Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Aisling

Kayıtlı Üye
Eski çağlarda kızıl saçlılara büyücü, cadı denilirmiş.
Toplumdan dışlanırlar ya da yakılırlarmış...
O zamanlarda neden kızıl saçlara bu atıfları yakıştırmışlar ki? Kızıl saç ile ne alaka?

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Eski çağlarda kızıl saçlılara büyücü, cadı denilirmiş.
Toplumdan dışlanırlar ya da yakılırlarmış...
O zamanlarda neden kızıl saçlara bu atıfları yakıştırmışlar ki? Kızıl saç ile ne alaka?
Nolacak az diye, farklı diye. Kesin bunda vardır bir lanet deyip mimliyorlar. ??

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Zamanın sadece bizim boyutumuzda geçerli bir kural sanırsam.Öldükten sonra her şey anlardan ibaret olacak yani.

Zamanın olmadığı bir dünyada yaşayacağız ya sonsuz cennet yada sonsuz cehennem. Ancak bu biraz saçma gelmiyor mu?

Aslında sonsuza olmayacak çünkü zamanın olmadığı bir yerde sonsuza kadar sürecek bir şey olmayacak. Sonsuz cehennem de sonsuz cennet de bu mantıktan saçmalık olarak gelmiyor mu?

Broad

Banlı Kullanıcı
Zamanın sadece bizim boyutumuzda geçerli bir kural sanırsam.Öldükten sonra her şey anlardan ibaret olacak yani.

Zamanın olmadığı bir dünyada yaşayacağız ya sonsuz cennet yada sonsuz cehennem. Ancak bu biraz saçma gelmiyor mu?

Aslında sonsuza olmayacak çünkü zamanın olmadığı bir yerde sonsuza kadar sürecek bir şey olmayacak. Sonsuz cehennem de sonsuz cennet de bu mantıktan saçmalık olarak gelmiyor mu?
Allah'in bir kombo hediyeside cennet ve cehennemde huriler, meyveler, selaleler vs.vs.vs. olacak. Yani maddenin oldugu yerde zaman olmayacak. Otur sukret nimete bak. Uslu bir insan olursan tomurcuk memeli kizlar bile gorebilirsin.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
@Broad bu sen misin? ?İ
Neler oluyor bize yine neler oluyor gülüm
Neler oluyor sana, e valla bana neler oluyor¿¿? anlamamak var ben seni?

Bence sen ya lık mantık kurdun.
Bende fikrimi söyleyeceğim zira daha öte aleme gidemedik.

Bu dünyada sadece zaman var demek dogru değil. Bu dünyadaki gibi bir zaman öte alemde yok demek daha sağlıklı bir cümle.
Güneş ve ay orada yok diye zaman yok demek bana pek mantıklı gelmedi sevgili Mr.Happy??

Ü

Üye silindi 58480

Yaratıcı neden bizlerin eğitilmeye muhtaç köpek mişim gibi, iyi köpek olursa cici, kötü kopek olursa dayak şeklinde yaklaşılması gerektiğini söylüyor? Bu benim insanlık şerefime sığar mı? Kadının dövülerek yola geleceğini sanan zihniyet gerçekten var mı?

Ayet:
(Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün.

Evet böyle bir ayet var. Çok ta yerinde bir ayet.
Allah meșrebine göre ya sözlü, ya görsel ya da dokunsal davranın diyor.

Öğüt verin - sözlü, ikna edici ve diplomasidir. İlk öncelik sırasına konmuș.

Yataklarında yalnız bırakın - görsel, yani tavır alın, yalnız hissettirin, gönül koyun, enerji akışınızı bir süre pouse edin diyor.

Dövün - sarsın, kaba yerlerine vurun. Dokunsal olun.

Şimdi kimse kusura bakmasın da sexte kadının orasına burasına vurunca, yani kaba yerlerine, bu zevki, hazzı, tutkuyu hatta ruhsal rahatlamayı arttırıyor da, eşler kavga ederken mi kadını sarsmak kötü?

Böyle birsey yok, Allah ayette mesrebine göre tavır takının diyor. Dokunsallık bir iletişim dilidir.

Anladığımız anlamda, kadir inanır tokadı ile kadın dövmek, en az 50 ayetin yargı konusuna girer. Bu ayete sıra bile gelmez. Bu ayet birbirine tutku ile bağlı eşler için inmiştir.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Hoşgeldin @dennise
Kaç zamandır yorumlarından mahrum kalınca, öldün mü kaldın mi diye endişe etmedik değil hani.
Gidince bi haber verin ya hu!

Yazdıklarına katılıyorum.
Söz konusu acı, darbe almakta değil de anlaşılamamış olmanın verdiği kalp acısındadır.
Muhtemelen kadın güçlü olsa kadın döverdi.
Yani güç meselesi bu nitekim döven kadınlar da var.
Ki genelde kadın diliyle adamı kitliyor. Psikolojik dayak atıyor.
Bundan bahseden hiç yok.
Gördüğüm bir çok kadın sorunlu... 30 dan sonrası psikolojisi bozuk hayata devam ediyor. %95 i hırs ve hasedinden ne yaptıgını bilmiyor.

Erkekler hususunda ise bana göre en büyük problem kıt olmaları, algı seviyeleri genelinin kendini geliştirmemişse yerlerde... Bu da haliyle hassas duyargalara sahip olan kadın için büyük eziyet.

Birde vurmak ne ki.. Şakayla bile insanlar birbirlerine vuruyor.
Hemde nasıl¿¡¿!?! ¡¡:unsure:
Öğrencilerim tam bir hayvan ?‍♀️????

Dayak meselesi çok sığ bir saldırı biçimidir. Burada soru sahibini asla zan altında bırakamıyorum. Çünkü dayak üzerinden İslam a fazlasıyla yüklenen var. Yanlış yorumlanıyor.

Dayak atmayı bilenler açıkçası İslam dan zerre nasibini alamamış kimselerdir. O bir kere dayak bile değil.
Yani bence kitap okumalıyız, konuyu uzatmayım
Cehalet iyi değil...
Çünkü hiç bir şeyi dogru anlamıyoruz.

star53

Kayıtlı Üye
Bazen bazı şeyleri tekrar yaşıyormuş gibi oluyorum. Yani dejavu gibi. Ama bazı farklar var. Olmadan farkediyorum ve kimin ne söyleyeceğini tonlamasına kadar biliyorum. Fakat daha önce böyle bir şey yaşadım mı diye düşündüğümde öyle bir anı bulamıyorum. Açıkçası artık sıklığı çok azaldı. Geçen sene iki defa denk geldim ama hala aklımda. İnsanları tüm yönleriyle analiz etmek gibi kötü bir huyum var. Daha ilk saniyelerden kişinin profilini çıkartabiliyorum ve neredeyse tam isabet oluyor. Acaba bu tarz bir nedeni olabilir mi? Daha önce nörolojiye gitmiştim baş ağrısından ve herhangi bir bulguya rastlanmadı. Yani kafa sorunsuz çalışıyor :LOL: Düşünceleriniz nedir?

Aisling

Kayıtlı Üye
Hoşgeldin @dennise
Kaç zamandır yorumlarından mahrum kalınca, öldün mü kaldın mi diye endişe etmedik değil hani.
Gidince bi haber verin ya hu!

Yazdıklarına katılıyorum.
Söz konusu acı, darbe almakta değil de anlaşılamamış olmanın verdiği kalp acısındadır.
Muhtemelen kadın güçlü olsa kadın döverdi.
Yani güç meselesi bu nitekim döven kadınlar da var.
Ki genelde kadın diliyle adamı kitliyor. Psikolojik dayak atıyor.
Bundan bahseden hiç yok.
Gördüğüm bir çok kadın sorunlu... 30 dan sonrası psikolojisi bozuk hayata devam ediyor. %95 i hırs ve hasedinden ne yaptıgını bilmiyor.

Erkekler hususunda ise bana göre en büyük problem kıt olmaları, algı seviyeleri genelinin kendini geliştirmemişse yerlerde... Bu da haliyle hassas duyargalara sahip olan kadın için büyük eziyet.

Birde vurmak ne ki.. Şakayla bile insanlar birbirlerine vuruyor.
Hemde nasıl¿¡¿!?! ¡¡:unsure:
Öğrencilerim tam bir hayvan ?‍♀️????

Dayak meselesi çok sığ bir saldırı biçimidir. Burada soru sahibini asla zan altında bırakamıyorum. Çünkü dayak üzerinden İslam a fazlasıyla yüklenen var. Yanlış yorumlanıyor.

Dayak atmayı bilenler açıkçası İslam dan zerre nasibini alamamış kimselerdir. O bir kere dayak bile değil.
Yani bence kitap okumalıyız, konuyu uzatmayım
Cehalet iyi değil...
Çünkü hiç bir şeyi dogru anlamıyoruz.

uzun zamandır herhangi bir konuda mesajlaşmamıştık, merhaba diyesim geldi merhaba Ennagram :)

Bu soruyu sorduğumu bile unutmuşum, aradan uzun zaman geçmiş. Şimdi alıntılanınca bende şaşırdım.
Uzunca bir cevap okudum, teşekkür ederim. Bir şey dikkatimi çekti ama muhtemelen kadın güçlü olsa kadın döverdi, yani güç meselesi bu demişsiniz... Yani güçlü olanın güçlüyü dövme hakkı mı var size göre?

Burada kasıt edilen şaka ile karışık bir "şakadan vurma" biçimi değil. Ben sevdiklerime sık sık bulaşan biriiyim mesela. Ama o da acıtır biçimde çat çut vurmam. O da bilir. Sevgimden içime sokasım gelir adeta. Ciddi, şakası olmayan aşağılayıcı bir dövme ile, şakadan vurmayı karşılaştırmak sağlıklı olur mu bilemedim şimdi? Sizede biraz haksız bir karşılaştırma gibi gelmedi mi?
Biri sevgiden doğan, onu severken ne yapacağını bilemediğin bir sevgi gösterisi adeta. Diğeri azaplı bir şiddetten doğan.

İslami dayak (tam olarak ne yazsam bilemedim) nasıl oluyor gerçekten merak ettiğimden soruyorum. Dini konularda benden bilgilisiniz siz. Dayağın ölçütü ne o zaman?
Şimdi, -değilim ama evli olsam- dayak yesem boşanır, anne- babamın evine geri dönerim. Beni döven adama ben nasıl bir daha eşim diyebiliriim? Yüzü gözü, eli kolu dayaktan şiş, hastanelik, gözleri mos mor, yeri gelmiş sakat bırakılmış onlarca kadın var mesela.

Haşin bir dille sorduğumu sizde fark etmişsinizdir zaten. İlk gördüğümde çok zoruma gitmişti çünkü.

Zan altında bırakmıyorum demişsiniz soru sahibini, çok incesiniz teşekkürler :giggle:

ihtiyar76

Banlı Kullanıcı
uzun zamandır herhangi bir konuda mesajlaşmamıştık, merhaba diyesim geldi merhaba Ennagram :)

Bu soruyu sorduğumu bile unutmuşum, aradan uzun zaman geçmiş. Şimdi alıntılanınca bende şaşırdım.
Uzunca bir cevap okudum, teşekkür ederim. Bir şey dikkatimi çekti ama muhtemelen kadın güçlü olsa kadın döverdi, yani güç meselesi bu demişsiniz... Yani güçlü olanın güçlüyü dövme hakkı mı var size göre?

Burada kasıt edilen şaka ile karışık bir "şakadan vurma" biçimi değil. Ben sevdiklerime sık sık bulaşan biriiyim mesela. Ama o da acıtır biçimde çat çut vurmam. O da bilir. Sevgimden içime sokasım gelir adeta. Ciddi, şakası olmayan aşağılayıcı bir dövme ile, şakadan vurmayı karşılaştırmak sağlıklı olur mu bilemedim şimdi? Sizede biraz haksız bir karşılaştırma gibi gelmedi mi?
Biri sevgiden doğan, onu severken ne yapacağını bilemediğin bir sevgi gösterisi adeta. Diğeri azaplı bir şiddetten doğan.

İslami dayak (tam olarak ne yazsam bilemedim) nasıl oluyor gerçekten merak ettiğimden soruyorum. Dini konularda benden bilgilisiniz siz. Dayağın ölçütü ne o zaman?
Şimdi, -değilim ama evli olsam- dayak yesem boşanır, anne- babamın evine geri dönerim. Beni döven adama ben nasıl bir daha eşim diyebiliriim? Yüzü gözü, eli kolu dayaktan şiş, hastanelik, gözleri mos mor, yeri gelmiş sakat bırakılmış onlarca kadın var mesela.

Haşin bir dille sorduğumu sizde fark etmişsinizdir zaten. İlk gördüğümde çok zoruma gitmişti çünkü.

Zan altında bırakmıyorum demişsiniz soru sahibini, çok incesiniz teşekkürler :giggle:

Ekli dosyalar

• 20200205_135531.jpg
    20200205_135531.jpg
    246.3 KB · Görüntüleme: 11

ihtiyar76

Banlı Kullanıcı
Yaziyi okuyup 5 dakika sonrasi bu açıklamaya denk gelmem gerçekten sasirtici. Arapça bilmedigim için yorum yapamam ama bir de böyle bir anlatim var.

Ü

Üye silindi 58480

Dövmek kelimesi sarsmak, titretmek anlamındadır. Tutkunun alameti gizli burda, boşanma sürecini tetikleyen bir tavır olarak inmemistir ayet.

Çapa toprağı döver, yağmur camı döver, kola dövme yapılır.

Demir dövmek, demiri kıvamlamaktır.

Şimdi dövmek kelimesini yerinde anlamak gerek.

Kadın dövmek ilk anlaşıldığı şekli ile zaten yoktur. Yani Muhammed Ali gibi K. O. yapmak geliyor insanların aklına. Böyle bir şey yok.

Kendi eski ilişkimden örnek vereyim :

Okulu bitip kendime iş bulunca kız arkadaşıma tatil sözü vermiştim. Okul bitti iş buldum. Sevindik kutladık ama bir türlü kenara para koyamıyordum. İsim prestijli bir iş ve ben dışarıya ciddi anlamda presentable izlenim verdiğim için de kız arkadaşıma bunun finansal açıdan bir getirisi olmadığını ben anlatamadım. 6 ay sonra maaşım x2 olacaktı en erken. Zaten işime alışmaya çalışmak ayrı bir sınavdı.

Ve birgun tartıştık. Tatil de tatil. O yükseldi, ben yükseldim. Durumu anlatamadım. O da bana kendi duygu durumunu anlatamadı. Ben sustum o susmadı ama ?.

Ve nasıl olduysa Allah vergisi o çeneye dayanamadım ve iki elimle kizcagizin iki çıplak kolundan șaplatarak tuttuğum gibi onu ileri geri sallayarak ben de ona bağırdım.

İnanılır gibi değildi. Susmuștu ?

Şimdi o da haklıydi ben de. Ama oyle bir şey oldu ki ben de şaşırdım o da ?

Sonra kafasını yan çevirerek akşama geç kalma dedi yarım ağızla.

Kadınlar işte ?‍♀️

Şimdi kadına vurdum mu ben? E vurdum. Ne hikmetse ilişki sifalandı ama.

Ayette vurun derken algı tabanını değiştirin diyor Allah. Bu birbirine tutku ile bağlı olan eşlere özgü bir dokunsal dildir. Herkez bunu kendi ilişkisinden anlayabilir.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Çok naziksin ?
Sana da merhabalar sevgili Aisling

kadın güçlü olsa kadın döverdi, yani güç meselesi bu demişsiniz... Yani güçlü olanın güçlüyü dövme hakkı mı var size göre?
Tabiki yok. Aslında bunu yine yazının devamında izah etmişim?
Dayak meselesi çok sığ bir saldırı biçimidir.
Dayak; içsel olarak bozguna uğramış insan tutumudur. Genellikle (hastalık gibi istisnaları saymıyoruz) kendini ifade edememe durumlarında ön plana çıkmaktadır. Dövende de dövülende de birbirlerine yönelik anlayış zaafiyetinin varlıgı inkâr edilemez. Yani bir problem söz konusu.
Öfkeyi yansıtma biçimi bana göre ve yine alimlerin bir çoğuna göre yetişme tarzı ve örfle yakından ilgilidir.
Her kavim(topluluk) aynı şekilde yetişmemektedir. Bu sözümden tercihe göre akıllanmıyorsa dövmek gerekir gibi bir algı olmuşmasın lütfen. Bahsedilen hal İstisnai bir durumdur, kırmızı kart gibidir.
Dövme izni bazı toplulukların veya toplum tabakalarının örf, âdet ve ruh hallerine riayet edilerek verilmiştir, her zamanda ve her durumda geçerli değildir.(Günümüz Türkiye sinde geçerli olmadıgı gibi. Zira tepkiler onu gösteriyor zaten) yani Kuran illaki Aisling in dövülmesi gerekir demiyor, demez de?
Ve sebep olarak ciddi bir şey gereklidir. Hani kıt anlayışlı kimselerin öfkesine göre şekillenen bir dayak değil bu. Ayette anlık bir tepki yok, çok ince bir detay dır bu. Iskalamak lazım. Zamana yayılmış bir sorun ve hatasından vazgeçmeyen bir kadın var . Bu ciddi bir problem için son çıkış yolu, evlilik aksi taktirde ayrılıkla sonuçlanacak.

Ve dövmekten anladığınız evire çevire morartıp kan revan içinde kör topal sakat bırakmasıysa : )) kesinlikle öyle bir şey dayakçı toplumlar için bile geçerli görülmemiş aksine Kur-an'da yol yordam öğretilmiş.
Kuran dile gelse şöyle diyor tabiri caizse:

"Bak kardeşim hemen kadına saldırıyorsun ama dur bir önce öğüt ver. İnsan gibi konuş anlat olmadı yatağını ayır daha da olmazsa senin hanım bunlardan da anlamıyorsa kendinizi önceki alışkanlıklarınızla nasıl yola getiriyorduysanız bu son tahlilde dayaksa bile haddini bil, insanlık sınırını yine zorlamadan dayak olabilir. Yine kendi tercihiniz."

(O toplumlar için) Dövmenin şekli ve miktarı bile İslam da öğütleniyor. Kadına zarar vermemesi, iz bırakmaması, yüze vurulmaması genel olarak İslami bakış açısıyla bağdaşabilecek zurnanın zırt dediği son raddedir.

Dolayısıyla bu âyette ki dayaga fokuslanmayın. O dönemde kadın bir deveden bile değersiz ve kız çocukları diri diri gömülüyor.

Kaldı ki yine bu ayetin iniş sebebi daha farklıdır. Rivayetlere göre her Arap şehrinde bile farklı kadın profili vardı ve bedeviler(çöl ehli) söz konusu idi. Bunun detayına girmeyeceğim. Yetişme tarzlarıyla birlikte hepsi Hicret'ten (Medine ye göçten) sonra birbirine karışınca toplumda bir uyuşmazlık ve eşler arasında fitnenin çıkmaya başladığı bir zaman dilimidir.
* Nisa suresi, Medine de inmiş bir ayettir.

"Kadın güçlü olsaydı da bu sefer o döverdi" sözümle de nefislerin azgınlıgına vurgu yapmak istemiştim. ?

Birde latife ile söylemiş olayım hani de, kadına dayak bence hiç yakışmıyor ya hu. Düşünsene adam kendini korumaya almış, kadın dövüyor.?
O adama daha da kadının saygısı kalır mı? ? Ama tam tersi durumlarda kadınlar öyle yapmıyor. O yüzü gözü moraran kadınlardan "kocam döverde severde" diyen çok ? kadın milleti çok acaip bişiy.? Tam döven erkekten degilde güç gösterisi yapan hiddetlenen, hönküren, sinirlenen erkekten zevk alan kadın var dogrusu. Kadınları anlamak zor Aisling.. Nazını çektirince bir kadın, malesef ne yaptığını şaşıran kadın çok. Sen belki öyle değilsin, bende değilim ama olan çok.
Daha çok gençsin deyip kapatayım? Ben bile az örnek gördüm ama daha fazlasını kaldıracak midem olmadıgı için yakın durmuyorum. Kadınlar uzaktan daha normal bence.. Yakınlaştıkça güzelleşen kadın az. ? Çogu çirkinleşir.
Ne mutlu güzelleşen kadına denk gelen erkege... Cennet e ön önden bileti kaparlar. ?

Ve kadın adama hep kendi istediği çeşitte yapışmayı ister ama koca karısına zihnindeki profilden fazla sırnaşınca : Biraz rahat dur, bu ne kadın gibi diye de çıkışır. ?

Hasılı kadınlarda hormonlar fazlasıyla şelale oldugu için denge sık sık yapı bozuma uğruyor. Mantık daha az. Bu sebeple hata yapma katsayısı yükseliyor.
Fikir alma ve destek bulma arayışındalar sürekli. Kadınların geneli yanında bir erkek olunca daha güçlüdür.

Bak sana başka bir konu açacagım.
Mesela boşanma hakkı 3 ise otomatik üçü de erkekte. ? Şimdi sen buna da bişey dersin. ??
Kızma kızma, nikah esnasında boşanma hakkı istenebiliyor. ?Yani akit baglanırken kadın isterse alabiliyor. Ama istemese otomatik erkekte oluyor.

E mantık, e yaradılış.
Nereyi deşersek deşelim güzelim İslamiyet, hep en isabetli olanı öğütlüyor. Yeter ki araştıracak yürek, akledecek duru zihin ve mühürlenmemiş bir kalp olsun.

Bu husunda söylenecek daha çok söz var ama bu şekilde özetlemiş olayım.

Bir dahaki soruda görüşmek dileğiyle Aisling. ??
Senle soru cevap zevkli oluyor. ?

Birde unutmadan sevgiden dövmenin sinirden dövmekten beter bir hal aldıpı öğrencilerim var benim. İnanmayacaksın biliyorm ama var. ?

Toplumun her tabakası aynı değil. Malesef.... Benim öğrencilerim kaybedilmiş çocuklar.
.... Her şey var.
Bende görünce anladım.
?

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
Ayet:
(Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün.

Evet böyle bir ayet var. Çok ta yerinde bir ayet.
Allah meșrebine göre ya sözlü, ya görsel ya da dokunsal davranın diyor.

Öğüt verin - sözlü, ikna edici ve diplomasidir. İlk öncelik sırasına konmuș.

Yataklarında yalnız bırakın - görsel, yani tavır alın, yalnız hissettirin, gönül koyun, enerji akışınızı bir süre pouse edin diyor.

Dövün - sarsın, kaba yerlerine vurun. Dokunsal olun.

Şimdi kimse kusura bakmasın da sexte kadının orasına burasına vurunca, yani kaba yerlerine, bu zevki, hazzı, tutkuyu hatta ruhsal rahatlamayı arttırıyor da, eşler kavga ederken mi kadını sarsmak kötü?

Böyle birsey yok, Allah ayette mesrebine göre tavır takının diyor. Dokunsallık bir iletişim dilidir.

Anladığımız anlamda, kadir inanır tokadı ile kadın dövmek, en az 50 ayetin yargı konusuna girer. Bu ayete sıra bile gelmez. Bu ayet birbirine tutku ile bağlı eşler için inmiştir.
Peki kadınlara baş kaldıran erkekler için neden ayet yok? Allah o gücü erkeklere kadınları dövsünler diye mi verdi? Ayette geçen yaptırımlar neden sadece kadına yönelik? Erkek hata yapınca kadınlar ne yapmalı islam hukukuna göre? Kuranda bununla ilgili bi ayet var mı?

Ü

Üye silindi 58480

Peki kadınlara baş kaldıran erkekler için neden ayet yok?

Yüzlerce var.
Ölçüyü taşımak, nefsine uymak, yalan yere elinin yaptığını dilinle inkar etmek, adaleti gütmemek...

Kadın, 6. Hissi erkekten daha kuvvetli olan bir varlıktır. Eșini seçerken illa ki onun hal ve hareketlerinin, iç ve dış dünyasının donelerini sezgi yolu ile alır.

Kadınlar belki de bu yüzden nazını geçirebilip geçirememe antrenmanlarına başvururlar içgüdüsel olarak. Uzun vadede o erkeğin kozmik çapını ve motor gücünü anlamak için.

Kadında X kromozomu vardır. Erkekte Y. Yani kadında 1 bacak fazla. Bu da onu daha detaycı, daha erkenin iç işlerinden sorumlu kılar.

Ama kadın eksi yüklüdür. Erkek artı yüzlüdür. Eksi yük negatif anlamında ama olumsuzluk olarak değil. Elektrondur kadın. Elektron değişkendir. Proton sabittir. Elektron protonun etrafında galaxi turu atar. Evlilikler de böyledir. Kadın duygusaldır. Duygu skalasi erkekten 100 kat geniştir. Aynı anda 100 tane şeyi düşünebilir. İşte bu yüzden Allah erkeğe tek bir vazife vermiş : proton ol. Yani sabit ol. Geminin direği ol. Çünkü kadın gibi sen de kapris ve duygusal dönemler yaşamaya başlarsan atom denen evlilik olusmaz. Kadın ne istediğini çok iyi bilir aslında ama erkek genellikle sadece cazibesine aldanır. O yüzden erkek 100 tane ayette sorumlu tutulmusken kadında bu daha azdır. O halde kadın seçeceği eşi kurana göre yargilayabilmeli. Bunu da zaten sezgileri ile otomatik pilotta hemen yapar.

Yahu her 10 kavganın 9 unu zaten kadın kazanıyor. ? Bi bırakın da erkek arada bir erkeklik yapsın. Allah erkeğe akıl vermiş. Kadına gerek bile duymamış çünkü kadın x kromozomu. Doğuştan donanımlı. Allah erkeğin aklını vahiyle donanımlamasa erkek vallahi napicagini bilemezdi.

Mesela yataklarında yalnız bırakın der Allah.
Yahu erkek bunu yapınca 1x duygu verir, oyle zanneder. Ama kadın bunu 10x duygu yoğunluğu ile yaşar. Allah biliyor da erkeğe öğüt veriyor.

Vurun emri sarsın anlamındadır. Hani filmlerde gördüğümüz ve hayran kaldığımız o erkeğin kadının kolundan tuttuğu gibi alikoymaları vs. Allah bunu istiyor. Ama biz bunu anlamıyoruz. Ayet tutku ile bağlı olan eslere inmiştir. Ne tam güç kullanabilirsin, ne yüzüne dokunabilirsin ama çene avantajına karşı sende de sarsma ve arșçı şok yaratma değişkeni var. Buna başvurabilirsiniz diyor Allah. Hepsi bu.

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Peki kadınlara baş kaldıran erkekler için neden ayet yok? Allah o gücü erkeklere kadınları dövsünler diye mi verdi? Ayette geçen yaptırımlar neden sadece kadına yönelik? Erkek hata yapınca kadınlar ne yapmalı islam hukukuna göre? Kuranda bununla ilgili bi ayet var mı?
İslam kadına büyük değer vermiştir. Cahiliye döneminde kadın "insan olarak bile görülmezdi. Nitekim; kız çocuklarının gömülmesi yasaklandı, kadına miras hakkı verildi, meta olarak görülmeleri engellendi, alınıp satılmaları yasaklandı, Annelere cennet vaadi var, kadın isterse kocasından hizmetçi talebinde bulunabilir, erkek karısı ile bitlikte olmazsa kadın boşanabilir, yeniden evlenebilir, ayrıca kadın çalışmak zorunda da değil, erkek kadınının geçimini sağlamak ona bakmak, korumak zorunda, o kadar çok şey var ki... bunu idrak edebilmek için İslam öncesi dönemi okumalısınız, hatta Batı'nın karanlık aile çocuk ve kadın tarihine de bir göz atmalısınız, öyle daha sağlıklı değerlendirmede bulunabilirsiniz, Fakat şunu rica ediyorum lütfen İslam'ı bugün veya geçmişte Müslümanların yaptıklarına bakıp değerlendirmeyin, Yusuf İslam bile, eğer İslam'ı Müslümanlardan öğrenseydim Asla Müslüman olmazdım diyor. Bunun yerine okuyun tefsir, hadis emin olun arada dağlar kadar fark var. Allah merhametlidir, merhametli olanı sever.
Müminlerin iman bakımından en mükemmeli, ahlâkı en güzel olanıdır ve sizin en hayırlınız da, hanımlarına karşı ahlâk bakımından hayırlı olanınızdır." (Tirmizî, Radâ:11, No:1162, 3/457; Ebu Dâvud, Sünnet:16, No:4682)

Sevgiyle ...?☺️

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
Tamam dayak mevzusunu anladım ama neden islam hukukuna göre 2 kadının şahitliği 1 erkeğin şahitliğine denk geliyor.Bunun nasıl bir açıklaması var?

[XTR] Similar Threads