Sorularla kafa dağıtalım.. :)

dhardhar

Kayıtlı Üye
Böyle bir şey Hakk ın zatının hakikati itibariyle imkansız, çünkü kendi varlığının başlangıcı yoktur haliyle o hep var olan yani mutlak olandır, bu yüzden bütün yaratımlar ondan sonra olacaktır, buda ondan güçlü bir varlık olamayacağı anlamına gelir, sadece kendine çok yakın varlıklar yaratır şeytan gibi..

Diğer soru da tekniği itibariyle yanlış, bu aynı anda bir uzayda iki mutlak varlığı gerektirir ancak böyle bir şey söz konusu olamaz

E o zaman aynı çıkarımla herşeye gücü yetenle sonsuz olan bir arada olamaması gerekmez mi?

Ü

Üye silindi 38107

Bu tür sorulara cevap bulunamayacağı için vahdeti vücut kavramına inanıyorum. Maddi manevi tüm alemin toplamı Allah'ın bir yansımasıdır. Aslında Allah'tan başka bir şey yoktur. Böyle bir olguya da varlık sınırları içerisinde soru sorulamaz.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
E o zaman aynı çıkarımla herşeye gücü yetenle sonsuz olan bir arada olamaması gerekmez mi?
Dede modelli bir yaratıcı düşünülünce, bu paradoksun olumlu ve olumsuz cevaplarının ikisi de Tanrı için olumsuzdur. Yani olumlu bir cevap yoktur. Dedemizi soktuğunuz bu tuzaktan çıkışı yok. Tabi dede modelli bir yaratıcı yerine Enerji tipinde bir yaratıcı modelli düşünülünce zaten bu soru sorulamaz, onun en güçlü olduğunu iddia eden bir yasa yoktur herhalde.

Ü

Üye silindi 58480

Yaratıcıyı anlamak için önce insan bildiği kavramları yeniten tatmalı.

"Ben" dediği şeyi nasıl tecrübe ediyor ? Doğmadan önce de "ben" dediği şeyin bir uzantısı var mıydı ?
Akıl nasıl oluşuyor ? Kendine karşı dürüst ve itirafkar oldu mu hiç ?

Yaratıcı ya başka bir gezegene oturup dünyayı izleyen ak sakallı bir bilge ihtiyar değil de bambaşka bir bilinçli varlık ise ?
Bilinçlerin ya ortak bir bilinç havuzu var ise ? Onu da ya tek bir Bios Bilinç idame ediyorsa ? O size kendi ruhundan üfledi misali ?

İnsan bebek olarak değil de 33 yaşında olarak dünyaya gelseydi acaba varlığını o anki ham ve meraklı ve dinç zihni ile daha mı çok sorgulardı ?
Aklını daha mı çok gözlemci olarak kullanırdı Ayette tavsiye edildiği gibi ?

Bir çocuk bir tabletle oynarken asıl taktir edilmesi gereken kodlanmış matrixler midir ekranda görülen ? Yoksa tableti icad eden, onu kablosuz şarz eden, kablosuz internete bağlayan, tüm altyapıyı evrensel bir paralellikte tasarlayan mühendislik mi ?

Biz ya sistemin arka planını es geçiyorsak ve birkaç haz ile tablete kanan çocuk gibi bu alemin süsüne kanıyorsak ?

Şimdi sorgulamak ancak ve ancak kendisine ruh verilen kişilerin bir vasfıdır. Yani TAÇ çakrası açık ve 4. boyutun latif sinyallerini bilgeliğe çevirebilen kişilerin bir vasfıdır. Sorgulamayan kişi yine yaşar. Sorunsuz ve zengin bir Playboy hayatı yaşayabilir hatta. Ama ruhu olmadan yaşar. Göz göze gelseniz onun gözleri boşlukta kaybolur. Foton yaymaz. Şimdi bu kişiler aramızda. Bunu Ayet haber veriyor ; Siz onları diri sanırsınız ama onlar ölüdürler diyor. Yani ruh uzantıları olmayan androidlerdir diyor. Bunun gözlemini kim yapabilir ? Tabi ki ruh kanalı üzerinden olayları olduğu gibi kalp gözü ile gören kişiler.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
Şimdi bu kişiler aramızda. Bunu Ayet haber veriyor ; Siz onları diri sanırsınız ama onlar ölüdürler diyor. Yani ruh uzantıları olmayan androidlerdir diyor. Bunun gözlemini kim yapabilir ? Tabi ki ruh kanalı üzerinden olayları olduğu gibi kalp gözü ile gören kişiler.[/QUOTE]
Şu cümleler, evet bu cümleler gerçekten haklısın ve bu düşünce kafamı çok uzun zamandır kurcalıyor. Gerçek değiller, sadece öyle görünüyorlar. Hatta belki de tek gerçek olan benimdir. :)

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Tanrı sonsuz güç sahibidir, pekiiii tanrı kendisinden daha büyük ve kendisini mağlup edebilecek bir varlığı yaratmaya güç yetirebilir mi ?

Bazı sorularda , yeterli algıya sahip olamadığımız için cevaplayamadığımızı düşünüyorum.

Eğer güç sonsuz ise , yaratılacak olan da kendi gücü ve kudreti çerçevesinde en fazla eşdeğer olabilir. Bunu sonsuzlukta, sonsuzluk yaratmak gibi görebiliriz. Tabi bu durum farklı sorular da getiriyor.

Benzerini yaratmak rekabet doğurur mu ?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
şimdi efenim evrende önüne çıkan herşeyi yıkan bir varlık kavram vs. ile önüne çıkan herşeyi enelleyen bir varlık kavram vs. çarpışırsa veya karşılaşırsa ne olur?

Sanırım yıkan ve yapan demek istediniz. Cümlenin devamını anlayamadım kusura bakmayın. Eğer iki zıt kavramdan bahsediyorsak, denge söz konusudur.

Ü

Üye silindi 58480

Bazı sorularda , yeterli algıya sahip olamadığımız için cevaplayamadığımızı düşünüyorum.

Elbette ki paradoksu yaratacak algı ve malzeme varsa , aklı tatmin edecek intizamda algı da vardır.
Ben kimin ne kadar ikna olduğunu ve kimin ne kadar ezberine sahip çıkma telaşına girdiğini görmek istedim.
Neticede cevaplar yine de güzeldi. Hepinizin adına sevindim.

Tabi bu durum farklı sorular da getiriyor.

Benzerini yaratmak rekabet doğurur mu ?

Benzerini yaratırken ona rekabet etme özelliği koyup koymamak ta en baştan yaratıcının kendi inisiyatifindedir.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Sanırım yıkan ve yapan demek istediniz. Cümlenin devamını anlayamadım kusura bakmayın. Eğer iki zıt kavramdan bahsediyorsak, denge söz konusudur.
Yikan ve engelleyen. Karsilikli iki dovuscunun karsilasmasi gibi. Aslinsa soyle ki onune cikan herseyi yikan kavrami ortaya atilinca otomatikman onune cikan herseyi engelleyen diye birseyin varligi imkansizlasiyor. Ayni sekilde tam tersi de gecerli. Mesela tanri kendinin olmayacago bir yer yaratabilir mi? Hem sonsuz varligi hem herseye gucu yetmesi burada karsilikli duruyor gibi dusundum.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Benzerini yaratırken ona rekabet etme özelliği koyup koymamak ta en baştan yaratıcının kendi inisiyatifindedir.

Eşdeğer yaratımda eksiltmek, onu farklılaştırmaz mı ? Bu durumda benzerlikten ne kadar söz edebiliriz ? %1 eksiklik varsa benzer kelimesini kullanabilir miyiz ?

Elbette ki paradoksu yaratacak algı ve malzeme varsa , aklı tatmin edecek intizamda algı da vardır.

Yarattığımız paradoksta, açık kapıların getireceği yeni sorular oluşur. Her soru bir sonraki için nedendir ki bu durum sınırlarımızı zorlasa da insanı tüketebilir. Keyifli ve yorucu.

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Ü

Üye silindi 58480

Mesela tanri kendinin olmayacago bir yer yaratabilir mi?

Mesela "evet" yaratabilir.

Ama kasıtlı olarak bunu yapmış olacaktır. O tanrısızlık alanını bile bilgisi ve iradesi dahilinde tutmuş olacaktır. Sorunun alt metnini iyi okumak gerek.
Neden o tanrısızlık alanını yaratması için başvurulan tek güç ve irade sahibi Tanrı olsun ? Burada kabul etmeliyiz ki tek başına iktidar olmuş merci var.

Ü

Üye silindi 58480

Mesela Tanrı kendi yarattığı tanrısızlık alanına girip kendi bilincini kaybedebilir mi ?

Ü

Üye silindi 58480

Teknik olarak bunu yapmaya gücü yeter tanrının.

İnsanların bir kısmı belli ilkeli mantık felsefesi ile tanrıyı kusurlu mukaddimelerle varsayıp o kusurun da kendi kendini imha edeceği bir kavrayısı benimseyebilirler.

Peki ya sonra ? Şuur devam ettikçe, akıl sinyaller ve düzenin alametlerindeki göz kırpmaları görmeye devam ettikçe ?
Bunu neye yoracaktır ? Tecrübelerinden ve gözlemlerindem sürekli akıl ve hikmet çıkaran fıtri özelliklerini nasıl bir merciye atfedecektir ?

İnsanın karşılığı nedir ?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
tanri kendinin olmayacago bir yer yaratabilir mi?

Sonuçta kudretten bahsediyoruz. Yaratıp, kendine yasaklayabilir mi ? Bence mümkün :) Tabi ben yaratma gücüne sahip olsaydım ; kendimi men ettiğim yerde, düşünme yetisi vermezdim. Kudretliyim , uluyum, güçlüyüm .. gidip taşa tapmaları egomu zorlayabilirdi :)

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Daha kafa dağıtıcı bir sorum var :
Tanrı sonsuz güç sahibidir, pekiiii tanrı kendisinden daha büyük ve kendisini mağlup edebilecek bir varlığı yaratmaya güç yetirebilir mi?

Bunu ben çevremdekilerin derviş diye tanımladıkları birisine sorduğumda bana fatiha suresini okuyup gitmişti. Hiçbir şey anlamamıştım.

Aydınlatabilecek var mı?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
İnsanların bir kısmı belli ilkeli mantık felsefesi ile tanrıyı kusurlu mukaddimelerle varsayıp o kusurun da kendi kendini imha edeceği bir kavrayısı benimseyebilirler.

''Sonunda Tanrı sıkıntıdan patlamıştır. Buna da BİG BANG denir.'' Hakan Günday, Azil kitabından.

Ü

Üye silindi 58480

Bunu ben çevremdekilerin derviş diye tanımladıkları birisine sorduğumda bana fatiha suresini okuyup gitmişti. Hiçbir şey anlamamıştım.

Aydınlatabilecek var mı?

Fatiha Suresi tek başına adı üzerine hiçliği ve yokluğu Feteden/aralayan destürlere sahiptir. Bütün Kuranı ve hak olan tüm yasaları ve referansları da beraber temsil kabiliyeti barındıran bir memurdur. İsi odur. Kuran onunla aralanır. Kapalı idrak onunla bios gibi aktif olur ve o bios bütün bir isletim sistemi olan Kuranı isletir.

Tabi kodlama sistemine uyarlarsanız.

D

DAİMON

Aydınlatabilecek var mı?

Fatiha suresi ilahi kitabın bütün amaçlarını; getirdiği mana, bilgi ve hükümleri özet halinde ihtiva ettiği için derviş sana Kuran ın tamamını ne zaman anlarsan o zaman ne bu soruya gerek kalır ne de cevabını aramaya demek istemiştir.
:giggle:

Hikmetli konuşma böyle bir şey...