Müslümanlık ve Büyü

laren

Kayıtlı Üye
Müslümanlık ve Büyü → Öncelikle ben ufak bir dipnot geçmek istiyorum maji ve büyü aynı anlamlı kelimelerdir. Ancak hepsinin aklımızda uyandırdığı görüntüler topluma göre farklılık gösterir. Mesela büyü denilince aklımıza kamburu çıkmış, beyaz saçlı, uzun kolyeler takan, yaşlı bir kadın figürü ya da eli yüzü buruşmuş, sakalları göğüslerine uzanan, bastonlu bir adam figürü gelir. Bu bir çoğumuzun inkâr edemeyeceği bir gerçektir. Fakat maji denilince daha çok günümüz majisyenlerine benzer figür tasvirleriyle karşılaşırız. Bu nedenle büyü kelimesi yerine maji kelimesini tercih ediyorum.
Peki nedir bu maji? Bülent Kısa'ya göre maji, yüksek maji ve sıradan maji olarak ikiye ayrılır.
Aleister Crowley: " Kişilerde ve olacak olan olaylarda isteğe uygun değişiklikler yapma bilim ve sanatıdır" Bu tanım sıradan maji tanımıdır. Sıradan majinin
dört temel amacı vardır.
1-MADDİ İSTEKLER
2-İNTİKAM
3-AŞK VE CİNSELLİK
4-SAĞLIK

Yüksek majiyi ele alalım "Kişi bir insan veya bir olayı değiştirirse bu onun kendi gücüni gösterir şayet kişi kendisini değiştirebilirse bu büyünün gücünü gösterir" Yüksek maji birçok pratik yapmayı gerektirir ve bunun yanısıra bazı başka boyut varlıkları ile iletişim kurulması gerekir. Yani en azından kişinin bağlı olduğu
ekol böyle bir kaynaktan çıkmış olmalıdır. Bunun yanısıra genel kültür de çok önemlidir. Örneğin kişinin
yaptığı calışmaları yapan veya yapmış olan kişinin Nasıl sonuçlar aldığını bilmelidir gel gelelim müslümanlık majiye nasıl bakıyor Kur'an-ı Kerim'de sıradan
maji yasaktır. Ancak sadece kötülük için yapılanı yasaktır. Bunun hakkında Kur'an'ı Kerim'den bir alıntı
yapmak istiyorum. "Onlar insanlara karı-koca ayırmayı, kötülük yapmayı sağlayan şeyleri öğretiyorlardı" denir
burada onlar olarak atıfta bulunulanlar Harut ve Marut
isimli iki melektir ve aynca bu ayette de gördüğümüz üzere yüksek büyüden bahsedilmez ancak ve ancak Sıradan büyünün kötülük için kullanılan kısmından bahsedilir.

Retro

Kayıtlı Üye
İslam'da maji tamamen yasak. Çünkü gerek yok. Herșey inanç gücüne endeksli. Herseyi olduran bir yaratıcı var karşında.

99 Esma vermiş. Esma kullanarak iste ne isteyeceksen demiş.

Anlayabilene Esma ile dua etmek, bilincini Esmanın manası ile özdeșleșik hale getirmek, dileklerin gerçekleșmesinin en majik en tılsımlı yoludur. Aynı zamanda da bilimseldir demek hiç yanlış olmaz.

AhlakiDeğer

Kayıtlı Üye
Retro arkadaşın alıntıladığı bölümü sadece diyanet çevirisinde görebilirsin.Sağlık için bir şeyler yapmak yada sürekli rahatsız eden varlık veya insana karşı kendini savunmak normal.

Retro

Kayıtlı Üye
Işin aslı hz. Süleyman dünyayı fetederek bir altınçağ bașlattı.

Ama kendinden sonraki nesiller onu büyücü zannettiler. Çünkü kendinden sonraki hiçbir hükümdar, en az Hz. Süleymanla aynı cesarete ve yönetme kabiliyetine sahip olsa da, aynı etkiyi alamadı, hatta israilogulları kendi içlerinde dağılarak sorunlar çıkarmaya bașladılar.

Böylece cinlerden orduları olan, madde nakli yapabilecek kadar pozitif bilimlere de vakıf olan, iblisin elini ayağını bağlamıș olduğu için rahat ve zahmetsiz fetihler yapan hz Süleyman'a olan bakıș acısı tamamen değişti. Allahın kendi kaderini yaşattığı bir peygamber kul konumundan, yeryüzünün büyücüsü olan kral konumuna getirildi.

Arz talep değişti. Herkes büyü meraklısı oldu. Zahmete girmeden hemen netice alma isteği oluştu. Yani klasik bir dejenerasyon başladı.

Plasebo etkisi ile ișleyen sözde büyülere ve bu büyüleri uydurup uydurup satan büyücülere öyle bir talep oluştu ki, Allah ta harutla marutu indirdi.

Büyü yapmanın vebal olușturduğunu, büyü ile elde edilen neticelerin, her işini büyü ile yapmayı alıșkanlık haline getirmenin hakkının ödenemeyeceğini, dolayısı ile ahiretinin boşa çıkacağını en baștan söylediler. Tekamül yoksa ahirette de yoksun çünkü. Sistem basit. Büyü, ahiretini satman karșılında bu dünyayı dilediğin gibi kullanabilmen için yapılmış bir teklif olarak indi.

Zaten melekler kendi ağızları ile bu teklifi yapıyorlar : öğretiriz herturlu büyüyü, ama ahiretini umursamıyorsan öğretiriz diyorlar. Çünkü büyü ahiretteki benliğin ile bulușmanı kökten engelleyen bir anlașmadır.

Mesela büyü yaparak cennete giremezsin. Allahı da büyüleyemezsin. Büyü bir alt enerji sistemidir. Üst boyutlarda tamamen veballer ve tekamülünden bilinçli vazgeçiș olarak yansıyacak sana bunlar diye ayet var.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
İslam'da maji tamamen yasak. Çünkü gerek yok. Herșey inanç gücüne endeksli. Herseyi olduran bir yaratıcı var karşında.

99 Esma vermiş. Esma kullanarak iste ne isteyeceksen demiş.

Anlayabilene Esma ile dua etmek, bilincini Esmanın manası ile özdeșleșik hale getirmek, dileklerin gerçekleșmesinin en majik en tılsımlı yoludur. Aynı zamanda da bilimseldir demek hiç yanlış olmaz.
Bu İslam dini değil. Bu İslam dini içinde majikal uygulama şeklidir. Esma isim demektir. 33 esma olmaz 99 Esmaül Hüsna olur. Yani en güzel 99 isim. Bu 99 isim insanlardan tarafından oluşturulurmuştur. Kuran dan bağımsız bir bilgidir. Çok güzel bir ilimdir lakin Bunu dinselleştirmemek gerekir. Maalesef Din ile dine eklenen pratikler çok karıştırılıyor.

Işin aslı hz. Süleyman dünyayı fetederek bir altınçağ bașlattı.

Ama kendinden sonraki nesiller onu büyücü zannettiler. Çünkü kendinden sonraki hiçbir hükümdar, en az Hz. Süleymanla aynı cesarete ve yönetme kabiliyetine sahip olsa da, aynı etkiyi alamadı, hatta israilogulları kendi içlerinde dağılarak sorunlar çıkarmaya bașladılar.

Böylece cinlerden orduları olan, madde nakli yapabilecek kadar pozitif bilimlere de vakıf olan, iblisin elini ayağını bağlamıș olduğu için rahat ve zahmetsiz fetihler yapan hz Süleyman'a olan bakıș acısı tamamen değişti. Allahın kendi kaderini yaşattığı bir peygamber kul konumundan, yeryüzünün büyücüsü olan kral konumuna getirildi.

Arz talep değişti. Herkes büyü meraklısı oldu. Zahmete girmeden hemen netice alma isteği oluştu. Yani klasik bir dejenerasyon başladı.

Plasebo etkisi ile ișleyen sözde büyülere ve bu büyüleri uydurup uydurup satan büyücülere öyle bir talep oluştu ki, Allah ta harutla marutu indirdi.

Büyü yapmanın vebal olușturduğunu, büyü ile elde edilen neticelerin, her işini büyü ile yapmayı alıșkanlık haline getirmenin hakkının ödenemeyeceğini, dolayısı ile ahiretinin boşa çıkacağını en baștan söylediler. Tekamül yoksa ahirette de yoksun çünkü. Sistem basit. Büyü, ahiretini satman karșılında bu dünyayı dilediğin gibi kullanabilmen için yapılmış bir teklif olarak indi.

Zaten melekler kendi ağızları ile bu teklifi yapıyorlar : öğretiriz herturlu büyüyü, ama ahiretini umursamıyorsan öğretiriz diyorlar. Çünkü büyü ahiretteki benliğin ile bulușmanı kökten engelleyen bir anlașmadır.

Mesela büyü yaparak cennete giremezsin. Allahı da büyüleyemezsin. Büyü bir alt enerji sistemidir. Üst boyutlarda tamamen veballer ve tekamülünden bilinçli vazgeçiș olarak yansıyacak sana bunlar diye ayet var.
İslam da büyü yok sayılmaz, ret edilmez.
Sahte büyücülük ve büyünün kötü kullanımı yasaklanmıştır.
Kuran islamı ile, pratik İslam biraz farklı. Söz alimler, sözde hadislerle İslam dinini kirletmiştir. Büyü ve büyücülük bakış açısı da bunlardan biridir.

Son düzenleme:

Retro

Kayıtlı Üye
Bu İslam dini değil. Bu İslam dini içinde majikal uygulama şeklidir. Esma isim demektir. 33 esma olmaz 99 Esmaül Hüsna olur. Yani en güzel 99 isim.

Ben de buna pozitif ayrımcılık üzerinden katılıyorum.

Bu 99 isim insanlardan tarafından oluşturulurmuştur.
Kuran dan bağımsız bir bilgidir. Çok güzel bir ilimdir lakin Bunu dinselleştirmemek gerekir. Maalesef Din ile dine eklenen pratikler çok karıştırılıyor.

Ayette en güzel isimler O'nundur diyor.
O rahmandır, rahimdir, hayydır, kayyumdur diyor. İşiten, gören, bilen, intikam alan, erteleyen, öne alan, yücelten, yeren, zengin eden, sıkan, daraltan, fetheden, set çeken, kahreden...

Esma evet isim demektir, ama eski dilde bir şeyin isim alması da o şeyin vasfını temsil eder.

Ona kendi isimleri ile dua edin diyor ayette. Yani Allahın isimlerine dayanan vasıflarının bilinci ile bilinçli olun diyor.

Bana şunu şunu şunu ver yarabbi demeyin; sen Rahman ve Rahim olduğun için, bunu sen kendin bize bildirdiğin için, bağıșlamayı sevdiğinin bir nișanesi olarak bana şunu şunu şunu ver diye dua edin diyor Allah.

Yani isteme bilincinin noksanlığında kalacağına, Esma bilincinin feyzi mutlak olduğuna geçiș yaparak güvenli etkiyi yakala diyor.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Ben de buna pozitif ayrımcılık üzerinden katılıyorum.

Ayette en güzel isimler O'nundur diyor.
O rahmandır, rahimdir, hayydır, kayyumdur diyor. İşiten, gören, bilen, intikam alan, erteleyen, öne alan, yücelten, yeren, zengin eden, sıkan, daraltan, fetheden, set çeken, kahreden...

Esma evet isim demektir, ama eski dilde bir şeyin isim alması da o şeyin vasfını temsil eder.

Ona kendi isimleri ile dua edin diyor ayette. Yani Allahın isimlerine dayanan vasıflarının bilinci ile bilinçli olun diyor.

Bana şunu şunu şunu ver yarabbi demeyin; sen Rahman ve Rahim olduğun için, bunu sen kendin bize bildirdiğin için, bağıșlamayı sevdiğinin bir nișanesi olarak bana şunu şunu şunu ver diye dua edin diyor Allah.

Yani isteme bilincinin noksanlığında kalacağına, Esma bilincinin feyzi mutlak olduğuna geçiș yaparak güvenli etkiyi yakala diyor.
Yüzde yüz katılıyorum o yüzden Esma-ül-Hüsna Hüsna ya da diğer isimlerle yapılan çalışmalar dine ait bilgiler değildir. Dinden esinlenilmiş majikal bilgilerdir.

isim olmadan fikir olmaz, fikir olmadan yaratım olmaz.

maalesef islam inancın da kötü kullanılan bir bilgi var. Ben büyü yapmıyorum adı altında o kadar şey yapılıyor ki bu din sanılıyor. İbadet sanılıp yapılan lakin majikal pratikler var ki. Din ile dine ait pratikler doğru öğrenilmeli.

Dolunays

Moderator
Yüzde yüz katılıyorum o yüzden Esma-ül-Hüsna Hüsna ya da diğer isimlerle yapılan çalışmalar dine ait bilgiler değildir. Dinden esinlenilmiş majikal bilgilerdir.

isim olmadan fikir olmaz, fikir olmadan yaratım olmaz.

maalesef islam inancın da kötü kullanılan bir bilgi var. Ben büyü yapmıyorum adı altında o kadar şey yapılıyor ki bu din sanılıyor. İbadet sanılıp yapılan lakin majikal pratikler var ki. Din ile dine ait pratikler doğru öğrenilmeli.
Çok Doğru söylüyorsunuz.

mahfuz

Kayıtlı Üye
İş
Saglik Bakim Teknikeri
İslâm'da büyü yok diyecekler ama havas ilmiyle kafayı bozacaklar. Havas ilmi başlı başına büyü ilimlerindendir. Büyü bozmak için bile büyü yapmak gerekir. Zamanında ben de Müslüman metafizik meraklısı arkadaşları, havas ile işin içine çekip içlerini rahatlattım yalan söyleyemeyeceğim ancak o vefkler, ritüeller başlıbaşına büyüdür.

Lila05

Kayıtlı Üye
Ben büyü yapmıyorum adı altında o kadar şey yapılıyor ki bu din sanılıyor. İbadet sanılıp yapılan lakin majikal pratikler var ki. Din ile dine ait pratikler doğru öğrenilmeli.

İbadet sanılan majikal pratikler ile ilgili daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Daha fazlasını nereden öğrenebilirim?

Retro

Kayıtlı Üye
Klasik anlamda büyü Allah katında değersizlik, saygısızlık, hatta cahillik gibi bișeydir. Günah olması dolaylı yoldandır.

Ne diyor Ayette :

Sizin duanız olmasaydı, Allah size değer verir miydi? (ayet)

Büyü ișlerine girersen dua etmeyi acizlerin, zavallıların, kaybedenlerin yaptığı birsey zannedersin. Sana çaresizlik gibi gelir, hatta işin aslı gururuna dua etmeyi bile yediremezsin bir süre sonra.

Çünkü ritüellerin var. Değişik maddeleri bir araya getirip kaynatırken, üstüne pentagram çizip içine İbranice yazılar yazarken daha etkili olacağına inanıyorsun. Hele bir de cinlerle bağlantı koridorun açıldıysa dua etmek, inanarak Allahtan istemek fikrine bile alay ederek bakıyor olabilirsin.

Halbuki dua etmek tüm alt bilinçlerinden portal portal geçerek yükselen bir konsantrasyondur. Gün içinde kimseye gösteremedigin bir safiliktir. Belki o saklı hazinenin açılmasıdır.

Ama büyülere dalan kişi bir daha o samimiyeti kendi içinde yakalayamayabilir.

Said Nursi buna ihlasını yitiren, ehli marifet olsa dahi kaybedișlere gebe işler yapar durur diyor.

Retro

Kayıtlı Üye
Yani şuna benziyor :

Bir youtuber kendi eğlendiği içerikler oluşturur. Ama birden kanalı buyur, para kazanmaya başlar ve paranın peşin tadını alınca mali kaygı ile birșeyler yapmaya başlayarak baştaki samimiyetini tamamen yitirir.

Cocgunluga göre içerik çeke çeke de içindeki tükenmișliğin farkına varmak istemez. Zihnen çok meşguldür artık.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Bu aşırı düz bir yaklaşım. Büyücü peygamberlere ait tüm ayetleri de inkara girer. İnan bir kimse büyü ret edemez. Sahte büyücüler ile gerçek büyücüler ayrımına dair ayetleri hatırlatırım. Nefeslere zuhur eden büyücülerin şerrinden Allah’a sığınırım ayetiden yola çıkarak, islam büyü sisteminde büyü kelimesi yerine başka kelimeler tercih edilmiştir. Havas denmiştir, üst ilim denmiştir, derin ilim, gizli ilim, vefk ilmi yani ilim olarak görülmüştür, pek çok islam alimi, islam bilim adamları, islami filozof bu büyü ilimleri ile ilginmiştir.
İslam da Asıl konuşulması gereken konu islam da büyü varmı yok mu nedir olmamalı. İslam sistemi içinde büyü ilmi nedir ne değildir, hangileri islam dışıdır ve tasavvuf bunun neresindedir gibi konular konuşulmalıdır. Ha islam felsefesi alçıcından elbette sizin sözleriniz kabul görülebilir. Lakin kurana göre büyü vardır ve kullanılmıştır. Kullanımı ile ilgili bir yasak belirtilmemiştir.

kullandığınız bu sözler büyü ilmini kullanan peygamberlere hakaret içerir nitelik taşıyor aslında bilmem farkında mısınız

Ü

Üye silindi 76175

Bu aşırı düz bir yaklaşım. Büyücü peygamberlere ait tüm ayetleri de inkara girer. İnan bir kimse büyü ret edemez. Sahte büyücüler ile gerçek büyücüler ayrımına dair ayetleri hatırlatırım. Nefeslere zuhur eden büyücülerin şerrinden Allah’a sığınırım ayetiden yola çıkarak, islam büyü sisteminde büyü kelimesi yerine başka kelimeler tercih edilmiştir. Havas denmiştir, üst ilim denmiştir, derin ilim, gizli ilim, vefk ilmi yani ilim olarak görülmüştür, pek çok islam alimi, islam bilim adamları, islami filozof bu büyü ilimleri ile ilginmiştir.
İslam da Asıl konuşulması gereken konu islam da büyü varmı yok mu nedir olmamalı. İslam sistemi içinde büyü ilmi nedir ne değildir, hangileri islam dışıdır ve tasavvuf bunun neresindedir gibi konular konuşulmalıdır. Ha islam felsefesi alçıcından elbette sizin sözleriniz kabul görülebilir. Lakin kurana göre büyü vardır ve kullanılmıştır. Kullanımı ile ilgili bir yasak belirtilmemiştir.

kullandığınız bu sözler büyü ilmini kullanan peygamberlere hakaret içerir nitelik taşıyor aslında bilmem farkında mısınız
Büyü yapan tek bir peygamber mi var?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Büyü ilmini hangi peygamber kullandı?
Süleyman ve Musa peygamberler. En bariz ve net bilinenleri.
Rüya yorumu yapan, çok Kısa sürede ağaç yetiştiren, astral yapan, şifa veren, uzun yaşayan gibi sihir ilminin farklı dallarında yetenekler gösteren bir sürü peygamber var ki, daha bilmediğimiz kimler vardır.

Ü

Üye silindi 76175

Süleyman ve Musa peygamberler. En bariz ve net bilinenleri.
Rüya yorumu yapan, çok Kısa sürede ağaç yetiştiren, astral yapan, şifa veren, uzun yaşayan gibi sihir ilminin farklı dallarında yetenekler gösteren bir sürü peygamber var ki, daha bilmediğimiz kimler vardır.
Bakara Suresi, 102. ayet:

"Ve onlar, Süleyman'ın mülkü (nübüvveti) hakkında şeytanların anlattıklarına uydular. Süleyman inkar etmedi; ancak şeytanlar inkar etti. Onlar, insanlara sihri ve Babil'deki iki meleğe Harut'a ve Marut'a indirileni öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: "Biz, yalnızca bir fitneyiz, sakın inkar etme" demedikçe hiç kimseye (bir şey) öğretmezlerdi. Fakat onlardan erkekle karısının arasını açan şeyi öğreniyorlardı. Oysa onunla Allah'ın izni olmadıkça hiç kimseye zarar veremezlerdi. Buna rağmen kendilerine zarar verecek ve yarar sağlamayacak şeyi öğreniyorlardı. Andolsun onlar, bunu satın alanın, ahiretten hiçbir payı olmadığını bildiler; kendi nefislerini karşılığında sattıkları şey ne kötü; bir bilselerdi."

Buradan Süleyman aleyhisselam'ın büyücü olduğu sonucunu mu çıkardık?