Zihin körlüğü (Afantazya)...

devils_night

Kayıtlı Üye
Herkeze selam...

Arkadaşlar 12 yılı aşkın bir süredir imajinasyon ve hissetme konusunda başarısızlık sorunu ile çaba sarf ediyorum . Öğrendiğim üzere bu yeni doğmuş olan bebeklerin kısa süreli bir felç sırasında zihnin o bölümünün gelistirilmemesi ile alakalı fakat bu durum bir hastalık yada sorun teşkil eden zihinsel bozukluk durumu değil.Zihin körlüğünü gecirebilecek herhangi bir bilgide malesef mevcut değil site içerisinde araştırdığım konularda sonuç elde edilemediği yada yeterli geribeslemenin olmadığını gördüğümden bu konuyu açıyorum

Merak ettim şey zihin körleri hipnoz edilirmi? edilebiliyorlarsa bilinç altında imajinasyon çalışması yapmalari için beyninin o kısmı yeniden aktive ettirilebilirmi...

NLP gibi uygulamalarla herhangi birşey yapilabilir mi...yada bu arkadaşlara ne tür uygulamalar tavsiye edersiniz....

(Arkadaşlar zihin körlüğü olan kişiler yaratıcı işler yapabildiği durumu mevcut akıl sağlığı yada zihinsel bir sorun teşkil etmiyor) şimdiden vakit ayırıp ilgilenen herkeze çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Bu bir beyin türüdür. Tıpkı dehb gibi.
Ne farklı ya da ne eksikse beyin onun açığını plastisiteyi diğer alanlarda geliştirerek kapatır. Bu şekilde farklı bir beyine sahip olmak, zihindeki bilgiyi geri çağırırken farklı nitelikler ve duygularla tanımlanabilen bir dışa aktarım sağlar. Temel duyular hariç bir sürü duyularımız var. Yani bir sürü hissedişimiz var. Bunlar var olduğuna göre kişi kendi beynince bunları yorumlamayı becerebilen bir halde oluyor
Kısacası olayın resmini çıktı alamazsın ama olayı yazar, hisseder, ölçer biçer, anımsarsın.

Son düzenleme:

devils_night

Kayıtlı Üye
Konu ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.... Peki zihin körlüğü düzeltmek için hipnoz yada başka bir çalışma yapmam mümkün mü yada benim gibi kişilerin hipnotize edilebilir mi
Bu bir beyin türüdür. Tıpkı dehb gibi.
Ne farklı ya da ne eksikse beyin onun açığını plastisiteyi diğer alanlarda geliştirerek kapatır. Bu şekilde farklı bir beyine sahip olmak, zihindeki bilgiyi geri çağırırken farklı nitelikler ve duygularla tanımlanabilen bir dışa aktarım sağlar. Temel duyular hariç bir sürü duyularımız var. Yani bir sürü hissedişimiz var. Bunlar var olduğuna göre kişi kendi beynince bunları yorumlamayı becerebilen bir halde oluyor
Kısacası olayın resmini çıktı alamazsın ama olayı yazar, hisseder, ölçer biçer, anımsarsın.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Zihin körlüğü düzeltilemez diye biliyorum. (ben inanmasam da)
Hipnoz olabilirsin. Hangi hafızan daha güçlüyse onun üzerinden geçmiş bilgilerini çağırmak için terapi yapılabilir..zihninin içinde duyduğun sesleri daha sonra yazarak ya da çizerek de terapi olabilirsin.
Zihin körlüğü teşhisi almadıysan zihin körü de olmayabilirsiniz. Görsel hafızanız zayıftır belki de. Bu şekilde ise kart açıp kapama oyunlarıyla hafızanızı geliştirebilirsiniz. Daha sonra sadeden detaylıya objelere bakıp zihninizde görme çalışmaları yapabilirsiniz.
Örnek olarak
Nokta görmeye çalışın.
Sonra bir çizgi.
Sonra renkler sırayla..
Sonra basit formlar
....
Bu şekilde detay artırılarak çalışmalar yapabilirsiniz.

[XTR] Similar Threads