. Uygulama konusunda pek bir bilgim yok. İlgilenmiyorum ama senin dikkatini çekebilir diye söylemiştim, o sırada gündemde bir başlıktı.

star53

Kayıtlı Üye
Pentagon 5 dakika sonra vurdukları UFO'larla ilgili açıklama yapacak. Sizce temas mı oldu yoksa Çin tencere tava seti falan mı gönderdi 🙃 Ayrıca Kanada ve Meksikada da UFO görülmüş. Birçok insanın garibine giden ise çoğu zaman bir felaket olunca ortaya çıkmaları. (Amerikada 7 gün kadar önce tren kazası sonucu kimyasal atıkların havaya dağılması, yabani ve evcil hayvanların ölmesi vs.)

Aisling

Kayıtlı Üye
İki günden beri bir farkındalık yaşıyorum. İki gün önce babam akşam namazında Ayetel kürsü ve zilzal suresini okudu . Dedim ki ben bunları böyle huşu ile dinleyebiliyorsam bende varlık musallatı falan olamaz. Kur'an dinleyebiliyorsam, namaz kılabiliyorsam bende hiçbir şey olamaz. Musallatlı insan yanında sure okunduğunda çıldırır adeta. Rukye ayetleri de dinledim bende tık yok . Sonunda kendimi bunun benim beynimin oyunu olduğuna ikna edebildim. Bunun haklı sevincini yaşıyorum. Bu benim için büyük bir ilerleme oldu. Ve artık o seslerden korkmayıda reddettim. Yine zihnimin gerisinde çığlık atıyorlar ama zihnimi ele geçiremiyorlar. Anahtar meğersem korkmaktan vazgeçmekmiş!
Atmam gereken son bir adım kaldı eğer o adımıda atabilirsem sonsuza dek özgür olacağım. Hissediyorum çok yaklaştım. İyileşmenin ucunda geziyorum.

Retro

Kayıtlı Üye
Kürtaj yapmak zaten 10. haftaya kadar normal karşılanıyor diye biliyorum yanlış mıyım? Bazı ülkelerde 4 aya kadar. Bazı ülkeler belki son ana kadar onaylıyordur.

Benim şahsi görüşüm biraz muhafazakarca olacak :

Kürtaj yapılacaksa 9.aya kadar ertelenmemeli. Kadın gibi düşünenem tabi ama son anda hormonal bir karar ile doğumdan vazgeçebilmenin önü bir kere açılırsa, doğumdan sonra da çocukların yaşam hakkına kastedikebilir nasıl olsa daha bebek anlamaz diye. Sonuçta duyarlılık barajı 10 hafta olarak belirlenmiș.

Ruh kimine göre blu çağında veriliyor amel defteri açılınca, kimine göre anne karnında veriliyor. İsa Mesih örneğine bakarsak beşikte konuşuyor, Meryem daha hamile kalmadan ruhul kuds iniyor. Gerçi o başka bir durum.

Retro

Kayıtlı Üye
Mesela yozlașma artarsa, doğumdan sonra da çocuğun yaşama hakkı anneye verilebilir. İsterse sahiplenir, isterse daha bebekken öldürür. Sonuçta kendi bedeninden çıkan bir canlı. İsterse ur muamelesi yapar kime ne?

Ya da bu hak daha da genișletilirse, doğduktan sonra sütten kesilene kadar da bebeğini öldürme hakkı tanınabilir anneye. Sonuçta sana asalak olarak yaşayan bir organizma, sana ait, sütten kesilene kadar da kaderi sana bağlı olabilir. İstersen öldürürsün nolcak ki? Yeter ki hukuki zemin onay versin.

Taşıyan, doğuran, üstlenen kadın olduğu için bence hak iddia edebilir.

nurumm

Kayıtlı Üye
@Retro Kürtajla öldürmeyi aynı kefeye mi koyuyorsunuz ? :oops: Aynı şeyler değil. İşin günah boyutu vicdan boyutu bi kenara konulsun o boyutuna girmiyorum.Böyle bi hak olamaz annesi de olsa babası da olsa gerek dinen gerek yasal hayır hayır hayır.İnsan öldürmekten,katletmekten ne farkı var bunun.Nasıl genç kadınlar öldürüldü tecavüz ve sapıkça boyutlar da ? Nasıl böyle bişey düşünebiliyorsunuz ? Gerçekten hayretler içerisindeyim.Normalde sitede kimsenin düşüncesi beni ilgilendirmez diye bu tarz yorumlar yapmıyorum ama şu an okuyup sessiz kalamadım.

Retro

Kayıtlı Üye
@Retro Kürtajla öldürmeyi aynı kefeye mi koyuyorsunuz ? :oops: Aynı şeyler değil. İşin günah boyutu vicdan boyutu bi kenara konulsun o boyutuna girmiyorum.Böyle bi hak olamaz annesi de olsa babası da olsa gerek dinen gerek yasal hayır hayır hayır.İnsan öldürmekten,katletmekten ne farkı var bunun.Nasıl genç kadınlar öldürüldü tecavüz ve sapıkça boyutlar da ? Nasıl böyle bişey düşünebiliyorsunuz ? Gerçekten hayretler içerisindeyim.Normalde sitede kimsenin düşüncesi beni ilgilendirmez diye bu tarz yorumlar yapmıyorum ama şu an okuyup sessiz kalamadım.

Ben sadece distopik düşündüm.
Herkesin fikri kendine.

Şunu biliyorum ben : bugün dehşet gibi görünen bir şey yarının normali olabilir.

Böcek yer misiniz? Amerikada cırcır böceği tozu un olarak satılıyor artık. Hatta ekmeklere konuyor.

Anormal yoktur ; henüz olgunlașmamıș fikirler vardır.

Retro

Kayıtlı Üye

nurumm

Kayıtlı Üye
Şunu biliyorum ben : bugün dehşet gibi görünen bir şey yarının normali olabilir.
Bunlar olabilir evet de insan öldürmek yüzyıllar sonra da normalleşmemeli diye düşünüyorum.
Böcek yenebilir, unu yapılılp ekmeklere konabilir bu Dünya 'da görmediğimiz duymadığımız durumlar değil.Fare etinin kebab yapılıp tüketildiğini düşündüğümüzde bence böcek normal bile kalıyor 😬

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Bu arada Angelina Jolie' nin de büyü işlerine karışmıș olabileceğine dair haberlere denk geldim Google'larken.

Anjelina Jolie de aşk-bağlama büyüsü yapıyorsa biz ölelim :D
Şahsi fikrim büyü yapmış olabilir ama aşk için değil, belki köleleştirip, kendi dahil olduğu oluşuma katmak için olabilir.

Retro

Kayıtlı Üye
Büyü sak
Bunlar olabilir evet de insan öldürmek yüzyıllar sonra da normalleşmemeli diye düşünüyorum.
Böcek yenebilir, unu yapılılp ekmeklere konabilir bu Dünya 'da görmediğimiz duymadığımız durumlar değil.Fare etinin kebab yapılıp tüketildiğini düşündüğümüzde bence böcek normal bile kalıyor 😬

Tmm işte, kendi ağzınızla söylediniz : sonuçta bunlar dünyada görmediğimiz duymadığımız şeyler değil.

İlk işitmeden sonra zaten meşrulașmıyor mu?

Șu haberi bir okuyun :
Bazı şeylerin önü açılırsa mutlaka sınırları zorlamaya başlayan birileri çıkar.

Retro

Kayıtlı Üye
Ben patolojik bakıyorum.
Malesef herkesin fikri de, cismi de, bilinç altı da, tekamül seviyesi de, düşünce akışkanlıkları da bakış açıları da hassasiyetleri de birbirleri ile tam örtüşecek diye bișey yok.

Bir Çinli, çocuk cenini yiyebilir yukarıdaki haberdeki gibi. Çünkü o, onu protein olarak görebilecek bir perspektife sahip. Şimdi buna saygı duymak noktasında kim ne yapabilir?

Saygı duyar mısınız mesela?