Osho geçmiş yaşamları hatırlamak hakkında

kansızvampir

Kayıtlı Üye
Katılım
7 Nis 2022
Mesajlar
8
Tepkime puanı
17
Google translate tarafından çevrilmiştir:Bir arkadaşım sordu: meditasyon ile jati-smaran, geçmiş yaşamı hatırlama arasındaki ilişki nedir?
Osho
-Jati-smaran şu anlama gelir: geçmiş yaşamları hatırlama yöntemi. Önceki varoluşlarımızı hatırlamanın bir yolu. Bu bir meditasyon şeklidir. Meditasyonun özel bir uygulamasıdır. Örneğin, şöyle sorulabilir: "Nehir nedir ve kanal nedir? Cevabımız, kanalın nehrin kendisinin özel bir uygulaması olduğu olacaktır - iyi planlanmış, ancak kontrollü ve sistematik. Nehir kaotik, dizginlenmemiş. O da bir yere varacak ama gideceği yer belli değil, kanalın gideceği yer belli.

Meditasyon büyük bir nehir gibidir - okyanusa ulaşacaktır; ulaşacağı kesin. Meditasyon sizi kesinlikle Tanrı'ya ulaştıracaktır. Bununla birlikte, meditasyonun başka aracı uygulamaları da vardır. Küçük kollar gibi bunlar meditasyon kanallarına yönlendirilebilir. Jati-smaran, böyle bir yardımcı meditasyon yöntemidir. Meditasyonun gücünü geçmiş yaşamlarımıza da kanalize edebiliriz; meditasyon sadece dikkatin odaklanması anlamına gelir. Kişinin dikkatinin belirli bir nesneye odaklandığı uygulamalar olabilir ve böyle bir uygulama jati-smaran'dır -- geçmiş yaşamların uykuda olan anılarına odaklanmak.

Unutmayın, anılar asla silinmez; bir anı ya gizli kalır ya da ortaya çıkar. Ancak gizli bellek silinmiş gibi görünüyor. Size 1 Ocak 1950'de ne yaptığınızı sorsam cevap veremezsiniz - bu, o gün hiçbir şey yapmamış olabileceğiniz anlamına gelmez. Ama birdenbire 1 Ocak 1950 günü tamamen boşmuş gibi gelir. Boş olamazdı; geçerken, aktivite ile doluydu. Ama bugün bir boşluk gibi geliyor. Aynı şekilde bugün de yarın boş kalacaktır. On yıl sonra bugünden eser kalmayacak.

Yani 1 Ocak 1950 diye bir şey yoktu ya da o gün siz yoktunuz - ima edilen, o günü hatırlayamadığınıza göre, onun var olduğuna nasıl inanabilirsiniz? Ama vardı ve bunu bilmenin bir yolu var. Meditasyon da bu yöne odaklanabilir. Meditasyonun ışığı o gün üzerine düşer düşmez, onun eskisinden daha canlı göründüğünü görünce şaşıracaksınız.

Örneğin, bir kişi karanlık bir odaya girer ve bir el feneri ile hareket eder. Işığı sola çevirdiğinde sağ taraf kararır ama sağ tarafta hiçbir şey kaybolmaz. Işığı sağa kaydırdığında sağ taraf yeniden canlanır ama sol taraf karanlıkta saklı kalır.

Meditasyonun bir odak noktası vardır ve kişi onu belirli bir yöne kanalize etmek istiyorsa, o zaman bir el feneri gibi kullanılmalıdır. Bununla birlikte, kişi onu ilahi olana çevirmek istiyorsa, o zaman meditasyon bir lamba gibi uygulanmalıdır. Lütfen bunu dikkatlice anlayın. Lambanın kendine ait bir odağı yoktur; odaklanmamış. Bir lamba sadece yanar ve ışığı her yere yayılır. Bir lambanın şu ya da bu yönü aydınlatmakla hiçbir ilgisi yoktur; ışığın yarıçapına düşen her şey aydınlanır. Ancak bir el fenerinin şekli odaklanmış bir lamba gibidir.

Bir el fenerinde tüm ışığı tutuyoruz ve bir yönde tutuyoruz. Bu nedenle, yanan bir lambanın altında nesnelerin görünür, ancak puslu olması mümkündür ve onları net bir şekilde görmek için ışığı tek bir yere yoğunlaştırırız - bu bir el feneri olur; o zaman şey açıkça görünür hale gelir. Ancak, kalan nesneler görüntülenemez. Aslında, bir insan bir nesneyi net bir şekilde görmek istiyorsa, tüm meditasyonunu yalnızca bir yöne odaklaması ve alanın geri kalanını karanlığa çevirmesi gerekir.

Hayatın gerçeğini doğrudan bilmek isteyen kişi, meditasyonunu bir lamba gibi geliştirecektir - onun tek amacı bu olacaktır. Ve aslında lambanın tek amacı kendini görmektir; eğer bu kadar parlayabilirse bu yeterlidir -- bu iş biter. Ama eğer lambanın bazı özel uygulamalarının yapılması gerekiyorsa - örneğin geçmiş yaşamları hatırlamak gibi - o zaman meditasyonun tek bir yöne kanalize edilmesi gerekecektir.

Meditasyonun bu yönde nasıl kanalize edilebileceğine dair iki üç ipucunu sizinle paylaşacağım. Size tüm ipuçlarını vermeyeceğim çünkü, büyük olasılıkla, neredeyse hiçbirinizin bunları kullanmaya niyeti yok ve sahip olanlar beni şahsen görebilir. Bu nedenle, size geçmiş yaşamları hatırlama konusunda deney yapmanızı gerçekten sağlamayacak, ancak size sadece bir fikir verecek iki veya üç ipucundan bahsedeceğim. Tüm konuyu tartışmayacağım çünkü herkesin bu fikri denemesi tavsiye edilmez. Ayrıca, bu deney sizi sıklıkla tehlikeye atabilir.Size bir olay anlatayım ki, ne dediğimi anlayasınız. Yaklaşık iki üç yıl boyunca meditasyon konusunda bir bayan profesör benimle iletişimde kaldı. Jati-smaran ile deneyler yapmak, geçmiş yaşamını öğrenmek konusunda çok ısrarcıydı. Ona deneyde yardım ettim; ancak, meditasyonu tamamen gelişene kadar deneyi yapmamasının daha iyi olacağını, aksi takdirde tehlikeli olabileceğini de ona tavsiye ettim.

Bu haliyle, tek bir hayatın hatıralarına katlanmak zordur - son üç veya dört hayatın hatıraları bariyeri aşıp içeri akarsa, insan delirebilir. Bu yüzden doğa, geçmişi unutmaya devam etmemiz için planlamıştır. Doğa bize hatırlayabildiğinizden daha fazlasını unutma yeteneği verdi, böylece zihniniz taşıyabileceğinden daha büyük bir yüke sahip olmasın. Ağır bir yük ancak zihninizin kapasitesi arttıktan sonra kaldırılabilir ve bu kapasite yükselmeden bu hatıraların yükü üzerinize çöktüğünde sıkıntı başlar. Ama ısrarcı kaldı. Tavsiyeme kulak asmadı ve deneye girdi.

Geçmiş yaşamının anıları sel gibi akıp gittiğinde, sabahın ikisinde koşarak yanıma geldi. O gerçek bir karmaşaydı; büyük bir sıkıntı içindeydi. "Bir şekilde bu sona ermeli. Olayların bu tarafına hiç bakmak istemiyorum" dedi. Ama hafıza bir kez koptu mu onu durdurmak o kadar kolay değil. Kapıyı bir kez yere çarptığında kapatmak çok zordur - kapı öylece açılmaz, kırılarak açılır. Yaklaşık on beş gün sürdü - ancak o zaman anı dalgası durdu. Problem neydi?

Bu hanımefendi çok dindar, kusursuz karakterli bir kadın olduğunu iddia ederdi. Fahişe olduğu geçmiş hayatının hatırasıyla karşılaşınca ve fahişelik sahneleri ortaya çıkmaya başlayınca bütün varlığı sarsıldı. Bu hayattaki tüm ahlakı bozuldu.

Bu tür bir vahiyde, vizyonlar başka birine aitmiş gibi değildir - iffetli olduğunu iddia eden aynı kadın şimdi kendini bir fahişe olarak görüyordu. Geçmiş yaşamında fahişe olan birinin, sonraki yaşamında son derece erdemli hale geldiği sık sık olur; geçmiş yaşamın acılarına bir tepkidir. Onu iffetli bir kadına dönüştüren, önceki yaşamın acısının ve incinmesinin hatırasıdır.

Geçmiş yaşamlarında günahkar olan insanların bu yaşamlarında aziz oldukları sık sık olur. Dolayısıyla günahkarlar ve azizler arasında oldukça derin bir ilişki vardır. Böyle bir tepki sıklıkla meydana gelir ve bunun nedeni, öğrendiklerimizin bizi incitmesi ve bu yüzden tam tersi uca savrulmamızdır.

Zihnimizin sarkacı ters yönde hareket etmeye devam ediyor. Sarkaç sola ulaşır ulaşmaz tekrar sağa hareket eder. Sola dönerken sağa çok az dokunuyor. Bir saatin sarkacının sola doğru hareket ettiğini gördüğünüzde, onun tekrar sağa hareket etmek için enerji topladığından emin olun - sola gittiği kadar sağa da gidecektir. Bu nedenle, hayatta sık sık erdemli bir kişinin günahkar olması ve günahkarın erdemli olması olur.

Bu çok yaygındır; bu tür bir salınım herkesin hayatında meydana gelir. Bu nedenle, bu hayatta kutsal bir adam olan birinin geçmiş yaşamında da kutsal bir adam olması gerektiğinin genel bir kural olduğunu düşünmeyin. Mutlaka böyle değildir. Zorunlu olarak böyle olan, bunun tam tersidir - geçmiş yaşamında yaşadıklarının acısıyla yüklüdür ve tam tersine dönmüştür.


Duydum.... Bir zamanlar bir mübarek adamla bir fahişe karşı karşıya yaşamışlar. İkisi de aynı gün öldü. Fahişenin ruhu cennete, kutsal adamınki ise cehenneme götürülecekti. Onları götürmeye gelen elçiler çok şaşırdılar. Birbirlerine, "Yanlış giden ne oldu? Bu bir hata mı? Kutsal adamı neden cehenneme götürelim? O kutsal bir adam değil miydi?"

İçlerinden en bilgesi, "Tamamen kutsal bir adamdı, ama fahişeyi kıskanırdı. Her zaman onun evindeki partileri ve orada olup biten zevkleri düşünürdü. Evine sürüklenen müzik notaları sarsılırdı" dedi. Fahişenin önünde oturan hiçbir hayranı onun kadar etkilenmedi - evinden gelen sesleri, ayak bileklerine taktığı küçük dans çanlarının sesini dinlemek. bütün dikkati hep onun yerine odaklıydı.Allah'a ibadet ederken bile kulakları onun evinden gelen seslere ayarlanmıştı.

"Ya fahişe? Sefalet çukurunda çürürken, kutsal adamın hangi bilinmeyen mutluluk içinde olduğunu hep merak etti. Onu sabah ibadeti için çiçekler taşırken gördüğünde, 'Ne zaman tapınma çiçeklerini almaya layık olacağım' diye merak etti. O kadar kirliyim ki, tapınağa girmeye cesaret edemiyorum bile.' Kutsal adam asla tütsü dumanında, parlayan lambalarda, tapınma seslerinde fahişe kadar kaybolmadı.Fahişe her zaman kutsal adamın hayatını özledi ve kutsal adam her zaman fahişe."

Birbirine tamamen zıt, birbirinden tamamen farklı olan ilgi alanları ve tutumları tamamen değişmişti. Bu genellikle olur - ve bu olayların arkasında iş başında olan yasalar vardır. Bu yüzden geçmiş yaşamının anısı bu bayan profesöre geri geldiğinde çok incindi. Egosu paramparça olduğu için incinmiş hissetti. Geçmiş hayatı hakkında öğrendikleri onu sarsmıştı ve şimdi bunları unutmak istiyordu. Yeterli hazırlık yapmadan geçmiş yaşamını hatırlamaması için onu en başta uyarmıştım.

Madem sordunuz, jati-smaran'ın anlamını anlayabilmeniz için size birkaç temel şey söyleyeceğim. Ama denemenize yardımcı olmayacaklar. Denemek isteyenler ayrı ayrı incelemek zorunda kalacaklar.

Birincisi, eğer jati-smaran'ın amacı basitçe kişinin geçmiş hayatını bilmekse, o zaman kişinin zihnini gelecekten başka yöne çevirmesi gerekir. Zihnimiz geçmişe değil, geleceğe yöneliktir. Normalde zihnimiz gelecekte merkezlenir; geleceğe doğru hareket eder. Düşüncelerimizin akışı geleceğe yöneliktir ve zihnin geçmişe değil geleceğe yönelik olması hayatın çıkarınadır. Geçmişle neden ilgilenelim? Gitti, bitti -- bu yüzden gelmek üzere olanla ilgileniyoruz. Bu yüzden astrologlara gelecekte bizi neyin beklediğini sorup duruyoruz. Gelecekte ne olacağını öğrenmekle ilgileniyoruz. Geçmişi hatırlamak isteyen kişi kesinlikle geleceğe olan ilgisinden vazgeçmelidir. Çünkü zihnin feneri bir kez geleceğe odaklandığında; Düşünce akışı geleceğe doğru hareket etmeye başladı mı, artık geçmişe döndürülemez.

Yani insanın yapması gereken ilk şey, birkaç aylığına, belirli bir süre için gelecekten tamamen kopması. Önümüzdeki altı ay boyunca geleceği düşünmeyeceğine karar vermelidir. Gelecekle ilgili bir düşünce ortaya çıkarsa, onu basitçe selamlayacak ve akışına bırakacaktır; herhangi bir gelecek duygusuyla özdeşleşmeyecek ve kendini kaptırmayacaktır. Yani ilk şey, altı ay boyunca geleceğin olmadığına izin verecek ve geçmişe doğru akacak. Ve böylece, gelecek bırakılır bırakılmaz, düşünce akışı geçmişe doğru döner.

Önce bu hayata geri dönmen gerekecek; bir anda geçmiş yaşama dönmek mümkün değildir. Ve bu hayata geri dönmenin teknikleri var. Örneğin daha önce de söylediğim gibi 1 Ocak 1950'de ne yaptığınızı artık hatırlamıyorsunuz.

Bunu öğrenmenin bir tekniği var. Önerdiğim meditasyona on dakika sonra -meditasyon derinleştiğinde, beden rahatladığında, nefes alma rahatladığında, zihin sessizleştiğinde- girersen, o zaman zihninde tek bir şeyin kalmasına izin ver: "1 Ocak 1950'de ne oldu?" Tüm zihninizin ona odaklanmasına izin verin. Aklınızda yankılanan tek nota bu olarak kaldıysa, birkaç gün sonra birdenbire bir perdenin kalktığını göreceksiniz: 1 Ocak geliyor ve o günün her olayını şafaktan akşama yeniden yaşamaya başlıyorsunuz. Ve Ocak ayının 1'ini gerçekte o gün görmüş olabileceğinizden çok daha ayrıntılı olarak göreceksiniz -- çünkü o gün, bu kadar farkında olmayabilirsiniz. Yani, önce, bu hayatta gerileyerek denemeniz gerekecek.

Beş yaşına kadar gerilemek çok kolaydır; o yaşı aşmak çok zor oluyor. Ve bu nedenle, normalde beş yaşından önce olanları hatırlayamayız; bu, gidebileceğimiz en uzak mesafedir. Birkaç kişi üçüncü yıla kadar hatırlayabilir, ancak bunun ötesinde son derece zorlaşır - sanki girişin karşısına bir bariyer çıkar ve her şey bloke olur. Hatırlama yeteneğine sahip olan bir kişi, beş yaşına kadar herhangi bir günün hafızasını tamamen uyandırabilecektir. Hafıza tamamen canlanmaya başlar.

O zaman test edilmelidir. Örneğin, bugünün olaylarını bir kağıda not edin ve onu kilitleyin. İki yıl sonra bu günü hatırlayın: notu açın ve hafızanızı onunla karşılaştırın. Kağıda not edilenden daha fazlasını hatırlayabildiğinizi görünce şaşıracaksınız. Olayların hafızanıza geri döneceği kesin.Buddha buna alaya-vigyan adını verdi. Zihnimizde Buddha'nın alaya-vigyan adını verdiği bir köşe vardır. Alaya-vigyan, bilinç deposu anlamına gelir. Tüm çöplerimizi bir evin bodrumunda sakladığımız gibi, benzer şekilde, anıları toplayan bir bilinç deposu vardır. Doğumdan doğuma, her şey içinde saklanır. Oradan hiçbir şey çıkarılmaz, çünkü insan o şeylere ne zaman ihtiyaç duyacağını asla bilemez. Fiziksel beden değişir ama süregelen varlığımızda o depo devam eder, bizde kalır. Ne zaman ihtiyaç duyulacağı asla bilinmez. Ve hayatımızda yaptığımız, deneyimlediğimiz, bildiğimiz, yaşadığımız her şey -- her şey orada depolanır.

Beş yaşına kadar hatırlayabilen biri o yaşı aşabilir - bu çok zor değil. Deneyin doğası aynı olacaktır. Beş yaşından sonra sizi doğduğunuz yere, dünyaya geldiğiniz zamana götürecek bir kapı daha vardır. Sonra insan başka bir zorlukla karşılaşır çünkü anne karnındaki anıları da hiçbir zaman kaybolmaz. Bu anılara da nüfuz edilebilir, ana rahmine düşme noktasına, anne ve babanın genlerinin birleştiği ve ruhun içeri girdiği ana kadar ulaşılır. İnsan ancak bu noktaya ulaştıktan sonra geçmiş yaşamlarına girebilir; doğrudan onların içine giremez. Kişi dönüş yolculuğunun bu kadarını üstlenmek zorundadır, ancak o zaman kişinin geçmiş yaşamına da geçmesi mümkündür.

Geçmiş yaşama girdikten sonra, akla gelen ilk hatıra, o yaşamda meydana gelen son olay olacaktır. Bununla birlikte, bunun bazı zorluklara neden olacağını ve çok az anlam ifade edeceğini unutmayın. Sanki bir filmi sondan başlatıyoruz ya da bir romanı tersten okuyoruz - kendimizi kaybolmuş hissediyoruz. Ve bu nedenle, kişinin geçmiş yaşamına ilk kez girmesi oldukça kafa karıştırıcı olacaktır çünkü olaylar dizisi ters sırada olacaktır.

Geçmiş yaşamınıza geri döndüğünüzde önce ölümle, sonra yaşlılıkla, gençlikle, çocuklukla ve sonra doğumla karşılaşacaksınız. Ters sırada olacak ve bu sırada neyin ne olduğunu anlamak çok zor olacak. Bu yüzden, anı ilk kez yüzeye çıktığında, kendini son derece huzursuz ve sıkıntılı hissedersin çünkü anlamlandırmak zordur; sanki bir film izliyor ya da bir romanı sondan okuyormuşsunuz gibi. Belki de sırayı birkaç kez yeniden düzenledikten sonra bir olayın yalnızca tura veya tura çıkacaksınız. Bu nedenle, kişinin geçmiş yaşamının anılarına geri dönmek için sarf ettiği en büyük çaba, normalde doğru sırada gerçekleşen olayları ters sırayla görmektir. Ama sonuçta, doğru ya da ters sıra nedir? Bu sadece dünyaya nasıl girdiğimiz ve ondan nasıl ayrıldığımız meselesidir.

Başlangıçta bir tohum ekeriz ve sonunda çiçek görünür. Ancak bu olaya tersten bakılacak olursa önce çiçek gelir, ardından sırasıyla tomurcuk, bitki, yaprak, fidan ve en sonunda da tohum gelir. Bu ters sıralama hakkında önceden bilgimiz olmadığı için, anıları tutarlı bir şekilde yeniden düzenlemek ve olayların doğasını net bir şekilde anlamak çok zaman alıyor. İşin garibi, önce ölüm gelecek, ardından yaşlılık, hastalık ve sonra gençlik gelecek; işler ters sırada gerçekleşecektir. Ya da evli olup sonra boşanmışsanız, hafızalara inerken önce boşanma gelir, ardından aşk ve ardından evlilik gelir.

Olayları bu şekilde geriye doğru takip etmek son derece zor olacak çünkü normalde olayları tek boyutlu olarak anlıyoruz. Zihnimiz tek boyutludur. Olaylara zıt sırayla bakmak çok zordur - böyle bir deneyime alışık değiliz; doğrusal bir yönde hareket etmeye alışkınız. Bununla birlikte, çabayla, geçmiş bir yaşamın olayları sırayla tersten takip edilerek anlaşılabilir. Elbette, inanılmaz bir deneyim olacak.

Anıları bu ters sırayla gözden geçirmek çok şaşırtıcı bir deneyim olacak, çünkü önce boşanmayı, sonra aşkı ve sonra evliliği görmek, boşanmanın kaçınılmaz olduğunu anında netleştirecek - boşanma, aşk türünün doğasında var. olmuş; Boşanma, gerçekleşen evlilik türünün tek olası sonucuydu. Ama o geçmiş yaşam evliliği sırasında, bunun sonunda boşanmayla sonuçlanacağına dair en ufak bir fikrimiz yoktu. Ve gerçekten de boşanma, bu evliliğin sonucuydu. Bütün bunları bir bütün olarak görebilseydik, o zaman bugün aşık olmak bambaşka bir şey olurdu çünkü artık ondaki boşanmayı önceden görebildik, artık düşmanlığı daha dostluk kurmadan köşe başında görebildik.

Geçmiş hayatın hatırası bu hayatı tamamen alt üst edecektir çünkü artık geçmiş hayatında yaşadığın gibi yaşayamayacaksın. Önceki yaşamınızda, başarının ve büyük mutluluğun bir servet kazanarak bulunabileceğini hissettiniz - ve aynı duygu şimdi bile var. Önceki hayatınızda ilk göreceğiniz şey, nasıl servet kazandığınızı görmeden önceki mutsuzluğunuzdur. Bu açıkça gösterecektir ki, servet sahibi olmanın mutluluk kaynağı olmak yerine, aslında mutsuzluğa, dostluğun düşmanlığa, aşk sanılanın nefrete, birlik sanılanın ise ayrılığa yol açtığını. . O zaman, ilk kez, her şeyi doğru bakış açısıyla, tüm anlamlarıyla göreceksiniz. Ve bu çıkarım hayatınızı değiştirecek,

Bir adamın bir keşişe gidip "Beni öğrenciniz olarak kabul ederseniz çok minnettar olurum" dediğini duydum. Rahip reddetti. Adam neden onu öğrencisi yapmadığını sordu.

Keşiş cevap verdi, "Önceki doğumumda, sonradan düşmana dönüşen müritlerim oldu. Her şeyi gördüm ve şimdi biliyorum ki, mürit yetiştirmenin düşman kazanmak, dost edinmenin düşmanlık tohumları ekmek anlamına geldiğini. düşman edinmek istemiyorum, o yüzden arkadaş da edinmiyorum. yalnızlığın yeterli olduğunu biliyordum. birini kendine yakınlaştırmak, bir bakıma o kişiyi senden uzaklaştırmaktır."

Buda, sevgiliyle buluşmanın neşe getirdiğini ve sevgiliden ayrılmanın da neşe getirdiğini, sevgiliden ayrılmanın üzüntü getirdiğini ve sevgili olmayanla buluşmanın da üzüntü getirdiğini söylemiştir. Böyle algılandı; böyle anlaşıldı. Ancak sonradan anlarız ki, sevgili sandığımız da sevilmeyen, sevilmeyen dediğimiz de sevgili olabiliyormuş. Ve böylece, geçmiş anıların hatırlanmasıyla, mevcut durumlar kökten değişecek; tamamen farklı bir perspektiften görülecekler.

Ne zorunlu ne de kaçınılmaz olsa da bu tür anılar mümkündür ve bazen meditasyon sırasında bu anılar beklenmedik bir şekilde de çarpabilir. Eğer geçmiş yaşamların anıları aniden gelirse - herhangi bir deneye dahil olmadan, sadece meditasyona devam ederek - onlarla fazla ilgilenme. Sadece onlara bakın; onlara tanık olun - çünkü normalde zihin böylesine büyük bir türbülansa aynı anda dayanamaz. Bununla başa çıkmaya çalışırken, belirgin bir delirme olasılığı vardır.

Bir keresinde bana bir kız getirildi. Yaklaşık on bir yaşındaydı. Beklenmedik bir şekilde, geçmiş yaşamlarından üçünü hatırlamıştı. Hiçbir şey denememişti; ancak çoğu zaman, bir nedenden dolayı hatalar birdenbire olur. Bu, doğanın bir hatasıydı, onun üzerindeki lütfu değil; doğa bir şekilde onun durumunda hata yapmıştı. Sanki birinin üç gözü ya da dört kolu varmış gibi - bu bir hatadır. Dört kol, iki koldan çok daha zayıf olacaktır; dört kol, iki kol kadar etkili çalışamaz - dört kol vücudu daha güçlü değil, daha zayıf yapar.

Böylece on bir yaşındaki kız geçmiş üç yaşamı hatırladı ve bu vakayla ilgili birçok araştırma yapıldı. Önceki hayatında benim şu anki evimden yaklaşık seksen mil uzakta yaşamıştı ve o hayatında altmış yaşında öldü. O zamanlar birlikte yaşadığı insanlar şimdi benim memleketimin sakinleri ve hepsini tanıyabiliyordu. Binlerce kişilik bir kalabalığın içinde bile eski akrabalarını - kendi erkek kardeşini, kızlarını ve torunlarını - kızlarından, damatlarından tanıyabiliyordu. Uzaktaki akrabalarını tanıyabilir ve onlar hakkında unutmuş olsalar bile birçok şeyi anlatabilirdi.

Ağabeyi hala hayatta. Kafasında küçük bir yara izi var. Kıza o yara izi hakkında bir şey bilip bilmediğini sordum. Kız güldü ve "Ağabeyim bile bilmiyor. O yarayı nasıl ve ne zaman aldığını sana anlatsın" dedi. Erkek kardeş, yaralanmanın ne zaman meydana geldiğini hatırlayamadı; hiçbir fikri olmadığını söyledi.

Kız, "Ağabeyim, nikah günü nikah ata binerken düşmüş. O sırada on yaşındaymış" dedi. Kasabadaki yaşlılar, kardeşinin gerçekten de attan düştüğünü kabul ederek onun hikayesini desteklediler. Ve adamın kendisi bu olayı hatırlamıyordu. Daha sonra kız, önceki hayatında yaşadığı evde gömdüğü bir hazineyi de sergiledi.

Son doğumunda altmış yaşında öldü ve o doğumdan önce Assam'da bir köyde doğmuştu. Sonra yedi yaşında ölmüştü. Köyün adını veya adresini veremedi, ancak yedi yaşındaki bir çocuğun konuşabileceği kadar Assam dilini konuşabiliyordu. Ayrıca yedi yaşındaki bir kız çocuğu gibi dans edip şarkı söyleyebiliyordu. Birçok soruşturma yapıldı, ancak o hayattan ailesinin izi sürülemedi.

Kızın altmış yedi yıllık bir geçmiş yaşam deneyimi artı bu yaşamın on bir yılı vardır. Aslında on bir yaşında olmasına rağmen, gözlerinde yetmiş beş ila yetmiş sekiz yaşındaki bir kadına benzerliği görebilirsiniz. Kendini çok yaşlı hissettiği için kendi yaşındaki çocuklarla oynayamaz. İçinde yetmiş sekiz yılın hatırasını taşır; kendini yetmiş sekiz yaşında bir kadın olarak görüyor. Okula gidemiyor çünkü on bir yaşında olmasına rağmen öğretmenini oğlu gibi rahatlıkla görebiliyor. Yani bedeni on bir yaşında olmasına rağmen zihni ve kişiliği yetmiş sekiz yaşındaki bir kadınınkidir. Bir çocuk gibi oynayamaz ve eğlenemez; o sadece yaşlı kadınların konuştuğu türden ciddi şeylerle ilgileniyor. O ıstırap içinde; o gerginlikle dolu. Bedeni ve zihni uyum içinde değildir.

Ailesine kızı bana getirmelerini ve geçmiş yaşamlarının anılarını unutmasına yardım etmeme izin vermelerini tavsiye ettim. Anıları canlandırmanın bir yöntemi olduğu gibi, onları unutmanın da bir yolu vardır. Ama ailesi tüm bu ilişkiden zevk alıyordu! Kalabalıklar kızı görmeye geldi; ona tapmaya başladılar. Ailesi ona geçmişi unutturmakla ilgilenmiyordu. Kızın çıldıracağı konusunda onları uyardım ama kulak asmadılar. Bugün o, deliliğin eşiğinde çünkü bu kadar çok anının ağırlığını taşıyamıyor. Diğer bir sorun da, onu nasıl evlendireceğim? Aslında yetmiş sekiz yaşında yaşlı bir kadın gibi hissettiğinde evliliği düşünmekte zorlanıyor. Onun içinde hiçbir türden uyum yoktur; bedeni genç ama aklı yaşlı. Bu çok zor bir durum.

Ama bu bir kazaydı. Geçidi bir deneyle de açabilirsiniz. Ancak o yöne gitmek gerekli değildir; ancak yine de peşinden gitmek isteyenler deneyebilir. Ancak deneye başlamadan önce derin bir meditasyondan geçmeleri çok önemlidir, böylece zihinleri o kadar sessiz ve güçlü hale gelebilir ki, anılar seliyle üzerlerine geldiğinde bunu bir tanık olarak kabul edebilirler. Bir adam büyüdüğünde tanık olur, geçmiş yaşamlar onun için rüyadan başka bir şey değildir. O zaman anılar ona eziyet etmez; artık rüyalardan başka bir şey ifade etmiyorlar.

Kişi geçmiş yaşamları hatırlamayı başardığında ve bunlar rüya gibi görünmeye başladığında, hemen şimdiki hayatı da rüya gibi görünmeye başlar. Bu dünyaya maya diyenler, bunu sadece bir felsefe doktrini önermek için yapmamışlardır. Jati-smaran - geçmiş yaşamları hatırlamak - bunun temelinde yer alır. Kim geçmiş yaşamlarını hatırlamışsa, onun için bütün olay bir anda bir rüyaya, bir hayale dönüşmüştür. Geçmiş yaşamlardaki arkadaşları nerede? Akrabaları, eşi ve çocukları, yaşadığı evler nerede? O dünya nerede? Bu kadar gerçek olmak için aldığı her şey nerede? Onu uykusuz gecelere sokan endişeler nerede? O kadar aşılmaz görünen acılar ve ıstıraplar nerede, sırtında ölü bir ağırlık gibi taşıdığını? Peki özlemini çektiği mutluluğa ne oldu? Uğruna uğraştığı ve acı çektiği onca şeye ne oldu? Geçmiş hayatınızı hatırlarsanız ve yetmiş yıl yaşarsanız, o yetmiş yıl içinde görmüş olabileceğiniz her ne varsa, bu bir rüya gibi mi görünür yoksa gerçek mi? Gerçekten de, gelip geçen bir rüya gibi görünürdü.
Duydum...

Bir zamanlar bir kralın biricik oğlu ölüm döşeğindeydi. Sekiz gün boyunca komada kaldı - kurtarılamadı ve ölüm onu ele geçiremezdi. Kral bir yandan canı için dua ederken, diğer yandan da dört bir yanını saran onca acı ve ıstırabın bilincinde olarak, bir yandan da hayatın beyhudeliğini hissediyordu. Kral sekiz gece uyuyamadı, ama sonra bir sabah saat dört civarında uyku onu yakaladı ve rüya görmeye başladı.

Genellikle hayatta gerçekleştirmediğimiz şeyleri hayal ederiz ve bu nedenle kral, ölmekte olan tek oğlunun yanında otururken, rüyasında on iki güçlü ve yakışıklı oğlu olduğunu gördü. Kendisini büyük ve güzel sarayları olan büyük bir krallığın imparatoru, tüm yeryüzünün hükümdarı olarak görüyordu. Ve kendini son derece mutlu gördü. Bütün bunları hayal ederken...

Bir rüyada zaman daha hızlı akar; Bir rüyada zamanlama, günlük zamandan tamamen farklıdır. Bir anda bir rüya uzun yılları kapsayabilir ve uyandıktan sonra sadece birkaç dakika süren bir rüyada bunca yılın nasıl kapsandığını anlamakta zorlanacaksınız! Bir rüyada zaman aslında çok hızlı akar; uzun yıllar bir anda yayılabilir.

Böylece, kral tam on iki oğlu ve onların güzel eşleri, sarayları ve büyük krallığı hakkında rüya görürken, on iki yaşındaki hasta prens öldü. Kraliçe çığlık attı ve kralın uykusu aniden sona erdi. Bir şokla uyandı. Kraliçe endişeyle sordu, "Neden bu kadar korkmuş görünüyorsun? Neden gözlerinde yaş yok? Neden bir şey söylemiyorsun?

Kral, "Hayır, korkmuyorum, kafam karıştı. Büyük bir ikilem içindeyim. Kim için ağlayacağımı şaşırdım. Az önce sahip olduğum on iki oğlum için mi ağlayayım, yoksa onun için mi ağlayayım" dedi. Az önce kaybettiğim bu oğlum? Beni rahatsız eden şey, kim öldü? Ve garip olan şu ki, ben o on iki oğlumla birlikteyken, bu oğlum hakkında hiçbir bilgim yoktu. O hiçbir yerde yoktu, hiçbir iz yoktu. onun ya da senin. rüyadan çıktığıma göre, bu saray burada, sen buradasın, oğlum burada -- ama o saraylar ve o oğullar yok oldular. hangisi doğru? bu doğru mu, yoksa gerçek mi? bu doğru mu? Anlayamıyorum."

Geçmiş yaşamlarınızı bir kez hatırladığınızda, bu yaşamda gördüklerinizin doğru olup olmadığını anlamakta zorlanacaksınız. Aynı şeyleri daha önce birçok kez gördüğünüzü ve bunların hiçbirinin sonsuza dek sürmediğini fark edeceksiniz - her şey kaybolmuş. O zaman şu soru ortaya çıkacak: "Şu anda gördüklerim, daha önce gördüklerim kadar doğru mu? ... Çünkü bu da kendi yolunda ilerleyecek ve önceki tüm diğer rüyalar gibi solup gidecek.

Bir film izlediğimizde gerçekmiş gibi gelir. Film bittikten sonra gerçekliğimize geri dönmemiz, sinemada gördüğümüzün sadece bir yanılsama olduğunu kabul etmemiz birkaç dakikamızı alıyor. Aslında normalde duygularını dışa vurmaktan aciz birçok insan bir filmde gözyaşlarına boğulur. Büyük ölçüde rahatlamış hissediyorlar, çünkü aksi takdirde duygularını salıvermek için başka bir bahane bulmaları gerekecekti. Tiyatroda ağlamalarına ya da gülmelerine izin veriyorlar. Filmden çıktığımızda ilk aklımıza gelen şey, perdede olup bitenlerle kendimizi ne kadar derinden özdeşleştirdiğimiz oluyor. Her gün aynı film izleniyorsa illüzyon yavaş yavaş netleşmeye başlar. Ama sonra son filmde başımıza gelenleri de unutuyoruz ve bir kez daha yeni bir filme geçtiğimizde,

Geçmiş yaşamlarımızın anılarını geri kazanabilseydik, şimdiki doğumumuz da bir rüya gibi görünmeye başlardı. Bu rüzgarlar daha önce kaç kez esmişti! Bu bulutlar daha önce kaç kez gökyüzünde hareket etti! Hepsi ortaya çıktı ve sonra yok oldular ve şimdi burada olanlar da öyle olacak - onlar zaten yok olma sürecindeler! Bunu idrak edebilirsek, maya olarak bilinen şeyi deneyimleyeceğiz. Bununla birlikte, tüm olayların, tüm olayların tamamen gerçek dışı olduğunu da deneyimleyeceğiz - asla aynı değiller, geçiciler. Bir rüya gelir, ardından başka bir rüya gelir ve ardından başka bir rüya gelir. Hacı bir andan başlar ve bir sonrakine girer. An be an, anlar kaybolmaya devam ediyor ama hacı yoluna devam ediyor.

Böylece iki deneyim aynı anda meydana gelir: birincisi, nesnel dünya bir yanılsamadır, maya -- yalnızca gözlemci gerçektir; ikincisi, görünen şey yanlıştır; yalnızca gören, yalnızca tanığı doğrudur. Görünüşler her gün değişir - her zaman değiştiler - sadece tanık, gözlemci eskisi gibidir, değişmez. Ve unutmayın, görünüşler gerçek gibi göründüğü sürece, dikkatiniz bakana, tanığa odaklanmaz. İnsan, ancak görünüşlerin gerçek olmadığı ortaya çıktığında tanığın farkına varır.

Bu nedenle, diyorum ki, geçmiş yaşamları hatırlamak yararlıdır, ancak yalnızca meditasyonda daha derine indikten sonra. Hayatı bir rüya olarak görme yeteneğini elde edebilmek için derin meditasyona dalın. Bir mahatma, kutsal bir adam olmak, hırsız olmak kadar rüyadır - iyi rüyalar görebilirsin ve kötü rüyalar görebilirsin. Ve ilginç olan şey, hırsız olma rüyası muhtemelen kısa sürede sona erecekken, mahatma olma rüyasının kaybolması biraz daha uzun sürüyor çünkü çok keyifli görünüyor. Ve bu yüzden mahatma olma rüyası, hırsız olma rüyasından daha tehlikelidir. Acı veren rüyalar kendiliğinden yok olurken, keyifli rüyalarımızı uzatmak isteriz. Bu nedenle, bir günahkar Tanrı'ya ulaşmayı başarırken, kutsal bir adam bunu başaramaz.

Size geçmiş yaşamlarınızı hatırlamayla ilgili birkaç şey anlattım ama bunun için meditasyona girmeniz gerekecek. Bugünden itibaren içimize doğru hareket etmeye başlayalım; ancak o zaman bundan sonra olacaklara hazırlanabiliriz. Bu hazırlık olmadan, geçmiş yaşamlara girmek zordur.

Örneğin, yer altı mahzenleri olan büyük bir ev var. Evin dışında duran bir adam mahzenlere girmek isterse, önce evin içine girmesi gerekecektir çünkü mahzene giden yol evin içindendir. Geçmiş yaşamlarımız kiler gibidir. Bir zamanlar orada yaşadık ve sonra onları terk ettik - şimdi başka bir yerde yaşıyoruz. Yine de, bu noktada evin dışında duruyoruz. Geçmiş yaşamların anılarını ortaya çıkarmak için eve girmemiz gerekecek. Bunda zor, rahatsız edici veya tehlikeli bir şey yok.Alıntıdır: "Osho And Now And Here" sayfa 23-31 arası
 
Üst