Dim Mak / Basınç Noktası Vuruş Sanatı

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Vücudun can alıcı noktalarını aşağıda şemalar halinde vermeye çalışacağız.Vücudun bu gösterdiğimiz can alıcı noktaları güçlü,teknik ve tam yerine vuruş yapıldığı zaman paralizi yani kısmi bir felç oluşumuna neden olurlar ve saldırgan anında etkisiz hale gelir.Sinir sistemine yapılan bu ataklar mide bulantısı,baş ağrısı veya daha ağır komplikasyonlara yol açar.

Burada gösterdiğimiz bölgeler vucuttaki bölgelerin tamamı değildir.
Bu bölgeleri öğrenip insanlara zarar veresiniz diye göstermiyoruz tabi ki.

Size veya bir masuma saldıran ve canınıza kastedmiş insanlara karşı net ve etkili bir darbe ile onları etkisiz hale getirmenin çaresi için bu bölgeleri öğrenmekte fayda vardır.Çünkü tek bir darbe ile rakibi etkisiz hale getirmek onun da iyiliği için olacaktır.Saldırgana 20 tane yumruk vurup kafasını gözünü şişirmektense tek bir yumrukla hem fazla incitmemek hemde saf dışı etmek mümkündür.
Noktalarda hafif veya komple vuruşa göre oluşacak etkiyi numaralarla şemalandıracağız

ETKİ DERECELENDİRMESİ
Hafif şiddette ağrı etkisini=1
Orta şiddette Ağrı etkisini=2
Dayanılmaz ağrı etkisini=3
Bayılma veya geçici felç etkisini=4
Öldürücü etkiyi=5
rakamı ile ifade edeceğiz
Vücudda bu şekilde etkilenmelere maruz kalan net 280 tane can alıcı nokta bulunur.
Bu noktalar genelde
A-)Başın önünde
B-)Vücudun önünde
C-)Vücudun arkasında bulunurlar
Biz bunlardan bir kısmını vermekle yetineceğiz.

No Bölgenin adı /Hafif vuruştaetki derecesi/ Sert vuruşta etki drecesi

1 Başın üstü 2 /4
2 Başın önü(Alın kısmı) 2/ 4
3 Şakak 2/ 4
4 Elmacık kemiği 2 /4
5 Boyun arteri 3/ 5
6 Merkezi trachea(Boynun ön alt kısmı) 3/ 5
7 Kaşın altı 2/ 4
8 İki gözümüzün tam ortası(Glabella) 2/ 4
9 Göz yuvarlağı 2/3- 4/5
10 Philtrum(Burun ile dudak arası) 1/2- 3/4
11 Çene 2/ 4
12 Çene ucu 2/ 4
13 Gırtlak 3/ 5

No Bölgenin adı / Hafif vuruştaetki derecesi/ Sert vuruşta etki drecesi
1 Toreksın merkezi(Göğüsün ortası) 2/ 4
2 Stennumun alt ucu 3/ 5
3 Karnın üst boşluğu(Sternumun altı) 3/ 5
4 Karının tam ortası 2/ 4
5 Üst bacağın hayalara yakın kısmı 2/ 4
6 Ayağın üst kısmının tam ortası 2/ 4
7 Meme üzeri 1/ 3
8 Kaburgalarımızın bittiği yer(Böğür) 2/ 4
9 Belimizin yanı (Yan böğür) 3/ 5
10 Kasıklar 3/ 5
11 Diz eklemi ve hemen üstü 2/ 4
12 İncik 1/ 3

No Bölgenin adı Hafif vuruştaetki derecesi/ Sert vuruşta etki drecesi
1 Ense 3 / 4
2 Omurga üst parçaları(Omur kemiği) 3/ 5
3 Üst kolun dış kısmı 1/ 4
4 Bilek ekleminin üst kısmı 1/ 3
5 Baldırımızın üst kısmı 2/ 4
6 Aşil tendonu 2/ 4
7 Böbrekler 2/ 4
8 Dirsek (Tam üstü) 1/ 3
9 Kuyruk sokumu 2/ 4/5
10 Baş parmağın elle birleşim yeri 2/ 4
11 Diz ekleminin arka kısmı 1/ 3

ALINTIDIR

Multiple Pressure Point Strike ( Çoklu Basınç Noktası Vuruşu) ile karşınızdaki insanın boyutları veya gücünün bir önemi kalmaz. Küçük çocuklar bile bu tekniklerde ilerlediğinde yetişkinleri alt edebilirler. Vücutta özel noktalar vardır ve bunlara uygun baskılar uygulandığında hedef etkisiz hale gelir veya ölebilir. Yukarıda tarifi verilen noktalar bu bahsedilen noktaların sadece bir kısmı olarak bir siteden alıntıladım. İleride buradan çeşitli videolar da paylaşacağım.
Örneğin:
302 Found

*apollon

Kayıtlı Üye
Gerçekten hassas noktalar gösterilmiş.
Umarım bunları kullanmamızı gerektiren olaylar olmaz.
paylaşım için teşekkürler.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Buradaki videoda da Krav Maga gibi yakın dövüş sanatları teknikleri ve basınç noktası saldırıları kombinesi örneklerini görebilirsiniz.

302 Found

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bu videoda da Dim Mak için elemntlerin, enerji meridyenlerinin sırayla kullanıldığında ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Ezoterik Şifa, Akupunktur ve Su Jok Akupunktur sistemlerinde ise bu noktalar şifa için kullanılmaktadır. Her zaman olduğu gibi; sistem ortada,ne için kullanılacağı insana kalmıştır. Kimi portakal suyunu içip vitamin alır, kimi benzinle karıştırıp napalm etkisi yaratır.
302 Found

ermanakca

Banlı Kullanıcı
Dünyada bir tek kişiyi kimse yenemez
kavga etmeyeni...

berula

Kayıtlı Üye
baş kısmında 4 numara ile gösterilen yer, yani kulak memesi ile boyun arasında kalan kısım orada beyne giden bir damar var. tek bir hamle ile o damara sertçe baskı uygular ya da iki parmağımızla yine sertçe vurursak rakip saniyeler içerisinde bayılıp kendini yerde bulur.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
baş kısmında 4 numara ile gösterilen yer, yani kulak memesi ile boyun arasında kalan kısım orada beyne giden bir damar var. tek bir hamle ile o damara sertçe baskı uygular ya da iki parmağımızla yine sertçe vurursak rakip saniyeler içerisinde bayılıp kendini yerde bulur.
Alıştırma yapmamış ve eğitim almamış kişiler parmakla, bayıltmak için yeterli baskıyı oluşturamaz. Ya yumruk ya da serçe parmakla bilek arasında kalan elin kesme bölgesi kullanılmalıdır. Zaten belli bölgelere de kaval kemiği ile tekme, ayakla tekme, dirsek veya diz kullanmalısınız.

302 Not Found yazısı linktir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Aşağıdaki videoda da gösterilen çocuklar için Krav Maga teknikleridir. Krav Maga çeşitli dövüş sanatlarının birleşiminden oluşturulur ve olası senaryolar öğretilir. Piyasada saldırı değil sadece savunma türü vardır. Saldırı tipi yüksek ölümcül kapasiteli olduğundan sadece ordu eğitiminde vardır.
302 Found

berula

Kayıtlı Üye
Alıştırma yapmamış ve eğitim almamış kişiler parmakla, bayıltmak için yeterli baskıyı oluşturamaz. Ya yumruk ya da serçe parmakla bilek arasında kalan elin kesme bölgesi kullanılmalıdır. Zaten belli bölgelere de kaval kemiği ile tekme, ayakla tekme, dirsek veya diz kullanmalısınız.

bu konuda haklısınız ben deneyimsiz biri olarak daha önce denemiş fakat başarılı olamamıştım. belki de yeterince sert vuramamıştım bilemiyorum. ama dediğiniz gibi eğitimli kişiler hiç zorluk çekmeden 2 parmaklarıyla bayıltabiliyorlar.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
:) wing tsunda aradıgım huzuru buldum :D gercekten fızıken cok faydası oluyor kas yıgını olmuyosun ama hız refleks felaket derecede degısıyor:)
Elbette, çünkü bir felsefeye sahiptir Wing Tsun. Karşılaştırma yapmak elma ve armutu karşılaştırmak gibidir zaten. Krav'ın daha çok tercih edilmesinin sebebi kısa sürede çok etkili savunma stratejilerini farklı sanatlardan alarak kullanılabilmesidir. Oysa ki genel anlamda savaş sanatlarının uzak doğudaki özü felsefeleriyle bütün halindedir ve saldırıyı da savunmayı da aslında zihinde kılar. Krav biraz daha günümüz dünyasında çabuk öğrenip hızlı etki edecek felsefesi olmayan brüt betonvari, tatsız, renksiz ama çok etkili bir sistemdir. Felsefeden arındırılmış bir savaş sanatı, insanı çok iyi doyuran, besleyici bir yemek ise, felsefesi olan sanatlar bir şefin elinden çıkmış güzel yemeklerdir. Acelesi olanlar nasıl günümüzde artık yemekle uğraşmıyor ve kompakt teknoloji yeni nesil gıdalar alıyorsa bu da buna benzer. :)

canmert196

Kayıtlı Üye
Elbette, çünkü bir felsefeye sahiptir Wing Tsun. Karşılaştırma yapmak elma ve armutu karşılaştırmak gibidir zaten. Krav'ın daha çok tercih edilmesinin sebebi kısa sürede çok etkili savunma stratejilerini farklı sanatlardan alarak kullanılabilmesidir. Oysa ki genel anlamda savaş sanatlarının uzak doğudaki özü felsefeleriyle bütün halindedir ve saldırıyı da savunmayı da aslında zihinde kılar. Krav biraz daha günümüz dünyasında çabuk öğrenip hızlı etki edecek felsefesi olmayan brüt betonvari, tatsız, renksiz ama çok etkili bir sistemdir. Felsefeden arındırılmış bir savaş sanatı, insanı çok iyi doyuran, besleyici bir yemek ise, felsefesi olan sanatlar bir şefin elinden çıkmış güzel yemeklerdir. Acelesi olanlar nasıl günümüzde artık yemekle uğraşmıyor ve kompakt teknoloji yeni nesil gıdalar alıyorsa bu da buna benzer. :)

6 aydır yapıyorum ve gayet kendımı koruma kısmını gectıgımı dusunuyorum :D modern aıkıdo ve judo da yaptım ama wıng tsunda ayrı bı cekım var :) felsefe dııl tam olarak benı ceken :d

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
6 aydır yapıyorum ve gayet kendımı koruma kısmını gectıgımı dusunuyorum :D modern aıkıdo ve judo da yaptım ama wıng tsunda ayrı bı cekım var :) felsefe dııl tam olarak benı ceken :d
Sizin adınıza sevindim. Devam edersiniz umarım. :) Ben hala krav maga diyorum o ayrı konu :sifone:

HerakleSs

Kayıtlı Üye
krav maga :devil2: bir süre yaptım oldukça etkilidir hem savunmada hem saldırıda. Bana göre müthiş bir sistemdir. Bu noktalara gelince cidden çok dikkatli olunması gerekiyor özellikle boyun bölgelerine yapılan darbeler çok tehlikeli olabilir.

focus

Kayıtlı Üye
bu kadar ugraşmaya ne gerek var. alın bir elektro şok aleti rakip falan kalmaz karşınızda. :)