Lughnasadh / lammas tütsü tarifi uygulamali

Lavander

Moderator
Katılım
5 Kas 2011
Mesajlar
1,049
Beğeni
290
İş
Öğretmen
All hail lughnasadh 😍

Herkese merhabalar. Aşağıdaki karışım benim bugüne ozel yaptığım hazırlıklardan biri. Kokusu güneşten bir damla gibi. Hergun mabon dönemine kadar gunes tanri ve aktif- fiziksel güç isteyen, dinamik her konuda Kullanabilir Para-bolluk meditasyonlarınızda yapabilirsiniz. Keyifli okumalar ve calışmalar dilerim.


Lughnasadh tütsü tarifi 1

Öncelikle etrafınızda bulabileceğiniz bitkileri seçmek benim icin zanaatte esastır. Benim yaşadığım alanda bulduğum bitkilere sadece dragons blood denilen bir bitkiyi ekledim. Olmasa da olur. Sebebi ise cesaret vermesidir. Eril enerjiye ve aslan burcuna agustos ayi göndermesi yaptım Hatta kurutulmuş Mısır püskülleri günün gereğine daha uygundur. Aşağıdaki bitkiler benim bugüne ozel gunes bayramı kutlaması icin seçtiklerim. Bu tütsü karışımını mabona kadar kullanıyorum. Sonra ise manın dönemine uygun üretime geciyorum. Ay tütsüledi başkadır. Bu tarifteki sıcak , gunes, eril enerjili , baharat ve odun tabiatlı bir karışımdır.

Karışım oranını kendi koku zevkinize göre yapın. Sadece reçine grubunu az koymayin cunku bitkilerin yapışması reçine oranına da bağlı. Ancak fazla koymanizda diğer kokuları bastırır. Cunku recineler ağaçların özsuyudur bana göre de gözyaşıdır.💜

Baharat grubunu ve odun grubunu fazla eklemek tozlaşma fazlasına , haliylede şekil verememe hatasına neden olacaktır.

Recineler🌛🌝🌜
Çam ve servi sakızları ( bu donemde cam , okaliptüs ve sandal/sığla bitkileri kabuk döküyor ve sakız bırakıyor bunlardan toplayarak faydalanıyorum )
Evdeki bal veya günün anlam ve önemine ithafen Bir kaşık kekik balı ,
Bir yemek kaşığı Dragons blood

🌲Odun- tutuşturucu Grubu 🌳

Karbon salınımı az olmalıdır. Yoksa evde mangal yakmışsınız gibi tüten dumanla basbasa kalıyorsunuz. Bu nedenle baharatların dal ve saplarini eklemeyelim.

Servi ve sedir ağacı kabukları kuru halde (muhteşem kokuyor )

Bir avuç kurumuş sarı kantaron bitkisi
Varsa biraz kurutulmuş Mısır püskülü veya koçanı.

🍂Baharatlar ve meyveler (koku Grubu)🌾
Kurutulmuş seker portakalı kabukları ( burada yaz portakalının adıdır. Rüzgar bile sıcak , dun soyup bahçeye koyduğum kabuklar sabaha ufalanacak kadar kuruydular, beyaz acı kabuk kısmını atın sadece turuncusu kullanılacak. )

Tarçın ve karanfil ( ben kabuk ve tane kullanıyorum daha taze oluyor. Öğütülmüş satın alınan bitkiler malesef aroma kaybına uğruyor. )

Dileyen defne yaprağı da eklesin ancak ben defne ve biberiyeli kutsallar tutsusu yaptığımdan bu karışıma eklemiyorum. Daha baharatlı ve sıcak bir aroma niyetindeyim.

Sıvılar 💦
21 haziranda hazırlanmış gunes suyu ve yöresel üretim defne yağı. İsterseniz tarçın karanfil gibi birleşenleri yag olarak ekleyebilirsiniz. Sadece sıvıları damla damla ekleyin cok cıvık olursa kuruması zor olur. Portakalkabugu yapamayanlar suyunu kullanabilir. Ancak karışıma mutlaka sap ekleyin cunku tatlı sıvılar böceklenme yapabiliyor. Kıvamınız Cig köfteden hallice :))) yani yapışmayan ama dağılmayan orta karar bir kıvam.

Ben once mermer havanda küçültürüm recineleri , ağaç kabuklariyla bir baharat değirmenine ekledim ve un galine getirdim.

Ardından başka bir yerde tum kuru baharatları karıştırdım. Kuru portakal kabuklarını ve dragons bloodu, ekleyerek bunları da ayrıca çektirdim. Havanla epey uğraştırıyor bu isi profesyonel devam ettireceklere kucuk ev aletleri grubundan otomatik baharat değirmenlerini siddetle tavsiye ederim.

Sonra sıvılar hariç tum tozları karıştırdım. Lutfen tahta kaşık kullanın. En son azar azar sıvı karisimi kıvama gelene kadar karıştıra karıştıra , miktar çoksa yoğura yoğura ekleyin.

Sonrasında konik veya yuvarlak şekil verin. Hatta krema sikacaginin konik ucunu kullananlar da var ama ben elle rahat edenlerdenim.

Tutsuleriniz kuru karışım ve sivilik oranına göre , sıcak havada kapalı bir balkonda 3-5 günde kuruyacaktır. Açıkta hızlı kurutma koku kaybettirir. Kuruyan tutsuleriniz asla poşetlemeyin. Zamanla küflenir ve poşet kokusu siner. Alüminyum folyoya tek tek sarın. Kullanırken de alüminyuma bastırarak söndüreceksiniz zaten.

Mutlu kutlu bayramlar

Little Green Witch

5B6DC016-5B75-4EA3-A59D-7FF77B46B8C4.jpeg12DA036D-4C86-4750-8204-55182D705C9F.jpeg5B927BFD-C1A3-4D4D-8CBC-42C9BBEE60E6.jpeg9CC5F84F-290D-4285-9BAE-3253E60896EC.jpeg
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Üst