Tanrı.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Bu durumda var oluşun anlamı ne oluyor? Belki cevabı bulunamamış bir soruyu sormanın anlamı yok ama bu soru var yani bahsettiğin durumun ardında değil mi?
Çok güzel.
Şimdi vereceğim cevap bir Müslümanı tatmin edebilir fakat sizin için aynı şey geçerli olmayacaktır.

Cevabı Kutsal kitabımız olan Kuran'da... O yüzden ne ben yorulayım ne de siz.
Saygılar.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
Gençler size farkı anlatıyım.
Ben kendimi diğer insanlardan üstün gördüğüm için tanrıyım diyorum. Ama müslümanım. Dinden çıkmıyorum. Tanrı kelimesinin anlamı Allah değil !!
Bunu anlayamayacak kadar beyni olmayan varsa konuşmasın Tanrı kelimesinin anlamını bilmeyenler için diyorum sadece bilmeyenler üstüne alınsın.
Şimdi tam olarak senin için Tanrı kelimesinin anlamı nedir sorabilir miyim?

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
Çok güzel.
Şimdi vereceğim cevap bir Müslümanı tatmin edebilir fakat sizin için aynı şey geçerli olmayacaktır.

Saygılar.
Ama bir dakika lütfen. Eğer cevabı yazıyorsa gerçekten. Ayeti veya ayetleri isteyeceğim. Benim için önemli. Mümkün müdür?

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Çok iyi sorgulamışsın da kardeşim, insan bilmediği şeyi hayal edemez deyip kesiyor gibi görünmüşsün yada ben öyle anladım. Kesme lütfen, biz insanız ve kendimizden başka kimsemiz olduğunu düşünmüyorum.

Kestirip atmak değil kesinlikle, basit bir gerçek. Bilmediğin bir şeyi hayal etmeye çalış anlayacaksın demek istediğimi. Hayal ettiğin bir şey gerçek olmayabilir ancak geçmişte gördüğün yani bildiğin şeylerin karışımı olacak.

berksurucu

Banlı Kullanıcı
Adam bir başlık açmış... Bir cümle ile hepinizi gaza getirmiş... Hepiniz yok Allah şöyle... Tanrı böyle derken adam içinizdeki imani zayıflığınızı ortaya çıkarmış... İmani zayıf olanlar Allahı mantıkla kavramaya ve kavramaya çalışır. Çünkü bir neden sonuca ihtiyacı vardır...

Hepiniz bu başlıkta adamın bir cümlesine diz çökmüşsünüz. Tanrınız olmuş adam... Haberiniz yok.

Başlığı açan çok zeki.

PsişikHacker/34-28

Banlı Kullanıcı
İş
Ölüyor..
Kestirip atmak değil kesinlikle, basit bir gerçek. Bilmediğin bir şeyi hayal etmeye çalış anlayacaksın demek istediğimi. Hayal ettiğin bir şey gerçek olmayabilir ancak geçmişte gördüğün yani bildiğin şeylerin karışımı olacak.
Allah görmekle sorgulanmaz, hissedilir kardeşim...

PsişikHacker/34-28

Banlı Kullanıcı
İş
Ölüyor..
Çok güzel.

Saygılar.
Düşüncesini değiştiremediğin sürece bir kötüyü iyileştiremezsin...

Der ve giderim :D

PsişikHacker/34-28

Banlı Kullanıcı
İş
Ölüyor..
Adam bir başlık açmış... Bir cümle ile hepinizi gaza getirmiş... Hepiniz yok Allah şöyle... Tanrı böyle derken adam içinizdeki imani zayıflığınızı ortaya çıkarmış... İmani zayıf olanlar Allahı mantıkla kavramaya ve kavramaya çalışır. Çünkü bir neden sonuca ihtiyacı vardır...

Hepiniz bu başlıkta adamın bir cümlesine diz çökmüşsünüz. Tanrınız olmuş adam... Haberiniz yok.

Başlığı açan çok zeki.
Herif tanrı şuan napıyor demiş. Küçük görmüş. Bütün dinlerce ilahi tanrıyı küçük görerek bunu sormuş. Doğruyu söylemek kötü görülmeyi bırakana kadar da yazmaya devam edicem. Tabi can sıkan konularda ?

Ü

Üye silindi 56746

imani zayıflığıma karar verecek olan siz değilsiniz, kabul etmiyorum :) diz çöktüğümü hiç kabul etmiyorum. allahım herkes büyük cümleler kurmaya ne meraklı...

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Algı değil. Senin inancın sana benim inancım bana ama inandığım yaratıcıya görmediğin için yok demek saçma. Felsefeye bile aykırı
Hocam ben görmediğime inanmam gibi bir şey demek istemedim. Bilgisayarda değilim diye yazmaya üşeniyorum, bilgisayara geçince daha düzgün bir şekilde yazayım o zaman, yanlış anlaşılmış.

Ü

Üye silindi 58480

Aslında bu başlığı açtıran da Allah.

99 esmadan bir tanesi de : Ahkamül Hakimin` dir. Yani ahkam kesenlerin, hükmedenlerin yani tüm değişkenlerin yöneticisi. Onları bir hikmete binaen değişik hislerinden yakalayarak içten kullanan demektir. Müslüman bu yüzden takipte kalır. Gözlemci bilincine geçmek bu esmanın sırrı ile gelir. Bir ahmak olmaktan kurtulman icin.

O halde müslüman oyuna gelmeyecek. Büyük düşünecek. Hem de her açıdan. Her esmanın perspektifinden bakabilme genişliği olacak müslümanın. Mesela bu konu hayırlara da vesile oldu. Kimine şifa oldu. Kimine latife oldu gibi..

Mantık yürütmek iman bilincinin değil, onun bir alti olan tefekkür bilincinin bir vasfıdır. Mantık yürütmeden, beynindeki nöronlar birbirine bağlanmaz. Sen tefekkür ede ede Allahı arayacaksın ki, beynindeki nöronlar kenetlene kenetlene beynin bir kozmik alfa alıcısı haline gelecek işlevsel olarak.

Cevaplarin okuyarak bulunur. Yanitlar ise icindedir. Yanit yansitmaktan gelir. Allah sana kendi parcasini vermis zaten. Sana dusen irtibata gecmeyi ogrenmektir. Yanıt almak icin Tanrinin kensidinden yansıma gelmesi sarttır.

Kuran, balık tutmayı öğretir yani. Sana iyi bir call center olmayı öğretir, aklını nasıl hologramik olarak kullanman gerektiğini öğretir. Sen de usul üzerinden kainata açılmaya başlarsın. Kainatta da seni zaten LEvhi mahvuz karşılar.

Ve anlarsın ki Kuran bir ara kitapmış. Bir referansmiş. Asıl mesele Levhimahvuzdan çözülüyormuş.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Aslında bu başlığı açtıran da Allah.

99 esmadan bir tanesi de : Ahkamül Hakimin` dir. Yani ahkam kesenlerin, hükmedenlerin yani tüm değişkenlerin yöneticisi. Onları bir hikmete binaen değişik hislerinden yakalayarak içten kullanan demektir. Müslüman bu yüzden takipte kalır. Gözlemci bilincine geçmek bu esmanın sırrı ile gelir. Bir ahmak olmaktan kurtulman icin.

O halde müslüman oyuna gelmeyecek. Büyük düşünecek. Hem de her açıdan. Her esmanın perspektifinden bakabilme genişliği olacak müslümanın. Mesela bu konu hayırlara da vesile oldu. Kimine şifa oldu. Kimine latife oldu gibi..

Mantık yürütmek iman bilincinin değil, onun bir alti olan tefekkür bilincinin bir vasfıdır. Mantık yürütmeden, beynindeki nöronlar birbirine bağlanmaz. Sen tefekkür ede ede Allahı arayacaksın ki, beynindeki nöronlar kenetlene kenetlene beynin bir kozmik alfa alıcısı haline gelecek işlevsel olarak.

Cevaplarin okuyarak bulunur. Yanitlar ise icindedir. Yanit yansitmaktan gelir. Allah sana kendi parcasini vermis zaten. Sana dusen irtibata gecmeyi ogrenmektir. Yanıt almak icin Tanrinin kensidinden yansıma gelmesi sarttır.

Kuran, balık tutmayı öğretir yani. Sana iyi bir call center olmayı öğretir, aklını nasıl hologramik olarak kullanman gerektiğini öğretir. Sen de usul üzerinden kainata açılmaya başlarsın. Kainatta da seni zaten LEvhi mahvuz karşılar.

Ve anlarsın ki Kuran bir ara kitapmış. Bir referansmiş. Asıl mesele Levhimahvuzdan çözülüyormuş.
Ya yapma dennise ya :)
Su forumda herkesten beklerdim su ilk cumleyi senden beklemezdim.