Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Ü

Üye silindi 58480

Tamam dayak mevzusunu anladım ama neden islam hukukuna göre 2 kadının şahitliği 1 erkeğin şahitliğine denk geliyor.Bunun nasıl bir açıklaması var?

200 kadın ve 400 erkek ayrı ayrı odalarda 10 dakika boyunca kendi aralarında muhabbet edecek olsalar, muhabbete dedikodu katma ve hadisatı gerçeklik düzleminden kopartma katsayısı hangi grupta daha çok olur?

Çünkü dedikodu katılmış bir hadise imkanı yok ki başka bir ortamda dillendirilmesin. E havadisin gelişi zaten üstüne katılmış olarak geliyor daha cazibeli dile gelsin diye.

Kadınlar şimdi alınmasın ama benim kendi etrafımdaki tüm kadınlar kendileri bunu itiraf ediyor, dedikodu yapmayı seviyoruz diyorlar. ?

Dedikodu getiren kadının daha konușmaya başlamadan önce susturulduguna ben hiç şahit olmadım.

Şimdi gerçeklik algısı kadın ve erkekte farklıdır. Kadın bir ortamı çoğu zaman duygu ve sezgi ile algılar erkek daha fotoğrafiktir. Kadın imkanı yok ki duygu katmadan bir sonuç çıkarsın.

Şimdi kadına zaten bize verilmeyen extra duygu alemlerinin yukarı katmanları verilmiş. Biz niye biz daha düz bakıyoruz olaylara diyor muyuz?

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Tamam dayak mevzusunu anladım ama neden islam hukukuna göre 2 kadının şahitliği 1 erkeğin şahitliğine denk geliyor.Bunun nasıl bir açıklaması var?
Bu aslında erkeklere yapılan bir hakaret. "olm siz yalan söyleyemezsiniz, takılın kafanıza göre dümdüz adamsınız" demek aslında bu.

Ü

Üye silindi 58480

@yay

Erkeğin de dedikoducusu var. Dedikodu karakterle alakalı. Ama kasıtlı ve art niyetle yapıldığı zaman karakterle alakalı. Onun haricinde art niyet olmadıkça herkez birilerinin cazibe kodlarını merak eder. Bir partide erkekler diğer erkekler ne giymiş diye merak etmez mesela. Kadınlar bazı şeylere daha çok takılır.

Daha duygusal olan varlık kadın sonuçta. O farklı gözle bakar. İçten fetetme odaklıdır.

Bi kadınlar gününe, bir de kahvede kart oynayan adamlara aynı haberi yay: mahalledeki felanca kişi boşanmış haberi diyelim.

Erkeklerin klasik tepkisi : kaçırdı gül gibi kızı, bende öyle kadın olcakti...

Kadınların tepkisi : ? haberi getireninkinin üstüne diğer bütün kadınlar ilgili boşanmış kadın ile olan deneyinkerini ortaya dökerler, kimisi duyumlarını da iyice bir katar ve bir netice çıkarırlar. Gerçeği yansıtmaz bu ama ortamın kendi içinde garip bir kenetlenme oluşturur. Dedikoduyu kadınların daha fazla tercih etmesinin altında kenetlenmeyi pekiştirmek yatar.

E şimdi bu böyle. Kadını erkeği yok. Anatomilere göre yatkınlıklar var sadece.

Erkekler de çok fena yaparlar. Ben kendimi de kınıyorum. Bana da haber geliyor ve kulak kabartıyorum. Sevmediğim insanların konusu açılınca fikrimi söylediğim oluyor. İlla herkese olur.

Arkadan cekiștirme onure etme amaçlı yapılmadı mı kesin kez dedikoduya girer. Hatta gözünle gördüğünü de anlatsan dedikoduya girer. Çünkü o bilgi yola çıkacak demektir. Her durakta da başka kişilerin gözlerinin gördüğü veya kulaklarının duyduğu senaryolarla kuvvetlenecektir.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Başlık "Soruların suyunu çıkaralım" olsaymış daha yakışık alırmış.

Millet sorulara cevap vermiyor ki içindeki kurtları döküyor. :unsure:
Dök dök bi bitmedi bazıların ki de he.

Siz görmüyorsunuz ya da siz yaşamıyorsunuz diye bazı şeyler yok değil tamm mı?

Ya da siz hissedemiyorsunuz ya da ilgilenmiyorsunuz diye ?

Ya da siz islam ı bilmiyorsunuz diye o saçma olmuyor ?

Araştırın?

Öğrenin?

İnsanlar yıllarını veriyor, saçlarını ağartıyor ve dahi döküyor bu uğurda ?

İki cümleyle her konuya burada fersah fersah açıklık getiremeyiz çünkü ilim bir derya?

E bi alt yapıda lazım bazen???

Anlıyoruz değil mi?

Küsmeyelim?

Erkekler kadınları konuşmuş birde.
Kadın olmadan bir kadını anlamak kolay olmasa gerek. Sırf bu yüzden her konuşan kadını dedikoducu ilan etmekte ne bileyim.

Konuştugu şeye odaklanmak lazım birde o kadını tanımak lazım.

Bazen dertlendigi içinde konuşabilir. Bu dedikodu olmaz. Herkesle konuşulmaz tabi. Genelde hata buradan doguyor. Olur olmadık insanlara anlatmamak lazım.

Niyet çok önemli. Allah kalplerdekini biliyor. Siz kendinizden eminseniz sorun yok. Yok eger değilseniz o zaman durum vahim.

Dedikodu kul hakkıdır. Entrikatör erkek ve kadınlara sesleniyorum.

Sakınınız! ?

Ü

Üye silindi 58480

Bugün ünlülerin peşinde koşan paparazzicilerden, haber yayın yönetmenlerine, hatta global ölçekli haber ajanslarından, yüzde 90 tüm medya kuruluşlarina kadar hertaraf korkunç bir dedikodu, fitne ve fesat bataklığına gömülmüş durumda.

Paparazziciler, korkunç bir dedikodu furyası üzerinden para kazanmaktalar. Kapalı alanların içinden bile çekim yapma teşebbüsü göstermeye başladılar artık.

Ünlüler magazine kendilerini ısındırırken ya da onlarla iyi geçinmeye çalışırken zannediyorlar ki iyi bir ortaklık yapıyorlar. Halbuki bu ortaklıktan sadece ünlü olan kişinin kazanmasına en baştan müsaade yok. Magazincilere saldıranlar aslında , magazincilere en baştan bel bağlayanlar oluyor bu yüzden. Magazin kumarhane mantığı ile işler. Gün sonunda hep o kazanmalidir.

Kısacası kadını erkeği yok. Sektörel anlamda erkekler işletse de bu işi, ürünün alıcısı vallahi daha çok yine kadınlar oluyor. Tabi bunu eleştirmek içi söylemiyorum. Erkekler de bana göre hayatta asla getirisi olmayan takım tutma, maç izleme, başka maçları da izleme, iddia oynama gibi işin diğer bir tarafından kaybediyorlar boş vakitlerini. Şimdi kadını erkeği yok, ama fitri yatkınlıkları da en iyi Allah bilir çünkü tasarımcı o. E uyarirken de tasarladığı kodlara göre uyarmış.

Ü

Üye silindi 58480

Tüm dünyanın aura alanı bu yüzden söndü. Herkez kendisine zulmediyor.

Nedir zulüm? Eşyayı taktir ediliş amacının dışında kullanmaktır.

"O tabaktakiler bitecek" demek tabaktakilere zulümdür. Fazla yedirip çocukları büyümeye zorlamak zulümdür.

Doyduktan sonra tadı güzel diye güdülenmek ve tatlanmaya devam etmek için yemek zulümdür.

20 tane bardağı mutfaktan salona getirirken bunu 2 seferde yapmak yerine tek seferde ama ipteki cambaz gibi iki büklüm olarak yapmak zulümdür. İnsan iki kere gidip gelmeyi o an nefsine yediremez. Bu gizli kibirdir.

Mesela bir elektrik kablosunun zedelenerek açılmış tarafını izole bandı ile tamir etmek yerine, o kabloya basmamaya çalışıp etrafından geçerek gelip gitmek zulümdür.

Eşyayı taktir ediliş amacı ile bulușturmamak her koşulda zulümdür. Milyonlarca örnek verilebilir ama ana başlıklarla söyleyecek olursak, ihmalkarlık, büyüklenme, kibir, cehalet, açgözlülük, kin vs bunlar tamamen zulümdür. Kendine zulümdür.

Dünyada refah içinde yaşayanlar bile kendilerine zulmediyorlar. Korkunç bir kolektif aura bloklanması var global ölçekte. Melekler inmiyor. İnsan kozmosun kendisinden de ilham alır, genetiğinde saklı ata bilgeliginden de. Ama ne yazık ki kozmos alanı şu an kilitli ve genetiklerimiz de karmik borçlar üzerinden kilitlendi 3 nesildir. 3 nesil önce namaz terkedildi çünkü. Namaz hangi dua ile biter? Beni anamı babamı ve tüm müminleri bağışla diye. Yani karmik olarak sürekli bir bağımsızlık temennisi ile. Ama o da gitti. Yeni nesil akımlar bütüncül bilgelik te getiremiyirlar ve dünya küsmüş vaziyette.

Ü

Üye silindi 58480

Şu an duyunca komik geldi. ??
Kimbilir nasıl bir konuydu. Sex tarikatlari dakika cinsel toplu ayinler üzerine bir belgesel izlemiştim ve ordan duyduğum birkaç ilginç bilgiyi yeri geldi diye paylaşmıştım. Onu hatırladım şimdi de. İçeriği unuttum ki çoktan ?

Ibisu ?? Bu nası bı merak gece gece?

İbisu

Kayıtlı Üye
biriyle konuşuyorum ama nasıl cinselliği ihtiyaç görmesini bıraktıracağımı bilmiyorum daha önce de nasıl bırakabilirim bunları diyenler olmuştu zaten önceden de merak ediyordum bazı yerlerde bir sürü kişi ihtiyaç diyor toplum vasat halde

Enneagram

Banlı Kullanıcı
biriyle konuşuyorum ama nasıl cinselliği ihtiyaç görmesini bıraktıracağımı bilmiyorum daha önce de nasıl bırakabilirim bunları diyenler olmuştu zaten önceden de merak ediyordum bazı yerlerde bir sürü kişi ihtiyaç diyor toplum vasat halde
Haklısın. Allah yardımcın olsun. Biz kullarını ıslah eylesin.
Ama dermanı yanlış yerde aramayasın. Sonra beter olur animallah.

Aisling

Kayıtlı Üye

Keşke biraz daha açsaydın. Doğamızda var, evet yokmuş gibi yapmak saçma olur. Ki bir yerde çok kötü patlar bastırılırsa yani hiç hissetmiyormuş gibi yaparsa. Biz melek değiliz, insanız. Vee evet bu aynı zamanda bir ihtiyaç. Ama bu gidip ilk gördüğün kişinin üzerine atlamayı, kızışmış hayvan gibi davranmayı gerektirmiyor. Ya da sapık olmayı. İnsan aynı zamanda seçici, akıllı ve iradeli bir varlık. Dengeleyici zıt kuvvetler bünyemizde mevcut. Umarım anlatabilmişimdir demek istediğimi.

Evlilik dışı ilişki kabul görmüyor inandığım dinde mesela. Benim gözümden bakarsan her şey nesiller, çocuklar için. Bir nevi soy korunum kanunu.

Tövbe tövbe, millet nasıl cesaret ediyor birde, dini açıdan geçtim, korkudan altıma bir şeyler ederim heralde.

[XTR] Similar Threads