en eski müzik aleti

Kar

Elit Üye
Katılım
24 Mar 2009
Mesajlar
637
Tepkime puanı
97
En Eski Müzik Aleti Almanya’da bir mağarada bulunan kaval parçaları ilginç bir detayı ortaya çıkardı.


Almanya'nın Ach vadisindeki mağarada en az 35 bin yıllık olduğu belirlenen kaval parçaları bulundu. Kavalda 5 delik ve 4 ince çizgi bulunuyor. Şimdiye kadar bulunan bu en eski müzik aleti, müzik geleneğinin ne kadar eski olduğunu gösteriyor.
tarihi-kaval-1.jpg

Nature dergisinin son sayısındaki makaleye göre, fildişinden yapılma kaval, geçen eylülde Ach vadisinde bir mağarada parçalanmış olarak bulundu. 12 parça halinde bulunan kavalın uzunluğunun 21,8 cm, kalınlığının 8 mm olduğu belirtildi.
Kavalı inceleyen uzmanlar, aletin yüzeyi ve yapısının mükemmel durumda olduğunu, bunun da aletin nasıl yapıldığına dair fikir verdiğini bildirdi.
Kavalda 5 delik ve 4 ince çizgi bulunuyor. Çizgiler, muhtemelen, deliklerin açılacağı yeri önceden belirlemek için konulmuştu. Kavalın bir ucunda da V şeklinde girinti bulunuyor. Girintinin ağızlık olduğu tahmin ediliyor.
Hohle Fels mağarasında ayrıca değişik ölçülere sahip 2 fildişi kaval parçası bulundu. Oradan onlarca km ötedeki Lone vadisinde de yine küçük bir fildişi kaval parçası bulundu.
internet
 
Üst