Sorularla kafa dağıtalım.. :)

shado

Banlı Kullanıcı
Bedenini hiç yormayan birinin zihinine daha da yüklenmesi olayı doğru mu? Bir abim beden yorgun olunca zihin düşünme eylemine kendini otomatik kapatıyor , spor bu yüzden depresyon-takıntı/kaygı bozukluklarına yararlıdır demişti. Bende bu çok var kalkıp dışarı çıkmaktan acizim ama kafa sürekli ambalaj

Asıl spor yaparken endorfin hormonu salgılanır ağrıları azaltır mutluluk verir.:)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Namazda beyni alfa haline geçirmek neden bu kadar zor ? Ve bu olmadan huşu denilen şey nasıl yakalanabilir veya böyle bir şey nasıl bekleniyor ? Birincisi diyafram nefes alamıyoruz, çünkü okumak zorundayız.İkinci gözlerimizi kapatamıyoruz, kıbleyi görmek zorundayız.
Yani tamam, abdest aldık enerjisel maddesel temizlendik arındık, kıbleyi bulduk enerjisine giriştik ancak beyni susturacak bir şey yok yani bana göre.Okuduğun şeylerin aç çok anlamını biliyorsun ancak hiç biri konsantrasyona yardımcı olacak şeyler değil gibi.
Korkarım ki şu ibadeti en azından şu zamanda doğru yapabilen çok az insan var çünkü düşününce gerçekten zor.Yani en azından asıl anlamını yakalayıp kılmaya kalkışınca zor, yoksa oku eğil kalk ki kimsede uğraşmıyor.

shado

Banlı Kullanıcı
Namazda beyni alfa haline geçirmek neden bu kadar zor ? Ve bu olmadan huşu denilen şey nasıl yakalanabilir veya böyle bir şey nasıl bekleniyor ? Birincisi diyafram nefes alamıyoruz, çünkü okumak zorundayız.İkinci gözlerimizi kapatamıyoruz, kıbleyi görmek zorundayız.
Yani tamam, abdest aldık enerjisel maddesel temizlendik arındık, kıbleyi bulduk enerjisine giriştik ancak beyni susturacak bir şey yok yani bana göre.Okuduğun şeylerin aç çok anlamını biliyorsun ancak hiç biri konsantrasyona yardımcı olacak şeyler değil gibi.
Korkarım ki şu ibadeti en azından şu zamanda doğru yapabilen çok az insan var çünkü düşününce gerçekten zor.Yani en azından asıl anlamını yakalayıp kılmaya kalkışınca zor, yoksa oku eğil kalk ki kimsede uğraşmıyor.

Bugün kız kardeşimle bu konuyu konuşuyordum henüz denemedim zamanımı alacak biraz ama harika demek ki tek bu yönde düşünen ben değilmisim benim için namaz çok kutsal bir şey tam anlamıyla vakıf olmadığım için kilmiyorum ama uyanış gerçeklestiginde bunu yapıcam tamamen orada olucam ruhumla zihnimle.Arapça bilmediğim için Türkçe de çok vakıf olmadığım için anlamlara aklıma getirmeye hissetmeye çalışıyorum ama bölünüyor benim için bir meditasyon gibi.:)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Bugün kız kardeşimle bu konuyu konuşuyordum henüz denemedim zamanımı alacak biraz ama harika demek ki tek bu yönde düşünen ben değilmisim benim için namaz çok kutsal bir şey tam anlamıyla vakıf olmadığım için kilmiyorum ama uyanış gerçeklestiginde bunu yapıcam tamamen orada olucam ruhumla zihnimle.Arapça bilmediğim için Türkçe de çok vakıf olmadığım için anlamlara aklıma getirmeye hissetmeye çalışıyorum ama bölünüyor benim için bir meditasyon gibi.:)

Bende ilk başlarda böyle düşünüyordum, yani madem tam manasından çok uzağım neden kılayım ki ? diyordum.Sanırım bazı insanlar bir işi yarım yamalak yapmayı sevmiyorlar.Ancak sorun şurdaki ne olursa olsun, ilk adım kılmakmış.Yani vakıf olma meselesi tamamen içeriden anlaşılabiliyor.:) ancak hala zor ve zor.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Namazda huşuyu meditasyondaki gibi düşünürsek anlam verememek çok normal. Çünkü namazda esas manayı kavramaktır. Sureleri okurken anlamını bilmek hiçbir şey ifade etmez tabii ki, esmaları da zikrederken biri kendinden geçer, diğeri ağzında geveler durur. Fark nedir? Kişi zikrettiğinin öz manasını kavramaktan ziyade yaşamıştır, bir erkek kız olmak nasıl birşey nasıl bilemezse bilenle bilmeyen arasındaki fark da budur. Namazda huşunun esası ayetlerin tınısını her zerrede hissetmek. Sahabe böyleydi. O yüzden hiçbir 'en büyük' alim en alt kademe bir sahabenin ilmine ulaşamaz. Buna ulaşma talebinde bulunanın yapması gereken devamlılıktır baska birsey değil. Tabi işin içinde ihlas yoksa tüm bunları çöpe atabiliriz.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Namaz kılarken zihni susturmak mümkün değil.Eğer yapabilen varsa tam anlamıyla namaza odaklı,kendini unuturcasına namaz kılan alnından öperim.2013 mart ayında namaza başladım,üç yıl oldu.Kılarken aklımdan neler geçmiyor acaba?Bazen bir yere yetişecek oluyorum çabuk çabuk kılıyorum.Bir sorunum oluyor kafamda namazda da dönüp duruyor.Kaza da yapıyorum tabiî vaktinde kılamadığım çok oluyor.Şu an namaz kılarak sadece bir görevi yerine getiriyorum.Ileride farklı duyguya bürünürmüyüm bilemiyorum.Allah'ta biliyor böyle olduğunu.Namaz kılan cok büyuk bir çoğunluk bu sekilde kılıyor.Ben bunu açıkça yazarım,söylerim diğeri kendine saklar.Tek fark budur.

La-edri

Kayıtlı Üye

Kim demiski hazarcigim, yani kim demis namazda okumak zorundasin yada gözlerini acmak zorundasin. Namaz namaz lai bunlar böyle de namaz namaz olmadan evvel yani kuran tarifi ile SALAT'tir.. Salat ise senin iradene baglidir gözünü kapatma ihtiyacimi hiss ettin kapat, konusmama saadece düsünce ilemi bag kurmayi istiorsun yap bunu!
Namaz kilarken alfaya nasil gececeksin namazin kurallari var, alfaya salat halinde gecersin. Senle bir ar su salat'i konusalim.

Hz Ali bir gun bir ok tarafindan yaralanir, tabiki o devirde anestezimi var, diorki ben namaza durayimda siz gerekeni yapin. Ali namaza ( SALAT'A) duruyor sonra, eee napiniz diyor ok cikartilmis hersey yapilmis Ali'nin haberi bile olmamais al sana alfa boyutu, iyide hazarcigim sence ali rukulu secdeli namaz kilarken o kipirdama halinde onun okunu kim cikartabilirdiki ? Kipirdamadi konusmadi okumadi muhtemelen de gözleri kapiliydi, o saadece Allah'a rabt oldu, ki salat budur.

La-edri

Kayıtlı Üye
Cennet ve cehennem sen nerdeysen orada olacak, cunki herkezin cenneti yada cehennemi kendisi ile ebraberdir. Burada oldugun sure burada oraya gecis yaptiginda orada olacak, insan cennetinide cehennemini de burada insaa edip diger tarafa beraberinde götürüyor. ( Islam inancina göre)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Cennet ve cehennem sen nerdeysen orada olacak, cunki herkezin cenneti yada cehennemi kendisi ile ebraberdir. Burada oldugun sure burada oraya gecis yaptiginda orada olacak, insan cennetinide cehennemini de burada insaa edip diger tarafa beraberinde götürüyor. ( Islam inancina göre)
Sevgili La-edri eğer kendi cennet ve cehennemimizi inşaa ediyorsak dış faktörlerin bu duruma etkisi ne oluyor?Biz cennet isek bir anda dışarıdan müdahale edemediğimiz olaylar bizi cehennem ile çevreliyorsa nasıl bu inşaayı koruruz?

La-edri

Kayıtlı Üye
Kisinin kendi gönül hali, yani cennete dönüsmüs ise cennettir cehenneme dönüsmüs ise cehennemdir, bu hakikatten dolayi denilirki, insan son aninda yani ölürken gidecegi yeri kesinkes bilir, nasil bilmesin ki insan herhalukarda kendini bilmezmi. Tabiyati ile cennetini ve cehenneminede sahid olur.

Bu dunyada insanin basina gelen her bela musibet yosulluk ve kayiblar kisinin imtihanidir, Hakk katinda yanlis ve dogru karanlik ve aydinlik diye bir dualite yokki. Hakkin nazarinda bela yoktur yada ser, onun nazarinda ancak hayir vardir. Bu sebeten dolayi ser sandiginda hayir vardir denilir ya.

Ser diye tabir ettigimiz seyler bu sebebden dolayi kisinin algisina göre sekil alir, bunlar kisinin razi olamdigi seylerdir buna bir manada rizasizlik denilir, oysa bunun karsisinda teslimiyet vardir.

Diyorki; Her kim zerre kadar kötülük ederse aynisini bulur, herkim zerre kadar iyilik ederse aynisini bulur.

Kisiye bir kötülük dokunmussa bunun sebebini kendine soracak, ve yine bir iyilik dokunmussa bunun sebebini kendine soracak. Islam dininde bu böyledir, kendine bakmadan sürekli bir baskasinda hata aramak ve bulmak kisiye hic bir fayda saglamazki, cünki kisi kendinden baskasini degistiremez.

Degismek zorundayiz yani tekamül,belalara ugramasak kendimizi göremeyizki yani hatalarimizi. Kisinin bu dunya aleminde bulunmasinin yegane sebebi tekamül etmesidir. Bu yüzden bela lazim fark etmez kimin elinden kimin dilinden o ele o dile izin veren bir Yüce var ennihayetinde, ve o izin senin iyiligin icin cikior bak hayirmis :) Sen kendi hatani gör ve degis daha guzel bir hale gel diye, yani cennetini insaa et diye.

Kul tekamul etmeyi kabul etmemisse imtihani kabul etmez, tabiyati ile kendi adina bir cabasi olmaz, caba sarf etmeyenin ne gibi bir kazanci olabilirki.

Ori

Elit Üye
Arkadaşlar bu aralar bana birini hatırlatacak birçokşey karşıma çıkıp duruyor bu bir insana neden olur? Benim dikkatimin mi bir yere cekılmesınden kaynaklanıyor acaba dıyorum ama emın degılım?

Wabi Sabi

Kayıtlı Üye
İş
üniversite öğrencisi
Arkadaşlar bu aralar bana birini hatırlatacak birçokşey karşıma çıkıp duruyor bu bir insana neden olur? Benim dikkatimin mi bir yere cekılmesınden kaynaklanıyor acaba dıyorum ama emın degılım?
Hayatımıza kimse ya da o kimseyi hatırlatacak şey/şeyler tesadüfen/tevafuken karşımıza çıkmaz. Karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin ve her şeyin bir nedeni vardır, ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretirler...

shado

Banlı Kullanıcı
Hayatımıza kimse ya da o kimseyi hatırlatacak şey/şeyler tesadüfen/tevafuken karşımıza çıkmaz. Karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin ve her şeyin bir nedeni vardır, ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretirler...

Bilinçaltıda olabilir neye yormak istersen mesela ben az önce senin adında bir apartman gördüm.:D

shado

Banlı Kullanıcı
Flood yaptım ama ori ye söyledim aslında yanlış alıntı yapmışım.:)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bir zaman önce ben de sürekli bir kişiyi ve ona ait dönemi yâşadığım insanları rüyamda görüyordum.Hatta pembekuvars biliyor bu zamanlarımı..Artik fenalık gelmişti bana tekrarlanan rüyalardan..Senin ki hayatın içinde oluyor sanırım rüya degil.Geçmişte o zamanlardan o kişiden kalan blokaj olabilir belki...O zamandan itibaren dikkatini çeken hiç ilerlemeyen bir olay var mı hayatında?

Ori

Elit Üye
Bir zaman önce ben de sürekli bir kişiyi ve ona ait dönemi yâşadığım insanları rüyamda görüyordum.Hatta pembekuvars biliyor bu zamanlarımı..Artik fenalık gelmişti bana tekrarlanan rüyalardan..Senin ki hayatın içinde oluyor sanırım rüya degil.Geçmişte o zamanlardan o kişiden kalan blokaj olabilir belki...O zamandan itibaren dikkatini çeken hiç ilerlemeyen bir olay var mı hayatında?

Var Ivıv. Gercek hayatta oluyor ruyalarımda degıl.