Ölü ile iletşim kurmak

rabbit.

Kayıtlı Üye
zamanla unutmaya başlarsınız.bende ölü görmekten çok korkardım anneanemi morgtan aldım ve yıkanmasını izlemiştim 5 ay önce.tabi bu 5 ay içinde olan zaman diliminde anneanemi annemden daha fazla rüyamda gördüm.çok etkileniyordum ama geçti.
geçmiş olsun
Sağolun, ama dediğim gibi saplık çalışanıyım ne bir ölüden me de bir ruhtan korkarım mezarlıktan da hiç korkmam etkilenmem, nedense çocukken cenzalere katılır ölünün yüzü açılınca bakarmışım bir de..
Hiçbir şeyden etkilenmeyip bundan etkilenmem tuhaf
Başınız sağolsun sizin de..

Retro

Kayıtlı Üye
Ölü ile iletişim kurulabileceği bana tahayyül etmede bile çok zor geliyor.

İmkansız yoktur, bir şey hayal edilebiliyorsa, elbette ulaşılabilir, bașarılabilir diye inanan biriyim. Ama ölüler alemi ile iletişime geçmenin tek yolunun ölmek olduğunu düşünüyorum.

40'ının çıkması olayına inanıyorum ama. Beyin öldükten sonra bile öldüğüne inanmıyor çünkü. Oytun Erbaș bunu çok güzel izah ediyor. Yani bence, biyolojik olarak kesinleşmiş olan ölümünü beynin tam da 40ına kadar deneyimlemeye ve anlamlandırmaya çalışıyor. Ama 5 duyu yerinde değil, zifiri karanlık ve sadece hayat gücü referansları kalmış. Hayatı film şeridi gibi geçmek dedikleri de bu olsa gerek, çünkü beyin alıştığı gerçekliğe tutunmak için anca anılarını yoklamaya başlar ama bu anılarını hatırlayınca hissedebilecegi hormonal bezler de tepkisiz kaldığı için beyin son deneyimlerine anlam bile veremeden sönmeye bașlıyor. Çeperden merkeze doğru nöronlar ölmeye bașlıyor ve bu 40 günü buluyor. Beyin ruh bağlantısını kesme eșiğinde iken okunan yasin sureleri ile belki son bir teselli buluyor da denebilir.

rabbit.

Kayıtlı Üye
Ölü ile iletişim kurulabileceği bana tahayyül etmede bile çok zor geliyor.

İmkansız yoktur, bir şey hayal edilebiliyorsa, elbette ulaşılabilir, bașarılabilir diye inanan biriyim. Ama ölüler alemi ile iletişime geçmenin tek yolunun ölmek olduğunu düşünüyorum.

40'ının çıkması olayına inanıyorum ama. Beyin öldükten sonra bile öldüğüne inanmıyor çünkü. Oytun Erbaș bunu çok güzel izah ediyor. Yani bence, biyolojik olarak kesinleşmiş olan ölümünü beynin tam da 40ına kadar deneyimlemeye ve anlamlandırmaya çalışıyor. Ama 5 duyu yerinde değil, zifiri karanlık ve sadece hayat gücü referansları kalmış. Hayatı film şeridi gibi geçmek dedikleri de bu olsa gerek, çünkü beyin alıştığı gerçekliğe tutunmak için anca anılarını yoklamaya başlar ama bu anılarını hatırlayınca hissedebilecegi hormonal bezler de tepkisiz kaldığı için beyin son deneyimlerine anlam bile veremeden sönmeye bașlıyor. Çeperden merkeze doğru nöronlar ölmeye bașlıyor ve bu 40 günü buluyor. Beyin ruh bağlantısını kesme eșiğinde iken okunan yasin sureleri ile belki son bir teselli buluyor da denebilir.
Daha bilimsel bir şekilde yaklaşmışsınız ölülerin direkt bizim alemimize geçip istediklerini yapabildiklerini düşünmüyorum, ama dini inancınız ne bilmiyorum semavi dinlerde ölülerin bizim yaptıklarımızdan dünya aleminden hala haber aldıklarını söyler, kendi inancıma göre de bir şekilde mesaj iletebildiklerini düşünüyorum, 1 senedir konuyla ilgili yaşadıklarımız mantıklı bakılabilecek bir açıklaması yok, artık tesedüf diyemeyeceğim türden şeyler

bycloer

Kayıtlı Üye
Aynılarını yaşıyorum genelde çok duygusal biri değilim oturduğum şehir küçük haber hızlı yayılır depremde vefat eden bir kızın fotoğrafını gördüm tüm ailesiyle vefat etmiş benimde hiçbir bağım yoktu değil adını yüzünü bile görmedim daha önce ama gözümü kapattığımda yüzü gözümün önüne geliyor kalbimde fiziksel olarak bir ağrı var sanki birşey saplıyorlarmış gibi kendimi ölümü düşünmekten alıkoyamıyorum uykularım kaçtı uyuyamıyorum bayılcak kıvama geldiğimde kendimi bir şekilde yatağa atıyorum sanki hiç geçemeyecek gibi dayanılmaz bir acı hissediyorum ben çok duyarlı biri değilim kolay kolay böyle olmam yakın arkadaşım ölse bu kadar kötü olmazdım çok yakınım amcam vefat ettiğinde böyle hissetmedim düşünmemeye çalıştıkça gözümün önüne geliyor bu satırları yazarken bile canım acıyor neden oluyor bilmiyorum herkes bu acıdan nasıl kurtulurum diye sorar ama ben sormuyorum sadece bir defada olsa konuşabilir miyim bir yolu var mı çaresizim kendimi yiyip bitiriyorum düşünüyorum düşünüyorum ama bir çıkar yolu yok

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
@bycloer, o kızla konuşmanızı tavsiye etmiyorum. Bundan kurtulun derim. Aniden ölmüş kişilerin ruhları, özellikle de çocukların tehlikelidir. O kıza acidiginiz için aranızda bağ kurulmuş. Sizin için iyi değil, onun için de de öyle. Hayatınız maf olur. Hep acı ve ızdırap içinde yaşayacaksınız. O da Liç denen yaratığa donüşecek.
Niyetiniz ona destek vermek olduğunu farkındayım. Ama edeceğiniz iyilik değil, kötülük. Her iki taraf için.
Meseleye duygusal yaklaşmayın sakın. Mantığı, farkındalığı çalıştırın.

bycloer

Kayıtlı Üye
@bycloer, o kızla konuşmanızı tavsiye etmiyorum. Bundan kurtulun derim. Aniden ölmüş kişilerin ruhları, özellikle de çocukların tehlikelidir. O kıza acidiginiz için aranızda bağ kurulmuş. Sizin için iyi değil, onun için de de öyle. Hayatınız maf olur. Hep acı ve ızdırap içinde yaşayacaksınız. O da Liç denen yaratığa donüşecek.
Niyetiniz ona destek vermek olduğunu farkındayım. Ama edeceğiniz iyilik değil, kötülük. Her iki taraf için.
Meseleye duygusal yaklaşmayın sakın. Mantığı, farkındalığı çalıştırın.
Güzel cevabınız için saygılarımı ve minnetlerimi sunarım. Peki iletişime geçmeden onun ruhuna nasıl bir yardımda bulunabilir misal veriyorum müslümanlıkta dua ederler falan ama ben müslüman değilim onun ruhuna nasıl bir iyilik yapabilirim onun ruhuna iyilik yapmamda hayatımı mahveder mi ?

Retro

Kayıtlı Üye
Ölü ile konușmak ölünün günlüğünü okumak gibidir. Canlı canlı konuşmak mümkün değildir.

Ölü kişinin amel defteri kapanmış demektir. Yani Z raporu çıkarılmıştır. Bu ne demek?

Șu demek :
Ölü kişinin İradesi de, melekeleri de, şuuru da, bilinci de artık öze çekilmiş geriye sadece Z raporu kalmıştır.

Hani sesimiz sonsuz uzayda bozulmadan yankı olarak depolanır ya. O hesap. Yani ölü kişinin tüm yaşanmışlıkları ve hatıraları kristalize olup fixlenir.

Belki bağzı cinler o ölü kişinin alışkanlıklarını sana simule edebilirler. Kanarsan ölülerle konuşuyorum zannedersin. Ama işin ilginci o cinler o kişinin tüm hayatının bilgisini de sana getirebilirler. Ama kapanmış bir amel defteri üzerinden. Olmuş bitmiş işleri haber verebilirler sadece

bycloer

Kayıtlı Üye
Ölü ile konușmak ölünün günlüğünü okumak gibidir. Canlı canlı konuşmak mümkün değildir.

Ölü kişinin amel defteri kapanmış demektir. Yani Z raporu çıkarılmıştır. Bu ne demek?

Șu demek :
Ölü kişinin İradesi de, melekeleri de, şuuru da, bilinci de artık öze çekilmiş geriye sadece Z raporu kalmıştır.

Hani sesimiz sonsuz uzayda bozulmadan yankı olarak depolanır ya. O hesap. Yani ölü kişinin tüm yaşanmışlıkları ve hatıraları kristalize olup fixlenir.

Belki bağzı cinler o ölü kişinin alışkanlıklarını sana simule edebilirler. Kanarsan ölülerle konuşuyorum zannedersin. Ama işin ilginci o cinler o kişinin tüm hayatının bilgisini de sana getirebilirler. Ama kapanmış bir amel defteri üzerinden. Olmuş bitmiş işleri haber verebilirler sadece
Peki bu ölünün günlüğünü okumak tehlikeli mi ? Tehlikeli ise nasıl korunabiliriz ? Nasıl yapılır ? Çok soru sordum özür dilerim :)

Saygı ve sevgi ile.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye

serkan dahlan

Kayıtlı Üye
@bycloer ölüm sonrası berzah alemiyle temas kurabilirsin ama ordan bi varlık musallat olabilir kötü şeyler yaşayabilirsin

Retro

Kayıtlı Üye
mesela şey var adam ölüyo cehenneme giriyo yakını kişilerin rüyalarına girip onun adına hayır yapmalarını istiyolar böyle yaşanmış şeylerde var

Her rüyanıza giren tanıdık kişi, illa o kişinin işi olacak diye bișer yok.

Rüyada genellikle suretler, yansımalar ve endișeli durumlar görülür.

Rüyada gördüğünüz tanıdıklar sizin o kişiler olan bakış açınız üzerinden size bisey anlatır. O kişiler bir heves öte alemden size ulaşıyor diye bisey yok. Ha şu var ama : siz o kişinin kötü bir ölüm ötesi deneyim yaşadığını hissedebilirsiniz, ya da ongorebilirsiniz. Ama canlı bağlantı oluşmaz.

Yaşarken de sevdiklerinizi rüyanızda görürsünüz, uyanınca sorar mısınız bilerek mi geldin diye 🤣? Seni şu vaziyette gördüm dersiniz. Ama o vaziyet sizinle ilgili bir durumu size anlatmak içindir.

Retro

Kayıtlı Üye
İyilik yapıp ruhuna adayabilir miyim ?

Kuran'a göre evet. Karmasını azaltabilirsiniz yani.

Yasin 12 : Şüphesiz biz, ölüleri biz diriltiriz; onların önden takdim ettiklerini ve eserlerini biz yazarız. (yazmaya devam ederiz)

Diyor ki kısaca önden gönderdikleri ve eserleri. Merhaba ne demek bu?

Önden gönderdikleri yani kendi amelleri, kendi girdileri bunlar.

"Eserleri" ise dikkat çekici bir kelime. Eser, yani onu ortaya koyan sanatçı ölse bile arkasından önemli bir değer olarak devam edecek ve karşılık bulacak şeyler.

Mesela hayırlı evlat. Okuttuğun bir talebe. Yaptırdığın bir hastane. Ya da senin adına birinin verdiği bir sadaka. Sonuçta arkanda sana saygı duyan ve senin adına hayır işleyen biri bırakmıșsın demek oluyor ki kabirde bu çok kıymetlidir.

Kabre girince hepimizin pişman olacağı şeyler için şu dünyada birbirimizi yiyoruz.

Retro

Kayıtlı Üye
Kuran'a göre evet. Karmasını azaltabilirsiniz yani.

Yasin 12 : Şüphesiz biz, ölüleri biz diriltiriz; onların önden takdim ettiklerini ve eserlerini biz yazarız. (yazmaya devam ederiz)

Mesela ölülerin arkasından neden ayetel kursi okunmuyor?

Çünkü ölene güç ve azamet gerekmiyor, büyü yapıldı ise çözmek te gerekmiyor.

Ölülerin arkasından Felak Nas okunduğunu duydunuz mu?

O da hayır. Çünkü nazar değmiyor onlara. Ya da musallata uğrama durumları da olmuyor.

Ama ne okunuyor? Yasin okunuyor.

Çünkü yasin suresi ölüm ötesinden de birilerinin hayatına dokunulabileceğine dair ruhsat vermiş.

Ama oku diye değil, davran diye, bilinçlen diye. Okumak güzel. Çünkü tılsım yayıyor. Ama o tılsım sana davranışlar bașlattırmalı. Yoksa okudum ama işe yaramadı der geçersin. E çünkü bilinçlenmeden okudun ve o tılsım devinime giremeden yarım bırakarak vazgeçtin.

bycloer

Kayıtlı Üye
Yine çok teşekkürler her farklı görüş benim için altın değerinde

Retro

Kayıtlı Üye
Ölmüș kişi oyundan alınmış bir oyuncu gibidir.

Dünya hayatı ise futbol ligi gibidir.

Her maç, son düdük gelene kadar birçok şekilde sonuçlanabilir.

Ama düdük çaldıktan sonra maçın sonucuna etki edebileceğin bir kanun kural yok. Oyunu icad eden sana bir süre veriyor ve süreye sadık kalıyorsun.

Ölüm de öyle. Öldüğün anda oyunun bitiyor. Oyuna yeni bir değer katman ve karma azatman söz konusu olmuyor yani.

Nasıl olsun ki? Hala kin tutarken birini affetmen karma siler, ya da hala kendin için harcayabilecekken başkasının ihtiyacını için harcaman karma siler.

Öldükten sonra bedensen hiçbir şeye zaten ihtiyacın kalmıyor.

Gerçek Kaptanın ustalığına deniz dalgalı iken bakılır. Deniz durgunken her dümene geçen kaptan olamaz.

Öldükten sonra sevap kazanma işi bitiyor.

Ama ayette "ölenleri, arkada bıraktıları eserleri ile de hesaplamalar devam eder" diyor

Yani z raporun hemen çıkmaz, kıyamet kopunca, yani lig bitince z raporun çıkar.

Çünkü ölümün ile anca kendi adına birseyleri düzeltme hakkın kalmıyor, ama yaşarken yaptığın ve ucu sana da dokunan herşeyin sonuçlarını üstlenmeye devam ediyorsun mezarda. İște kabir azabı dedikleri de bu oluyor.

Güzel şeyler yaptıysan senden sonra da sevaplar getiriyor sna, ama hayatta kötü şeyler yaptıysan, artık çoktan ölmüş olsan bile o kötülüklerinin sebebiyet verdiği yeni kötülüklerin bir kısmını faili meçhul olarak üstlendiğini görmeye devam ediyorsun.

Yani ölünce hemen cennet ve cehennem yok, önce evlatlar ve hak yediğin insanların da senin yüzünden nelere meylettiklerini görmeye devam ediyorsun kıyamete kadar.

rabbit.

Kayıtlı Üye
Aynılarını yaşıyorum genelde çok duygusal biri değilim oturduğum şehir küçük haber hızlı yayılır depremde vefat eden bir kızın fotoğrafını gördüm tüm ailesiyle vefat etmiş benimde hiçbir bağım yoktu değil adını yüzünü bile görmedim daha önce ama gözümü kapattığımda yüzü gözümün önüne geliyor kalbimde fiziksel olarak bir ağrı var sanki birşey saplıyorlarmış gibi kendimi ölümü düşünmekten alıkoyamıyorum uykularım kaçtı uyuyamıyorum bayılcak kıvama geldiğimde kendimi bir şekilde yatağa atıyorum sanki hiç geçemeyecek gibi dayanılmaz bir acı hissediyorum ben çok duyarlı biri değilim kolay kolay böyle olmam yakın arkadaşım ölse bu kadar kötü olmazdım çok yakınım amcam vefat ettiğinde böyle hissetmedim düşünmemeye çalıştıkça gözümün önüne geliyor bu satırları yazarken bile canım acıyor neden oluyor bilmiyorum herkes bu acıdan nasıl kurtulurum diye sorar ama ben sormuyorum sadece bir defada olsa konuşabilir miyim bir yolu var mı çaresizim kendimi yiyip bitiriyorum düşünüyorum düşünüyorum ama bir çıkar yolu yok
Vefat ettikten bir süre kadar inanılmaz hissrdiyordum bağı, sonra giderel azaldı sadece aklıma geldiğinde tesadüf diyemeyeceğim çok garip şeyler oluyor. Bu konuda tecrübeme dayarak söylüyorum vefat ettikten sonra bağ bir süre çok güçlü devam ediyor ruh ne zaman ki tam anlamıyla diğer tarafa geçiş yapıyor o zaman daha farklı oluyor, bu dünyaya gelmeden önce ruhların birbiriyle tanıştığı kanaatindeyim ne yaşadığınız anlayabiliyorum çok tanıdık çok sizden biri gibi hissediyor olabilirsiniz, ama zamanla üzüntünüz azalıcak aranızda dediğim gibi bir bağ varsa ondan mesajlar almanız da mümkün en azından benim böyle oldu, sevgiyle kalın 🙏