SOHBET-i MUHABBET

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi

Aisling

Kayıtlı Üye
Bugün bir psikoz krizi daha yaşamayacağıma dair inancım büyük. Güne saat altı buçukta çok güzel başladım. Sekizde yattım altıda kalktım. Hiç uyku düzenim yok. Bakalım günün ilerleyen saatlerinde nasıl hissedeceğim. Buraya, yani günlüğüme yazacağım.

Aisling

Kayıtlı Üye
Evet bugün doktora gittim doktora gider gitmez psikoz atağı geçirdim. Evden çıkınca tetikleniyor benimkisi. Öyle bir acı ki anlatamam . Korkuyorum, sadece korkuyorum. Bir ses var ve beni yönlendirmeye çalışıyor. Bana hep olumsuz şeyler söylüyor. Bana kendimi değersiz hissettiriyor. Deli olmak çok zor birşey bunu anladım bugün. Öyle bir acı ki sanki etimi kemiğimden ayırıyorlar. Ölsem de kurtulsam diyorsunuz.

tuanadolunay

Kayıtlı Üye
Evet bugün doktora gittim doktora gider gitmez psikoz atağı geçirdim. Evden çıkınca tetikleniyor benimkisi. Öyle bir acı ki anlatamam . Korkuyorum, sadece korkuyorum. Bir ses var ve beni yönlendirmeye çalışıyor. Bana hep olumsuz şeyler söylüyor. Bana kendimi değersiz hissettiriyor. Deli olmak çok zor birşey bunu anladım bugün. Öyle bir acı ki sanki etimi kemiğimden ayırıyorlar. Ölsem de kurtulsam diyorsunuz.
Şimdi nasılsın

Aisling

Kayıtlı Üye
Evet yeni ilaca başladım ne etkileri olacak merak ediyorum. Günün ilerleyen saatlerinde yazıyorum buraya. Yalnız iştahı çok açıyormuş, dikkat etmem lazım kiloma. Şişman ve mutsuz olmak istemiyorum.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Psikosomatik nöbetler... Bu nöbetler genellikle stresin ve negatif duyguların bilinen hallerine karşılık birçok hastalığa benzer hasarlar bırakır. Mesela küçüklüğünde istismara uğrayan biri sürekli idrar yolu enfeksiyonu geçirmeye başlar, bacakları uyuşur yürüyemez hale gelir. Ya da eşi çocuk tacizinden hapse atılmış bir kadın, tanık olduğu şeylere karşı ileride kör kalabilir. Başkasının anlattığı ya da tanık olunan bir kriz anı bile ileride zihinde ayrışmaya neden olabilir. Özellikle epilepsi şüphesiylle gelen hastaların nöbetleri yalancı epilepsi nöbeti çıkar. Birçok daha örneği bulunan bu psikosomatik hastalıkların neden olduğu disosiyatif nöbetler, başka hastalıklara yakalanıldığı şüphesiyle başvuran insanların, test ve tahlil sonuçlarının normal çıkmasıyla aslında psikosomatik ataklar olduğu ortaya çıkar. Kişi kendini kanser, epilepsi, kör, yürüyemez, kolunu kullanamaz veya felç olduğunu zannederek başvurur. Aslında bu doğrudur. Yaşanılan nöbetler ve disosiyatif ayrışma gerçekten bir insanı kör eder, sakat bırakır, sürekli nöbet geçirir hale getirir ya da amneziye neden olur. (vb.) Ama bunlar psikosomatik nedenlidir.
Psikolojik sorunlar tedavi edilmezse kümülatif bir şekilde tüm vucudu ele geçirebilir. Buna istinaden bilinçaltımızın hangi zamanda hangi olaydan etkileneceğini bilmek mümkün değildir. Belki tiksinç bir olay yaşarken gözü su içen köpeğe takılan birinin ileride sudan tiksinir hale gelebileceğini kimse ön göremez ama olabilir. Ya da iki büklüm olmuş distonik bir hasta aslında felç değildir ama psikosomatik nedenle gerçekten felçli bir hasta gibi hareket edemez. Bunun farkını nörologlar anlar. Genellikle kişileri psikiyatiye yönlendirir. Tabi hastaların çoğu tanımlı bir hastalığa yakalanmış olduğuna öyle bir inanmak ister ki tedaviyi reddeder. Çünkü kimse deli değildir ve ne münasebettir.
Oysa zihnimiz o kadar enteresan çalışır ki odağa bağlı olarak önem arz etmeyen şeyleri gözünüzün önünde bile olsa algılatmaz. Her gün bu tip körlüğe maruz kalırız ama bunın bilincinde değiliz. Çünkü işimize yaramaz. Tıpkı basketbol maçında kaç pas yapıldığı sorulan kişilerin oynatılan videodaki dans eden maskotu kimsenin görmediği deney gibi. Kısaca zihin kişinin işe yaramayan, ona zarar vereceğini düşündüğü, birçok şeye kördür. Bu bazen o kadar ileriye gider ki zihinsel ayrışmayla kişinin tüm geçmişini unutturavağı bir kimlik yaratır.
Zihnimiz o kadar mükemmel ve o kadar karmaşıktır ki hala sınırları ve çalışma prensibi çözülememiştir.

Aisling

Kayıtlı Üye
Psikoz krizlerin evden dışarı çıkınca tetikleniyor. Kalabalık bana kendimi güvensiz hissettiriyor. Ev güvenli alanım. Konfor alanının dışına çıktığımda başlıyor. Ha tepki vermeden dışarıdan anlaşılmıyor insanlara kendimi açıklamak zorunda kalmıyorum bu yüzden şanslıyım. Ağlamaya başlarsam her şey tepetaklak oluyor. Bunu yapamam o zaman sorarlar ne oldu diye ve ben ne diyeceğim? Bana deli muamelesi yaparlar! İnsanlar çok acımasız. Medya çok acımasız. Birbirimize hakaret olarak deli misin şizofren mısın demiyor muyuz zaten? Benim hastalığım şizofreninin kardeş hastalığı. Ve bu aralar sürekli alevlenerek bana eziyet ediyor.

Aisling

Kayıtlı Üye
Biz aile apartmanında oturuyoruz. Babam ve üç kardeşi ve babaannemle dedem. Babamın güvercinleri var saat üç gibi onların yanına iniyoruz. Ben şahsen o zamanları çok seviyorum. Hayvancılığın içinden gelmeyim ben sevmiyorum hayvanları. Yaklaşık on sene kadar önce koyunlarimiz, ineklerimiz, keçilerimiz vardı. Sonra babam maddiyatsizlik dolayısı ile sattı hayvanlarını.

Neyse işte demem o ki artık psikoz krizi beni aşağıya bahçeye indiğimde de buluyor. Anneme ben gelmem diyor o da benimle aşağı ineceksin diyor. İlk önce bahçeye çıkamazsın sonra evden sonra da odandan diyor. Böyle yaparsan ilerler bu diyor. Biliyorum savasmami istiyor ama elle tutamadığınız gözle göremediğimiz bir düşmana karşı savaşmak çok yorucu. Kafamfaki sesler beni ele geçiriyor. Ve seslerini o derece yükseltiyorlar ki ben dışarıya tepki veremez oluyorum . Aşağı inmekten korkuyorum ama inmem lazım.

Alakan

Elit Üye
Biz aile apartmanında oturuyoruz. Babam ve üç kardeşi ve babaannemle dedem. Babamın güvercinleri var saat üç gibi onların yanına iniyoruz. Ben şahsen o zamanları çok seviyorum. Hayvancılığın içinden gelmeyim ben sevmiyorum hayvanları. Yaklaşık on sene kadar önce koyunlarimiz, ineklerimiz, keçilerimiz vardı. Sonra babam maddiyatsizlik dolayısı ile sattı hayvanlarını.

Neyse işte demem o ki artık psikoz krizi beni aşağıya bahçeye indiğimde de buluyor. Anneme ben gelmem diyor o da benimle aşağı ineceksin diyor. İlk önce bahçeye çıkamazsın sonra evden sonra da odandan diyor. Böyle yaparsan ilerler bu diyor. Biliyorum savasmami istiyor ama elle tutamadığınız gözle göremediğimiz bir düşmana karşı savaşmak çok yorucu. Kafamfaki sesler beni ele geçiriyor. Ve seslerini o derece yükseltiyorlar ki ben dışarıya tepki veremez oluyorum . Aşağı inmekten korkuyorum ama inmem lazım.

Alakan

Elit Üye

Sadece ilaç tedavisi mi görüyorsunuz yoksa terapi de alıyor musunuz? Kusura bakmayın işleyişi hiç bilmediğim için soruyorum. Eğer almıyorsanız mutlaka terapi de alın. Doktorunuz size bir çok yol göstermiştir eminim. Benim tavsiyem kendinize sizi sürekli meşgul edecek bir uğraş bulmanız olur. Sevdiğiniz bir hobi ama sizi zihinsel olarak uğraştıracak.