Çarpma İşlemi. ;)

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
Sayılar biliyorsunuz ki büyürler ve küçülürler. Bu da sayı doğrusu üzerinde gösteriliyor. 4 işlem sayı doğrusunda gösterilebiliyor hani. 2x2=4 pozitifte 0'dan 2 birimlik ilerlemektir pozitif tarafta. İşin içine negatifler girince işlem biraz sakatlaşıyor gibi. 2x2 aynı zamanda 2+2 dir -2leri çarpınca neden pozitife kaçıyor bu işin ucu?

sayı-doğrusu.png
+ ile + çarpıldığında sonucun pozitif çıkması gayet normal ama negatif ile negatifin çarpılmasının sonucu neden pozitif? İşlemin mantığını soruyorum. İnternette pek bir şey çıkmayacak gibi henüz araştırmaya devam ediyorum. Hadi biraz mantık yürütelim.

İbisu

Kayıtlı Üye
matematik mantığından bakacak olursak -li bir saydan -li bir sayının çıkarma işlemine bakarsanız neden çarpmada böyle olduğunun mantığını görürsünüz
realite açısından güzel soru

KronoM

Kayıtlı Üye
Sayılar biliyorsunuz ki büyürler ve küçülürler. Bu da sayı doğrusu üzerinde gösteriliyor. 4 işlem sayı doğrusunda gösterilebiliyor hani. 2x2=4 pozitifte 0'dan 2 birimlik ilerlemektir pozitif tarafta. İşin içine negatifler girince işlem biraz sakatlaşıyor gibi. 2x2 aynı zamanda 2+2 dir -2leri çarpınca neden pozitife kaçıyor bu işin ucu?

Ekli dosyayı görüntüle 728
+ ile + çarpıldığında sonucun pozitif çıkması gayet normal ama negatif ile negatifin çarpılmasının sonucu neden pozitif? İşlemin mantığını soruyorum. İnternette pek bir şey çıkmayacak gibi henüz araştırmaya devam ediyorum. Hadi biraz mantık yürütelim.

Mesela negatifi karadelik olarak düşün. 2 negatif sayının çarpımı yani 2 tane Karadelik birbirini yutar ve normal olur. Yani pozitif sayı olur.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Mesela negatifi karadelik olarak düşün. 2 negatif sayının çarpımı yani 2 tane Karadelik birbirini yutar ve normal olur. Yani pozitif sayı olur.
Tamam 2 tane negatifin toplamı niye yutup pozitif olmuyor? Zaten çarpma işlemi bir çeşit kısa yol gibi değil mi? 5+5+5+5+5 yerine 5.5 yazarsın ve 5 adet 5i birleştirirsin.

dhardhar

Kayıtlı Üye

Ekli dosyayı görüntüle 728
Carpma islemi toplama isleminin tek operatore indirgenmes halidir.

-2 × -2 neden +4? aslinda neden toplama islemi negatif yonde gidiyorken -4 olmuyor diye soruyorsun.
-2×-2 nin anlami sudur 2 adet negatif 2 sayisinin toplaminin negatif hali demektir.

(-) operatoru 2 adet -2 nin toplami

(-) × 2 x (-2)

Dir.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Carpma islemi toplama isleminin tek operatore indirgenmes halidir.

-2 × -2 neden +4? aslinda neden toplama islemi negatif yonde gidiyorken -4 olmuyor diye soruyorsun.
-2×-2 nin anlami sudur 2 adet negatif 2 sayisinin toplaminin negatif hali demektir.

(-) operatoru 2 adet -2 nin toplami
Şu kısımda haklısın evet öyle soruyorum.
Şurada da çarpma işleminin daha açılmış hali var. Sanırım yani. Bu benim sorumun cevabı değil gibi. Yada ben bağıntıyı kuramadım.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Ben negatif iki sayinin carpiminin neden pozitif oldugunu anlatmaya calistim.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Vektörler ile alakalı. Açıklamasını çok güzel yapmışlar. Şöyle ki :

Örn: -2 ile 2'yi çarparsanız, -2 yönündeki vektör iki katina çıkar ve sonuc -4 olur. Tersten düşünürsek, +2 vektörünü, -2 ile çarpmak, +2 vektörünün önce yönünü - yapıp, ardından ikiyle çarpmak olur, sonuç yine -4. Bu da çarpmanın komutatifliğini gosteriyor, sıra fark etmiyor.

Örn: -2 vektörünü -2 ile çarpmak, bu durumda -2 yönündeki vektörün önce yönünü değiştirip + yapmak, ardından da ikiyle çarpmak oluyor ve sonuç 4 oluyor.

ayikizleri

Kayıtlı Üye
Şöyle basit bir açıklama buldum;
4 liralık borcumuzu 3 taksit halinde ödediğimizde cebimizden 12 lira çıkacağını (+3) x (-4)= -12
ile ifade edersek , 4 liralık borcumuzu 3 kere ödemediğimizde cebimizde kalacak olan parayı (-3) x (-4)= +12 işlemi ile ifade etmemiz gerekir.
Yani 4 liralık alacağım 3 kere ödendiğinde cebime girecek olan para ile 4 liralık borcumu 3 kere ödemediğimde cebimde kalacak para 12 liradır; (+3) x (+4) = (-3) x (-4)= +12

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Aynı yaklaşımı bende gördüm fakat soruya cevap vermediğini düşündüm. Alacak verecek dengesinde işaretler yanlış geldi bana.
Borç 4 lira ve eksi. Fakat ödemediğim 3 taksitin eksiye düşmesi saçma bence. Cebimde ödeyecek para olmayabilir, bu durumda + ya düşecek parada olmaz. O cep boşsa boştur yani :D @ayikizleri

dhardhar

Kayıtlı Üye

Örn: -2 ile 2'yi çarparsanız, -2 yönündeki vektör iki katina çıkar ve sonuc -4 olur. Tersten düşünürsek, +2 vektörünü, -2 ile çarpmak, +2 vektörünün önce yönünü - yapıp, ardından ikiyle çarpmak olur, sonuç yine -4. Bu da çarpmanın komutatifliğini gosteriyor, sıra fark etmiyor.

Örn: -2 vektörünü -2 ile çarpmak, bu durumda -2 yönündeki vektörün önce yönünü değiştirip + yapmak, ardından da ikiyle çarpmak oluyor ve sonuç 4 oluyor.
:))))

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı

Yani işaretlerden biri, yönü çevirmeni söylüyor. Böyle düşününce biraz oturuyor evet.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Şöyle basit bir açıklama buldum;
4 liralık borcumuzu 3 taksit halinde ödediğimizde cebimizden 12 lira çıkacağını (+3) x (-4)= -12
ile ifade edersek , 4 liralık borcumuzu 3 kere ödemediğimizde cebimizde kalacak olan parayı (-3) x (-4)= +12 işlemi ile ifade etmemiz gerekir.
Yani 4 liralık alacağım 3 kere ödendiğinde cebime girecek olan para ile 4 liralık borcumu 3 kere ödemediğimde cebimde kalacak para 12 liradır; (+3) x (+4) = (-3) x (-4)= +12
Bu örneği ben de bulmuştum ama gerçekten anlamsız.

Kafri

Kayıtlı Üye
İş
Öğretmen
Vektör katmaya gerek bile yok. Matematik bölümü öğrencisi olarak, tamamen temel bilgiyi ölçen ve dağıtma yapılması gerekilen bi konu. Açıklamak istersek:

eksiyi 0'ın sol tarafı olarak düşünmeyip, olumsuzluk eki gibi düşünürsen cevabını bulacağın soru.

yani;

-(-)2 = 2 ---> olumsuz 2'nin olumsuzu; olumlu 2'dir doğal olarak.

cümle içinde kullanırsak, tamam olmayanın, olmayanı tamamdır.