Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Bunu düşünerek bulamazsınız.Bence bu tamamen duygusal bi çıkarım.Hepimizde olduğu gibi

Peki sizin düşünceniz tam olarak nedir? Ben evrenin nasıl yaratıldığını yada evreni yaratan tanrının nitelikleriyle ilgilenmiyorum. İlgilendiğim "Din" kavramının gerçekçi olup olmayışı.

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
Peki sizin düşünceniz tam olarak nedir? Ben evrenin nasıl yaratıldığını yada evreni yaratan tanrının nitelikleriyle ilgilenmiyorum. İlgilendiğim "Din" kavramının gerçekçi olup olmayışı.
Benim yaratıcıyla alakalı aklıma mantığıma yatan bi konu yok.Sadece var olduğuna inanıyorum.Sorgulamayla bulunacak bir şey değil.Keza bize verilen akılla anlamamız da mümkün değil.Sizin dediğiniz gibi dinler birer felsefeden ibaret olsa neyi değiştirir?Sizin de inandığınız yaratıcınız size bi ömür biçti.Sizi bu düzende yarattı ve izliyor.Sizde de dünyadaki 7 milyar insanın kabul gördüğü iyi insan-kötü insan ideolojisinde yaşayıp,ölüp gideceksiniz.Benim bu konuda sizin kadar bilgim yok.Hatta bi bilgim yok.Sadece merak ettim.Dinin bi ideoloji olduğuna dair bu kadar çok kanıtınız varken,yaratıcıya dair bir kanıt bulabildiniz mi??Ben bulamadım o yüzden sordum.

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Benim yaratıcıyla alakalı aklıma mantığıma yatan bi konu yok.Sadece var olduğuna inanıyorum.Sorgulamayla bulunacak bir şey değil.Keza bize verilen akılla anlamamız da mümkün değil.Sizin dediğiniz gibi dinler birer felsefeden ibaret olsa neyi değiştirir?Sizin de inandığınız yaratıcınız size bi ömür biçti.Sizi bu düzende yarattı ve izliyor.Sizde de dünyadaki 7 milyar insanın kabul gördüğü iyi insan-kötü insan ideolojisinde yaşayıp,ölüp gideceksiniz.Benim bu konuda sizin kadar bilgim yok.Hatta bi bilgim yok.Sadece merak ettim.Dinin bi ideoloji olduğuna dair bu kadar çok kanıtınız varken,yaratıcıya dair bir kanıt bulabildiniz mi??Ben bulamadım o yüzden sordum.

Hepimizin bir gün öleceği konusunda hem fikiriz. Lakin çok güzel bir hayat yaşamaktan çok nasıl öleceğim ile ilgileniyorum. Araştırarak, sorgulayarak, doğruyu arama çabası içinde ölmek istiyorum. Ben kendimi diğer insanlar gibi "aciziz, kuluz, bu kadarız" gibi indirgemelere tabii tutmuyorum. Ve "din" aracılığıyla seslendiği iddia edilenin değil, kurulu bu düzenin bozulabilmesi, doğrunun ucundan da olsa görülebildiği zamanları az ya da çok yaşayabilmemiz için seslenen gerçek tanrının sesine kulak vermeye çalışıyorum. Geçmiş medeniyetleri ya cahillikle ya da ilkellikle suçladık ve yargıladık! Peki bizim yaptığımız ne? Şuanda hala yapılışlarına ve neden yapıldıklarına vakıf olamadığımız, nasıl bu kadar gelişebişdiler dediğimiz pek çok medeniyeti bu yargılamalarla suçlamak niye..? Onlar daha fazlası için bir şey yapmaya çalışmışken biz çok daha azıyla onları yargılıyoruz. İlkeller, bulamamışlardır, saptırılmıştır, yalandır vb gibi. Eril Ata olarak bilinen bir şaman bir gün Mete Han'a şunu der; aydınlığın ve gölgelerin hükümdarı, tanrı mutlak doğruların kalktığı, gerçeğin yeşermeye başladığı zaman ortaya çıkacaktır. Ama anlaşılan o ki insan inanç hapishanesinden kurtulamadığı sürece, tanrı hep dillerde yaşayacak...

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Bu konuda yanlışınız var sanırım

Öncelikle Merhaba,
İslam dininin kesinlikle sorgulanamayacağı bu konuda kapalı olduğu bildirilmiştir.

"Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir." (Bakara 2)

Lakin sizin de açıklamanız mevcut ise okumak isterim.

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
Hepimizin bir gün öleceği konusunda hem fikiriz. Lakin çok güzel bir hayat yaşamaktan çok nasıl öleceğim ile ilgileniyorum. Araştırarak, sorgulayarak, doğruyu arama çabası içinde ölmek istiyorum. Ben kendimi diğer insanlar gibi "aciziz, kuluz, bu kadarız" gibi indirgemelere tabii tutmuyorum. Ve "din" aracılığıyla seslendiği iddia edilenin değil, kurulu bu düzenin bozulabilmesi, doğrunun ucundan da olsa görülebildiği zamanları az ya da çok yaşayabilmemiz için seslenen gerçek tanrının sesine kulak vermeye çalışıyorum. Geçmiş medeniyetleri ya cahillikle ya da ilkellikle suçladık ve yargıladık! Peki bizim yaptığımız ne? Şuanda hala yapılışlarına ve neden yapıldıklarına vakıf olamadığımız, nasıl bu kadar gelişebişdiler dediğimiz pek çok medeniyeti bu yargılamalarla suçlamak niye..? Onlar daha fazlası için bir şey yapmaya çalışmışken biz çok daha azıyla onları yargılıyoruz. İlkeller, bulamamışlardır, saptırılmıştır, yalandır vb gibi. Eril Ata olarak bilinen bir şaman bir gün Mete Han'a şunu der; aydınlığın ve gölgelerin hükümdarı, tanrı mutlak doğruların kalktığı, gerçeğin yeşermeye başladığı zaman ortaya çıkacaktır. Ama anlaşılan o ki insan inanç hapishanesinden kurtulamadığı sürece, tanrı hep dillerde yaşayacak...
Sen hep kendin bulmaya çalışıyorsun.Ama maalesef sende,bende bizde tek başımıza bulup anlayabileceğimiz bir donanım yok.Ancak bu donanımla yaratılan insanlar bu dünyada yaşadı ve gittiler.Peygamberlerin mucizeleri alimlerin kerametleri vardı.Bunları gören insanlar da onlara bağlandı.Ve bu bağlılığı kuşaktan kuşağa aktardı.Bediüzzamanı ele alalım.Kendisiyle alakalı fazla bi bilgim yok.Cemaat muhabbetlerini bilmem.Kitaplarını da okumadım.Ama ilminin yüceliğini biliyorum.Daha üst bilinçte yaşadığı aşikar.Sen onunla aynı zamanda yaşasaydın sen de etkilenecektin.Şimdi yok dediğin dini bağnazca savunacaktın.(Bu arada bediüzaaman bir örnek sen bunu peygamberlere uygula).Yaratılan peygamberşerin hiçbiri filozof değildi.Yalnızca bizim idrak edemeyeceğimiz bilince sahiplerdi.Seçilmiş insan gibi düşün.Mucizeleri vardı.Onlar senden benden farklı düşünüyorlardı.O yüzden onlar din var diyorsa bence de vardır.Şahsen onlara inanmak daha mantıklı geliyor.

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
Öncelikle Merhaba,
İslam dininin kesinlikle sorgulanamayacağı bu konuda kapalı olduğu bildirilmiştir.

"Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir." (Bakara 2)

Bende şu an uyku mevcut açıklamayı avukatım yapacak @Enerjisinerji

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
Bende şu an uyku mevcut açıklamayı avukatım yapacak @Enerjisinerji
[/
Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün ardarda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler vardır.
(AL-İ İMRAN SURESİ / 190)
Ayet sadece kuranda değil her yerde.Din sadece kuran üzerinden anlaşılmaz.Eğer anlaşılsaydı peygamber inmezdi.

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün ardarda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler vardır.
Aksine akıl etmemiz gerektiği vurgulanır.Sadece Kuran’dan anlaşılacak olsa peygamber gelmezdi.Meshepler ortaya çıkmazdı

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Sen hep kendin bulmaya çalışıyorsun.Ama maalesef sende,bende bizde tek başımıza bulup anlayabileceğimiz bir donanım yok.Ancak bu donanımla yaratılan insanlar bu dünyada yaşadı ve gittiler.Peygamberlerin mucizeleri alimlerin kerametleri vardı.Bunları gören insanlar da onlara bağlandı.Ve bu bağlılığı kuşaktan kuşağa aktardı.Bediüzzamanı ele alalım.Kendisiyle alakalı fazla bi bilgim yok.Cemaat muhabbetlerini bilmem.Kitaplarını da okumadım.Ama ilminin yüceliğini biliyorum.Daha üst bilinçte yaşadığı aşikar.Sen onunla aynı zamanda yaşasaydın sen de etkilenecektin.Şimdi yok dediğin dini bağnazca savunacaktın.(Bu arada bediüzaaman bir örnek sen bunu peygamberlere uygula).Yaratılan peygamberşerin hiçbiri filozof değildi.Yalnızca bizim idrak edemeyeceğimiz bilince sahiplerdi.Seçilmiş insan gibi düşün.Mucizeleri vardı.Onlar senden benden farklı düşünüyorlardı.O yüzden onlar din var diyorsa bence de vardır.Şahsen onlara inanmak daha mantıklı geliyor.

Peki şöyle bir soru sorayım o halde sana. Yerin ve göğün yaratıcısı Allah isteklerini ve şartlarını bize sunabilmek, bildirebilmek için yaratmış olduğu diğer insanlarla aynı fiziksel özelliklere sahip aynı duygulara ve bilinç akışına sahip başka bir insanı neden görevlendirsin? (Peygamberlerin kalp gözlerinin ve bilincinin, düşüncelerinin bizden farklı olduğunu savunuyorsun peki bu bilgiye Kur-an-ı Kerim dışında ulaşabildiğin ve mutlak bilgi olarak kabul edebildiğin farklı bir kaynak var mı?) Kur-an-ı Kerim'de toplamda 28 peygamberin adı geçmektedir. Farklı dönemlerde gelmiş ancak Kur-an-ı Kerim'de yer almadığı söylenen binlerce de peygamber vardır. Peki bu peygamberlerin adları niye bildirilmemiş? Kavimleri ya da kendileri bildirilen peygamberlerden daha mı önemsizlerdi? Bunun cevabını ben vereyim, çünkü Kutsal kitaplar oluşturulurken geçmiş medeniyetlerin hafızalarında yer etmiş ve metinlerinde geçen önemli kişilikler baz alındı da ondan. Bu kişilikler ile ilgili az çok çarptırılmaya müsait kaynaklar mevcut. Ancak olmayan biri hakkında metinler, yazılar yazıp bunu binlere, milyonlara kutsal, yaşamış bir kişilik olarak kabul ettiremezsin. Tüm dinler hikayelerini, kişiliklerini tarihte ki önem sıralarına göre dizilmiş örgü den alır.

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Aksine akıl etmemiz gerektiği vurgulanır.Sadece Kuran’dan anlaşılacak olsa peygamber gelmezdi.Meshepler ortaya çıkmazdı

İslam dininde sorgulamaya yer yoktur. İslam dinini kesinlikle sorgulayamazsın. Paylaşmış olduğum ayet bunu açıkça dile getirmektedir. Ancak yanıldığın nokta şu, Peygamberler de bu dini sorgulayamazlar ve yorumda bulunamazlar. Ne iletiliyorsa o zamanın alfabesinde yer alan harflerle oluşturulabilecek ve verilmek istenen anlamı karşılayabilecek mantıkta sözcüklerle aktarılmıştır. Peygamberler özgür iradelerini ya da akıllarını kullanarak "neden" sorusunu soramamışlardır.

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher

Ayrıca iletmiş olduğun ayetin tefsirine bakmadın sanırım. Ayetin mealinde bile Allah'ın hiçbir şeyi boşa yaratmadığından söz edilmektir. Ardından Allah'ın cehennem azabından korunmayı dilenir. Yani burada da herşeyi Allah yaratmıştır irdelemeye, mana aramaya gerek yok, ibretlere bak ders al yoksa sonun Cehennem anlamı vardır.

berksurucu

Banlı Kullanıcı
Öncelikle Merhaba,

Söz konusu ayette insanların şüphelerine atıfta bulunulmamış. Kitabın Kendi içinde şüphe olmamasına atıfta bulunulmuş.

Kur'an da akletmeye ve sorgulamaya dair 700 civarında ayet varken, sorgusuz sualsiz korku temelli inanmanın bedelini tüm İslam coğrafyası ödemektedir zaten.

Bu forumda daha önce yazdığım bir yazıdan link vermek istiyorum

.....

Kuranı okuyupta varacağın tanrı mitolojik bir protototipin ötesine geçmeyecektir.

İslam bir din değil, hakikatın "senin varabildiğin kadarının" aynasıdır...

Bunu dine çevirenler, peygamberin anlatılarını anladığını sananların ifadesidir...

Elçiler yeryüzüne semavi dinler getirip ekol yaratan öncüler değillerdi. Bizim mitolojik öge yaratma ihtiyacımızdan dolayı öyle görünmekteler.

Peygamberler aydınlanmış kişilerdi...

Aydınlanmış kişi bir "nokta" idi... Bu noktayı anlamaya çalışan sahabeler, havariler talebeler bu noktayı anladıklarını sanıp öğretilerini yaydılar. Bu talebeleri noktanın etrafına çizilmiş bir daire olarak düşünelim... Nesilden nesile etrafına bir daire daha... Bir daire daha... Noktanın etrafında katmanı katman sayısız daire...

Biz bu dairelere "din" diyoruz. Biz bu dairelerle muhattabız. Noktanın kendisinden haberimiz yok. Bu dairelerin "noktanın kendisi" olmadığını anladığımızda "dinlerin saçma olduğu" fikrine kapılıyoruz...

Aslında bu durum kendi içinde tutarlıdır. Çünkü hakikate ulaşmak için önce din sandığın şeyin içinden çıkman gerekiyor. Hatta ileri gidelim... Tanrı sandığın şeyi de elinin tersiyle itmen gerekiyor...

Çünkü deizim, konjuktür itibariyle çok akılcı, gerçekçi gelebilir. Ama dinlerden bağımsız olarak hayal ettiğin tanrı figürü de mitolojik olmasa bile, hayal gücünün sınırında bilim kurgusal bir varlık olabilir...

İnancın olmadığını mı sanıyorsun. İnanç kelimesi senin için semavi herhangi bir dine bakış açısı ile mi alakalı... Ama sende haklısın. Bir insan "inançlıyım" dediğinde onun tanrıya ve onun semavi dinine inandığı kanaatine varıyoruz...

Bundan bir kaç yıl önce kardeşime

"yaa sana hiç sormadım... Sen Bi yaratıcıya inanıyormusun"

diye sordum....

2 dakika filan düşündü.. Ne dedi biliyor musun...

"abi ben bu konuyu daha önce hiç düşünmemiştim. Bi fikrim yok"

İşte inançsızlık budur...

Yukarısa yazdıklarına bir daha bak...

"eminim" deyip tümevarım yaptığın şeyleri gözden geçir... "kendi dinini" dizayn etmişsin ve bunu geliştirip güzelleştirip kendi konfor bölgeni oluşturmak istiyor olabilirsin.

Bilim kurgusal bir tanrı figürü... Uzaylı ırklar... Biraz panspermia... Biraz antik uygarlıklar... Azıcık New age... Julyen Julyen doğranmış kanal mesajları... Göktengri de Marine edilmiş şamanizm... Beşamel sos üzerine de biraz leblebi...

Lütfen üslübüm için bana kızma. Hakikat yolu sağlam bir challange gerektirir...

Hakikat derken arif olma yolundan bahsediyorum. Arif olanın dine ihtiyacı olmayacağı gibi neye bakarsa baksın ona kilitler açılacaktır...

Kuran senin için "hıııııııı" diye şaşırma tepkisi vereceğin bir aynaya döner...

İslam bir din değildir. Kuran ise aynadır...

Görünürde Muhammede inmiş gibidir... 1400 yıllık bir goygoy gibi görünür.

Bu simulasyonun doğası gereği böyle görünür. Aslında "sana" inmiştir.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Yaratıcı, İnsanlara ve cinlere ilk ayeti "Oku!" olan bir kitap gönderdi.
Hatta devamındaki ayetleri insanı araştırmaya da sevk ediyor.
"O kalemle yazmayı öğretti."
"İnsana bilmediklerini öğretti"

Ve bu kitabı (Kuran ı) anlayamayacak olan hayvanlara, bitkilere dağlara değil yalnızca aklı olup anlayabilecek kapasitede olanlara ithaf etti.

Sizde bir kitap kaleme almıştınız @OgrtmenLexor91
Mesela neden? Sebepsiz olamaz öyle değil mi?

Allah, hiç bir yarattığı kulunu gelin bana inanın diye zorlamadı. Yalnızca kitapla hitap etti. Seçim sizin... Düşünmeye devam edin.
Ama düşünürken bizi KURAN a inananlara ve Kuran in kendisine gereksiz muamelesi yapmayınız. Yukarıda muhtelif çok yerdeki sözlerinizde yergi mevcut.

Ve bir dini yargılamaktan beslenilmemeli.
Siz İslam dinini basamak yapıp üzerinden yükselmeye çalışıyorsunuz.
Metaforlarınızı dile getirirken yalnızca kendi argümanlarınızla yola devam ederseniz daha az tepki toplarsınız.

Saygılarımla.

Ü

Üye silindi 58480

Öncelikle Merhaba,

Allah meydan okuyor bu ayette.
Kuran' daki ayetleri ile herkese hodrimeydan diyor. Er meydanına davet ediyor.

Bu kendisinde şüphe olmayan bir bilgidir, haydi onu bilimle çürüt çürütebilirsen diyor.

Yahu bu ayet bizim 1400 yıldır alın akımız.
Bilim ne dediyse biz hep Kurandan karşılığını buluyoruz.

Olmadı hocam. Bilgi birikimine saygı duydum birkaç eski yazına baktım da, ama bazı konuları yakaladığın yer vallahi çok sırıtıyor.

Ü

Üye silindi 58480

"Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır." (Bakara 2)

Beni kimse yenemez diyen bir Pehlivanın durumuna benzer bu ayet.

Şimdi bu Pehlivan bunu diyorsa bunu sonuna kadar ispatlayacagını da biliyordur. Her defasında sahaya çıkmaya hazırdır. Çünkü ironisi burda.

Beni kimse yenemez demek, hadi beni yenmeye çalışın demektir.

Ayet muazzam bir kozmik özgüven ile tüm dinlere rest çekiyor :

"Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır." (Bakara 2)

E hadi çürüt bakalım diyor. Yahu bu kadar mı zor bilginin derinine inmek ?

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Allah meydan okuyor bu ayette.
Kuran' daki ayetleri ile herkese hodrimeydan diyor. Er meydanına davet ediyor.

Bu kendisinde şüphe olmayan bir bilgidir, haydi onu bilimle çürüt çürütebilirsen diyor.

Yahu bu ayet bizim 1400 yıldır alın akımız.
Bilim ne dediyse biz hep Kurandan karşılığını buluyoruz.

Olmadı hocam. Bilgi birikimine saygı duydum birkaç eski yazına baktım da, ama bazı konuları yakaladığın yer vallahi çok sırıtıyor.

Yani kendi yarattıklarına hodri meydan diyen bir tanrı var karşımızda öyle mi? İlginç... Ama üzgünüm her gerçek bir gün ortaya çıkacaktır ve çıkarken de inananları elbet rahatsız edecektir. Bilim ile din tarihin hiçbir döneminde çatışmamıştır aslında biliyor musunuz? Çünkü bilim delile, kanıta, kendi zamanı ve paraleli içinde elde edilebilecek net sonuca oluşur, din ise maneviyata "Gaib" e dayanır. Düşüncelerinize elbet de saygı duyuyorum, çünkü ben "Bana benzemeyen hiçbir şeyi kendime benzetemediğim için yok saymadım."?

Bilginize Saygılarımla.

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Yaratıcı, İnsanlara ve cinlere ilk ayeti "Oku!" olan bir kitap gönderdi.
Hatta devamındaki ayetleri insanı araştırmaya da sevk ediyor.
"O kalemle yazmayı öğretti."
"İnsana bilmediklerini öğretti"

Ve bu kitabı (Kuran ı) anlayamayacak olan hayvanlara, bitkilere dağlara değil yalnızca aklı olup anlayabilecek kapasitede olanlara ithaf etti.

Sizde bir kitap kaleme almıştınız @OgrtmenLexor91
Mesela neden? Sebepsiz olamaz öyle değil mi?

Allah, hiç bir yarattığı kulunu gelin bana inanın diye zorlamadı. Yalnızca kitapla hitap etti. Seçim sizin... Düşünmeye devam edin.
Ama düşünürken bizi KURAN a inananlara ve Kuran in kendisine gereksiz muamelesi yapmayınız. Yukarıda muhtelif çok yerdeki sözlerinizde yergi mevcut.

Ve bir dini yargılamaktan beslenilmemeli.
Siz İslam dinini basamak yapıp üzerinden yükselmeye çalışıyorsunuz.
Metaforlarınızı dile getirirken yalnızca kendi argümanlarınızla yola devam ederseniz daha az tepki toplarsınız.

Saygılarımla.

Dünyada çapında yayınlanan bir bilim platformunda şuanda milyonlar beni dinliyor da haberim mi yok? Benim Kur-an-ı Kerim'i basamak olarak kullanmama gerek yok, aklımın zaman içinde oluşturduğu, bilginin tamamladığı birçok basamak ve sonuca vakıfım zaten.

Peki siz Kur-an-ı Kerim'i tam anlamıyla anladığınıza emin misiniz? İnsanı araştırmaya sevk eden sözler "O kalemle yazmayı öğretti ile insana bilmediklerini öğretti mi?" bana yazmayı öğreten kitap 1400 yıl önce geldi ancak yazı MÖ 3500'lü yıllarda bulundu zaten. İnsanlar, medeniyetler Kur-an-ı Kerim'de yazan birçok bilginin aynısını hatta daha kapsamlısını MÖ önce ve MS dediğimiz dönemlerde bulmuşlar, günümüze aktarmışlar.

Bana bilmediklerimi öğreten bir tanrı bunu hangi yolla yapıyor? "Kitap", peki bana bilmediklerimi öğrenmem için fırsat veren tanrı nerededir? Yani öğreten değil de fırsat veren...

Her bilgiye, kişiliğe saygım var. Ancak cevap veremediğiniz ya da vermekte zorlandığınız konuda yorum yapan birini "yükselmek" ile bağdaştırmamalısınız. Amacım bir başkaldırı ya da tanımamazlık değil, en doğru şekilde anlamak. Beni ne kadar anlamamış olarak yorum da yapmış olsanız teşekkür ederim.

Bilginize Saygılarımla.

Ü

Üye silindi 58480

Yani kendi yarattıklarına hodri meydan diyen bir tanrı var karşımızda öyle mi? İlginç...

Evet, özgür iradenin mühendisi olsan sen napardın?

Tüm mühendislerin yaptığını yapardın:
Yarattığın android nasıl çalışıyor diye test etmeden onu doğal ortamına almazdın.

Seytan denen bir zararlı yazılım tasarılardın onun ile o Androidi denemeye alırdın.

Bakalım özgür irade ile yaratılış amacına sadık mi kalacak, yoksa onu aradığı bilgiden uzaklaştıracak tuzaklara mi düşecek diye.

Hodri meydan demek bu. Deneyerek gör demek. Hata yapa yapa öğren demek.

Ama üzgünüm her gerçek bir gün ortaya çıkacaktır ve çıkarken de inananları elbet rahatsız edecektir.

Beynin çalışma prensibi inanmak üzere tasarlamış.

İnanmıyorum diyen insan "inanmama" konseptine iman etmiştir ama farkında değildir.
Ateistler bile sözde objektif bakış açısı ile inanmayı reddetseler de aslında kendi inanç türevleri üzerinden yorum yaparlar.

Beyin inanmadan canlı kalamaz. İnanmak demek herzaman birseyin işlevsel potansiyelini özümsemektir.

Bilmek demek inanmanın testten geçirilmiş halidir.

Beyin için 2x2 =4 kalıbı bile inançtan ibarettir. Hatta dogmadır. Eğer daha üst idrak çemberinden bakabilirsen.

[XTR] Similar Threads