mudra kubera

  • Konbuyu başlatan angeldream
  • Başlangıç tarihi
A

angeldream

Mudralar (parmak yogası)
Mudralar parmak yogası olarak da adlandırılır ve ellerin özellikle
parmakların durus sekilleridir. Mudra sükunet, sessizlik ve huzur
demektir.Bir parmak ile bir digerine dokunma yoluyla bedenimizi ve
zihnimizi etkin bir sekilde uyarabiliriz.
Mudralar oturarak yatarak ya da yürürken uygulanabilir. İlk baslarda
parmaklar acıyabilir ancak zamanla alısılır. Beden durusunuz simetrik ve gevsemis olmalıdır. Sandalyede oturuyorsanız,ayaklarınız yerde
olsun.Yerde bagdas kurabilirsiniz. Yatıyorsanız dogal olarak sırt üstü
yatmak en uygunudur. Önemli olan rahat ve gevsemis olmaktır. Mudralar rasgele uygulanmamalıdır. Bir tane seçip belirli bir zaman planında uygulayınız.Bir kaç gün aynı mudraya odaklanınız. Kronik
rahatsızlıkların iyilesmesinde bu çalısma süresi aylar
alabilir.Bedenimizdeki bir hastalık daima hasta eden düsüncelerle
ilgilidir.İçimizdeki iyilesmeler tüm dünyamıza yansır. Ancak sifanın her alanda kendini göstermesi için zamana ihtiyaç vardır.Dolayısıyla
kendinize zaman tanıyın.Mudra için önce 5 dakika ile baslayın. Normal çalısmanın ideali günde 2 kere 5 den 30 dakikaya kadar zaman içinde uygulamadır.
Mudra uygularken size sıcak basabilir,acı çekebilirsiniz,bir yeriniz
agrıyabilir.Üzerinize yorgunluk çökebilir,ya da üsüme
tutup,titreyebilirsiniz. Ancak bir süre sonra keyifiniz yükselerek zihniniz dinçlesmeye baslayacaktır.
Çakraların parmaklara karsılık sınıflanması tüm yoga okullarında aynı
olmasa da genel kabul solar pleksusun bas parmakda olmasıdır.Serçe
parmak sakral, orta bogaz,isaret kalp, yüzük parmagı da kök çakrasına karsı gelir.Kubera Mudra (dilek mudrası)
Her iki elde bas parmaklarınızı isaret ve orta parmak ile birlestirip,diger parmakları avuç içine saklayın.
Kubera birçok nedenden uygulanabilir. Ne kadar uygulandıgı önemli
degildir. Önemli olan azimdir.Belli birseyi arıyorsanız, bu bir park yeri olabilir, kaybettiginiz bir sey olabilir veya gerekli bir bilgi olabilir bu mudrayı uygulayın. Sözkonusu olan,genelde ulasılmak istenen hedefler ya da gerçeklesmesi istenen dileklerdir. Bu üç parmak ile o düsünceye destek verilmektedir.Bu mudrayı günlük yasamda kullanmak ise nese katar. Ek olarak size dinginlik,güven ve sakinlik verir.
Uygulaması çok kolaydır. Dileginizi ya da amacınızı açık bir biçimde
zihide ifade ediyorsunuz. Bunu en yüksek hayrınız için istemeyi de ihmal etmiyorsunuz.Simdi üç parmagı birlestirip, 3 kez sesli olarak olumlu ifadelerle dileginizi söylüyorsunuz. Her seferinde parmaklarınızı birbirine bastırıyorsunuz. Söz konusu bir park yeriyse ön çalısmaya gerek yoktur.
Ancak gerçek bir istekte imgeleme meditasyonu ve olumlamayla bir kaç hafta çalısmanız gerekebilir. Ancak bu mudranın mucizeler yarattıgı söylenmektedir.

Özellikle nefes alırken, çiçek kokluyormus gibi havayı yukarı dogru
çekerseniz, Kubera Mudra alın sinüzitlerini temizler ve balgamı söker.
Zihninizde hedefinizi yazıp, çizip renklerle boyayın. Bu sırada içinizden tüm bunların gerçeklesmis oldugu hissini uyandırın. Büyük bir nese ve sevinç duyun. Dogada çiçeklerin açması için onları sulamamız ve onlara zaman vermemiz gerekir. Bu hedef ve dilekler içinde geçerlidir. Azimli ve kararlı olarak devam edin.

OLUMLAMA: Elimden gelenin en iyisini yapıyorum ve gerisini oluruna bırakıyorum.

Sag el serçe parmak ucunu bas parmagın etli kısmına degecek sekilde bükünüz.Sag elin bas parmagını üstüne yerlestiriniz.Sol bas parmagınız ile, bu iki parmagınızın üstüne hafif baskı uygulayınız. Sol eliniz sag elinizi yumusakça alttan sarsın. Günde 3 kere 15 er dakika uygulayabilirsiniz.
Varuna mudra midede ya da akcigerde fazla balgam
biriktiginde muhakkak uygulanmalıdır. Balgamlasmalar
alın kısmı sinüzitlerinde akcigerde ve mideden bagırsaga
kadar tüm sindirim bölgelerinde yer edinebilir.
Balgamlar bedenin her neresinde olursa olsun, zorlanmıs
sinirlerle, iç kasılmalarla ve huzursuzlukla ilgilidir.
Kaldırabileceginden fazla yüklenmek, acelecilik, kızgınlık
ya da korku tarafından tetiklenmektedirler.
Varuna mudra ile birlikte aynı zamanda yeni bir yasam planı da ele alınmalı ve görevler sorumluluklar es ve ebeveyn ya da çocuklar arasında tekrar pay edilmelidir.Balgamlasma olan kisiler genelde çok sorumluluk hisseden kisilerdir.
Herseyin kendilerine baglı oldugunu ve herseyi kendilerinin yapması gerektigini düsünürler.
Baslangıçta tüm sorumluluklarınızın akması için akıcı ılık bir su düsünün. Yük olan her ne varsa tümünü akarsuya dökmeniz muhtesem bir baslangıç olabilir.Simdi küçük bir selalenin altındasınız.İster dısınızda ister içinizde olsun üzerinize
yapısmıs herseyin bu su tarafından temizlendigini imgeleyin.Sonra yeni temiz ve saflıgınızın keyfine varın. Simdi bir süreligine görevlerinizi düsünün neleri bırakabilirsiniz ve degistirebilirsiniz.
 

lotus

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Eki 2008
Mesajlar
36
Tepkime puanı
1
MUDRALAR
Mudra hareket veya el hareketi anlamına gelir. Ellerin sembolik dilidir ve varlığınızın bütün katmanlarında spesifik etkileri vardır.

Her elinizin 5 Parmağı bedeninizdeki 5 aşağıya doğru inen ve 5 yukarıya doğru çıkan enerji akımlarını temsil eder. Her bir parmağın bir çakra ve meridyenle bağlantısı vardır ve o enerjiyi yayar. Elleri ve parmakları belirli pozisyonlarda tutarak belirli organları, çakraları ve duygusal reaksiyonları etkilemek mümkündür. Mesela başparmak ile işaret parmağını bir araya getirerek bir kapalı devre oluşturmak enerjiyi bedene getirerek tazeleyici bir etki yaratır. Elektronikte buna yenileyici sistem adı verilerek sisteme gönderilen küçük miktarda enerji ile sistem güçlendirilir. Mudraları uygulamak omurgadaki enerji akımını güçlendirir ve bu gücün daha uyumlu ve daha büyük bir hayatiyetle tezahür etmesine yardım eder.

Ayrıca mudralar şuuraltımızın şuur üstü ile olan iletişimini etkiler. Gerek spiritüel yaşantımızda, gerekse şifa çalışmalarında şuuraltı ve şuur üstünün uyum içinde olması bizi başarıya ulaştırır. Mudraları kullanarak şuur altımıza mesajlar gönderir ve arzu ettiğimiz sonuçlara ulaşırız.

Mudra zihnin bazı yönlerini aktive eder ve enerji kanallarını birleştirerek bedeni dengeler. Mudralar sahip olduğumuz bedene ve onun yaratıcısına sevgi ve saygı ile uygulanırlar. Eğer bir mudrayı sık sık yaparsanız zihninizi aktive edecek ve içinizdeki bilgiyi otaya çıkaracaktır.

İnisiyasyonlarda ve ritüellerde mudralar ezoterik mühür olarak yapılan uygulamanın gücünü arttırırlar. Ayrıca bedenin değişik bölgelerine değişik mudralarla dokunarak kutsamak mümkündür.

Kozmik güçlerin manipülasyonu için birer anahtar olan Mudraları da Reiki sembolleri gibi bilgisi ve fonksiyonunun farkında olarak doğru ve sorumlulukla kullanmak gereklidir.

Tek el ile yapılan mudralara Hinduizmde Asamyuka – bağlantısız ve iki elle yapılan mudralara Samyukta-bağlantılı adı verilir.

Mudraları uygularken bağlantınız ve alacağınız şifa verici, dengeleyici tesir için meditatif bir durumda olmanız en iyi sonuçları sağlar. Ayrıca ellerinizin “Tanrının Elleri” olduğunu zihninizde ve kalbinizde kabul ederek onlardaki enerjiye teslim olun.

ELLER VE PARMAKLAR

Ellere taşıdıkları muazzam güçten ötürü ikinci beyin veya zihnin görünen yönü denilir. Elleri kullanarak mudraları uygulamak bilinçsiz veya yarı bilinçli sübtil enerjilerin uyanmasına yardım eder. Reiki enerjisi bütün bilinç düzeylerinde çalışır. Reiki yaparken mudraları kullanmak enerjiyi çok spesifik boyutlara yönlendirerek şuurumuzun yükselmesine ve Satori veya aydınlanmaya ulaşabilmemize yardımcı olur.
1. Sağ El:Tanrısal boyutu temsil eder. Gözlemin, bilginin ve bilgeliğin, nedenlerin, nihai gerçeğin, sununun ve şefkat bilincinin sembolüdür. Maskülin-erkek ve polaritede pozitiftir. Güneşin sembolüdür. Ayrıca 4 transandantal bilgiyi temsil eder: 1. Ayna Bilgisi. 2. Eşitlik bilgisi. 3. Derin anlayış bilgisi. 4. Mükemmellik bilgisi. Ayrıca doğaüstü güçlerin zirvesini temsil eder.
1. Sol El uygulu varlıkların (insanlık) dünyasını temsil eder. Aktif zihnin kontrol edilmesi, niyetin düşünülmesi, kutsanma, prensip, geçici realite, izlemek, içsel hatırlama ve sevgi sembolüdür. Feminin-dişi ve polaritede negatiftir. Ayı temsil eder.
2. Başparmak:Bedenimizden şuuraltı kalıplarından ve karmik eğilimlerden bağımsız olarak akan İlahi enerjinin sembolüdür. İrade gücünü, boşluğu ve sonsuzluğu temsil eder.
3. İşaret Parmağı:Jupiter Parmağı olarak da bilinir.Kişiliğimizin Ego yönünü temsil eder. Şuuraltı kalıpları tarafından kontrol edilen enerjilerin sembolüdür. Enerjisi geliştiricidir, hava ve rüzgarı temsi eder.
4. Orta Parmak:Satürn Parmağı. Enerjilerin en karmik ve en şartlı olanı. Bu parmak ağır, güçlü, dengeleyici enerjiler getirir. Arzu ve disiplin sembolüdür. Ateşi temsil eder.
5. Yüzük Parmağı:Güneş parmağı olarak bilinir. Kişiyi güçlendiren enerjilerle ilişkilidir. Kozmik, sonsuz, solar ışık ile karıştırılmamalıdır. İlişkilerin, şifanın ve enerjinin sembolüdür. Suyu temsil eder. Sol elin yüzük parmağında vurulduğu takdirde bir yarayı iyileştirecek güç olduğu ve bu parmağın direk olarak kalple bağlantılı olduğu söylenir.
6. Küçük Parmak:Merkür parmağı olarak bilinir. Entellektüel zihin ve enerjinin açılmasına yardımcı enerjileri yayar. İletişimin sembolüdür. Dünyayı temsil eder.

alıntıdır.....
 

heduba

Kayıtlı Üye
Katılım
10 Eki 2008
Mesajlar
89
Tepkime puanı
6
bana o kadar ilginç gelen bir bilgi ki bu... hiç düşünmemiştim balgam birikmesi ve sorumluluk duygusu arasındaki ilişkiyi...şimdi daha iyi anlıyorum...uygulaması çok kolay bir yöntemle de iyileştirebiliyoruz bu durumu...yine teşekkürler angel :)
 
Üst