Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Ü

Üye silindi 58480

Yolu açık olsun vallahi ya
Ama medyatik olmak için biraz fazla antipatik duruyor. ? Bizim millet duygusal sever. Sempatik ve alçak gönüllü sever. Bu bıdık çok dayak yer.

Enneagram

Banlı Kullanıcı

inşallah bilinçli bir çevrede yetişir
Amin.
İnsan bu devirde böyle bir çocugu olduguna sevinsin mi üzülsün mü bilemez.

Bu tür çocuklar farklılıklarının bedelini ağır ödüyor. İyi bir yere gelmeleri için normal çevreden ve sıradan insanlardan izole olmalılar.
Çünkü çevreleri tarafından buna öğretmenlerde dahil, sözle ve hatta kaşla gözle sürekli olarak alaya ve çeşitli aşağılamalara maruz kalıyorlar. Üretkenlikleri bastırılıyor.
Toplumumuzda çok fazla ahlaki çöküş var. Önü alınamaz bir hırs ve hased duygusuyla hareket eden insanlar (çocuklarda buna dahil) yıkımdan başka bir şeyden haz almıyor. Ego yarıştıran ve bencilliklerini pragmatizmle kombo yapanların dünyasında böylece bir kaç düşünceli insanda helak olmuş oluyor.

Bu çocugu çok zor bir hayat bekliyor. Ailesi çok dikkatli yetiştirmeli bu haz düşkünü kıskanç devirde...
Aile bu çocugun akıbetinin iyi olması için maddi düzeyde elinden geleni yaparken manevi yöndende boş durmamalı, Allah a iltica etmeli.

Onu Allah tan başkası koruyamaz.

berksurucu

Banlı Kullanıcı
youtube kanalı olan gökhan arkadaşımdan bahsedeyim...

kendisiyle 12 yıl önce tanıştık. içine kapanıktı. ona öğrendiklerimi anlattım. oda sonra bana ilhamlarını anlattı 12 yıldır güzel bir dostluğumuz var. ona bir gün senin sesin haber spikeri olmaya çok uygun eğitim alsana dedim...

diksiyon eğitimi vs... sonra haber spikeri oldu işte... ilerde güzel videolar yapıcak umuyorum

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Yaratıcı '' Ol'' dediğinde emri kime/neye veriyor ? Oluşumdaki maddeye mi ? Hiçliğe mi ?

Ü

Üye silindi 58480

Yaratıcı '' Ol'' dediğinde emri kime/neye veriyor ? Oluşumdaki maddeye mi ? Hiçliğe mi ?

Yaratıcı bir şeyin hem kendisi hem sahibidir.
Biz birșeyin sahibi isek o şeyin kendisi olamayız. O şeyin kendisi isek o şeyin dışına çıkamayız. Yani sahibi olmak tanım alanı dışında kalır.

Ol demesi ve o şeyin de hemen olması demek : sistemdeki tüm kısa yolların, gizli değişkenlerin, her an her şeyi tabandan değiştirebilecek girdilerin ve hacklenebilir tüm alternatiflerin şifrelerinin kendine özgü tanrisallik nişanesi olarak tanınması dolayısı iledir.

Sistemde dilediği gibi tasarruf yapabilecek tek iradenin kayıtsız şartsız kendisine ait olduğunun beyanı üzerinden bizi olabilecek en üstün makam arayışına sevketmesi ve tanrılar arasından bir tanrı benimseyeceksek eğer, bu tanrının işte ancak boyke bir eşi benzeri olmayan tanrı olması gerektiğinin referansını ortaya koymasıdır.

Klasik tanrı fikrini bile meydan okuyarak ufuk açan bir vasıftir. Ol demesi ve o şeyin de hemen oluvermesi.

moonshine

Kayıtlı Üye
Panik anında yalana ihtiyaç bile yokken neden yalan söylenir? Ben bugün bunu yaşadım. Hiç ihtiyacım bile olmadığı halde, karşımdaki kişi suratını büyük bir öfke ve tepkiyle suratıma yaklaştırınca anlık şok yaşayıp gerçeği unutup yalan söylemek zorunda kaldım istemsizce. İlk kez başıma geldi. Bu arada insanları da cidden anlayamıyorum. Bunu yapan arkadaşım sözde. Böyle durumlarla karşılaştığımızda sakinliğimizi nasıl koruyabiliriz?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Panik anında yalana ihtiyaç bile yokken neden yalan söylenir? Ben bugün bunu yaşadım. Hiç ihtiyacım bile olmadığı halde, karşımdaki kişi suratını büyük bir öfke ve tepkiyle suratıma yaklaştırınca anlık şok yaşayıp gerçeği unutup yalan söylemek zorunda kaldım istemsizce. İlk kez başıma geldi. Bu arada insanları da cidden anlayamıyorum. Bunu yapan arkadaşım sözde. Böyle durumlarla karşılaştığımızda sakinliğimizi nasıl koruyabiliriz?

Tepkiniz sosyal kişiliğiniz ile alakalı.

Değer kavramı bazen öyle büyür ki önüne geçemez ve istemsiz tepkilere açık olursunuz. Bu hem sizin zikrinize hem de karşınızdaki şahsın fikrine yansır.

Benzer durumlardan, sivri bir akılla kurtulmanın videosu vardı yıllar önce.
50'li yaşlarında bir dayı anlatıyor : Askerde komutanlar masayı kurmuş hepsi pilot. Bizim dayının da ses güzel, Kuran'ı da iyi okuyor. Diyorlar ki : Oku !
Tabi zavallım okusa bir dert okumasa ayrı dert. Dakikasında aklının odaları devreye giriyor. Ne diyor Allah'ı küstüreyim ne de Komutan'ı kızdırayım. Karşısındaki ecza dolabından, ilaçları makamıyla okumaya başlıyor... Gecenin sonunda herkes mutlu. Herkes şampiyon.

Yani demem o ki, panik anındaysanız en mantıklı yol için birkaç saniye soluklanın. Örn. Size sorulan soruyu anlamamış gibi tekrar etmek ihtiyacınız olan zamanı kazandırır.

moonshine

Kayıtlı Üye
Tepkiniz sosyal kişiliğiniz ile alakalı.

Değer kavramı bazen öyle büyür ki önüne geçemez ve istemsiz tepkilere açık olursunuz. Bu hem sizin zikrinize hem de karşınızdaki şahsın fikrine yansır.

Benzer durumlardan, sivri bir akılla kurtulmanın videosu vardı yıllar önce.
50'li yaşlarında bir dayı anlatıyor : Askerde komutanlar masayı kurmuş hepsi pilot. Bizim dayının da ses güzel, Kuran'ı da iyi okuyor. Diyorlar ki : Oku !
Tabi zavallım okusa bir dert okumasa ayrı dert. Dakikasında aklının odaları devreye giriyor. Ne diyor Allah'ı küstüreyim ne de Komutan'ı kızdırayım. Karşısındaki ecza dolabından, ilaçları makamıyla okumaya başlıyor... Gecenin sonunda herkes mutlu. Herkes şampiyon.

Yani demem o ki, panik anındaysanız en mantıklı yol için birkaç saniye soluklanın. Örn. Size sorulan soruyu anlamamış gibi tekrar etmek ihtiyacınız olan zamanı kazandırır.
Şimdi düşündüm de farkında olmadan zaten dediğinizi yapmıştım. Önce nefesler aldım sonra da neden mi söylemedim diye soruyu tekrarladım. O da bana evet söyle neden söylemedin diye iyice yüzünü yaklaştırdı yüzüme. Ben de daha fazla katlanamayıp yalan söyledim.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Şimdi düşündüm de farkında olmadan zaten dediğinizi yapmıştım. Önce nefesler aldım sonra da neden mi söylemedim diye soruyu tekrarladım. O da bana evet söyle neden söylemedin diye iyice yüzünü yaklaştırdı yüzüme. Ben de daha fazla katlanamayıp yalan söyledim.

Kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Kimse ile samimi olmak zorunda da değilsiniz. :)

Unutmayın ki ;

'' Var olan en sağlam zırh insan vücududur. İçindekileri en iyi saklayan O'dur. ''

moonshine

Kayıtlı Üye
Kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Kimse ile samimi olmak zorunda da değilsiniz. :)

Unutmayın ki ;

'' Var olan en sağlam zırh insan vücududur. İçindekileri en iyi saklayan O'dur. ''
Evet ama onunla arkadaşlığımızın 4. yılı ve nerdeyse yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmiyor. Bu yüzdendi samimiyetim. İlk kez böyle birşey yaptı. Bazı sorunları var ve o yüzden yaptı biliyorum ama gene de yanlıştı. Küsemiyorum da kendisine çünkü gerçekten de sevdiğim bir arkadaşım. O yüzden anlık şaşırdım ve şokladım. Başkası olsa umrumda olmazdı açıkçası.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Kaliforniya Üniversite'si Santa Barbara'dan teorik fizikçi Matthew Fisher'ın, yıllarca süren '' kuantum nörobilimi '' araştırmalarında sonra, yönettiği uluslararası araştırma girişimi Kuantum Beyin Projesi'nin (QuBrain) üzerinde durduğu soru ..

'' Bizler kuantum bilgisayarları tasarlayıp üreten zeki robotlar mıyız, yoksa kuantum bilgisayarların ta kendisi miyiz ? ''

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
İnsanlar neden hep değişime direnir? Bu onları üzmeye ve yaralamaya devam ediyorsa bile. Neden hep o acı veren gerçeklere tutunmak zorunda hisseder ve yürüyemezler?
Bir yandan üzülürken diğer yandan üzülme nedenine yani değişimin nedenine olan derin bağlardan kaynaklı olabilir. Acısa da öldürmez mood on

Ü

Üye silindi 58480

Șöyle bir sorunsala kapıldım :

Herşey dijitale kayıyor. Evden çalışıyoruz artık. Konferanslar, interwiev'lar vs pc başından yapılıyor. Youtubtan içerikler üretip para kazanıyoruz vs.

Ama hala şu var : sanal alemde başka gerçek hayatta bam başka kişilikler sergileme. Klavye kahramanlıkları ve avatarının cazibesine kapılma da buna dahil.

Peki ya gerçek hayattaki kişiliklerimiz sahte, sanaldaki kişiliklerimiz gerçek kişiliklerimiz idiyse?

Bunu nasıl anlayabilirdik?
Sonuçta dijital çağ gelecek. Toplum e-toplum olacak. Peki ya bu gerçek diye bildigimiz kişiliğimiz en başından beri bizim sahte kişiliğimiz idiyse?

Belki de asıl kişiliklerimiz saklandığı yerden çıkıyordur artık sanal ortamın da desteği ile.

Olamaz mı? ?

[XTR] Similar Threads