Din hakkında bazı şüpheler

Talgaran

Kayıtlı Üye
İnancım İslam'la uyuşuyor mu bilmiyorum o yüzden yorumlarınızı bekliyorum. Namaz ve namazın farz olunuş anlatısı bana mantıklı gelmiyor yok Allâh 50 vakit demiş peygamber 5 e indirmiş falan aklıma yatmıyor. Günde 5 vakit namaz ve bu namazın her coğrafyaya uyum sağlaması zor. Mezhepler dersen hepsi bir ülkenin anayasası gibi.

Gök Tanrı inancı benim inanç tarzıma uyuyor fakat kendimi hiç müslüman kimliği dışında addetmedim ondan dolayı şüphe içindeyim. İslam özellikle kadınlar hakkında çok kuralcı. Kur'an-ı bir tarafa hadisleri bir tarafa alıyosun kuran akla mantığa yatar açıklamaları var yine. Hadislerde hiç akla uyan bişey yok hatta kadınlar yarım akıllıdır diye hadis var. Hadisler dediğim yani yazılan yazılar peygamber böyle demiştir demiyorum.

Allah'a yani yaratıcıya, ahlâka, maneviyata, fizikötesi alemlere, dünya canlısı dışında varlıklsrs (melek, cin) inanıyorum ama ne yapmam lazım.

Kur'an-ı okudum bu arada Kuran'da aklıma yatmayan birşeye rastlamadım yani her şeyin bir nedeni olan şeyler vardı. Fakat kuran bize yeter derdim önceden ama gerçekten kuran müslümanlığı var mı yoksa bir teselli mi anlamdıramıyorum.

marvel639

Kayıtlı Üye
Namaz bir ritüeldir.Ritüellere ihtiyacın var çünkü nefsinin terbiye olması gerekiyor.Zikir ederek ritüellerle amel ederek ruhun gelişir ve gücü ortaya çıkar.Kuran müslümanli var tabiki.Kuran Kâinatin tefsiri.Evrenin modeli.İnsanin Modeli.Kuran ile yaşadığın evreni karşılaştır.Ama bunu ilham yoluyla yap zahire takılarak değil.Batini kendine gaye edin.Kuran Kerim de ne kadar ilim çikartabilirim diye bak.Herkes Kuranı farklı yorumlar.Çünkü her insan farkli bir Evrendir.Sen Kur'andan ne anlıyorsun ona bak.Kuran sana ne mesaj veriyor.Bir vahiy kitabı olduğu için.Bir feyiz ilham kitabıdır.Okuyunca sana ne ilham oluyor.İçinde yüz Kur'an'ın.Ayetlerin harflerin enerjilerini araştır.Okudukça zaten zihnin keskinlesir.Eski âlimlerinin kitaplarina da bak onlar ne anlamışlar Kur'an dan neyi çıkarmışlar.Sen Kur'an sin.Kuran da sen bunu unutma....😉

AhlakiDeğer

Kayıtlı Üye
Belli bir noktadan iyi amel yapmak için uğraşılabilir.Zekat veriyim belki beni kurtarır diye.Öyle hadisler getiriyorlarki işin içinden çıkılamıyor.Namaz kılmayan zekatı bir işe yaramaz sayılmaz diyorlar.Cinsellik dışında herhangi bir şeye yöneliyorsun.En absürt satranç(resim heykel müzik onları geçtim) haram diyorlar.Önemli konular süt annemin kızıyla evlenebilir miyimden az soruluyor.
Mantık ve adaletli bir eşitlik bunun temeli olmalı diyorsun.Kadınlarla erkekler aynı mirası almalı diyorsun.Kaç tane ayet var allah ın istediği şekilde vasiyet edeceksin diye.İstenildiği gibi vasiyet etmezsen cehennemde yanarsın diyor.İşin içinden çıkılamıyor.Bu dağılım için erkek ev geçindirmeli ihtiyaçları fazla bu yüzden miras oranı böyle diyorlar.Başka dini gruplarda da kadının malı için evlenenler oluyor.Benimde statüsüz insanlar nedeniyle ağzım yandı o yüzden bir algılanamayan yasa var mıdır?
El ilah olarak geçiyor.El tanrı olarak kullanılıyor.Tanrı-tanrı.Eski tarihi yazıtlarda ismi aratırsanız bir imaj elde edebilirsiniz.Orta doğudakileri inceleyebilirsiniz.Kibele de isimlerinden biri sayılır ama benzerlik ararsanız bulamazsınız.Kur an daki çelişkiler veya allah büyüktür gibi söylemlerin nedenini bulabilirsiniz.

Talgaran

Kayıtlı Üye
Belli bir noktadan iyi amel yapmak için uğraşılabilir.Zekat veriyim belki beni kurtarır diye.Öyle hadisler getiriyorlarki işin içinden çıkılamıyor.Namaz kılmayan zekatı bir işe yaramaz sayılmaz diyorlar.Cinsellik dışında herhangi bir şeye yöneliyorsun.En absürt satranç(resim heykel müzik onları geçtim) haram diyorlar.Önemli konular süt annemin kızıyla evlenebilir miyimden az soruluyor.
Mantık ve adaletli bir eşitlik bunun temeli olmalı diyorsun.Kadınlarla erkekler aynı mirası almalı diyorsun.Kaç tane ayet var allah ın istediği şekilde vasiyet edeceksin diye.İstenildiği gibi vasiyet etmezsen cehennemde yanarsın diyor.İşin içinden çıkılamıyor.Bu dağılım için erkek ev geçindirmeli ihtiyaçları fazla bu yüzden miras oranı böyle diyorlar.Başka dini gruplarda da kadının malı için evlenenler oluyor.Benimde statüsüz insanlar nedeniyle ağzım yandı o yüzden bir algılanamayan yasa var mıdır?
El ilah olarak geçiyor.El tanrı olarak kullanılıyor.Tanrı-tanrı.Eski tarihi yazıtlarda ismi aratırsanız bir imaj elde edebilirsiniz.Orta doğudakileri inceleyebilirsiniz.Kibele de isimlerinden biri sayılır ama benzerlik ararsanız bulamazsınız.Kur an daki çelişkiler veya allah büyüktür gibi söylemlerin nedenini bulabilirsiniz.
Şüpheye bu yüzden düşüyorum işte. Ama materyalist değilim dünyanın gördüğümden daha başka olduğunu ve belli güçlerin kötülük için özellikle sarfettiğine inanıyorum. Allah'ın Kuran'da yemin etmesi de ilginç.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Kur'an-ı bir tarafa hadisleri bir tarafa alıyosun kuran akla mantığa yatar açıklamaları var yine. Hadislerde hiç akla uyan bişey yok hatta kadınlar yarım akıllıdır diye hadis var.
Hadisler inançtan sapmak için oluşturulmuş kelime öbekleri başka hiçbir şey değil. 3-5 adam çıkmış bunlar peygamber sözü demiş, sonra bu sözleri sahih ve sahih olmayan diye ayrıma sokmuşlar. Saçma sapan işler yani..

Bir araya gelen 4 kişi kulaktan kulağa oynayamazken, peygamberden yıllar sonra dünyaya gelmiş adamlar onun ağzından ve bozulmadan söz yazabilir mi ? Akli hiçbir dayanağı yok. ( Evet Elnora Buhari'yi de okudu )

Dinde tek referans Kuran'dır. Kuran bile araştırarak, kelime kökeni taranarak incelenmeli. Doğru çeviri yapılmamış pek çok kelimeye rastlayacak ve bu cümlede bu kelime ne mana diye düşüneceksiniz. Bomboş okumakla olmaz. Anlamak için derinleşmek gerekir.

Onlar, gayba inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler. ( Bakara3 )

Sizce Namaz burada doğru mu konumlanmış ? Çünkü bana kalırsa yanlış.

Salat dayanışma anlamı da taşır. Ki çoğunlukla kullanımı da dayanışmadır, yardımcı olmaktır. Cümle devamında ; kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler yani pay çıkarırlar diyor. Sen rızkında bile dayanışma içinde olacaksın ki gayb inancın gereği nimette eksilme korkun olmasın. ( kıtlık bilinci ) ( Hatta kişinin kendini blokajlamasından bile koruyor )

'' Rızk Allah'tandır '' demekte gayb inancıdır. Gelecek kaygısı gütmeden, güven duymaktır.

Sen, olacak olana şükredebilir misin ? Bana teslim misin ?

İşte Allah'ın Bakara3'te insana sorduğu ilk soru bu..
Çünkü olmuş olana şükretmek en basiti. Olacak olana şükür ise kader üstü kaderde saklı. İyi ayırt edebilmek önemli.

Talgaran

Kayıtlı Üye
@Elnora_alila bende aynı düşüncedeydim yakın zamana kadar. Ama insanlara bakıyorum ne Kuran'da anlatılanlarla ilgileri var ne de doğruyu kabul etmiyorlar. Tarikatlerin içinde iğrenç şeyler dönüyor, şeyhlerine biat ediyorlar bu zaten Kuran'da yok. Ama ya ben diyorum yanılıyorsam aklımda sürekli tekrar ettiğim bu insanların yanlış olduğu değilde ya direkt bu dinde mi sıkıntı var diye düşünüyorum.

Tek bir yaratıcı var ve onun sonsuz gücü var. Dua etmekte çok önemli çünkü sıradan bir insana sorsak 10 milyon dolar versek naparsın diye bir sürü şey anlatır şunu alırım bunu alırım şuraya giderim falan. Tanrıdan dilek dilemek çok yararlı ama İslam'daki dualara bakıyoruz Allah'ım sağlık ver, güç ver, huzur ver.... Bir duanın içinde 7 dünya yatıyor bu da benim aklıma yatmıyor.

trhakan

Kayıtlı Üye
Cinlerin yaptığı en iyi şey, kafanın içinde yen ve dahiyane gibi duran ama seni zehirleyen fikirlerdir. Ben bunu neden daha önce düşünemedim, eskiden daha mantıklı gelirdi vs cümleleri çok kurdurur. Sen bir kere uzaklaşmış ve büyük günahlardan birini işleyerek auranda gedik açmışsan devamı çorap söküğü gibi gelir. Bizim için en kötüsü ise kendi fikrimiz sanarız ama git gide şeytani cin ele geçirip güçlenmeye başlar, tereddütler, şüpheler, çıkmaz sokaklarla oyalar yorar ve fikirleri aşılar.

createtherules

Kayıtlı Üye
Cinlerin yaptığı en iyi şey, kafanın içinde yen ve dahiyane gibi duran ama seni zehirleyen fikirlerdir. Ben bunu neden daha önce düşünemedim, eskiden daha mantıklı gelirdi vs cümleleri çok kurdurur. Sen bir kere uzaklaşmış ve büyük günahlardan birini işleyerek auranda gedik açmışsan devamı çorap söküğü gibi gelir. Bizim için en kötüsü ise kendi fikrimiz sanarız ama git gide şeytani cin ele geçirip güçlenmeye başlar, tereddütler, şüpheler, çıkmaz sokaklarla oyalar yorar ve fikirleri aşılar.
Neden insan her hatasında kendi payı olmadığını varsayarak cinlerin yaptırdığına inanmaya çalışıyor. Yani her iradi düşünceden bilinç bazında pişman olmak bunları zaten cinler yaptırmıştır demek kolay bir kurban psikolojisi değil mi

Talgaran

Kayıtlı Üye
Bu mantıkla irade yok. İnsan düşünebilir. Her sorgulamada vesvese çıkarıyor olsak bugün televizyon bile izleyemez hâle gelirdik.

Talgaran

Kayıtlı Üye
Neden insan her hatasında kendi payı olmadığını varsayarak cinlerin yaptırdığına inanmaya çalışıyor. Yani her iradi düşünceden bilinç bazında pişman olmak bunları zaten cinler yaptırmıştır demek kolay bir kurban psikolojisi değil mi
Tıpkı canilerin suç işledikten sonra şeytana uydum demesi gibi bilakis şeytan kendisi.

trhakan

Kayıtlı Üye
Her insanın kendine özgü düşünceleri vardır. Yaşadıkları, aldığı eğitim, Aile terbiyesi, Arkadaşlık ortamı gibi sosyal ortamlar ve o ortamların normları ile şekillenir kişilerin karakteri ve dahi düşünce sistemi gelişir. Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. " içinden bir ses çok extrem bir durum ve bu duruma göstereceğin tepkide şöyle yapsaydım diye hayatta yapmayacağın bir senaryoyu düşünürken bulursun kendini aslında zaten yapmayacaksın ama düşünürsün işte sebepsiz ama tabii ki bir sebebi var. Herkes kendi kafasından kendişi ile konuşur konuyu masaya yatırır. Hannas ya da vesvas fikir aşılamaya çalışır sen bunu olasıılık dışı bir yol olarak görürsün ya, işte bazıları orjinal bir fikir gibi alır ve kabul eder. Sen bir tökezle piskolojin bozulsun hemen bu saçma fikirler artar. Kendine kızarsın neden aklıma geliyor diye işte o şey aklına gelmiyor aşılanıyorsun. Herkesin aklına mutlaka şeytanlar sapıkça fikirleri sokmaya kalkar eğer karakterin, iraden yada kişiliğin zayıfsa alır kullanırsın ve adın silinmez bir biçimde sapığa çıkar. Sen yolda yürürsün karşı çaprazdan gelen kadının olmayan kıyafeti, seni kendine çeker adeta içten savaş verirsin ya işte bu durumda şeytanın seni yoldan çıkartmaya çalışmasıdır. Keşke bazı musallat cinlerinin kafanda senle soru cevap konuştuğu gibi, Güçlü ama kendini belli etmeyen şeytanlarda konuşsa o zaman doğruyu bulmak çok kolay olurdu lakin malesef sadece fikir verip olacakları seyrediyor bıkmadan usanmadan tekrar tekrar deniyor. Kendini hiç açık etmiyor. Denemek isterseniz tam konsantre olup namaz kılmayı deneyin, görürsünüz ki taa çocukluğunuzdan kalma saçma sapan anılardan alında bu günkü arkadaşlarınızın sözlerine kadar fikirler yağmaya ve konsantrenizi bozmaya başlar. Bu oluşum insan fıtratından ziyade şeytanla mücadelesi ve galip ya da malup gelmesi ile ilintili. İşallah düşüncelerimi aktarabilmişimdir. Uzun oldu kusura bakmayın.

createtherules

Kayıtlı Üye
@trhakan uzun olması önemli değil. Ama benim açımdan temelinden sonuna kadar saçmalık dolu. Yanlış anlamayın "sadece benim açımdan" o yüzden sizinle tartışmak istemiyorum, saygı duyuyorum. Bunlara inanıyorsanız bunlar sizin realitenizdir. Mesela canınız elalemin kadınını çekince kadının kıyafeti yoktu diye bahane bulup sıyrılırsınız. Şeytan dediğiniz şey en çok da böyle seviyor. Böyle kendini düzeltmeye üşendiği için kötü şeyi robot gibi talimatla yaptığını sanan zavallı kurbanlar arıyor. Çünkü onlar suçu cine periye şeytana atmakla zaman geçirip arızalı beyinlerini normalize etmeyi düşünemeyecek kadar acizler. Beklesinler...Biri gelir zahmetsizce onları kurtarır.

trhakan

Kayıtlı Üye
@trhakan uzun olması önemli değil. Ama benim açımdan temelinden sonuna kadar saçmalık dolu. Yanlış anlamayın "sadece benim açımdan" o yüzden sizinle tartışmak istemiyorum, saygı duyuyorum. Bunlara inanıyorsanız bunlar sizin realitenizdir. Mesela canınız elalemin kadınını çekince kadının kıyafeti yoktu diye bahane bulup sıyrılırsınız. Şeytan dediğiniz şey en çok da böyle seviyor. Böyle kendini düzeltmeye üşendiği için kötü şeyi robot gibi talimatla yaptığını sanan zavallı kurbanlar arıyor. Çünkü onlar suçu cine periye şeytana atmakla zaman geçirip arızalı beyinlerini normalize etmeyi düşünemeyecek kadar acizler. Beklesinler...Biri gelir zahmetsizce onları kurtarır.
aslında vardığımız nokta aynı konunun neresinde o noktadan saptığımızı anlayamadım. Ben şunu demedim " insan bir kukladır. Ya Allah, ya da Şeytan onu kullanır " demedim. insan hür iradesi olan varlıktır seçim yapar ve seçimlerin sonucuna katlanır. Seçim aşamasında aklına gelen fikirler daha önceden oluşturduğu karakter ile doğru orantılıdır. Ama biz insanlar aklımıza gelen herşeyi yapmıyoruz değil mi. Önümüzde yollarımız var o yollardan doğru yada yanlışı seçerek yaşıyoruz. Yaptığın seçimler senin karakterin, eğitimin, aile hayatın vs gibi karakterini ve hayatını şekillendiren duygularınla yaptığın seçimlerindin. Sen bugün, şuanki sensin. Dün sen değildin. bir günde yaşadığın, kendini eğittiğin, travmaların kısaca herşey değişmiş ve dünyayı algıladığın pencereyi bulandırmış yada daha berraklaştırmış olabilir. Kıstas yaptığın doğrular değişmiş ya da evrilmiş olabilir. Ama seçimlerin sadece senin seçimin değil aynı zamanda düşüncelerini görerek doğru yola gitmeni engellemeye çalışan varlıklar tarafından fikirler atılarak düşünce yapını manipule etmeye çalışıyor. Bunu anlamak zor değildir mutlaka düşünürken sizinde aklınıza en kötü senaryolar gelir ya da kötü senaryolar harika fikir gibi gelir. Neyse