Müslümanlık ve Büyü

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Urum'un dediği gibi, isim büyü olarak anıldığında öğretilmiş gerçeklik açığa çıkıyor ve savunma psikolojisi devreye giriyor.
Oysa rahmani unsurlar ile etkin güç yaratımını, yaşamımızın her alanında deneyimliyoruz.

Kelimelere bu kadar takılıp, alt tabandaki bilgiyi harcamayın derim. Evren başlı başına sanat. Okumayı bilene Kuran'da ..
En basit tabiri ile ; bir ayetten binlerce anlam/ görüş çıkarabiliyoruz.

Öyleyse Kuran sihirli midir ? Evet sihirlidir. Rahmani sanattır.
Kullanım alanı ise kişinin kendi rahmaniyeti ya da lanetinden gelir.

Retro

Kayıtlı Üye
İslamiyet kendi kendini toplumun tüm tabaklarını öyle güzel koruma altına almış bir sistemdir ki :

Bir şeye kabil değilsen, o şeye körü körüne müdahil olmaktan seni şiddetle meneder.

Ama o şeye kabilsen ve o şeyi bütünün hayrına kullanmıyorsan da sana veballer yükler.

Akıl ve hikmet levelin arttıkça, ilimde ehilleștikçe birșeyleri kontrol edebilme yetkisi de sana zaten verilebilir.

Yahudiler mesela ilimde ve teknolojide çok ilerideler. İklimleri manipule edebiliyorlar. Şimdi bir Müslüman eğer bu levele gelirse, ve kuraklık olan yerlere yağmuru yagdirabilecrkken bunu yapmazsa vebali üstüne olur.

Ama yahudiler bu iklim teknolpjilerini herkesi kendilerine muhtaç bırakmak için kullanacaklar ilerde.

Kısacası Allah inisiye kişilere tüm marifetlerini sergilemesi için illa bir misyon yükler.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Kısacası Allah inisiye kişilere tüm marifetlerini sergilemesi için illa bir misyon yükler.
Yahudi / Müslüman kesim olarak ayrıştırmak doğru değil. Kuran herkese bir misyon yükler.
Mesela sen, hangi ayet seni anlatıyor biliyor musun ? Hangi ayet sana inmiş ?
Bunu ailemizin koyduğu isimlerden uzak tutarak soruyorum. Gerçekten ayetini bulabildin mi ?

Örneğin her cümlen Yahudi ile bitiyor. Neden bu kadar üzerine düşüyorsun hiç kendini sorguladın mı ?

Kişi Kuran ile inisiye olmak istiyorsa körü körüne ayet okuma yarışına girmekten men edilmeli.

Retro

Kayıtlı Üye
Örneğin her cümlen Yahudi ile bitiyor.
Çünkü Edit yok. Bir heves yazıyorum, sonra öyle kalıyor. Hevesim kaçıyor sonra uzun izahların ince ayarını yapamıyorum diye.

Edit : siyonistler* olacaktı, yahudileri de kendi tuzağına düşürmüş olan bir grup kişi işte kısaca. Diğer bir paragrafta peygamber döneminde sorunlu yahudilerinden bahsettim.

Bugün işe Yahudileri ayırmıyorum çünkü onlar kendilerinin yahudi olmasından gururla bahsediyorlar her gittikleri yerde, içlerinde bulundum ordan biliyorumm. Bazıları cep tevratini okuya okuya takkesiyle cool cool gezerek otelin içini bile bereketlendiriyor. O derece dini bir ozguveve sahipler yani.

Retro

Kayıtlı Üye
Yahudi severim.
Bir yaklaşıma göre, Tevrat her ne kadar bozulmuş olsa da, hatta yanıltıcı bir tanrı inancına insanları sürüklese de,

Yahudiler samimiyet ve kalbi duygu bakımından bakımından yine de öyle derinlemesine bağlılar ki tanrılarına, ilahi emir sırf kalplerindeki bu sevgi dolayısı ile sürekli erteleniyor.

Tamamen sapmış olsalar ilahi bir bela yazılım kodu gereği illa gelirdi. Ama gelmiyor. Hatta ne hikmetse bize geliyor belalar..

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Çünkü Edit yok. Bir heves yazıyorum, sonra öyle kalıyor. Hevesim kaçıyor sonra uzun izahların ince ayarını yapamıyorum diye.

Edit : siyonistler* olacaktı, yahudileri de kendi tuzağına düşürmüş olan bir grup kişi işte kısaca. Diğer bir paragrafta peygamber döneminde sorunlu yahudilerinden bahsettim.

Bugün işe Yahudileri ayırmıyorum çünkü onlar kendilerinin yahudi olmasından gururla bahsediyorlar her gittikleri yerde, içlerinde bulundum ordan biliyorumm. Bazıları cep tevratini okuya okuya takkesiyle cool cool gezerek otelin içini bile bereketlendiriyor. O derece dini bir ozguveve sahipler yani.
Sorumun cevabı değil. Konuyu dağıtmamak adına yeniden sormayı uygun görmüyorum.
Bir şeyin üstünde bu kadar durmak doğru bilgiyi görememekten geliyor olabilir.

Bence.
Sencesini bilemem.

Ü

Üye silindi 76175

Aslında itirazlar kadar karşı itirazlar da aynı noktadan çıkıyor.

Can Yücel geldi aklıma.

Retro

Kayıtlı Üye
Aslında itirazlar kadar karşı itirazlar da aynı noktadan çıkıyor.

Can Yücel geldi aklıma.

Bir gizeme izah getirmede,
Gizem uzay,
Kişi roket,
Kavramlar ise roketin itiș modülleridir.

Kavramlar itici güçlerini yerine getirip sana ivme kazandırdıktan sonra seni bir noktada terkederler. Çünkü gerekliliklerini yitirirler. Geriye deneyimin kendisi kalır.

Burası çok önemli : Deneyimlerinin ardından, tekrar yeryüzüne indiğinde ise, izahı mümkün olmayan deneyimlerine doğru izahı getirebilmen için ihtiyacın olan eksik argümanlar ancak bütünlüğü korumuş, tüm deneyimlerin sınırlarını fetetmis bir kaynaktan bulunabilir. Saygı gösterilmesi gerekir o kaynak hangi kaynak olursa olsun.

Mektebulirşad

Banlı Kullanıcı
İş
Ahirci
Büyü diyince artık şu kalıptan bir çıkalım gerçekten. Büyü bir sistemdir. Düşünce gücü ile şifa vermek de büyüdür.

Sokağa çıksak büyü nedir diye sorsak cahil insanların verdiği yanıtlar gibi bunlar.

yanlış bilgileri sürekli tekrar edip durmayalım. Kendince havascı olduğunu idea edenlerde de aynı şey var. Ben büyü yapmıyorum dua ediyorum diyor.

o hocaya giden de kendini kandırıyor sözde hoca da kendini kandırıyor.
geri getirme ne kadar düzeni bozan bir şey ise ölüyü de dirilmek aynı şekilde düzeni bozan bir şey. Biri aşağı biri yukarı yapmıyor hiç bir şeyi.

bu şey gibi ay ben makarna sevmem fettucini severim demek gibi. Ve yine aynı şeyi söylüyoruz mesele ne dediğimiz değil aldığımız niyet ve tavır. Yüz kere de konuşsak aynı şey olacak bence.

bu ara da maji kelimesini forumlarda biz türetmiştir. Büyü kelimesi pek çok kişiyi rahatsız ettiği ve bir türlü adam akıllı konuşmadığımız için magic yerine maji demeye başladık. Sonra o öyle devam etti.
Yani sonradan uydurma bir kelime.
Bazı yerlerde kesinlikle haklısın şeriatı bildiği halde bazı havascılarda büyü kullanıyor her türlü tılsım vefk mühür büyüdür…
Rahmani ve şeytani diye ikiye ayrılır
Rahmani) Allah’ın ayet sure ve esmaları ile yapılır

şeytaniise tamamen farklı faktörler ile yani hayvan cesetleri gibi materyaller ile yapılandır

rahmani büyüde ikiye ayrılır
Ulvi) ayet sure ve esmaların bekçilerinin ulvi olanlarından yardım alınarak yapılır

sufli) ayet sure esma kasem gibi şeylerin
Sufli hüddamlarından yardım alınarak yapılır…

şeriat bilen havascılar kesinlikle rahmani işlemleri caiz olduğu durumlarda yapar
Asla şeytani işlemler yapmaz

tabi büyüdür buda lakin esmalar ile ayetler ile caiz olduğu durumlarda yapıldımı sıkıntı yoktur

Ü

Üye silindi 76175

Bir gizeme izah getirmede,
Gizem uzay,
Kişi roket,
Kavramlar ise roketin itiș modülleridir.

Kavramlar itici güçlerini yerine getirip sana ivme kazandırdıktan sonra seni bir noktada terkederler. Çünkü gerekliliklerini yitirirler. Geriye deneyimin kendisi kalır.

Burası çok önemli : Deneyimlerinin ardından, tekrar yeryüzüne indiğinde ise, izahı mümkün olmayan deneyimlerine doğru izahı getirebilmen için ihtiyacın olan eksik argümanlar ancak bütünlüğü korumuş, tüm deneyimlerin sınırlarını fetetmis bir kaynaktan bulunabilir. Saygı gösterilmesi gerekir o kaynak hangi kaynak olursa olsun.
Tam da buna dayanarak düşüncem oldukça net, tamamen katılıyorum.

Hem İslam'dan olmayayım, hem büyüden kopmayayım mentalitesi bana ters. Aldığım eğitimin gösterdiği biçimlere de ters.

Anlıyorum dışarıdan çok ulvi gözüküyor.

Ama değil, büyü ile ilm iki ayrı kavramdır.

Biriyle semada dolaşırsın (ki bu da seçilmişlik, havasül havass'lık gibi teknik yan kavramları beraberinde getirir.)

Diğeri ile alt planda debelenir durursun.

Konuşurken ne sen ne ben varlığını reddediyor değiliz aslında, belki öyle anlaşılmıştır.

Yalnızca yüklenen anlam ve dayanılan kaynak ile olan çelişki sebebiyle kısa devre yapıyoruz.

Ü

Üye silindi 76175

Tam da buna dayanarak düşüncem oldukça net, tamamen katılıyorum.

Hem İslam'dan olmayayım, hem büyüden kopmayayım mentalitesi bana ters. Aldığım eğitimin gösterdiği biçimlere de ters.

Anlıyorum dışarıdan çok ulvi gözüküyor.

Ama değil, büyü ile ilm iki ayrı kavramdır.

Biriyle semada dolaşırsın (ki bu da seçilmişlik, havasül havass'lık gibi teknik yan kavramları beraberinde getirir.)

Diğeri ile alt planda debelenir durursun.

Konuşurken ne sen ne ben varlığını reddediyor değiliz aslında, belki öyle anlaşılmıştır.

Yalnızca yüklenen anlam ve dayanılan kaynak ile olan çelişki sebebiyle kısa devre yapıyoruz.
Kaldı ki geçen gün sayfalarca zihin patlattığımız mesele de esasında bu sorunun izahını bulmaya yönelikti. (Bkz. İki dünyanın mekaniği)

Majideki şirk ve zulüm unsurlarından arındırılmış işlemler yine de lanete tâbi midir?

Mektebulirşad

Banlı Kullanıcı
İş
Ahirci
Bu çeviri kime aitse yahudi ve sihir düşmanlığı için baya yorum eklemiş. Arapça filolojisi üzerine çok çalıştım. Böyle parantezler ve çeviriler bir düşünce ve fikir üzerine duran bazı kimselerin kendi yorumlarıdır. Neden iftirlerle olan ayetleri paylaşmıyorsunuz. Düşüncenize ve inancınıza saygı duyarım ama bu şekilde eklemeli çeviriler ile ilerleyemeyiz. Unutmayın kuran ekleme yapılmasını yasaklamıştır.
Urum kardeşim çok kanıt var
Allah kum feyakun değilmidir büyümü yapıyor haşa

bir ayet var musa atacaklarınızı atın dedi yani yapın sahtekarlığınızı
Büyücüler sihir yaptı ve ellerindeki cisim yılan oldu musa biraz korktu ve allah vahyetti neyse devam edeyim ayete
Musa atacaklarınızı atın dedi ve bizde musaya elindeki asanı at yere diye vahyettik ve bu onların uydurduklarını yakalayıp yutuyordu
Sihirbazlar secdeye kapandı ve dediki
// kale musa ve Harun\\
Musa ve harunun rabbine iman ettik
Dedi

yani sihirbazların yaptığı büyü yılana dönüştü ve musaya doğru ilerliyordu Musa korktu ve allah vahyetti korkma elindeki asanı at yere diye

burda musa büyü yapmadı burada allah kun feyakun olduğunu bizlere ispatladı

o oldurdu sihirbazlar gibi sihir yapmadı musa

bir ayet daha var onlar Süleyman hakkında şeytanların uydurduklarına inandılar
Süleyman küfre girmedi lakin şeytanlar küfre girdi
onlar katımızdan iki meleğe indirileni öğreniyorlardı

burada allah yahudilerden bahsetmiştir şeytanlar yahudileri kandırdı süleyman büyü yaptı diye lakin süleyman büyü yapıp küfre girmedi (büyü yapana küfür ehli denir)
Lakin şeytanlar küfre girdi (itaatden çıkanada küfür ehli denir yani yasak olanın yasak olduğunu tanrının var olduğunu bildiği halde itaatsizlik etmeye denir)

urumhamatahayil bu düşünce çok yalnıştır tabiki özgür hür irade vardır lakin insanlara farklı şekilde anlatmak doğru olmaz
Şeytanlar kişiye yalnışı doğru gibi gösterir onlara itibar etmemelisin bende etmemeliyim kimse etmemeli

kıracak üzecek bir şey söylediysem af ola
Lakin bu yalnış insanlara sunulmamalı vebaldir bu

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Garip bir yanlış anlama özelliği var galiba aynı şeyi savunanların. Demediğim şeyi demişim gibi lanse etmeye çalışmayın rica edeceğim.

“Ol dedi ve oldu” yaratıcının yaratma özelliği
Yarattığı şeyinin ise “ol dedi ve oldu” gibi bir mecali yok o yüzden üstün bir gücün enerjinini ya da özünü kullanması gerekiyor.

aldığı yetki ile bu gücü kullanıyor normal insan peygamberlerde. Yani Musa peygamberde “ol dedi ve oldu” gibi bir özellik bulunmuyor.

Musa peygamber sahte sihiri ( ilizyonu) nasıl ortaya çıkarıyor Gerçek sihir yaparak. Yatayıcıdan aldığı güç ile yapıyor. Yani bu yaptığı eylemin Türkçe karşılığı olan kelime nedir. Büyüdür. Arapça sihir, Farsi efsun.

kurana inanıp aynı zaman da kendinizce çevirmeyin lütfen. Yaratıcı sahte sihir kelimesini niye seçiyor, binlerce kelime arasından. Süleyman peygambere verdiği güç ile varlıkları yönetmeyi neden anlatıyor, İsa peygamberlerin yaptıklarını neden anlatıyor. İnsanlara büyü öğretmek için melek gönderdiğini neden anlatıyor. Yapmayın Allah aşkına yüz bin farklı isim verin ama gerçek değişmez Kuran ezoterik güçleri kabul eder ve bu konuda etik bilgiler verir.

ben yanlış bilgi vermiyorum iki yüzlü tutumu düzeltiyorun.

bir sürü kelime seçip Türkçe bir kelime ye karşı olan anlamsız tutumu anlatıyorum.

Rica ediyorken Kuranı bir Arapça okuyunuz. Filolojik kökenleri ile. Sonra gelin ince ince tartışalım.
Karşıma lütfen eklemeli çevirilerle gelmeyiniz. Aylarca yıllarca ustalarla Arapça Kuran üstüne çalışmışım. 12 sene Havvas ve tasavvuf eğitimi almış biriyim ben tarikatlarda. Ezberlenmiş bilgiler gerçekten bir şey ifade etmiyor bana.

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Bir insan 12 yıl Havass dersi alsa Alleme olur konuşmalarinizda anladığıma göre işin çok başındansiniz....

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Ayrıca Havass tamamen Vehbi bir ilimdir.Birnin size anlatmasiyla veya kitapdan okuyarak ögrenilecek bir şey değil.

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Bazıları maçi televizyondan izler bu ilmen yakindır.
Bazıları maçı statdan izler bu Aynel yakindir.
Bazıları da futbolcudur maçda oynar Bu da Hakkel Yakindır...

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Peygamberlere büyücü diyenler o zamanda çıkmıştı.Kuran bu ayette cevabını vermiş....
IMG_20230905_223552.jpg

Efgan

Kayıtlı Üye
Klasik anlamda büyü Allah katında değersizlik, saygısızlık, hatta cahillik gibi bișeydir. Günah olması dolaylı yoldandır.

Ne diyor Ayette :

Sizin duanız olmasaydı, Allah size değer verir miydi? (ayet)

Büyü ișlerine girersen dua etmeyi acizlerin, zavallıların, kaybedenlerin yaptığı birsey zannedersin. Sana çaresizlik gibi gelir, hatta işin aslı gururuna dua etmeyi bile yediremezsin bir süre sonra.

Çünkü ritüellerin var. Değişik maddeleri bir araya getirip kaynatırken, üstüne pentagram çizip içine İbranice yazılar yazarken daha etkili olacağına inanıyorsun. Hele bir de cinlerle bağlantı koridorun açıldıysa dua etmek, inanarak Allahtan istemek fikrine bile alay ederek bakıyor olabilirsin.

Halbuki dua etmek tüm alt bilinçlerinden portal portal geçerek yükselen bir konsantrasyondur. Gün içinde kimseye gösteremedigin bir safiliktir. Belki o saklı hazinenin açılmasıdır.

Ama büyülere dalan kişi bir daha o samimiyeti kendi içinde yakalayamayabilir.

Said Nursi buna ihlasını yitiren, ehli marifet olsa dahi kaybedișlere gebe işler yapar durur diyor.
Harikulade bir yorum...