Lütfen yardım!Oğlumun ergenlik dönemi ve ben çok zorlanıyorum....

glazeasli

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi akşamlar,15 yaşında bir oğlum var ve biz babasıyla 3 yıldır boşandık.Oğlum aslında çok merhametli ve iyi bir çocuktur ama bu yıl hem sınıfta kaldı hemde çok asileşti,arkadaşlarınla dışarda gece 1 lere 2 lere kadar oturuyor göndermesem bazen ben uyurken kaçıyor sınıfta kalınca babası çok azarladı harçlığını azalttı bende ne yapacağımı şaşırdım onu sakinleştirecek eve bağlıyacak dualar önerebilirmisiniz bana?Gerçekten yardıma ihtiyacım var çünkü iyiliklede bağırarakta bi sonuç alamıyorum.....

AlperTUNGA.

Kayıtlı Üye
size kızdığı bağırdığı zaman içinizden 7 kere Allahümme Ya Vedüd deyin ço yararı olur şuan bildiğim ben size dua önereceğim daha

AlperTUNGA.

Kayıtlı Üye
özür dilerim yanlış oldu niyetinizi edip 7 kere Allahümme Ya Vedüd deyip hafiften yüzüne üfleyin

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Oğlunuzla aynı yasta sayılırız.Acaba ailem de benim hakkımda böyle mi düşünüyor evden falan gizlice kaçmıyorum ama şüphelendim şimdi :

nickbulunbanaoglum

Banlı Kullanıcı
İş
Kaldırım Mühendisi :D
Onbeş yaşında bende öyleydim ailemde sizin gibi davrandı şuan onyedi yaşındayim ve şu andaki halime oğlunuzun düşmesini istemem. Gidin konuşun ben şu an babamla tamamen iletişimimi kestim annemlede kopmak üzere. Bu dönemde genel problem karşı cins oluyor. Veya rahatsızlık veren tipler. O tiplere çok rahatsızlık verdim ama bunu herkes yapamaz. Ve umarım oğlunuzdan iyice kopmadan bu problemi çözersiniz yoksa dermani başka kişi ve şeylerde arar.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Keske yardımcı olabilsem bu konularda pek bilgim yok Allah yardımcınız olsun.

glazeasli

Kayıtlı Üye
ben sürekli iyilikle konuşuyorum arkadaş gibiyiz inan arkadaşlarını biliyorum kız arkadaşını biliyorum ama ramazanda sahura kadar arkadaşlarınla oturuyordu sokakta ordan alışkanlık edindi şimdi öyle değil ama bazende olsa kaçıyor ara sıra inan çok korkuyorumama hep sabırla ve sakin konuşmaya çalışıyorum çünkü en tehlikeli dönemi ve sert davranırsam onu kaybederim....

nickbulunbanaoglum

Banlı Kullanıcı
İş
Ben babamla ölüm dahi olsa ayrılmazdim. Hep yanındaydim. Ama şu an iki düşmanız. Defalarca intihar ettim eve gitmediğim çok gün oldu ve maalesef alkol... Ama yinede sizin gibi bi annesi olduğu için oğlunuz çok şanslı. Inanın burda açtığınız konuyu görmesi bile sizin değerinizi anlamasına dediğiniz şeyleri yapmamasına yeter.

glazeasli

Kayıtlı Üye
canım benim keşke bende sana yardımcı olabilsem annenle aran da kötümü?biraz destek almaya çalışsan,önce kendini için sonra ailen için....ya da ben yardımcı olabilirim sıkıntılarına belki kimbilir

S

SoNoL

ben sürekli iyilikle konuşuyorum arkadaş gibiyiz inan arkadaşlarını biliyorum kız arkadaşını biliyorum ama ramazanda sahura kadar arkadaşlarınla oturuyordu sokakta ordan alışkanlık edindi şimdi öyle değil ama bazende olsa kaçıyor ara sıra inan çok korkuyorumama hep sabırla ve sakin konuşmaya çalışıyorum çünkü en tehlikeli dönemi ve sert davranırsam onu kaybederim....
O yaşlarda özellikle erkek çocuklarda sık rastlanan bir durumdur,elbette geçecektir.Fakat kaygı duymakta haklısınız,oturup kalktığı arkadaşları kötü alışkanlığı olan çocuklar değilse fazlada üstüne düşmeyin.O şimdi kimlik arayaşında daha doğrusu kendini ispatlama arayışında,erkek olmanın avantajlarından biri olan gece geç vakte kadar oturmanın keyfini yaşamıştır.Arkadaş olurken oğlunuzla onunla ortak özelliklerinizi keşfederek birlikte vakit geçirin,ilgi alanlarına sizde ilgi gösterip o konuda bilgileninki sizle arkadaş olabilsin.Gerekirse çocukluk yapın yanınızda sıkılmasın.Anne olarak kaygınızı biraz sizde gözünüzde çok büyütmeyin o da sizden uzaklaşmasın.Allah size bağışlasın.sevgiyle kalın.

nickbulunbanaoglum

Banlı Kullanıcı
İş
Solonunda dediği gibi arkadaş olun. Herşeyin başı sevgi birde kendine zarar vermedikce yaptıği şeylere karışmayın. Benim ebeveynlerim gibi küpe takıyorsun, kız arkadaşın var gibi şeylerden baskı yapmayın. En azından bunlar için bi babayla yumruk yumruğa gelmek kötü birşey. Duadan büyüden önce işin psikolojik kısmı önemli.

glazeasli

Kayıtlı Üye
sağol sonol önerilerini dikkate alacağım mesela futbol oynuyor ve önümüzdeki hafta sonu idmanını izlemeye gitmekle başlayabilirim hap babası gidiyordu bu hafta sonu gitmeyecekmiş anne sen gelsene dedi :)

glazeasli

Kayıtlı Üye
yanlızca bir iki kez alkol almıştı farkettim ve onu iyilikle vücuduna beynine zarar verirsin anneciğim tamam tadını merak etmiş olanilirsin ama alışkanlık yapma dedim,ne kadar faydalı oldum bilmiyorum....

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi akşamlar,15 yaşında bir oğlum var ve biz babasıyla 3 yıldır boşandık.Oğlum aslında çok merhametli ve iyi bir çocuktur ama bu yıl hem sınıfta kaldı hemde çok asileşti,arkadaşlarınla dışarda gece 1 lere 2 lere kadar oturuyor göndermesem bazen ben uyurken kaçıyor sınıfta kalınca babası çok azarladı harçlığını azalttı bende ne yapacağımı şaşırdım onu sakinleştirecek eve bağlıyacak dualar önerebilirmisiniz bana?Gerçekten yardıma ihtiyacım var çünkü iyiliklede bağırarakta bi sonuç alamıyorum.....

Dualarla değil ancak bazı tavsiyelerle yardımcı olabilirim.
Jenerasyon olarak çocuğunuza daha yakınım ki yaşadığım şeyler.
Çocuğunuzun aklından geçenleri tek tek biliyorum.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Solonunda dediği gibi arkadaş olun. Herşeyin başı sevgi birde kendine zarar vermedikce yaptıği şeylere karışmayın. Benim ebeveynlerim gibi küpe takıyorsun, kız arkadaşın var gibi şeylerden baskı yapmayın. En azından bunlar için bi babayla yumruk yumruğa gelmek kötü birşey. Duadan büyüden önce işin psikolojik kısmı önemli.

Dua ve büyü olayıda psikolojiye bağlı.

glazeasli

Kayıtlı Üye
Dualarla değil ancak bazı tavsiyelerle yardımcı olabilirim.
Jenerasyon olarak çocuğunuza daha yakınım ki yaşadığım şeyler.
Çocuğunuzun aklından geçenleri tek tek biliyorum.
o zaman seninde yardımın olur bana sevgili dmkol,yardımcı olursan fikir verirsen çok sevinirim

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Öncelikle sayın Glaze ablacığım (Abla diyeceğim çünkü yaş olarak tahmınen benden büyüksünüz, forumda olsa saygı olmalı...) her erkek çocuğu bu yaşlarda böyle şeyler yapar...

Hangimiz yapmadı ki ? Ben kendimden örnek vereyim mesela;

Ben de saat 1-2 lere kadar arkadaşlarla gezerdim , kötü ama bi iki kere meraktan alkol de almıştım... Ama dediğim gibi bunları herkes ufağından da olsa yapar. Orda kişilik oturmaya başlar işte...

Mesela ben ondan sonra bir kere ağzıma içki almadım da gece dışarıda gezmedim de... Çünkü belli bir zaman sonra anlıyorsunuz neyin ne olduğunu... Ve şuan Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyorum ...

Yani bence kendinizi fazla üzmeyin derim...

Ama şu konuda bir iki şey söylemem gerekir. Arkadaşlar cok önemlidir. Eğer arkadaşlarını tanıyorsanız ve kefil oluyorsanız kesinlikle bir sorun yok... Çünkü arkadaşlar belirleyici oluyor bu şekillenmede genellikle...

Bence çocuğunuzun hoşlandığı şeyleri yaparak onun size güvenmesini ve inanmasını, sizin onun iyiliğini düşündüğünüzden emin olması gerekir...

Mesela bu hafta tuttuğu takımın maçına beraber gidebilirsiniz...( Erkek çocuğu olduğu için en uygunu bu olur heralde :) )

Sağlıcakla...