Sorularla kafa dağıtalım.. :)

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı

Örneğin ben ; Neden inanmıyorum ? sorusunu değil. Neden inanmak istiyorum ? sorusunu önce kendime sorardım.
Vereceğiniz cevap hoşunuza gitsin yada gitmesin. İlk bulunması gereken 'Neden' olmalıdır.

Nedeniniz ve tabiki sonucunuzu paylaştığınızda eminim farklı görüşler gelecektir.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
,
Örneğin ben ; Neden inanmıyorum ? sorusunu değil. Neden inanmak istiyorum ? sorusunu önce kendime sorardım.
Vereceğiniz cevap hoşunuza gitsin yada gitmesin. İlk bulunması gereken 'Neden' olmalıdır.

Nedeniniz ve tabiki sonucunuzu paylaştığınızda eminim farklı görüşler gelecektir.
Cevabı basit; Madde ötesi gerçek değilse. Hayatın bir anlamı olmaz. Anlamı yoksa zaten yaşamanın da gereği kalmaz.

Ü

Üye silindi 58480

"Ey kâinat, nereden ve kimin emriyle geliyorsunuz? Sultanınız kimdir? Delilleri nelerdir ? Ne olacağız ?"

Diye sorun. Ve tüm dinleri, felsefeleri, düşünce akımlarını araştırın. Materyalizm vs akımları keza.
Çünkü neyi ne kadar sorgulayabilecek akılda ve cesarette iseniz, cevap zaten zihninizdeki fıtrat.rar dosyasının içinde zipli bir şekilde duruyordur.
Yaratıcının kodları sadece bedende, yaşamı ve ölümü tasarlamasında, beyninde vs değil, beynin içindeki cihazda ona bir de yazılım tanıtmış olmasında aranmalıdır.
O yazılım hikmettir. Fıtri bir öz aklıdır. Eskimo da olsa, Afrikalı da olsa, Koreli de olsa her insanda öz akıl vardır.

Bir tarlada 3 tane taşı üst üste koyulmuş olarak görsek hepimiz birisinin onu bir kasıt ile koyduğuna kanahat getiririz. Bu öz akıldır.
Öz aklın ispata ihtiyacı var mı ? E yok. Çünkü hepimizde ortak bir fıtri melaikedir.

O halde Allah öz akıl ile bilinir. Delil isteyene son derece basit deliller vermiştir bütün peygamberler.

Zaten ayette diyor ; Onlar inkarda ayak direttiler (KURAN)
Yani diyor ki öyle deliller verdik ki kabul edilmeyecek gibi değil, hatta inkar etmenin bile apaçık ahmaklık olacak şekilde deliller verdik inandılar da ama inkar ettiler.

Allah "inanmadılar" demiyor. İnkar ettiler diyor. İnkar demek gercek ile yüzleşilse bile işine gelmeyecek demek. İşte o işine gelmiyor olması durumu da zaten şeytanın ilk isyanının kodlarını veriyor.

Tabi ben inanmayan kişilere hep saygı duyarın. İnanmak için bile önce müsade gerek.

Ü

Üye silindi 58480

Allaha inanmak aslında teferruattır.

Allahı zaten kimse görmedi. Göremeyecek te. Bir quantum bilgisayarı mühendisini göremez. Mühendis kendisini nasıl tanıtırsa anca o yolla muhattap olabilir.
Kuran, Levhi mahvuzun genetiğini taşıyan bir bütünün çok küçük bir parçasıdır. Kendi deyimi ile bir hatırlatmadır. Ayetlerde özgüvenli konuşan ve pratikte deneme yanılma yöntemi payı bırakan yasalar üzerinden güven aşılayarak bizi bilinmeyen alemlere uzandıran bir uslup hayret uyandırıcıdır.

Allah bana inanın diyor. Ama işin aslı neye inanırsanız inanın ama bendeki alametleri ve benim ilk kez deşifre ettiğim sistem bilgisini baz alın diyor.
Sorsak herkez Allaha inanıyor. Ama Allahın emir ve yasaklarından oluşan bir alışkanlık sistemi üzerinden konuşuyor herkes. Allahın kendisi bunun neresinde ?
Hakiki delil tam da bu sorunun dışına çıkılabilip çıkılamamasına bağlı olarak veriliyor. Onu da zaten Allah seçerek veriyor. Seçerek veriyor ama insan o seçime layık olmak için yine de Allahın tiyoları ile hareket etmek zorunda bırakılıyor. Şimdi iman diri bir fazdır. Allah diridir. Sistemine bakarsanız otomatiğe almış zannedersiniz. Ama imanda derinleitikçe meleklerin nasıl da durmaksızın koşuşturduklarını görmeye de başlarsınız. Herşey öyle bir iç içe gizlenmiş ki ölümün bile bir ilizyon olduğunu anlıyoruz. Zaten bilmek var o ayrı. Ama bunu özümsemek beraberinde başka vazifeli meleklerin kodunu kırıyor. Başka alemleri aynı anda gördüğünüz için de bu sefer ilginçlikler silsilesi ile tanışıyorsunuz.

Ü

Üye silindi 58480

Bizim günahımız neydi be Rab? İnanmamıza bile müsade etmedin. adsafsadasf

İnanmak bazı insanları çok fena kısıtlar zaten.
Ben de çok denedim inanmayı ama bir türlü olmadı :D

Bana uzay yolu tarikatı , daha galaktik mezhepler hatta daha acaip mahluklar anca yeterdi. Ama işte hala dünyadayım.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
;

Bana uzay yolu tarikatı , daha galaktik mezhepler hatta daha acaip mahluklar anca yeterdi. Ama işte hala dünyadayım.
Ben inanmıyorum demeyeceksin değil mi ? -Ben de çok denedim inanmayı ama bir türlü olmadı :D - Şu cümlen pek senlik değil sanki.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı

İmajinasyon gücüne ihtiyacım var. Ve belki de bir öğretmene.

Ü

Üye silindi 58480

Kafa dağıtıcı bir sorum var ;
Sorularla kafa dağıtalım derken maksat stres atalım mı ? Yoksa devreleri yakalım mı ?

:unsure:

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Hadi sana bir soru o zaman ;
Sence hangisinden yüzde kaç lazım ?
Öğretmene %100ü basarım. İyi bir öğretmen ile kendi potansiyelini tamamen kullanabilirsin. İmajinasyom gücüne de %100ü basarım. Çünkü diğer boyutlara açılan kapı. Deneyimleyerek kendi potansiyeline erişebilirsin. Sorumun dışına çıkmadan bir cevap ver dersen, ikisine de yarı yarıya basarım. Denge önemli.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Düşünceleri durdurmanın yolları neler? Özellikle karşımdakini dinlerken düşünmeyi devam ettirdiğimi fark ettim ve bu çok rahatsız edici. :(

Aynı sorun bende de var, aynı anda bir sürü düşünce çoğu olumsuz, en azından bunları olumluya dönüştürmenin kolay bir yolu var mı ?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Düşünceleri durdurmanın yolları neler? Özellikle karşımdakini dinlerken düşünmeyi devam ettirdiğimi fark ettim ve bu çok rahatsız edici. :(

Düşüncelerin durabileceğine inanmıyorum. Bence önemli olan neye odaklandığınız. Bırakın düşünceleriniz aksın, orada olduklarını bilin, geçişlerini hissedin ama üzerinde durmamaya çalışın.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Neden herşey 7 ?

Pamuk prenses’in cüceleri niçin 7
James Bond niye 007
İstanbul niçin 7 tepe
Türkiye niye 7 bölge
Dünya niçin 7 kıta
Zindan niçin 7 kule
Peki…
Soyumuz niye 7 göbek
Gül neden 7 veren
Dünya’nın neden 7 harikası var..
Oteller niçin 7 gece
Ejderha neden 7 başlı?
Mevlana’nın öğüdü neden 7 ?
Peki…
Gökyüzü neden 7 kat?
Yeryüzü neden 7 kat?
Cehennem neden 7 kapı?
Hafta niçin 7 gün ?
Gökkuşağı neden 7 renk?
Peki dinde;
Eski ilk dinlerde 7 neden kutsal?
Haa...bi de şunlar var..
Hristiyanlık ve Müslümanlıkta uyurlar neden (Ashab-ı Kehf) 7 kişi?
Yahudilikte kutsal şamdan neden 7 mum?
Kabe’de tavaf niçin 7 ?
Merve safa arası niçin 7 ?
Şeytana atılan taş niçin 7 ?
Kuran’ın kapısı kabul edilen Fatiha’nın ayet sayısı neden 7..
Neden 7 düvele meydan okuruz. ?
Hem neden...
Büyük Ayı-Küçük Ayı takım yıldızlarının sayısı neden 7 ?
Niçin müzikte nota sayısı 7 ?

Haa...
Birde 7 kocalı hürmüz var :)

Evet ne var bu 7 de?

Ü

Üye silindi 58480

Rahmetli Barış Mançonun programının adı neden 7 den 77 ye? ?

7 ile ilgili çok şey var
İnsanın üstünde 7 yol yarattık. Der.

7 yıl kıtlık 7 yıl bolluk ile bir döngü kodlanir.

Adedince tekrarlanacak adeta dikkatlere bir sükse yapan bu durumun tanrısal bir tasarım kodu olduğu açıktır. Mimarın bir makro ölçü birimidir. Bu da evrenin matematik altyapısına ve 7 nin bahanesi ile sayıların tilsimsal özelliklerine bir gizli ilim promosyonu olabilir.

Tekrar eden yedilere andolsun der Kuran.
O halde arastirmaya devam ?

Ü

Üye silindi 58480

Rahmetli Barış Mançonun programının adı neden 7 den 77 ye? ?

7 ile ilgili çok şey var
İnsanın üstünde 7 yol yarattık. Der.

7 yıl kıtlık 7 yıl bolluk ile bir döngü kodlanir.

Adedince tekrarlanacak adeta dikkatlere bir sükse yapan bu durumun tanrısal bir tasarım kodu olduğu açıktır. Mimarın bir makro ölçü birimidir. Bu da evrenin matematik altyapısına ve 7 nin bahanesi ile sayıların tilsimsal özelliklerine bir gizli ilim promosyonu olabilir.

Tekrar eden yedilere andolsun der Kuran.
O halde arastirmaya devam ?

[XTR] Similar Threads