Zihin Körlüğü

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
Yağmurlu bir gün, dışarıda yürüyorsunuz ve etrafınızda insanlar koşuşturuyor. Kitapçıya giriyorsunuz, pek büyük sayılmaz. Kısa boylu, yaşlı ve gri saçlı bir bayan sizi karşılıyor. Bilim-kurgu romanlarının yerini soruyorsunuz, "Hemen şurada" diyerek cam kenarındaki rafları işaret ediyor. Rafın önüne gidip kitaplara göz atmaya başlıyorsunuz.

Tüm bunları net bir şekilde hayal edebildiniz mi, yoksa bulanık görüntüler eşliğinde zorlanarak mı düşündünüz?

Bulanık görüntüleri geçin, zihninizde hiçbir görüntü oluşmamış bile olabilir. Eğer böyle bir durum varsa “aphantasia”, yani “zihin körlüğü” olarak adlandırılan bir durumdan muzdarip olabilirsiniz. Bu durum bir şeyleri hayal etmek istediğinizde gözünüzde hiçbir şey canlandıramamanız anlamına geliyor.

Her 50 kişiden 1 i böyleymiş. Bu tip insanlar ki bende sanırım bunlardan biriyim. Bu 50 kişiden biri nasıl imajinasyon çalışacak ? Gözünün önüne hiç bir şey hayal edemeyen bir zihin?

Aymira

Kayıtlı Üye
İmajinasyonda sadece görüntü yeterli olmaz.
Dokunma, tatma, işitme gibi duyu organlarının da devreye girmesi gerekiyor.
Farzedelim görüntü gelmiyor.
Zihninizde o şeye dokunduğunuzu onu hissettiğinizi algılayın, sesleri, konuşmaları duyduğunuzu, bir şeyin tadını aldığınızı vs...
Bunların üzerine odaklanabilirseniz, hissetmeyi başarırsanız önemli bir başarı sağlamış olursunuz.
Bir diğer önerim yatmadan evvel imajinasyon çalışması yapın, görüntü gelmese bile kendinizi zorlayın, bilinç yarı açık konumda olduğu zaman, bulanık görüntüler daha da netleşecektir.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
İmajinasyonda sadece görüntü yeterli olmaz.
Dokunma, tatma, işitme gibi duyu organlarının da devreye girmesi gerekiyor.
Farzedelim görüntü gelmiyor.
Zihninizde o şeye dokunduğunuzu onu hissettiğinizi algılayın, sesleri, konuşmaları duyduğunuzu, bir şeyin tadını aldığınızı vs...
Bunların üzerine odaklanabilirseniz, hissetmeyi başarırsanız önemli bir başarı sağlamış olursunuz.
Bir diğer önerim yatmadan evvel imajinasyon çalışması yapın, görüntü gelmese bile kendinizi zorlayın, bilinç yarı açık konumda olduğu zaman, bulanık görüntüler daha da netleşecektir.
Diğer duyuları çok iyi yapabilirim sanırım.deneyeyim bakalım sonuç nasıl olacak

Ü

Üye silindi 55028

Kullandıkça gelişir diye düşünüyorum.Antremanlarla geliştirilebilir.Kolay olarak anda kalarak çalışma yapabilirsiniz.Anda nerdeyseniz (ev cadde) etraftakileri tanımlayabilirsiniz.Etraftaki insan sayısı onların kıyafeti rengi sayısı örnek olabilir.Bunların yanı sıra göz kapalı şekilde görüşü(göz kapalıyken olan simsiyahı) kırmızı yeşil hayal edilebilir.Bu bittiğinde kare ve üçgen şekilleri hayal edilir.Sonraki aşamada göz açık görülen içinde kare üçgen hayal edilir.
Bunlarım yanı sıra dopamini arttıran yiyecekler yiyebilirsiniz.Ben sadece muzu biliyorum.Muz dopamini arttırdığı için düşüncelerde artıyor.
Negatif olarak bir konuya odaklanmak sıkıntı oluşturabilir.Hayal gücü(bahsedilen) normal üstü olursa yazının belli bölümü okunmayabilir.Eğer okumadan geçtiğinizde rahatsız hisseder normalde bir saatte okunacak yazı iki saatte okunursa hastalığa dönebilir.

D

DAİMON

Ufku geniş manzaralara, denize, yeşilliğe bakın. Tek başınıza geçin bir manzaranın karşısına geçmişte yaşadıklarınızı ve sevdiklerinizi gözünüzün önüne getirmeye çalışın, bunu kolaylaştıracak bir müzik bir hatıra ne varsa yanınıza alın. Anılarınızla baglantı kurduğunuz müzikleri dinleyin bu esnada. Bu yöntem harika!
Her insanın yapısı farklı oluyor nice insanlar var evliya oldugu halde bilemez Allah katındaki derecesini. Bir rüya bile görmemiştir. Düşünün... Dert edilecek bir şey degil, siz mutlu olun yeter. :)

Aymira

Kayıtlı Üye
Kullandıkça gelişir diye düşünüyorum.Antremanlarla geliştirilebilir.Kolay olarak anda kalarak çalışma yapabilirsiniz.Anda nerdeyseniz (ev cadde) etraftakileri tanımlayabilirsiniz.Etraftaki insan sayısı onların kıyafeti rengi sayısı örnek olabilir.Bunların yanı sıra göz kapalı şekilde görüşü(göz kapalıyken olan simsiyahı) kırmızı yeşil hayal edilebilir.Bu bittiğinde kare ve üçgen şekilleri hayal edilir.Sonraki aşamada göz açık görülen içinde kare üçgen hayal edilir.
Kesinlikle katılıyorum, üzerinde çalışmalısınız, ilk başta zorlanabilirsiniz fakat tek tek renkleri imajine ederek başlayabilirsiniz, Hülasa dar bir alandan başlayarak bunu giderek genişletebilirsiniz.

Ufku geniş manzaralara, denize, yeşilliğe bakın. Tek başınıza geçin bir manzaranın karşısına geçmişte yaşadıklarınızı ve sevdiklerinizi gözünüzün önüne getirmeye çalışın, bunu kolaylaştıracak bir müzik bir hatıra ne varsa yanınıza alın.
Bu yöntem de çok etkili olur, ayrıca isteklerinizi resmederek de somut hale getirebilirsiniz, gözlerinizi kapatmadan o resme görüntüye bakabilir, sesleri duymaya ve dokunsal ögeleri hissetmeye çalışabilirsiniz.

Kolaylıklar...

Seraphine

Kayıtlı Üye
Bir nesneyi veya ortamı enerji olarak birleştiremeyen kişi onu başka duyular ile zaten sezemez. İmajinasyon enerjiyi yoğunlaştırmak ve dönüştürmek demektir. Yoğunlaşamayan ve dönüşemeyen bir enerji nasıl tat, koku ve ses olarak dönebilir?

Yapılması gereken ilk şey oldukça sessiz bir ortam bulmak, elektronik aletleri devre dışı bırakmaktır. İmajinasyonun temelini odaklanma oluşturur ve çoğu kişi odaklanamadığı için imajine edemez. Her gün zaman tutarak mum ışığı ile çalışmak ve kişinin kendi istekleri doğrultusunda hayaller kurmaya başlaması daha iyi olur. Yeni bir ev almayı istiyor mesela, mum alevini izlerken o evi aldığını hayal edecek. Evin dışına odaklanacak. Bir sonra ki aşamada evin diğer odalarını yavaş yavaş keşfedecek.

En güçlü teşvik içsel arzulardır ve başlangıçtan bonus etki sağlarlar. Bu döngüye alıştıkça zihin kabul etmeye başlayacak ve ayak uyduracak. Belli bir sürenin sonunda, düzenli çalışma ile, imajine edilmesi gereken şeylere daha kolay adapte olunduğu fark edilecektir.

EkSen

Kayıtlı Üye
Çok kolay bir yöntem sunacağım sana.
Bol bol çizgi roman oku.