Sorularla kafa dağıtalım.. :)

Ü

Üye silindi 58480

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Bir soru daha sorsam? Duyduğu dini amaçlı korkutmaları açıklayınca dinden soğuyorsa çocuk nasıl yapabiliriz? Hem korkuyor inanıyor, yanlış olduğunu kanıtlayınca Allah yalancı diyor... Nasıl düzeltebiliriz bu durumu sizce?

Çocuklara dini eğitim sadece alabiliyorlarsa verilir. Alamıyorlarsa zaten mesul de değiller.
Zorlamayın. İçinde zaten ilgili melekeler var. Doğru zamanda kendi cevaplarını zaten kendisi bulacaktır.

Bana da küçükken yemeğini yarım bırakırsan Allah küser derlerdi. Allah yakar, Allah ellerini kurutur vs diye olmadık şeylerle beni terbiye etmeye calisirlardi. Şeytan çalar seni derlerdi.

Ne yazık ki çocuk için en ufak bir hatalı cümle bile belli yonelimlerini ters etkileyebiliyor. Sonra çocuğa aynı çocuk dili ile doğrusunu anlatmanız öyle çetrefilli oluyor ki, çocuğun oluşmamış muhakemesi ve eksik yaşam tecrübesi dolayısı ile blokajını kiramayabiliyor.

Acele etmeyin. Hayat herseyi zaten öğretecek Siz kendiniz dininizi yaşayın. Bunu da çocuk sizden öğrensin diye yapmayın. Bu da gizli bir yetişkin gafleti olur. Blokajlar niyetimize göre iner çünkü. Allah için hayırlı olan yolda kaldıkça sizin halleriniz ile hallenir zaten.

Aisling

Kayıtlı Üye
Güncelde olduğum bir manga var, alternatif bir viktoryen dönemine ruh göçü yaparak bir bedene yerleşmiş günümüz çağından birini konuediniyor. Orada "öteciler" olarak bilinen mistisizm konularında eğilimlerine göre eğitime giren üyeleri ve bu konularla ilgilenen kuruluş ve yeraltı organizasyonlarını konu alıyor (çok uzun anlattım galiba)

Okuduğum böyle mangalar olsun, filmler, diziler, animasyonlar, animeler...
Tam olarak "new age" takılıyorlar hissi veriyor. Çok aşırı parlak, birden alınan power up'lar, aşırı fantastiklik,ellerinden ışık çıkaranlar, uçan kaçanlar... Neyse anlatmaya çalıştığım şu sözde ışıltılı bir dünyaya giriyorsunuz ama bir şeyler hep eksik. Sanki eskinin ilimlerini alıp, özlerini çıkarıp sulandırıyorlar, insanlara artıklarını bırakıyorlar. Sen de önüne atılmış o artıklara seviniyormuşsun gibi. Önündeki çöpü ziyafet sanıyorsun. Çağın etkileşimleriyle bu gibi ruhsal ilimlere ulaşmak isteyen insanlar, çöpünü yiyor, üzümünü sormuyor gibi. Siz ne diyorsunuz?

Ilithyia

Kayıtlı Üye
Güncelde olduğum bir manga var, alternatif bir viktoryen dönemine ruh göçü yaparak bir bedene yerleşmiş günümüz çağından birini konuediniyor. Orada "öteciler" olarak bilinen mistisizm konularında eğilimlerine göre eğitime giren üyeleri ve bu konularla ilgilenen kuruluş ve yeraltı organizasyonlarını konu alıyor (çok uzun anlattım galiba)

Okuduğum böyle mangalar olsun, filmler, diziler, animasyonlar, animeler...
Tam olarak "new age" takılıyorlar hissi veriyor. Çok aşırı parlak, birden alınan power up'lar, aşırı fantastiklik,ellerinden ışık çıkaranlar, uçan kaçanlar... Neyse anlatmaya çalıştığım şu sözde ışıltılı bir dünyaya giriyorsunuz ama bir şeyler hep eksik. Sanki eskinin ilimlerini alıp, özlerini çıkarıp sulandırıyorlar, insanlara artıklarını bırakıyorlar. Sen de önüne atılmış o artıklara seviniyormuşsun gibi. Önündeki çöpü ziyafet sanıyorsun. Çağın etkileşimleriyle bu gibi ruhsal ilimlere ulaşmak isteyen insanlar, çöpünü yiyor, üzümünü sormuyor gibi. Siz ne diyorsunuz?
Bence ruhsal ilimlere ulaşmak isteyen insanlar bilgiyi öyle kaynaklarda aramamalı zaten. Hangi kaynakta aramalı derseniz ben de bilmiyorum çünkü o kadar çok 'kaynak' var ki.. Ama ben genelde öyle filmler, diziler kitaplar vs. izlemeyi/okumayı seviyorum. Hiç bir işe yaramasa hayal gücümüzü güçlendiriyorlar. Buna rağmen çok absürd örnekler var ne yazık ki..

Ama o günümüzden ruh göçü yapma konularını bir kaç gördüm, gördüğüm gibi kapattım. Zaman yolculukarı benim için bir hikayeyi daha başlamadan bitiriyor. Sanırım bunda ki en büyük etken; gelecekten viktorya dönemine bir öğeye dokunarak yolculuk yapan ve orada yaşayan dük'e aşık olan kadının hikayesiydi. Mahvediyor beni böyle dramlar, herkes kendi çağında kalsın bence )~(

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar son aylarda düşünme kabiliyetinizde azalma olduğunu düşünüyor musunuz? Veya unutkanlığınız da artma mevcut mu? Yani bu unutkanlığı normal bir tırnak makasını nereye koydum gibi değil de, sürekli bindiğiniz bir otobüsün numarasını unutmak gibi ciddi düşünün.

Souls In The House

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar son aylarda düşünme kabiliyetinizde azalma olduğunu düşünüyor musunuz? Veya unutkanlığınız da artma mevcut mu? Yani bu unutkanlığı normal bir tırnak makasını nereye koydum gibi değil de, sürekli bindiğiniz bir otobüsün numarasını unutmak gibi ciddi düşünün.
Evet normalde hafızam 1 defa duyduğum telefon numarasını asla unutmayacak kadar güçlü, fakat son 3 aydır bir problem var.

• Beğendim
Tepkiler: Ori

SoldierO

Kayıtlı Üye
Unutma konusunda var gördüğüm yüzü duyduğum sesi okuduğum şeyi normalde unutmam ama unutkanlık yaşamaya başladım. Tabi önce b12 falan baktırmam lazım.

• Beğendim
R

Renaissance

Ben belirgin bi fark hissedemedim olursa yine paylaşırım.
Sizce sebebi nedir? İlişkilendirdiğiniz bir durum var galiba.

• Beğendim

acid

Kayıtlı Üye
Covid bazı kişilerde beyin sisi denen bir etkiye sebep oluyor. Bu virüsün nörolojik etkileri nedeniyle meydana gelebiliyor.

Öte yandan zor dönemler geçirdik dünya genelinde. Ülkemizde ise zor dönem bitmiyor. Aşırı stres ve yorgunluk da unutkanlıkları tetikler. Ben de yaşıyorum aynı şeyleri.

R

Renaissance

Kısmen sevgili Absoluta ve Acid'in dediği şeyler.
Aşı oldunuz mu? Olduysanız kaç doz oldunuz ve hangi aşı?
Hayır olmadım. Ümit Aktaş gibi kıymet verdiğim, güvenilir bulduğum doktorların söylediklerini araştırdım. Bana aşı olma konusu tedirgin edici geldi. Sonuçları ne olur diye emin olamadim. Bu benim kendi kararim tabi. Çalıştığım kurumda stresli zamanlarda geçirdim biraz bu yüzden ama hepsi geride kaldı...

Sizler oldunuz mu? @Ori @Souls In The House @SoldierO

SoldierO

Kayıtlı Üye
Hayır olmadım. Ümit Aktaş gibi kıymet verdiğim, güvenilir bulduğum doktorların söylediklerini araştırdım. Bana aşı olma konusu tedirgin edici geldi. Sonuçları ne olur diye emin olamadim. Bu benim kendi kararim tabi. Çalıştığım kurumda stresli zamanlarda geçirdim biraz bu yüzden ama hepsi geride kaldı...

Bütün varyantları geçirdim. 2 doz biontech oldum. 😂

Ori

Kayıtlı Üye

Ben Kore'ye gittiğim için olmak zorunda kaldım. 2 doz alman sıvısı oldum. Bende işyerimde sıkıntılı süreçler geçirdim. Yurtdışına çıkmasaydım olmayacaktım. Ümit Bey gerçekten saygıdeğer bir insan. Burada da aşıya ters açıklamalarım olmuştu. Fakat içerik olarak sıkıntı olduğu için konularım silinmişti. :) Aşı olmadığınız için şanslısınız. Güzel bir tercih yapmışsınız.

R

Renaissance

Ben Kore'ye gittiğim için olmak zorunda kaldım. 2 doz alman sıvısı oldum. Bende işyerimde sıkıntılı süreçler geçirdim. Yurtdışına çıkmasaydım olmayacaktım. Ümit Bey gerçekten saygıdeğer bir insan. Burada da aşıya ters açıklamalarım olmuştu. Fakat içerik olarak sıkıntı olduğu için konularım silinmişti. :) Aşı olmadığınız için şanslısınız. Güzel bir tercih yapmışsınız.
Umarım öyledir. Ama hickimseye de bir şey olmasini istemem. Çok zor bi dönem atlattik; kimi can yelegi gibi tutundu kimi de işten atilmamak icin mecbur kaldı...

Alex06

Kayıtlı Üye
Yıllık kişi başı ortalama kırmızı et tuketimi 8 kg di 2020 de. Şu anda bilmiyorum. 2020 den beri artan fiyatları düşünürsek yarı yarıya azalmıştır. B vitaminlerinin temel kaynağı kırmızı et unutkanlığın temel nedeni b vitamini eksikliği. Ülke olarak vejeteryan besleniyoruz biz unutmayalım da kim unutsun yılda 120 kg et yiyen Amerikalı mi Avrupa li mi unutsun.
Yetersiz beslenmenin üstüne oksijensiz toplu taşıma kullanıyoruz. Spor yapmak için vakit bulursanız spor yapacak yer yok. Ne park ne bahçe. Hobi ile kafa dağıtmak çok masraflı en basit hobi malzemeleri uçmuş. Herkes Netflix izliyor tek eğlence bu. Ben daha çok sebep yazarım ama vaktim yok. Unutkanlığın izin sebebleri arasında COVID son sırada gelir. Temel sebebi hepimizin kalitesiz yaşam tarzı.

SoldierO

Kayıtlı Üye
Yıllık kişi başı ortalama kırmızı et tuketimi 8 kg di 2020 de. Şu anda bilmiyorum. 2020 den beri artan fiyatları düşünürsek yarı yarıya azalmıştır. B vitaminlerinin temel kaynağı kırmızı et unutkanlığın temel nedeni b vitamini eksikliği. Ülke olarak vejeteryan besleniyoruz biz unutmayalım da kim unutsun yılda 120 kg et yiyen Amerikalı mi Avrupa li mi unutsun.
Yetersiz beslenmenin üstüne oksijensiz toplu taşıma kullanıyoruz. Spor yapmak için vakit bulursanız spor yapacak yer yok. Ne park ne bahçe. Hobi ile kafa dağıtmak çok masraflı en basit hobi malzemeleri uçmuş. Herkes Netflix izliyor tek eğlence bu. Ben daha çok sebep yazarım ama vaktim yok. Unutkanlığın izin sebebleri arasında COVID son sırada gelir. Temel sebebi hepimizin kalitesiz yaşam tarzı.
her şeyi düzenli tüketmeye çalışıyorum. Spor yapmaya bi yer pek kalkmıyor açıkçası. 2.5 senedir düzenli yaşıyorum. Son dönemlerde başladı bu unutkanlık olayı kafam çok dolu bu aralar belki de b vitamini eksikliği yaşıyorum. Kontrol ettirmek gerek. Haklısın tek bi şeye bağlamak olmaz.

[XTR] Similar Threads