SOHBET-i MUHABBET

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi

Darkon

Kayıtlı Üye
Dil bilmekle alakalı değil aslında. Benim de ingilizcem iyi evet spell büyü anlamına geliyor ama mesela türkçede de kelime anlamı olarak farklı olup bir terim anlamı olarak daha detaylı açıklamaları olan şeyler var. O yüzden spell diyince benim aklıma düz büyü değil şiirsel şeyler falan geliyordu. Wikipedia da öyle söylüyor zaten. Bilgi aynen şu "An incantation, a spell, a charm, an enchantment or a bewitchery, is a magical formula intended to trigger a magical effect on a person or objects. The formula can be spoken, sung or chanted. An incantation can also be performed during ceremonial rituals or prayers" kaynakça da
The Princeton Encyclopedia of Poetry and Poetics: Fourth Edition
Dil bilmekle, kulak aşinalığıyla alakalı bence neden diyeyim. Siz diyorsunuz ya "şiirsel şeyler aklıma geliyor" diye %100 doğru söylüyorsunuz ama anlamı tam aklınıza yerleşmemiş. Çünkü o "incantation"ın karşılığı. Spell ise birisine "büyü yapmak, atmak, göndermek" gibi düşünün zaten çoğunlukla "spell casting" gibi kullanılır. Siz benim spell kelimesini "büyü, sihir" diye geçiştirmeme bakmayın ben onu @Alex06 ya kolayca anlatmak için yazdım. "Incantation" anlamını size şöyle izah edeyim; bir büyü sırasında "yolum açılsın, nazarım dağılsın, öyle olsun, öyle olsun" gibi bir kafiyeyle söylediğiniz şeylerin karşılığı "incantation" oluyor İngilizce'de. Zaten şiirlerde de kafiye var benzer kafanızın karışması normal. Ancak çok basit aslında. Hani Absoluta'nın konularında paylaştığı tekerleme gibi şeyler var ya birebir onlar.

Bu arada mesela Disney yeni bir film çıkarmıştı geçenlerde mesela adı "Encanto" ;). Sihirli güçleri olmayan bir kızla ilgili. Encanto-Incantation tanıdık geliyor değil mi? "Encanto" da İspanyolcası zaten ama İspanyolca bilmeden bile anladım mesela konusunu. İşte aşinalık burada devreye giriyor. :)

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Üniversitede her dönemi bırakan bir x asıllı bir dallama vardı. Gidip not dileniyordum. Olmaz o x dil çeviremezsin derdi. Hocam çeviririm nolur not verin der miyavlardım resmen. Tek derdi kadın öğrencileri fikfiklemekti. Nasıl beddualar nasıl küfürler ediyorum öyle böyle değil. Sonra malum partiden milletvekilinin bir akrabası da öğrenciymiş bizim okulda. Arayıp bizim çocuk neden kalıyor tantanası yaptığı için dersten alındı bu dallama. Başka hoca dersi verince geçtik şükür. Sonra bu dallamada kötü huylu beyin tümörü çıktı.

star53

Kayıtlı Üye
Üniversitede her dönemi bırakan bir x asıllı bir dallama vardı. Gidip not dileniyordum. Olmaz o x dil çeviremezsin derdi. Hocam çeviririm nolur not verin der miyavlardım resmen. Tek derdi kadın öğrencileri fikfiklemekti. Nasıl beddualar nasıl küfürler ediyorum öyle böyle değil. Sonra malum partiden milletvekilinin bir akrabası da öğrenciymiş bizim okulda. Arayıp bizim çocuk neden kalıyor tantanası yaptığı için dersten alındı bu dallama. Başka hoca dersi verince geçtik şükür. Sonra bu dallamada kötü huylu beyin tümörü çıktı.
Bizim finansal tablolar analizi ve hatırlamadığım diğer bir dersin hocası. Daha iğrenç şeylerde de yakalandı da onu da yazmayayım artık.

roothoaxvir

Kayıtlı Üye
İş
Arkeoloji
evet bu şekil çözülen çok olaylar var.

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Gaziantep'te akıl sağlığı yerinde olmayan 70 yaşında Suriye uyruklu bir kadına çocuk kaçırdı iddiası ile tekme atmış biri. Adamın 9 ayrı suç kaydı var. Önce serbest bırakılıyor sonra savcılık itirazı ile tekrar tutuklanıyor. O kadar üzüldüm ki. (Videoyu tamamen izleyemedim kıyamadığım için).Sonra baktım kadının evine kaymakam gidiyor teselliye, asla kadına şiddet hakkında demeçleri olmayan daha ayrıcalıklı insanlar vicdanlı olmaya davet ediyor bizi. Oturdum düşündüm acaba haksız yere tekmelenen teyze Türk olsaydı kaymakam gidecek miydi yanına? Oturdum düşündüm 9 ayrı suç kaydı olan bir adam neden dışarıda? Belki de art niyetli biriyimdir bilmiyorum ama hem üzüldüm hem düşündüm.

ProbablyPossible

Kayıtlı Üye
Rune larla adını bilmediğimiz birisine saldırırken ne yapmamız lazım, mesela , karşıya geçerken seni gördüğü halde üstüne hızlı bir şekilde aracını süren bir yvş için ne yapılabilir, plakayı al şikayet demeyin alamadım.
Ben ismin şart olduğunu düşünmüyorum, mesele hafıza ve deneyimde bitiyor bence.
Hafınızdaki o kişiye odaklanarak rün veya herhangi bir başka metodu kullanırsan bence bir sıkıntı çıkmaz.

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Geçen gün arkadaşıma bir açılım yaptırdım ve çok olumsuz bir yorum yaptı. Ben de kartları söylemesini rica ettim ve ben bu kartları böyle yorumlardım diyince de bana kızdı bir kere yorum çok sığ diye ama sonuç itibari ile benim yorumum gerçek çıktı. Neden aynı kartlar bu kadar farklı yorumlanıyor?

ProbablyPossible

Kayıtlı Üye
Geçen gün arkadaşıma bir açılım yaptırdım ve çok olumsuz bir yorum yaptı. Ben de kartları söylemesini rica ettim ve ben bu kartları böyle yorumlardım diyince de bana kızdı bir kere yorum çok sığ diye ama sonuç itibari ile benim yorumum gerçek çıktı. Neden aynı kartlar bu kadar farklı yorumlanıyor?
Arkadaşın seni senin kadar iyi tanıyamaz, bu yüzden senin yorumlarının daha isabetli olması normal.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Siz hangi yoruma inanırsınız o çıkar. O yüzden.