2012 dünyanın sonu değil, ama...

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Avustralyalı bilim adamı, Kolomb öncesi Amerika uygarlıklarından biri olan Mayalar’a ait tabletlerde 21 Aralık 2012 tarihiyle ilgili kehanetin yanlış anlaşıldığını, tabletlerin kıyametten değil yeni bir çağın başlangıcından söz ettiğini ileri sürdü.

Geçen hafta Meksika Antrepoloji ve Tarih Enstitüsü, ülkenin doğusundaki Tabasco eyaletinde yer alan Tortuguero antik kenti yakınlarındaki Comalcalco harabelerinde yıllar önce keşfedilen taş tabletin, 2012’de dünyanın sonunun geleceği kehanetini yinelediğini açıklamıştı.

Hem söz konusu tableti hem de Meksika’nın güneyindeki Palenque arkeolojik sitesinde bulunan hiyeroglifleri inceleyen Avustralya’daki La Trobe Üniversitesi’nden Sven Gronemeyer, tabletlerin 400 yıllık 13. dönemin sonuna denk düşen 21 Aralık 2012 tarihinde gizemli Maya tanrısı Bolon Yokte’nin dünyaya dönüşünü tasvir ettiğini söyledi.

Mayaların 13 rakamını kutsal kabul ettiğini belirten Gronemeyer, tabletlerde sanılanın aksine kıyametten söz edilmediğini kaydetti.

Yaklaşık 1300 yıl öncesine ait olduğu sanılan Comalcalco tabletindeki metnin son kısmının çatlaklar nedeniyle okunamaz hale geldiğini belirten Gronemeyer, yazıtın M.Ö. 3113’te başlayan Maya takviminin 5125 yıllık döngüsünün sona ereceğini kastettiğini söyledi.

Gronemeyer, tabletin Bolon Yokte’nin yolculuğunu planlamak isteyen Maya hükümdarı Bahlam Ajaw’a ait bir kehanetini içerdiğini söyledi.

Kehanete göre, Mayalar’ın yaradılış ve savaş tanrısı Bolon Yokte, Tortuguero kentindeki bir tapınakta hüküm sürmek için Dünya’ya dönecek.

Gronemeyer, "Yaradılış gününün yansıması olarak gördükleri 21 Aralık 2012 tarihinin, Mayalar için sembolik bir değeri vardı. Bu tarih, gizemli tanrıların dönüşünü simgeliyor" dedi.

Güncel Bilim Haberleri

Perina

Banlı Kullanıcı
Sanırım bunun son olmayacağını birçok insan tahmin ediyordu.

S

SoNoL

Buna benzer bir makale okumuştum. Aralık 2012 yeni bir çağın başlangıcı olduğu için, mayaların takviminin o tarihte son bulduğunu ve kıyametin kopmasıyla ilgisinin olmadığını yazıyordu.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Zaten o tarih için bahsedilen hiçbir teoride dünyanın sona ereceğinden söz edilmiyor.Ama nedense insanlar şimdiden kendini buna hazırlamış vaziyette.

janet

Kayıtlı Üye
Sadece doğal afetler çoğalacak, çünkü dünya nefes alıp silkinecek.. Başka birşey olmayacak..

darkm@ster

Banlı Kullanıcı
İş
asker.
ilk önce 2012 de batcak diye insanları kandırdılar şimdide kıvırıyolar bunlar sadece insanları korkutnak için .

JoKeR-23

Banlı Kullanıcı
2012 Tamamen Üzerinden Para Kazanılan Saçma Sapan Bir Reklamdır !
2012 de yapılan kehanetlerin hepsi bire bir çıksada benim dini inancımı etkilemez hem bu arada deccalin işi ne bizi boş işlerle oyalamak mesala 2012 vb. :)

darkm@ster

Banlı Kullanıcı
İş
asker.
dediği gibi her yıl afet oluyor ne yapalım ALLAH peygamberine dahi kıyamet saatini bildirmezken bunu sizce mayalarmı bilecek.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Yeni Çağ inançları bunu 5 yıldır biliyordu.
O yüzden bilimadamları epeyce geç farketmişler.

Ama şahsi görüşüme gelince;
kimse neyin ne olacağını kesin olarak bilemez.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Ya Bu Dediklerin dahi olmazsa :) doğal afetler her sene oluyor :)

Her sene uzun zamandır süregelen rutin olaylar mutlaka oluyor.Ama milyon senede bir meydana gelen olayların birkaçının önümüzde yıl içinde gerçekleşeceğine dair araştırmalar var.Bahsettiklerim uluslararası ve resmi haber sitelerine konu olan olaylar.Bunlardan bihaber olup,'birşey olmayacak' demeniz biraz acemice olmuş.Eğer gündemi takip ediyorsanız,bu araştırmacılar çok uzun süredir bu konuda hemfikir.Ve bazı döngülerin önümüzdeki yıl içinde gerçekleşeceğini ispatladılar.Hatta bazı süreçler başladı.Etkilerini de korkunç bir şekilde hissediyoruz/hissedeceğiz diye düşünüyorum.

edna

Kayıtlı Üye
İş
psikolog
Ben de mayaların kehanetinin yeni bir çağın başlangıcı olduğuna dair yorumlamıştım. Hoş kıyametin ne zaman kopacağını Allah bilir. Yani mayların kehaneti yeni çağ diyoır diye 21.12.2012 de kıyamet kopmyacak diye bişey de yok. Belki de kopar Allah bilir.

guzelcem

Kayıtlı Üye
Herşeyi YÜCE ALLAH bilir böyle diplomalı cahil bilim adamları varken daha neler duyacaz benim bir kulakdan girip öteki kulağımdan transit geçiyor.... gaybı ALLAH bilir .... maya kaya neymiş efendim bu tür saçma sapan hurafeleriyle insanları korkutmakdan başka amaçları yok sadece para kazanırlar:(

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Herşeyi YÜCE ALLAH bilir böyle diplomalı cahil bilim adamları varken daha neler duyacaz benim bir kulakdan girip öteki kulağımdan transit geçiyor.... gaybı ALLAH bilir .... maya kaya neymiş efendim bu tür saçma sapan hurafeleriyle insanları korkutmakdan başka amaçları yok sadece para kazanırlar:(

Konuyu okudunuz mu ? Kıyametten bahsedilmiyor.Geçmişi yorumlayarak gelecek hakkında teori ortaya atıyorlar.Bak ben sana birşey yazayım;

'' Illuminati, şimdi, kendi propaganda makinesinin halkı suçlu olarak görmeye inandıracağı herhangi birine misilleme yapma ve ondan intikam alma mazeretini elinde bulunduruyor. Müslüman hedeflere karşılık yapılacak saldırılar,dünya üzerinde, özellikle de Orta ve Yakın Doğu'da muazzam tesirli anlaşmazlıklar, çarpışmalar, zıtlıklar ve karışıklıklar çıkarabilecek potansiyele sahiptir ve Illuminati'nin çekebileceği olası bir tetiktir. Bu olasılığın sonrasında, çarpışmaları ve anlaşmazlıkları artırıp genişleterek, Rusya ve Çin'in de karışmasını sağlayabilecek fırsatlar sayısız olabilecek derecede fazladır. Bir Üçüncü Dünya Savaşı, Illuminati planının bir parçasıdır ve şimdi yaşadığımız olaylar, domino taşları düştükçe, bunu gerçekleştirmeye yetecek yolu açabilir.''
David Icke ( 2006 )

Gördün mü ? 5 sene öncesinden gelecek biliniyormuş.Bu sadece bir örnek.David Icke in diğer teorilerini de incelersen gelecek hakkında öngürdüğü herşeyin tam rayında ilerlediğini görürsün.

Önce 'gelecek' kelimesinin anlamını öğrenmekte fayda var.Öngörmek ayrıdır.Geçmişi yorumlayarak geleceği tahmin ayrıdır.Ve kimsenin bilemeyeceği gelecek ayrıdır.Oysa konuda kimsenin bilemeyeceği bir gelecekten söz edilmiyor.Birdaha okursanız anlarsınız.

juba

Kayıtlı Üye
Vay be bunlara inananda varmış.Kelin ilacı olsa ilk önce kendi kafasına sürermiş.Arkadaşlar siz olayı şöyle açıklayım.
Hatırlayın eskiden aya yolculuk diye bi kitap vardı eski bir kitaptı.Genellikle çocuk kitabı şeklindedir.Daha sonra filmi yapıldı.Ve sonrada Neil armstrong Ay'a ayak bastı.Burdaki amaç bilinçaltınıza istenilen kavramları duyguları yerleştirmek ve kullanmaktır.Eminim benden önce bunları söyleyen olmuştur.2012 mayalar bilmem ne,2012 filmi.2012 yeni dünya düzeni.Sabredin bir ay kaldı. :)

KaraKuzGuN

Kayıtlı Üye
İş
Ä°ÅŸsiz.. Aylak.. Vs.
Vay be bunlara inananda varmış.Kelin ilacı olsa ilk önce kendi kafasına sürermiş.Arkadaşlar siz olayı şöyle açıklayım.
Hatırlayın eskiden aya yolculuk diye bi kitap vardı eski bir kitaptı.Genellikle çocuk kitabı şeklindedir.Daha sonra filmi yapıldı.Ve sonrada Neil armstrong Ay'a ayak bastı.Burdaki amaç bilinçaltınıza istenilen kavramları duyguları yerleştirmek ve kullanmaktır.Eminim benden önce bunları söyleyen olmuştur.2012 mayalar bilmem ne,2012 filmi.2012 yeni dünya düzeni.Sabredin bir ay kaldı. :)

Aynı şekilde düşünüyorum tarih boyunca bu işler böyle yürüdü.. Neyse bu konuları deşmenin yeri değil.