Nedensiz kokular

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

weasley

Kayıtlı Üye
arkadaşlar merhaba öncelikle. ara sıra paranormal deneyimler yaşıyorum ve bunların bir çoğuna mantıklı açıklamalar getirebiliyorum. fakat uzun süredir yaşadığım ve nedenini bilmediğim bir konu var. arkadaşlar durduk yere burnuma kokular geliyor. mesela ders çalışıyorum birden sanki biri yanımda parfüm sıkmış gibi bi koku duyumsuyorum. yani durup dururken farklı kokular alıyorum. örneğin otobüste gidiyorum sigara kokusu duyumsuyorum ve bakıyorum yolun karşı tarafında biri sigara içiyor. dahada garibi bi insan uzağımdada olsa yakınımdada istediğim an tenin kokusu hissedebiliyorum. şimdi bazı arkadaşlar zaten kokusunu bildiğin insanlar demesin ne yazık ki, örneğin metroda diğer vagonda birini görüyorum ve kokusunu duyumsuyorum bunun ne kadar doğru olup olmadığını test etmek için o kişinin yakınına gidip koklamaya çalışıyorum ki hep sonuç doğru çıkıyor. merak ettiğim bu koku olayı nedir ve bunu benim gibi yaşayan arkadaşlar var mıdır?

gümüş

Kayıtlı Üye
KBB uzmanına görünmeniz belki gereklidir.

Hiperosmi denilen koku bozukluğunda ise kokuya karşı bir hassasiyet artışı söz konusudur.
Parosmi ise ortamdaki kokuların olduklarından farklı algılanmaları anlamına gelir. Bu durum tipik olarak koku alma yeteneğinin azalması ile birliktedir ve bu durumdaki hastalar güzel kokuları bile kötü kokular olarak yorumlarlar.
Hayalet koku alma denilen antosmi ise olmayan kokuların alınmasıdır ki bu durum bir çeşit koku halusinasyonu olarak kabul edilir. Bu durum aralıklı ya da sürekli olabilmektedir

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Durugörür duruişitir gibi bu da durukoklar diye değişik bir psişik yetenek galiba :)

erost

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bende yakınlarımdan biri öleceği zamanın 1 kaç saat öncesinde koku alıyorum tarifi olmyan bir koku. Duru koklarlık olabilir ^_^

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Durugörür duruişitir gibi bu da durukoklar diye değişik bir psişik yetenek galiba :)
Böyle bir yetenek her halde cidden başa bela bir yetenek olurdu :) bu durumda bunun fiziksel bir rahatsızlık olması insan için daha iyi sanırım en azından tedavi olur :)

nazom

Kayıtlı Üye
Kendimi bildiğimden beri , ansızın yemek , parfüm vb. bazı kokular duyduğumuzda ;
annemler " melekler geçirdi önünden " derlerdi . Sizinkinden biraz farklı ama aklıma geldi okuyunca ... :)

weasley

Kayıtlı Üye
Kendimi bildiğimden beri , ansızın yemek , parfüm vb. bazı kokular duyduğumuzda ;
annemler " melekler geçirdi önünden " derlerdi . Sizinkinden biraz farklı ama aklıma geldi okuyunca ... :)

Aslinda dediginizde mantikli ama bana nerdeyse hergun olur ve belirttigim gibi hep farkli kokular :)

Böyle bir yetenek her halde cidden başa bela bir yetenek olurdu :) bu durumda bunun fiziksel bir rahatsızlık olması insan için daha iyi sanırım en azından tedavi olur :)

Aslina bakarsaniz eglenceli :) ben pek rahatsiz degilim durumdan ama benim gibi insanlarda var mi diye merak ediyorum :)

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Bende bazen değişik kokular alıyorum bir ortamda iyilik varsa orası huzur gibi kokar eğer kötülük varsa huzursuzluk kokusu gelir burnuma duygularında kokuları var bence ;)

bluecat

Kayıtlı Üye
Senin gibi insanlar var, ben de bunlardan biriyim. Gözüm iyi görmez, kulağım iyi duymaz, burnum iyi koku alır .

atadamee

Kayıtlı Üye
ben biyolojik kısmını söyleyeyim sana. Şimdi felaket tellallığı gibi olmasın ama ben sağlıkla ilgili bi alanda okuyorum ve işlediğimiz şeylere göre nedensiz koku almak beyin tümörünün göstergesiymiş. en yakın sürede kendin için muayene ol kardeşim.

hakancem42

Kayıtlı Üye
arkadaşlar ben burnuma su çektiğimde nane kokusu alıyorum boyle bişey yaşayan varmı benım gıbı :)

baysal01

Kayıtlı Üye
Kokular temiz kokular ise bu çok güzel bir şeydir.

fransula

Kayıtlı Üye
tam emin olmamakla birlikte sinestezi hastalığını bir araştır derim. Renkleri tatmak, harfleri renkli görmek, kişilerin hislerini renk ya da koku olarak duymak vb vakaları var. Hastalık mı özel bir yetenek mi hep düşünmüşümdür ama senin durumun biraz daha iyi diğerlerine göre. Tabi eğer bu hastalıksa yaşadıkların. Ayrıca Adam Fawer Empati kitabını tavsiye ederim.

weasley

Kayıtlı Üye
tam emin olmamakla birlikte sinestezi hastalığını bir araştır derim. Renkleri tatmak, harfleri renkli görmek, kişilerin hislerini renk ya da koku olarak duymak vb vakaları var. Hastalık mı özel bir yetenek mi hep düşünmüşümdür ama senin durumun biraz daha iyi diğerlerine göre. Tabi eğer bu hastalıksa yaşadıkların. Ayrıca Adam Fawer Empati kitabını tavsiye ederim.

O kitabi okudum ve okurken ordaki olaylara benzer seyler yasadigimi farkettim ve dahada ustune dustum bu durumun. Bana kalirsa sineztezi hastalik degil cunku bu olaylar olurken zevk duyuyorsun oyun gibi mesela :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

[XTR] Similar Threads