Aramızda Wicca var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ekirek24

Kayıtlı Üye
Evet paylaşımları gerçekten güzeldi. Ancak site yöneticilerimiz emin olun çok daha iyiler. Yalnız vakit bulup bizler gibi sürekli forumla ilgilenemediklerinden siz farkında değilsiniz sanırım. Zira siz üye olalı daha bir ay olmuş. :)
hernandesi kimseyle kıyaslamıyorum ama hayran olduğum bir majisyen
eğer yazıyorsam bildiğim vardır ben paranormal konularla 6 senedir ilgiliyim
ve uğraşıyorum

Charmed

Kayıtlı Üye
büyüleri tutan biri bunu açık açık paylaşmaz. çünkü bu demektir ki, o kişi bir büyüyü tutturmanın sırrının o büyüyü gizli tutmaktan geçtiğini bilir..

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Wiccalık büyücülük değil dindir. Wiccalıkta el verme yoktur inisiyasyon var.

Wicca din değil inanç sistemidir.Birşeyin din olması için kutsal kitabı ve peygamberi olması gerekir,din kavram olarak literatürde budur.İnsiyasyon her koşulda şart değildir,kişisel çalışmalarla da bişeyler elde edilir.Ayrıca ilk insan insiye miydi:)sizi insiye edenin atasının atası nasıl insiyeydi?Onun için evet insiyasyon vardır ve belki birşeylere daha kolay ulaşmayı sağlar ama olması şart değildir.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Wicca din değil inanç sistemidir.Birşeyin din olması için kutsal kitabı ve peygamberi olması gerekir,din kavram olarak literatürde budur.İnsiyasyon her koşulda şart değildir,kişisel çalışmalarla da bişeyler elde edilir.Ayrıca ilk insan insiye miydi:)sizi insiye edenin atasının atası nasıl insiyeydi?Onun için evet insiyasyon vardır ve belki birşeylere daha kolay ulaşmayı sağlar ama olması şart değildir.

"Birşeyin din olması için kutsal kitabı ve peygamberi olması gerekir,din kavram olarak literatürde budur."

Emin misiniz???

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
"Birşeyin din olması için kutsal kitabı ve peygamberi olması gerekir,din kavram olarak literatürde budur."

Emin misiniz???

Din arapça bir kelime ve bahsettiğim grubu kapsıyor.Semavi ve semavi olmayan dinler diye Milli eğitim sistemi müfredatında bunu ayrılıyor.Ancak din dediğimiz gruplarda iman,itikat,günah-sevap,haram,mekruh,sünnet-farz..vb başlıklar da var ve çoğunluğu uyulması zorunlu kurallar bütünü.Birşeye din dediğimizde bir kitabı ve bunun yanında peygamber gibi yaptıklarının örnek alınarak aynen uygulanmasının kısmen zorunlu olduğu takip etmeniz gereken biri vardır.Halbuki inanç sistemlerinde kutsal kitap yoktur,kişisel tecrübelere dayalı yayınlar vardır.Peygamber kavramı yoktur,üstat veya eğitmen vardır ve illaki yaptığını yapmak o inanca mensup olmak için gerekmez.Daha da özeti şu kadar şunu yapmalısın,bu kadar bundan okumalısınız..vb yapılması zorunlu manevi olgular yerine,inanç sistemlerinde sistemin felsefesini benimser ve kendi yolunuzu çizersiniz,bunu size zorunlu kılan birşey yoktur,bireyseldir.Wicca da böyledir,Gerald Gardner tarafından Gardnerian wicca olarak temeli atılmış daha sonra üzerine çeşitli ekoller eklenmiş bir neo-pagan inanç sistemidir.Büyük ihtimalle sizin de bildiğiniz üzere birçok manevi egzersiz içerir ve bunları o inanca sahip herkes yapmak zorunda değildir,daha bireyseldir.İşte bu nedenlerden ötürü bu manevi yollara"inanç sistemi"demek kulvarları ayırmak adına daha açıklayıcı bir terimdir.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Semavi ve Semavi olmayan din diyorsunuz ve sonra da "Semavi olmayan" a inanç sistemi diyorsunuz...
Semavi dinler dediğiniz gibi ama semavi olmayan dinler de öyle bir kaide yok. "Ben onları din kabul etmiyorum." derseniz o ayrı mesele... Ama din ya da inanç sistemi, ikisi de aynı bana göre...

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Semavi ve Semavi olmayan din diyorsunuz ve sonra da "Semavi olmayan" a inanç sistemi diyorsunuz...
Semavi dinler dediğiniz gibi ama semavi olmayan dinler de öyle bir kaide yok. "Ben onları din kabul etmiyorum." derseniz o ayrı mesele... Ama din ya da inanç sistemi, ikisi de aynı bana göre...

Şöyle açıklayım fikrimi daha net olacaktır;

"Semavi olmayan dinler"dediğimiz eski çağ ilimlerinde de bir takip sistemi var,1000 Tanrılı hititler veya Mısır,bunlarda bir ruhban sınıfı var ve siz o ruhban sınıfının dediklerini toplum olarak inanıyorsanız harfiyen yerine getirirsiniz yoksa kimi toplumda bu sınıf tarafından kimi yerlerdede inandığınız ilahi varlık tarafından cezalandırılırsınız.Örneğin kehanet için antik Yunan'da Apollon rahiplerine gimek ....gibi.Yani evet o dönemde de size bir sisteme uyma zorunluluğu getiren biri veya birileri var ve tamam bunlarada bu yaklaşımlarından ötürü eski ve semavi olmayan dinler diyelim.Ancak yeniçağ öğretilerinde böyle bir zorunluluk yok,eskinin farklı dökümanlardan toparlanılıp daha kolay ulaşılacak bir sisteme dökülmesiyle oluşan bu gibi neo-pagan sistemlerde artık böyle eski inanan kitlesel bir uygarlık söz konusu olmadığından din kavramına biraz uzak kalıyor.Farklı ekollerde veya grup çalışmalarında üstat veya rahibe olabilir ancak sen o ekolde yer almak istersen onun öğretimine girersin,yok ben bu ekolün sistemine girmeyeceğim ama genede örneğin wicca olmak istiyorum dersen de kimse sana höt olamazsın diyemez,çalışmalarını bireysellikte sürdürürsün ve gene bu inanca sahipsindir.

şu noktada yanlış ifade etmiş olabilirim;Hinduizm evet din diyebiliriz asırlardır var olan bir sistem ve kutsal vedalarını halen koruyorlar.Bir ihtimal Altay Kam sistemi tartışılır ama,sayabiliriz örneklendirebiliriz.Ama Wicca her ne kadar benimde benimsediğim inanç sisteminin içinde de olsa tek ve başlıbaşına bir din olamaz,çünkü herşeyden önce eklektik bir sistem bütünü.Yanlış anlaşılmak istemem heleki net gibi yazışmalı bir ortamda,okuyanlar hiç tartışıyorum zannetmesin zira öyle bir ruh halinde değilim keyifli sohbet ediyorum:)

Bireysel olarak siz din kabul ediyorum dersiniz başkası demez bu kişinin tercihi konuşurken.Ama Daha önce bu konuarın son 10 senedir tartışıldığı,birebir görüşüldüğü ortamlarda bulunduğum kadarıyla bu olay bahsettiğim şekilde kabul görüyor genel bir çoğunluk tarafından.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Evet tartışılır bir konu ve bende çok tanık oldum, neden böyle düşündüğünüzü bilmek istedim. Paganizm'in de din olmadığının söylendiğini de çok duydum (belki de Türkiye'de bu konuda en çok bilgi sahibi olan kişiden) fakat bana gayet dinmiş gibi görünüyor. Din denildiğinde ne anladığınız önemli.
İkincisi bir düşüncenin "çoğunluk tarafından" kabul görmesi de benim için birşeyi değiştirmez... :)

Teşekkürler açıklamalarınız için...

berula

Kayıtlı Üye
Affınıza sığınarak kısıtlı bilgimle kendimle ve ailemle alakalı bir durumdan bahsetmek istiyorum.
Wiccalığın tam ve net tanımı bilmiyorum. Wiccalığın kandan geçip geçmediği hakkında da bir bilgim yok fakat ailem hakkında edindiğim bazı duyumlara göre koyduğum teşhis; büyük ninemiz, yine ninem ve anneannem birer wicca imişler. Anneannemin doğaya büyük inancı ve ondan aldığı yardımla bir gecede yaptığı ve değiştirdiği mucizevi şeyler ve iyileştirmeler gördüm. Ayrıca anneannemin görü yeteneği oldukça gelişmişti. Yeni tanıştığı insanlarla alakalı gözünün önünden geçen karelerden bahseder ve o insanların hayatında o gördüğü kareler birer birer gerçekleşirdi.
Kendimle alakası ise şöyle bir durum var. Kesinlikle doğanın herşeyin ilacı olduğunu düşünüyor ve asla ilaç kullanmıyorum, bir damla yağmurun hafif esen bir rüzgarın büyük mucizelere yol açabileceğine inanıyorum ve insan gücünün kesinlikle doğanın üstün gücünü alt edemeyeceğine inanıyorum ve bende anne tarafımdan gelen alışkanlıkla binbir isimli çiçekler, otlar çeşitli suları hayatımın her anında kullanıyorum. Buraya kadar herşey normal evet ama bende anneannem gibi yeni tanıştığım insanlarla alakalı kareler görüyorum bunu o insanlarla paylaşıyorum ve çok geçmeden o gördüğüm kareler hayatlarında gerçekleşiyor. Ya da şöyle oluyor ben o insana bakınca bazı yüzler bazı isimler görüyorum bu bu olmuş/olcak diyorum ve gerçek oluyor. Fakat o insanı gittikçe yakından tanımaya başlayınca bu durumda gittikçe kayboluyor, kendimi ne kadar zorlasamda hiçbir şey göremiyor ve hissedemiyorum. Anneannemde de durum tam olarak böyle imiş.
Yine affınıza sığınarak kısıtlı bilgim hatta bilgisizliğimle anne tarafımdan kan yoluyla geçen wiccalık (ya da tanımı her ne ise ) olabileceğini düşündüm.

Annemle ne kadar konuşmaya çalıştıysamda hiçbir bilgi vermedi. Dolayısıyla anneannemin ve ninelerimin wicca olup olmadığını bilmiyorum. Fakat bu tarz bi durumun kandan geçip geçemeyeceğini sizlere sormak istiyorum. Ve aile büyüklerim acaba wicca mıdır? Değillerse yaptıkları nedir ? Bu sorulara bir cevap bulamıyorum...

musashi

Banlı Kullanıcı
kendi fikrimi söylemek istiyorum lütfen kimse yanlış anlamasın herkesin bir görüşü vardır saygı duyuyorum buda benim görüşüm. ( herhangi bir araştırma yapmadan konuşuyorum)
cadılık bence insanın insanlıktan çıkmasıdır. çünkü herkesin belli kalıplar içerisinde yaşadığı şu dünyada extra bir (şeytan_ cin vs) enerji ile illegal başarı elde etme çabasıdır.
bu yöntemede hayatta başarılı olamamış , çalışmayı sevmeyen , emek sarfetmeden alın teri dökmeden , basamakları tırmanmadan kişiler sahip olmak isterler. kısa yoldan başarı. bu başarı her şekilde olabilir. hani nasılsa emek verilmeden kazanılıyor ya dış güçlerin desteği ile :) birkere tercih ettiğiniz yol yanlış , yanlış yoldan ne hayır gelirki. yıllar sonra size verdikleri ile aldıklarını göz önüne alacaksınız ve kocaman bir ömürü heba ettiğiniz gerçeği içinizi acıtacak :(
arkadaşlar , allah yolunda giden allaha yaklaşır , şeytanın yolundan giden onunla kucaklaşır.
insan olmak varken cadı olmak nasıl bir tercih aklım almıyor.

bu yazılarımdan dolayı alınan arkadaşlar varsa lütfen bağışlasın en azından içimden gelenleri yazdım neler düşündüklerimi. yazılarımda ne birilerine yaranma nede birilerine zarar verme düşünce vardır.
tşk ediyorum herkese...

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Affınıza sığınarak kısıtlı bilgimle kendimle ve ailemle alakalı bir durumdan bahsetmek istiyorum.
Wiccalığın tam ve net tanımı bilmiyorum. Wiccalığın kandan geçip geçmediği hakkında da bir bilgim yok fakat ailem hakkında edindiğim bazı duyumlara göre koyduğum teşhis; büyük ninemiz, yine ninem ve anneannem birer wicca imişler. Anneannemin doğaya büyük inancı ve ondan aldığı yardımla bir gecede yaptığı ve değiştirdiği mucizevi şeyler ve iyileştirmeler gördüm. Ayrıca anneannemin görü yeteneği oldukça gelişmişti....

Elbetteki soracağız,sorup araştırmak için burdayız Berula,üç beş kişi biraraya gelmiş konuşuyoruz,çekinmene gerek yok:)
Şöyle bir ayrım yapalım önce istersen,wicca olmak veya wiccan inancına sahip olmak kandan geçmez,wicca bir inanç yoludur ve paganizmin alt koludur.Yani İslamın bir inanç olması ve sünniliğin onun kolu olması gibidir.Nasılki müslümanlık kanla geçmeyip kişinin tercihi ile oluyorsa wiccalığı kabul etmek ve buna inanmakta kişinin bireysel seçimiyle olur.

Öte yandan bahsettiğin "hediye" diye nitelendireceğim doğal yetenekler ve ailevi öğretiler Anadolu'da çoğu ailede farklı şekillerde mevcut.Bu Anadolu'da "ocak kültürü"dür.Bizlerin şifacı nene,nefesi kuvvetli dede diye tanımladığı şeyler.Elbetteki genetik bir mirastır sana ve bu cadı dediğimiz şey aslında:)senden sonra mesaj yazan arkadaşın tam aksine cadı doğal yeteneklere sahip potansiyeli olan biridir ve elbetteki iyi veya kötü tercihler yapmak normal yaşayan bir insan gibi onun elindedir.Cadı olmak demek wicca olmak demek değildir ve cadı olmak demek şeytan,in-cin vs ruhunu satmak efendim onlara hizmet etmek demek te değildir.Ha bu yolu seçip hediyelerini böyle değerlendirmek isteyenler de olabilir,onların seçimidir.

Misal benim ailemden geçen özelliğimde diktiğim kuru ağaç dalının bile tutması ve zamanla yeşermesidir.Bu "hediyelerini" hangi inanç içinde veya hiçbirşeye inanmayarak ne şekilde istersen geliştirmek sana kalmış.İçinde olduğun inanç sistemi her ne olursa olsun yeteneklerini o doğrultuda geliştirebilirsin.Örnek;wicca isen ormana gider şifalı otlardan merhem hazırlarsın müslüman isen hastaya dua eder nefes üflersin..gibi.Bu hediyelerin güzelliği seçtiğimiz inanç sistemi her ne olursa olsun onunla beraber ilerlemesi ve çeşitlenmesidir.

Wiccalığı benimseyen köklü aileler de var Avrupa'da misal ancak çocukları illa wicca olmuyor,kendileri seçiyor yollarını zaten inanç bireyseldir kimse doğumla zorla etiketleyemez seni.Fakat karmaşa burdan doğuyor ki wicca eski uygarlıkların öğretilerinin güncellenmesi ve toparlanıp bir araya getirilmesi ile oluşturulan yeni bir sistem olduğundan bir çok eski inancın parçalarını barındıran eklektik bir kavram.Dolayısıyla evet çoğu wicca'da da cadılık var ancak bu inancın zorunluluğu olarak değil tıpkı senin gibi aileden gelen miras yetenekler veya sonradan pratikle öğrenilen yeteneklerle oluyor.Cadı olan biri yahut bir takım duyuları açık,doğayla bütünleşmiş..vs biri wiccadır diye bir kural yok,dolayısıyla ailen Anadolu kültürünün genetik mirasını taşıyan (hititler,urartular,batı ege kültürü,ocak ve kam kültü gibi) dinen özgür seçimlerini yapmış bireylerdir(müslüman olduklarını düşünüyorum)diye yazımı noktalandırıyorum,umarım yardımcı olmuşumdur.

sevgiler

@Y$e

Kayıtlı Üye
kendi fikrimi söylemek istiyorum lütfen kimse yanlış anlamasın herkesin bir görüşü vardır saygı duyuyorum buda benim görüşüm. ( herhangi bir araştırma yapmadan konuşuyorum)
cadılık bence insanın insanlıktan çıkmasıdır. çünkü herkesin belli kalıplar içerisinde yaşadığı şu dünyada extra bir (şeytan_ cin vs) enerji ile illegal başarı elde etme çabasıdır.
bu yöntemede hayatta başarılı olamamış , çalışmayı sevmeyen , emek sarfetmeden alın teri dökmeden , basamakları tırmanmadan kişiler sahip olmak isterler. kısa yoldan başarı. bu başarı her şekilde olabilir. hani nasılsa emek verilmeden kazanılıyor ya dış güçlerin desteği ile :) birkere tercih ettiğiniz yol yanlış , yanlış yoldan ne hayır gelirki. yıllar sonra size verdikleri ile aldıklarını göz önüne alacaksınız ve kocaman bir ömürü heba ettiğiniz gerçeği içinizi acıtacak :(
arkadaşlar , allah yolunda giden allaha yaklaşır , şeytanın yolundan giden onunla kucaklaşır.
insan olmak varken cadı olmak nasıl bir tercih aklım almıyor.

bu yazılarımdan dolayı alınan arkadaşlar varsa lütfen bağışlasın en azından içimden gelenleri yazdım neler düşündüklerimi. yazılarımda ne birilerine yaranma nede birilerine zarar verme düşünce vardır.
tşk ediyorum herkese...

Öncelikle ben de sizin fikrinizden yola çıkarak kendi fikrimi söyleyeceğim ve böylece ikimiz de birbirimize saygısızlık etmemiş olacağız.Öncelikle cadılar da insandır bu düşünceyi atmak istemiyor kimse kafasından.Cadılar insandan farklı bir tür değildirler.Bizler de yemek yiyor,şakalaşıyor,ders çalışıyor,sınavlarımıza giriyoruz.İsteyen istediği dinde istediği inancını da sürdürmeye devam ediyor.Şeytana yakın olmak diye tabir ettiğiniz durum Wicca da başta olmak üzere çoğu anlayışta yoktur.Yapılan büyüler ve ritüeller tabiri caizse sizde dua ve ibadeti karşılar.Müslüman,Hristiyan olup da cadı olanlar da ise şeytana yakın olma durumu gerek İncil'de gerek Kur'an-ı Kerim'de doğrulanıyor.Bu uygulamaları devam ettiren kardeşlerimizin ise zaten her şeyi bilerek yola başladıklarını ve sizin ikazlarınızın onların kararlarını değiştireceğini düşünmeyin lütfen.Herkes ne yaptığının ve inandığı inançta cezasının ne olduğunun farkında.
İkincisi cadılık; bir şeyleri kolay yoldan elde etmek isteyen insanların yapabileceği gibi bir düşünce yapısına sahip değildir.Belli bir mevkiye gelmek için belki 5 yıl belki 10 yıl harcarsınız ama cadılık bütün bir ömrünüzü kapsayan uygulama biçimidir yani sizin günlük hayatınızdaki iş yapma kapasitenizin çok çok üstünde.Zaten iki günde hemen büyü yapayım diyen bir insanın başarıya ulaşması imkansız gibidir.Tüm ömrünüzü inandığınız şey için harcarsınız.Ve inanın gerek cadılar gerek Wicca'lar bu fedakarlıkları karşısında biran bile pişman olmazlar.Siz nasıl idealleriniz uğruna,inandığınız varlık için tüm bir hayatınızı biçimlendiriyorsunuz; cadılar da aynı şekilde bu faaliyeti gerçekleştirirler sadece sizin düşündüğünüzden biraz daha farklı bir biçimde...
Üçüncü olarak niye ister demişsiniz.Şöyle açıklayayım cadı olmak için ani bir istek duyan ve sadece olmak isteyen olmayı göze alamayan ya da sabredemeyen kişiler zaten cadılığın kendilerine uygun olmadığını anlarlar.Çok kişiyle konuştum,görüştüm çoğu küçüklüklerinden beri farklı olduklarını biliyorlar, günlük hayatta yaşanılan şeylerden farklı şeyler olduğunu.Cadı olmayı göze alan bir insanın zaten farklı olduğunu ya da farklı olmak istediğini bilirsiniz.Şuan nasıl size normal insanlardan farklı olmak saçma geliyorsa;onlara da normal olmanın saçma geldiğini bilmenizi isterim.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Ayşe hanım ben yazamadan siz yazdınız,bende +1 bu fikirdeyim ve size benim düşüncemede tercüman olduğunuz için teşekkür ederim.

Bunu her forumda sinirlenmeden,yılmadan ve tekrar tekrar söyleyeceğim.10 parmağın 10u da bir olmadığı gibi bir inanca sahip bütün insanları 2 tanesi size göre kötü diye nitelendiremezsiniz ki hiçbir araştırma yapmadım diyorsunuz,eh araştırıp soruşturmadan nasıl bu kadar rahatlıkla itham da bulunabiliyorsunuz arkadaşım?Teşekkürler iyi niyetle birşey yapmak istemişsiniz ama Ayşenin de dediği gibi olay zannettiğinizden çok farklı bir noktada zaten:)Benim inancımda şeytan diye bir kavram yokki şeytan insanıın içindeki ego,hırs ve bencilliğin ta kendisi:)ona neden tapınayım yahu:=)Dua da bireyseldir ister isim zikredersiniz esma-ül hüsna daki gibi istersenizde benim gibi dua ederken "-yeri göğü,alemleri ve herşeyi yaratan"der isim,sıfat eklemezsiniz.Bu uyarınızı şetan dediğiniz varlıkla ve varlıklarla ilişki,anlaşma ..vs gibi ilgileri ve inançları olan farklı gruplara mensup arkadaşlara aktarırsanız belki daha yararlı olur.

@Y$e

Kayıtlı Üye
Ayşe hanım ben yazamadan siz yazdınız,bende +1 bu fikirdeyim ve size benim düşüncemede tercüman olduğunuz için teşekkür ederim.

Bunu her forumda sinirlenmeden,yılmadan ve tekrar tekrar söyleyeceğim.10 parmağın 10u da bir olmadığı gibi bir inanca sahip bütün insanları 2 tanesi size göre kötü diye nitelendiremezsiniz ki hiçbir araştırma yapmadım diyorsunuz,eh araştırıp soruşturmadan nasıl bu kadar rahatlıkla itham da bulunabiliyorsunuz arkadaşım?Teşekkürler iyi niyetle birşey yapmak istemişsiniz ama Ayşenin de dediği gibi olay zannettiğinizden çok farklı bir noktada zaten:)Benim inancımda şeytan diye bir kavram yokki şeytan insanıın içindeki ego,hırs ve bencilliğin ta kendisi:)ona neden tapınayım yahu:=)Dua da bireyseldir ister isim zikredersiniz esma-ül hüsna daki gibi istersenizde benim gibi dua ederken "-yeri göğü,alemleri ve herşeyi yaratan"der isim,sıfat eklemezsiniz.Bu uyarınızı şetan dediğiniz varlıkla ve varlıklarla ilişki,anlaşma ..vs gibi ilgileri ve inançları olan farklı gruplara mensup arkadaşlara aktarırsanız belki daha yararlı olur.

Ne demek Lavander...Ben teşekkür ederim.İnsanlara aynı şeyleri söylemekten ben dahi sıkıldım biraz dahi araştırma yapmadan bu kadar hunharca yargılanmak gücüme gitmiyor değil.Herkese ve herkesin inancına elimizden geldiği kadar saygı duyarken,hayat tarzımınızın yanlış ve günahkar olarak adlandırılması beni çok üzüyor.

Wiccalığın tam ve net tanımı bilmiyorum. Wiccalığın kandan geçip geçmediği hakkında da bir bilgim yok fakat ailem hakkında edindiğim bazı duyumlara göre koyduğum teşhis; büyük ninemiz, yine ninem ve anneannem birer wicca imişler. Anneannemin doğaya büyük inancı ve ondan aldığı yardımla bir gecede yaptığı ve değiştirdiği mucizevi şeyler ve iyileştirmeler gördüm. Ayrıca anneannemin görü yeteneği oldukça gelişmişti. Yeni tanıştığı insanlarla alakalı gözünün önünden geçen karelerden bahseder ve o insanların hayatında o gördüğü kareler birer birer gerçekleşirdi.
Kendimle alakası ise şöyle bir durum var. Kesinlikle doğanın herşeyin ilacı olduğunu düşünüyor ve asla ilaç kullanmıyorum, bir damla yağmurun hafif esen bir rüzgarın büyük mucizelere yol açabileceğine inanıyorum ve insan gücünün kesinlikle doğanın üstün gücünü alt edemeyeceğine inanıyorum ve bende anne tarafımdan gelen alışkanlıkla binbir isimli çiçekler, otlar çeşitli suları hayatımın her anında kullanıyorum. Buraya kadar herşey normal evet ama bende anneannem gibi yeni tanıştığım insanlarla alakalı kareler görüyorum bunu o insanlarla paylaşıyorum ve çok geçmeden o gördüğüm kareler hayatlarında gerçekleşiyor. Ya da şöyle oluyor ben o insana bakınca bazı yüzler bazı isimler görüyorum bu bu olmuş/olcak diyorum ve gerçek oluyor. Fakat o insanı gittikçe yakından tanımaya başlayınca bu durumda gittikçe kayboluyor, kendimi ne kadar zorlasamda hiçbir şey göremiyor ve hissedemiyorum. Anneannemde de durum tam olarak böyle imiş.
Yine affınıza sığınarak kısıtlı bilgim hatta bilgisizliğimle anne tarafımdan kan yoluyla geçen wiccalık (ya da tanımı her ne ise ) olabileceğini düşündüm.

Annemle ne kadar konuşmaya çalıştıysamda hiçbir bilgi vermedi. Dolayısıyla anneannemin ve ninelerimin wicca olup olmadığını bilmiyorum. Fakat bu tarz bi durumun kandan geçip geçemeyeceğini sizlere sormak istiyorum. Ve aile büyüklerim acaba wicca mıdır? Değillerse yaptıkları nedir ? Bu sorulara bir cevap bulamıyorum...

Aslında benim söyleyeceğim fazla bir şey kalmamış Lavender yeterince açıklamış zaten :) Anladığım kadarıyla doğayla bütünleşmeyi seviyorsunuz.Bunu takdir ediyorum aileden geçen bazı özellikler bizlere nitelik kazandırır örneğin yüz şekliniz,göz renginiz nasıl kalıtsalsa bazı yetenekler de insanlara kan yoluyla geçer.Bunları gözardı etmeyiniz.Elbetteki yüce Tanrıça hepimizi sevmekte ve kendimizi geliştirmemizi istemektedir.Bitkilerle de aranız iyiyse internette gereğinden fazla e-book halinde bitkilerle ilgili bilgi toplayabilirsiniz okumadım ama Bitkisel Büyüler adlı bir kitabın da var olduğunu biliyorum.Ancak kitap sadece genel kültür içerikli olabilir.Hayal kırıklığına uğramanızı istemem.Anneannenizin Wicca olup olmadığına kafa patlatmayın bence ben de başta çok düşündüm ama bir sonuca varamadım inanın doğayla bütünleşmiş bir kadın olması bile onu en içten dileklerle kutsamamız için yeterlidir bence.Sevgiyle kalın.

berula

Kayıtlı Üye
Değerli bilgileriniz için çok teşekür ediyorum öncelikle.

Annem ve babam aynı ırktan olup farklı dini öğretilere mensup ailelerden geliyorlar. Bahsettiğim durumu yaşayan annemin ailesinde wicca' lık dan hiç bir şekilde bahsedilmedi. Annem bulunduğu inancın öğretilerini yaşamasada ilahi olmayan bir dine mensup. Mensup olduğu dinin wiccalıkla alakalı tek yanı olduğunu keşfettim o da şöyle ki; doğa bizler için de kutsaldır onun verdiklerini şükranla karşılarız. Ormanlar, dağlar binbir türlü otların olduğu doğa bizim şifa ve hayat kaynağımızdır (annemin ağzından duyduğum sözler bu şekildedir). Geçmişini çok bilemem ama temelde belkide iki ayrı dinde aynı kaynağa sahiptir. Bilemiyorum...

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Değerli bilgileriniz için çok teşekür ediyorum öncelikle.

Annem ve babam aynı ırktan olup farklı dini öğretilere mensup ailelerden geliyorlar. Bahsettiğim durumu yaşayan annemin ailesinde wicca' lık dan hiç bir şekilde bahsedilmedi. Annem bulunduğu inancın öğretilerini yaşamasada ilahi olmayan bir dine mensup. Mensup olduğu dinin wiccalıkla alakalı tek yanı olduğunu keşfettim o da şöyle ki; doğa bizler için de kutsaldır onun verdiklerini şükranla karşılarız. Ormanlar, dağlar binbir türlü otların olduğu doğa bizim şifa ve hayat kaynağımızdır (annemin ağzından duyduğum sözler bu şekildedir). Geçmişini çok bilemem ama temelde belkide iki ayrı dinde aynı kaynağa sahiptir. Bilemiyorum...

sakıncası yoksa geçmişini öğren bize de ne olduuğunu çok özele girmeden söyle.Bizlerinde bu gibi birinci ağızdan bilgi almaya ihtiyacı oluyor genelde.En azından nasıl adetleri gelenekleri var merak ettim paylaşmak istersen tabi ki.

berula

Kayıtlı Üye
Annem kendi öğretisini birebir hayatında uyguladığını görmedim. Fakat hergün güneşe selam verir ve önünde eğilir bu günlük ritüelidir. Çeşitli otları kurutup yakar bir nevi tütsü diyebiliriz, bu yaktığı otları evde dolaştırır. Böylece kötü enerjiyi doğanın eliyle evden uzaklaştırdığına inanır. Mevsim dönümlerinde doğayla, yağmur, kar, rüzgar ve güneşle buluşur onlarla bütünleşir .
En görülebilir ritüellleri bunlardır. Onun dışında çok net ve belirgin yaptığı şeyleri görmedim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...