Ness Bölgesi Gizemi

logii

Kayıtlı Üye
Katılım
17 May 2009
Mesajlar
1,044
Tepkime puanı
270
NESS BÖLGESİ GİZEMİ
İngiltere’nin doğu kıyısındaki birçok bölgede çok gizli askeri tesisler bulunmaktadır. Suffolk sahilinin hemen yakınında Orford Ness adlı bölge, 1940’lar, 1950’ler ve 1960’larda birçok kimyasal, biyolojik, nükleer ve radyolojik silah deneylerinin yapıldığı yerdi ve buranın yine ilgiye layık çok büyük bir deniz feneri vardır. Deniz kıyısındaki tesislerin bir kısmı ABD Hava Kuvvetleri’ne kiralanmıştır. RAF Bentwaters ve RAF Woodbridge ikiz tesisleri NATO’nun komünist tehdide karşı savunmasının hayati bir parçasını oluşturur. Rivayete göre Soğuk Savaş’ın doruğunda bu ikiz havacılık tesisleri Sovyetler Birliği’nin dışındaki en ölümcül nükleer silahlara ev sahipliği yapmıştır. Tesislerin önemi onların yüksek bir güvenliğe sahip olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu yüzden tesisler çok iyi korunmuştur ve Redlesham Ormanı denilen gür bir ormanın içine gizlenmiştir. 1980 yılının aralık ayında bu ormanda meydana gelen ve tesisteki hava kuvvetleri üyelerince şahit olunan bir olay şimdiye kadar kaydedilmiş en ilginç UFO olaylarından biri olarak tarihe geçmiştir.
Rendlesham ormanı olayının kendine özgü yanı, halkın, olaydan üç yıl sonra, tanık olunan olayları ayrıntılı bir şekilde anlatan resmi ve askeri metinleri görebilmesidir. Olayın tanıkları bildiğimiz sıradan insanlar, UFO meraklıları, şöhret severler vs. değil, ABD Hava Kuvvetleri’nin eğitimli, profesyonel personeliydi. Gerçekten de olayla ilgili en ünlü isim Bentwaters ve Woodbridge güvenliğinden sorumlu olan Komutan Albay Charles Halt’tı. Halt resmi raporu bizzat yazıp üstlerine teslim kişi olmakla kalmaz, aynı zamanda bu garip olaylardan ikincisinin bizzat görgü tanığı olmuştur.
Britanya Savunma Bakanlığına göndermiş olduğu rapor, UFO taraftarlarının bölgede garip olayların meydana geldiğine dair haberlerinin ardından, 1983 tarihli Amerika Bilgi Serbestliği Yasası gereği ABD otoritelerince halka açıklanmıştır. Raporun ardından Rendlesham’ın magazin gazetelerinde heyecanlı hikâyeler anlatılmaya başlanmış ve tüm bu süre boyunca İngiliz hükümetinin sessiz kalması, kimi insanların gerçekten de garip bir şeylerin meydana geldiğine inanmasına yol açmıştır. Peki, 1980 Aralık ayında Rendelsham ormanında gerçekte neler oldu?
Halt’ın raporu 27 Aralık 1980 sabahının erken saatlerinde meydana gelen ilk olayla ilgiliydi. Rapora göre, iki çevre güvenlik devriyesi, RAF Woodbridge’in arka kapısının dışında garip bir ışık görmüştü. Işığı incelemek için kumandanlarını aradılar ve devriyeler yakınlardaki kaynağı araştırmak için yaya olarak yola çıktılar.
Bu askeri korumalar metalik bir maddeden yapılmış gibi görünen, garip ışıklar saçan parlak bir nesne gördüklerini rapor etmişler. Bu nesne iki veya üç metre genişliğinde, yaklaşık iki metre yüksekliğinde üçgen şeklinde bir nesnedir. Nesne bütün ormanı beyaz bir ışık ışınıyla aydınlatmıştır. Nesnenin üstünde kırmızı ışıklar, altında mavi ışıklar vardır ve sanki havada asılıdır veya ince bacaklar üzerinde durmaktadır. Hava Kuvvetleri personeli bu nesneye yaklaşırken nesne ağaçların arasına girerek kaybolmuş, bu sırada yakınlardaki bir çiftliğin hayvanlarını tam anlamıyla çıldırtmıştır. Yaklaşık bir saat sonra aynı garip nesne kısa bir süreliğine tekrar görünüp kaybolur.
Ertesi gün, diye yazıyordu Halt, herhangi bir iz veya işaret bulabilir miyiz diye aynı yere daha çok devriye gönderildi. Tanımlanamayan nesnenin görüldüğü yerde iki santimetre derinliğinde yedi santimetre genişliğinde çökmeler bulundu. 29 Aralık’ta tesis personeli radyasyon seviyelerini tespit etti ve izlerin tam ortasında normalden fazla bir seviye tespit etti. Ertesi günün sabahında ormanda yanıp sönen “güneş kırmızısı ışıklarıyla” başka bir uçan nesne görüldü. Halt bu garip şeyi bizzat kendi gözleriyle gördü ve raporunda “sanki nesne etrafa parlak parçacıklar atıyordu, sonra beş ayrı nesneye bölünerek gözden kayboldu.”
Yıldız biçimindeki tuhaf nesneler kırmızı, yeşil ve kırmızı ışıklar saçarak keskin hareketler gökyüzünde dolaşmıştı. Bu nesneler iki veya üç saat gözlemlenebildi. “Arada sırada yere beyaz ışık sütunları gönderiyorlardı.”
Zaman içinde Hava Kuvvetleri’nden birçok kişi tanık olarak öne çıktı ve bu gecelerde neler olduğuna dair kendi deneyimlerini anlattılar. Halt ikinci olayda gördüğü her şeyi eline aldığı bir ses kayıt cihazına anlattı. Bununla birlikte 13 Ocak 1981 tarihine kadar resmi raporunu yazmadı ve şimdi de olayın tarihleriyle ilgili bir karışıklık yaşanmaktadır.
Yerel polis kayıtları gösteriyor ki ilk olay için 26 Aralık 1980 sabahı ABD Hava Kuvvetleri tarafından aranmışlar. Oysa yakınlardaki RAF Watton radar istasyonu, 27 Aralık tarihinde Rendlesham Forest yakınlarında sabah yaklaşık 2 saatlerinde gözden kaybolan “tanımlanamaz bir nesne” görüldüğünü kayda geçirmişti. Kimi araştırmanlar Halt’ın RAF Watton istasyonunu ikinci görme olayıyla ilgili olarak 28 Aralık’ta sabah saat 3:25’te aradığını ileri sürmektedir. Halt’ın olayların ayın 27 ve 29’u sabahlarında olduğuna dair raporuyla olaya karışan diğer birimlerin 26 ve 28 Aralık tarihleri kesinlikle uyuşmamaktadır.
Birçok araştırman olayların yanlış anlaşılmaların ve görsel yanılsamaların bir karışımı olduğuna inanıyor. İlk UFO görülme olayı 26 Aralık’ta sabah saat 3:00 dolaylarında güney İngiltere üzerinden geçen bir meteorla ilgili olabileceği söylenmektedir. Daha sonra görülen üçgen biçimli metalik nesneyse aslında bir traktördür, ışıkları açıkken uzaktan görüldüğünde bir uzay aracına benzetilebilir. Ormanı aydınlatan tuhaf beyaz ışık sütununa, birçok araştırmana göre Orford Ness feneri neden olmuştur. Yine, bulunan toprak çökmeleri ve izleri, büyük ihtimalle eski tavşan inleri olarak açıklanmaktadır. Kaydedilen radyasyon düzeyi, doğal olarak beklenenden daha fazla olmasına rağmen, ihmal edilebilir bir düzeydedir.
Bu tuhaf olaylara şahit olan birçok ABD Hava Kuvvetleri çalışanlarının büyük bir kısmının fazla heyecanlandığı ve bunun bir sonucu olarak kafa karışıklığından kimse kuşkulanmıyor. Üstelik bölgeyi ziyaret eden polis hiçbir UFO ile karşılaşmamıştır.
Ne var ki olaya tanık olan Bentwaters ve Woodbridge tesisleri personellerinin büyük bir kısmı çevreyi çok iyi bilmektedir. Bu tesislerin güçlü silahların üssü olması, koruma görevlilerinin ve personelin öyle kolayca hayale kapılacak cinsten insanlar olmamaları anlamına gelmektedir.
Yine Woodbridge 67. Hava Keşif ve Kurtarma timinin üslendiği yerdi. Bu birim uzay araçlarının ve uyduların kurtarılmasıyla sorumluydu. İleri teknoloji kullanan bu grup doğrudan Pentagon’a karşı sorumluydu. İnsan bu kişilerin bir hava veya uzay aracıyla bir traktör arasındaki farkı anlayacak kadar uzman olduklarını ümit ediyor.
Son yıllarda İngiltere hükümetinin sessizliği, birçok insan tarafından Rendlesham’da meydana gelen bir UFO olayının üstünün örtülmesi olarak yorumlandı. Savunma Bakanı’nın konuyla ilgili bir şey söylememesini, iddia edilen görülme olaylarının “savunmayla ilgili herhangi bir öneme haiz olmaması”na bağlamasının dürüst bir açıklama olduğu kanıtlanmıştır. Halka yeni açılan belgeler Savunma Bakanlığı’nın görülme olayını soruşturduğunu, ancak dikkate alınması gereken herhangi bir durum olmadığı sonucuna vardığını gösteriyor.
Ne var ki Savunma Bakanlığının vardığı sonuçlarla, Rendlesham UFO gizemi hakkında İnsanlara Anlatamazsın adlı önemli çalışmanın sahibi Georgina Bruni’nin vardığı sonuçlar birbirini tutmamaktadır. Bruni olayla ilgili bütün tanıklarla görüşmüş ve hatta ABD tesislerinde bizzat dolaşmasına izin verilmiştir. Ayrıca Başbakan Margaret Thatcher zamanında İngiltere Hava Kuvvetleri Başkomutanıyla hiç beklenmedik bir konuşma yapmıştır. Onun Bruni’ye söyledikleri hem ilginç hem gizemlidir: “Gerçekleri öğrenmelisin, ama insanlara anlatamazsın.”


Dünyanın 99 Gizemi, Mitra Yayınları
 
Üst