SOHBET-i MUHABBET

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi

Alakan

Kayıtlı Üye
Kıyasladığım kısmı şurası ki adamlar ders almasını biliyor ve ona göre altyapı mı geliștiriyorlar acaba? Ve şehir efsaneleri doğru ise deprem olurken nasıl olsa birazdan durur diye mi bekliyorlar keyiflerini bozmadan

7.3 te 4 ölüm.

İşte ben de böyle düşünüyordum ama yabancı bir uzman bu kıyasın doğru olmadığını söyledi. Japonya'da aynı şekilde gerçekleşen bir depremde yıkıntılar meydana gelmiş karada gerçekleşen bir depremde yani. Maalesef beynim allak bullak biraz araştırma ile bulabilirsiniz. Ben de onun yalancısıyım. İngiliz bir uzmandı yanılmıyorsam.
Binalar konusuna kesinlikle katılıyorum. Yeni yapılan binaların saniyeler içinde çökmesi kabul edilemez. Binalar, eğitimsizlik, plansızlık... Kaç tane video izledim sarsıntı anında kirişlerin altında duran, ayakta duran insanlar... Bilmiyorum gerçekten kıyameti yaşıyoruz. Benim depremden çok geç haberim oldu. 900 ölü var dedi yakınlarım. İmkansız bu saate kadar depremde 900 ölü çıkardılarsa kaç bin kişi ölmüş olur saçmalamayın demiştim. Şimdi binlerce ölü var. Gerçekten yüreğim acıyor.

Ori

Kayıtlı Üye
@Ori,

Japonyada 7 şiddetinde bir deprem olduğu zaman herkesin tek derdi masadaki telefon ve bardaklara göz kulak olmak ki sadece? Bu doğru mu şehir efsanesi mi?
Ben Kore'deyim ama Japonya'da da çalıştım. Deprem oradakiler için yıkıcı değil. Zaten minimalist takılan insanlar. O yüzden dert edilecek bir şeyleri yok. Onlar için normalleşmiş. Zaten ölenler olursa bile panik atağa sahip kişilerdir büyük ihtimalle. Oradan buradan atlamıştır.

Aisling

Kayıtlı Üye
Etimi derimi söküyorlar sanki. Ne acı ne kadar büyük bir acı anlatamam. Ancak yaşayan bilir. Umarım bu hissi düşmanlarım bile bilmezler.

Alex06

Kayıtlı Üye
Adamlar Malatya'da site yapmış 2 milyon 800 bin TL hala ilanlari var yeni bina 8 blok birden çöküyor.
3. Gün hala kurtarma çalışmaları yapılmayan yerler var sokaklarda cenazeler var. Insanlar bağıra bağıra donarak ölüyorlar.
Savaşa gerek yokmuş biz kendi kendimizi oldurebiliyormusuz hatta insanların ölümünü hiç birşey yapamadan seyredebiliyormusuz. Allah'ım sen aklımı koru.
Delirecegim aklım almıyor.

Retro

Kayıtlı Üye
Adamlar Malatya'da site yapmış 2 milyon 800 bin TL hala ilanlari var yeni bina 8 blok birden çöküyor.
3. Gün hala kurtarma çalışmaları yapılmayan yerler var sokaklarda cenazeler var. Insanlar bağıra bağıra donarak ölüyorlar.
Savaşa gerek yokmuş biz kendi kendimizi oldurebiliyormusuz hatta insanların ölümünü hiç birşey yapamadan seyredebiliyormusuz. Allah'ım sen aklımı koru.
Delirecegim aklım almıyor.

Depremler 10 ilde yıkıcı etkiler yaratmış.

Şehir değil, ilçe değil, mahalle ölçeği ile yakarıșlar yankılanıyor sosyal medyada. Felanca mahallede, ya da sokakta 500 bina yıkıldı gelen giden yok yardım yollayın diye..

Vallahi mahalle hesabı ile 10 il, belki de 1000'den fazla mahalle demek, heryere nasıl yetișecekler ilk birkaç günde aklım almıyor benim de.

Sanki göz göre göre insanları ölüme terkediyorlar algısı oluşuyor fırsat kollayanlar tarafından, o yönde asla düşünmek bile istemiyorum.

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
2 sorum var :

1- sizce coğrafya kader mi?
2- sizce doğduğunuz ev kaderiniz mi?
Bu soruyu depremden sonra bir kez daha sordum. Deprem bolgesinde yasadigimizi bile bile onlemsiz yasiyoruz. Japonya da oyle ama etkilenmiyorlar. Turkiye den benim umudum kalmadi artik. Herkes savsak calisiyor. Kimse hayati ciddiye almiyor bu ulkede. Bu canini dusunmekle ilgili degil, dusunuyorlar ama onlem alacak kadar ciddiye almiyorlar. Kimse isini severek yapmiyor. Herkes gergin. Ulkeyi terk etmek istemiyorum ama binlerce sebep. Cografi olarak o kadar guzel bir bolge ki Turkiye. 4 mevsimi 1 yilda yasayan, yirtici hayvanlarin, zehirli bitkilerin yaygin olmadigi tam insanin guvenle yasayacagi bir bolge. Ama iste bolgeyle bitmiyor. Dogdugumuz eve zincirli bagli degiliz ki kaderimiz olsun. Isteyen ve cabalayan ozgur. Cografyanin, toplumun ve ulke yonteminin insanin hayat kalitesinde etkisi cok buyuk.

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
İnanılmaz gerçekten. Bir müteahhite yaptığı yıkılan binayı sormuşlar. Pişkin pişkin "atom bombası etkisinde bir deprem oldu, benim yaptığım binaları sorgulayamazsınız" demiş. Yargılanması gereken insanlar pişkin pişkin açıklamalar yapıyorlar. Ben artık ... ölmüş haberi almaktan bunaldım. Her yerden ölüm haberi geliyor ve nasıl bir tepki vereceğimi dahi bilmiyorum. Robot gibi sürekli tweet rtliyorum, sohbet odalarına girip bilgi veriyorum. Bir yandan sallanıyoruz burda hala. İyi insan olmalarını da beklemiyorum ama o kadar korkusuzlar ki, keşke biraz yargılanma korkuları olsaydı.

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Dolunay gel giti. Konuşanlara söyleyin uydurmadinlar
Bugun ogrendim sosyal medyadan eski goruntuymus. Bi de boyle bi olay var yalan yanlis bilgi dolu. Adamlar numara paylasiyor gocuk altindayim diye 17 yasinda cocuk cikiyor sahte paylasim olarak. Insanlarin afetle katliam oldugu bi zaman da bile insanlar sosyal medyada etkilesim derdine dusebiliyorlar..

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
sismik izalator ile deprem siddeti buyuk olcude azaltilabiliyormus binada. Animasyonda izledigim kadariyla, temeldeki kolon ile iskeletteki kolon birlesimine eklem gorevi gibi gorecek sekilde yapiyorlar. Sallantida temel sallaniyor ama ust iskelet daha az etkileniyor. Her binaya keske bu sistemi uygulasalar

Retro

Kayıtlı Üye
Sizce Twitterın süreci yönetenler tarafından yasaklanması yerinde bir karar mı?

Retro

Kayıtlı Üye
İstanbul için özellikle uyarıyorlar uzmanlar.

Yetkililere göre 99 depreminden ders alındı ve yeni nesil binalar 10 şiddetine kadar dayanıklı olarak yapıldı. Depremde yıkılmamıș binalarda hasar tespiti yapıldı ve bircok bina ya destek kolanla güçlendirildi, ya da kontrollü yıkılarak yeni nesil binalar yapıldı.

İlk birkaç yıl bu dediklerini yapmış olabileceklerini düşünüyorum. Ama son dönemde umarım bir rehavet olusmamıștır. Umarım kanunla hukukla İstanbulun yapıları komple kontrolden geçmiştir. Hatta tüm șehirlerin.

Malesef zor yoldan öğreniyoruz. Ben İstanbulun sapasağlam olduğunu umuyorum.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
@Aisling
neden location olarak- Böyle devam ederse akıl hastanesinde- yazdın ki.. ben her gördüğümde rahatsız oluyorum, sen rahatsız olmuyor musun? Tabi sen daha iyisini bilirsin ama kendini bu şekilde kodlamaya ne gerek var, eğer onları görüyor ve bu sorunlarla baş ediyorsan yeterli gücün olduğu içindir. Allah dağına göre kar verir.

Fehu

Kayıtlı Üye
Şu an yaşananları idrak edemiyorum. Kimi kendini feda edip günlerce aç susuz yardım etmeye çalışıyor kimi ölülerin üstünden altın çalıp yıkılan binalarla güle oynaya dalga geçiyor. Bu nasıl bir dönem nasıl bir savaş