SOHBET-i MUHABBET

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi

Alex06

Kayıtlı Üye
Ben yetenekli miyim diye sorarsak... Ben köprüdeki keçiyim sadece, suya gömüleceğimi bile bile evrenle kavga ediyorum.
Neden yetenekli olmayasınız yeteneklisinizdir elbet.
Evren tam olarak insanın kendisi. Kendi kendinizle kavga etmeyin. Hayatta hep suyun üstünde kalmanızı dilerim.

acid

Kayıtlı Üye
Neden yetenekli olmayasınız yeteneklisinizdir elbet.
Evren tam olarak insanın kendisi. Kendi kendinizle kavga etmeyin. Hayatta hep suyun üstünde kalmanızı dilerim.
Herkesin bir sınavı vardır deriz ya... Ne zaman bu yolda bildiğimi iddia etsem bilmediğim çok şeyle karşılaşırım. Bildiklerimi de kabul ediyorum, bilmediklerimi de, öğrenebileceklerimi de, yanılabileceklerimi de... İnsan dediğimiz kibriyle çok kolay bir şekilde yapılmaz denen hataları yapabilir. Kendimi yok saymadan buna dikkat ediyorum sadece. En büyük zararı bu kibrim ve kibirlileri esas almam verdi bana.

Ki evren de "her ben oldum" dediğimde beni muhteşemliğiyle yanıltmayı bildi. Hatta bu yanılmayı sevdiğimi bile söyleyebilirim bazen.

Bir de bir beklediğim var uzak evrenlerden diyelim... Ben bilirim dediğimde ondan uzaklaştığımı hissediyorum. Şu yaşa gelmeme rağmen o çocuksu cahilliğimi sürdürmek beni ona yakın hissettiriyor.
Bakmayın böyle yazdığıma. Benim de sorunum bu. Eminim ki birçok insanın sorunu bu... İyi bir gözlemciyim fakat iyi bir uygulayıcı değilim. Hem size hem kendime yazdım bunu :giggle:

Başkasına öğütlerim kendimedir derdim bazen o aklıma geldi, unuttuklarımızı hatırlatıyoruz zihnimize :)

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Bir ekrana yenilmek. Hayatımızın özeti olabilir. Kimisi tv ile yapar, kimisi telefon üzerinden sosyal medya ile. Bunlar işlevsiz tamamen tercih meselesidir. Peki çağa ayak uydurmak bir açıdan bilgisayarın evrenidir. Bilgisayar ekranındaki mücadeleyi çoğu kişi görmüyor. Yapılan işler, çalışılan programlar.. Bilgisayardan ne kadar üstün bir beyne sahip olsak da bireyi kendi içinde adım adım tüketetiyor. Onlarca program bilmeme rağmen her bir başka nitelik için başka programları öğrenmek zorunda kalmak ve bu döngünün sonsuzluğa dönmesi gerçekten can sıkıcı. Bazen yüksek zekalı olmayı dilerdim. Keşke gen bazlı zekaya sahip olmasaydık tabii.
Bir ömür bir grup yüksek zekalı insanın yarattığı evrende yok oluyorsunuz. Kendi evreninizde hayatınızın büyük bölümü bir sandalye üzerinde bir ekranla mücadele ederek geçiyor. Düşününce bir garip. Sonra diyorsunuz ben burda buna kafa patlatırken adamlar bunu yapmış. Bundan üstünü de yapmış. İçiniz burkuluyor. Neden daha zeki doğmadım diye. Sonra devam ediyorsunuz.

Ori

Kayıtlı Üye
Edit.

Son düzenleme:

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Beyin kimyası ve hastalıklarıyla dalga geçilmez. Ananın boğazını kesip sallandırırsın sen de böyle.

• Beğendim
Tepkiler: Ori

Alakan

Kayıtlı Üye
Bir süredir panik atak ile mücadele ediyorum. Nasıl başladı ne oldu bilmiyorum ama hastalığımın ortaya çıkmasında ülkede son yıllarda yaşanan olayların büyük bir etkisi var buna eminim. Bundan beş yıl önceyi düşünüyorum; gece tek başıma evime yürüyebilirdim, markete gidebilirdim, evimdeyken kendimi güvende hissederdim. Artık bunların hiçbirini yapamıyorum. Akşam vakti tek başıma dolaşmayı geçtim gündüz vakti marketten eve dönerken dahi sürekli arkamı kolluyorum. Yalnız yaşayan bir insanım ve sadece dış kapımı değil uyuduğum odanın kapısını da kilitliyorum. Kendi evim bile hapishane bana. Sürekli diken üzerinde olmak, böyle yaşamak çok yorucu. Erkek arkadaşlarımı çok kıskanıyorum. Sokakta rahatça yürüyebildikleri, diledikleri vakitte diledikleri yerde olabildikleri için. Artık şiddet öyle bir boyuta ulaştı ki, kadını erkeği yok farkındayım fakat biz kadınlar şiddete meyilli insanlar tarafından bariz güçsüz hedefleriz.
Beni tetikleyen bir diğer nokta da şiddet görüntülerinin sosyal medya tarafından sürekli servis edilmesi. Bu görüntüler ders çıkarılacak, ibret alınacak araçlar değil. Aksine hastalıklı beyinleri tetikleyip yol gösterirken, hassas insanların travmalarına travma ekliyor.
Bir kitap okumuştum; dünyanın en mutlu kabilesine sürekli olumsuz içerikli haberler vererek onları mutsuz etmeyi başarıyorlardı. Gerçekten olumsuz haberler görmekten, okumaktan benim de ruhum ölmeye başladı artık.

star53

Kayıtlı Üye
Her zaman söyledim yine söylemeye devam ediyorum, özellikle kadınlar ve zayıf erkekler kendilerini savunmayı öğrenmeli. Durduk yere birileri önünüzü kesip keyfine göre bile davranabilir. Hatta mümkünse yanınızda caydırıcı bir şey taşımanız faydanıza. Ama unutmayın, zayıfları hedefleyenler onlara bile önden saldıramaz. Malesef ülkemizde sürekli tetikte olmak zorundayız.

Alakan

Kayıtlı Üye
Bu yeniayda kendini bulmuş gibi hisseden sadece ben miyim?
Yeniaydan önce çok sıkışmış, dağınık ve endişeli bir enerji içerisindeydim. Gerçekten neyi nereye koysam olmuyordu. Yeniay sürecine girmemizle birlikte sanki o kasvetli hava dağıldı. Kendimi çok güçlü, umutlu ve neşeli hissediyorum. Ayrıca sanki kendimi geliştirmem gereken her konu zihnimde beliriyor ansızın. Eksiklerim, fazlalarım, doğrularım, yanlışlarım. Kendime döndüm ve kendimi yeniden keşfediyorum.