Din konusunda sıkıntılarım

Devilwithin

Kayıtlı Üye
Çok düşünen, sorgulayan ve öğrenmek isteyen biriyim İslamiyeti çok sorguladım bir ara dinden çıktım ateist oldum sonrasında deist ve sonrasında çevremdekilerden dolayı müslüman oldum. Aslında tam anlamıyla müslüman olamadım kalbim inanmıyor bu dediğime. Rica etsem dininizden bahseder misiniz ve bu konu ile ilgili işime yarayabilecek kitaplar önerir misiniz? Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Ü

Üye silindi 56746

Güvenilir bir din tarihçisinin yazmış olduğu, dinler tarihiyle alakalı bir kitap okumanızı, karara vardıktan sonra da kalbinizin ısındığı dini anlatan kitapları araştırmanızı öneririm. İslam dini konusunda belli ki kafa karışıklığınız var, bu kafa karışıklığına rağmen konunun üzerine gitmek sizi İslam'dan iyice soğutabilir; başka dinleri öğrenip İslam'ı bu çerçevede tekrar değerlendirebilir veya size mantıklı gelen farklı bir dine yönelebilirsiniz.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Çok düşünen, sorgulayan ve öğrenmek isteyen biriyim İslamiyeti çok sorguladım bir ara dinden çıktım ateist oldum sonrasında deist ve sonrasında çevremdekilerden dolayı müslüman oldum. Aslında tam anlamıyla müslüman olamadım kalbim inanmıyor bu dediğime. Rica etsem dininizden bahseder misiniz ve bu konu ile ilgili işime yarayabilecek kitaplar önerir misiniz? Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
Cevrendekiler sayesidne nasil musluman oldun anlatabilir misin? Takildim buna

Broad

Banlı Kullanıcı
Her seyden once icinde olan bir boslugu yaraticiyla doldurmak istiyor musun onu sorgulaman lazim. Evet dersen alirsin inanmak istedigin kutsal kitabi once bir okusun bakarsin bu kitap gelmiste ne diyor bu ne anlatiyor. Mantigin degil bak kalbin evet derse inanirsin cunku mantikla bakarsan o dine tam anlamiyla tutunamazsin. Eger ki hayir doldurmak istemiyorum dersen yine inanmak istemedigin dinlere ait olan kitabi okursun celiskilerini arastirmak icin ama bu sefer kalple degil mantikla okuyarak devam edersin. Ha buldun mu kafana yatmayan seyler o zaman inanmazsin. Icinde ukte kalmadan vazgecersin. Bu senin kafanla olacak is degil ama hayatin senin buna kimsenin karismaya hakki yok. Her koyun kendi bacagindan asilir. Etrafinla bu kadar cabuk yon degisiyorsan buyuk ihtimal daha gelisim caginda olan bir insansin. Arada kalmislik seni tuketir. Dinden uzaklasmak bir pencereyi kapatir digerini acar. Bu pencere artik senin pencerendir. Yanlisi ve dogrusu senin ilgilendirir. Dine bagli olursan zaten bakacagin pencere belli. Sorgulamayi seviyorsan, zihnimi kullanacagim, mantik benim her seyim diyorsan kendi pencereni yarat. Bu benim kendi tavsiyem. Hayata geldiysen icinden geldigi gibi yasa ve ol. Dini pencereden bakanlar mantigini kullanamiyor, zeki degil vs.vs.vs gibi bir sonuc cikmasin yazdiklarimdan.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Sen kafandaki soruları bize belirtki bizde ona göre birşeyler diyelim islam çok kapsamlı bir din milyontane konusu var önce hangisini anlatalım ki.Ama kısaca tarif etmek gerekir yaratıcı ve kul arasındaki özel irtibata önem veren bir dindir islamiyet.İnsana şah damarından daha yakın olduğundan bahseder ve bizimde sadece ona ibadet edip sadece ondan yardım dilememizi ister.

Devilwithin

Kayıtlı Üye
Cevrendekiler sayesidne nasil musluman oldun anlatabilir misin? Takildim buna
Bazı kişilere müslüman olmadığımı söyleyince şaşırdılar şahsen bende garip hissettim. Sonrasında ailem müslüman olmamı istiyorlardı özelliklede annem dinine bağlı inançlı bir kadındır böyle olmamı çok yargıladı diyebilirim tabii saygı gösterdi

Devilwithin

Kayıtlı Üye
Sen kafandaki soruları bize belirtki bizde ona göre birşeyler diyelim islam çok kapsamlı bir din milyontane konusu var önce hangisini anlatalım ki.Ama kısaca tarif etmek gerekir yaratıcı ve kul arasındaki özel irtibata önem veren bir dindir islamiyet.İnsana şah damarından daha yakın olduğundan bahseder ve bizimde sadece ona ibadet edip sadece ondan yardım dilememizi ister.
Örneğin seni İslamiyete inandıran şey nedir?

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Beni islamiyete inandıran bir çok şey var ben doğuştan müslüman olanlardan değilim sonradan seçtim.Seçerken eski kaynaklarda hz muhammedin haber verilişini inceledim incil tevrat avesta vs.
Allah kulunun işlerini kimseye bırakmıyor
günahlarımızın affı için bir rahibin şahitliğine ihtiyacımız yok
dua edebilmek için azizleri araya katmamıza gerek yok
şimdi bazı müslümanlar evliya denilen kişileri araya katıyor ama islamın özünde bunların yeri yok.

Her nekadar müslümanlar uygulamamış olsa da islamın insani bazı hükümleri var
mesela savaş esirlerinin mutlaka serbest bırakılacağı gibi
seni yurdundan etmeye çalışmayan namusuna göz dikmeyen gayri müslimlere de iyilik yapmanın emredilmesi gibi
savaşta haddi hududu aşmamak gibi.

Bunların yanında hz muhammedin getirdiği bazı devrimlerde çok ilgimi çekmişti
mesela o dönemin arabistanında himaye sistemi vardı
sen bir suç işlemişsen ve aranıyorsan şehre girebilmenin tek yolu soylu bir kabilenin seni himaye etmeye çalışmasıydı ama bu hak sadece erkeklerde vardı mekke fethinde hz muhammed bu hakkı kadınlarada tanıdı.
Sosyal alanda tam bir eşitlik getirdi.Mesela kadınlar devletle ilgili meselelerin konuşulduğu meclise katılıyordu
her işin içinde varlardı.Yani bugün kurulmuş olan modern yapı o günlerde tesis edilmişti
ama islamın gelişinden 4 asır sonra bazı gerikafalı diyebileceğim kendilerine alim diyen insanlar hz muhammedin devrimlerini tek tek rafa kaldırdılar.Mesela kadının dışarıda dolaşması fitnedir gibi inanışların türemesine sebep oldular.
Şimdilik aklımdakiler bukadar

Ü

Üye silindi 58480

İnanmak demek aslında şüphelenerek başladığın süreçteki isaretleri takip ederek kanahatının artık kuşku görütmez bir şekilde oluşmasıdır. Aklen ve vicdanen.

Ha dedin mi inanamazsın. İnanmak için de inanamazsın. Vicdan azabını sinsice bastırmak için maneviyata yönelen ve kısa yoldan motive olmak isteyen kişi asıl tokatı maneviyatın elinden yer. Risaledeki şevkat tokadı böylece ilk aydınlanma sinyalini de vermiş olur. Büyük ihtimalle sana da öyle olacak olursa

Önce merak etmeye çoktan başlamış olman gerek. Burası neresi ? Niye herşey çok saçma geliyor ? Bu hayatım neden bulsit haline geldi? demen lazım.

Sonra putlarını tespit etmen lazım. Tezatlı fikirlerini, korkularının dayandığı motivasyonları, kendine karşı nereye kadar dürüst olabileceğini sorgulaman lazım. Dinin bunların hepsini senin yerine düşünüyor çünkü.

Bunların hepsi prosedür ve çok kafa karıştırıcı şeyler :)) nasibin varsa zaten olur. Ama şu lanet olası siritik fotoyu değiştir daha sağlam bi joker koy dostum. Bu ne trol gibi duruyorsun. Fena supelendim haberin olsun

HALVET

Kayıtlı Üye
Kardeşim ilk önce okuyacağın kitap KURAN-I KERİM TÜRKÇE MEALİDİR...Onu okuduktan sonra bana okudum de 2. kitabı söyleyeyim sana.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Bence bir süre daha rahat takılın, hiç bulaşmayın.

Bana anlatın ile din mi öğrenilir ? Açın TV'yi herkes konuşuyor. Mesela şöyle bir cümle kuruldu; kadının 90 km'den fazla araç kullanması haramdır.

Dinlemek istediğiniz bunlar değilse.. Araştırın, fikir üretin, hep beraber tartışalım.

HALVET

Kayıtlı Üye
Bence bir süre daha rahat takılın, hiç bulaşmayın.

Bana anlatın ile din mi öğrenilir ? Açın TV'yi herkes konuşuyor. Mesela şöyle bir cümle kuruldu; kadının 90 km'den fazla araç kullanması haramdır.

Dinlemek istediğiniz bunlar değilse.. Araştırın, fikir üretin, hep beraber tartışalım.
Bende onu diyorum o onu demş bu bunu demiş değil..KURAN_I KERİM TÜRKÇE MEALİ okusun arkadaşımız sırasıyla söyleyeceğim.Rahat bırakın değil zaten sıkboğaz etmiyoruz kendisi istemiş yardımda bulunmaya çalışıyoruz

lGeceMavisi

Kayıtlı Üye
din konusunda benimde kafam çok karışık. Bende çevremdeki müslümanlar yüzünden daha da soğuyorum dinden. Dinsizlere saygıları yok herkes müslüman olsun istiyorlar olmayanlarıda kınıyorlar. Beni dini en çok sorgulatan şeyde buydu inanmayanlara yapılan düşmanlık. Kendimi boşlukta hissediyorum insanı yaşama bağlayan bir konu da din olmalı. Hiç olmazsa ruhun var olduğuna inansam inancım canlanacak. Bende inanmak istiyorum ama somut bir kanıt arıyorum.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Turlu turlu kaynaklari okumak sart. Meali okurken Turan Dursun da okumak lazim. Uzulecek dert edecek bir durum yok. Ahlak ve vicdan tam olsun bir inanin veya inanmayin iciniz rahat olsun.

HALVET

Kayıtlı Üye
din konusunda benimde kafam çok karışık. Bende çevremdeki müslümanlar yüzünden daha da soğuyorum dinden. Dinsizlere saygıları yok herkes müslüman olsun istiyorlar olmayanlarıda kınıyorlar. Beni dini en çok sorgulatan şeyde buydu inanmayanlara yapılan düşmanlık. Kendimi boşlukta hissediyorum insanı yaşama bağlayan bir konu da din olmalı. Hiç olmazsa ruhun var olduğuna inansam inancım canlanacak. Bende inanmak istiyorum ama somut bir kanıt arıyorum.
O zaman şöyle yanıt veriyim kardeşim.Ben ALKOL alan SANATÇI bir insanım.Ama eşim DERGAHA Kapılmış birisi ve şu an yuvam dağılmış durumda.Neden dersen Kısa ve öz anlatayım.Bende DERGAH çocuğuyum.Kitabımı dinimi çok iyi biliyorum.Ben işsiz gezerken yiyecek ekmek parası bulamazken Hanımı 3 kere hacca gönderdim.Bankadan Kredi Çektim 18.000 tl Ye karşılık 29.000 ödeyeceğim.Ve bu paraylada UMREYE gitti.Şimdi Benim Kitabımda dinimde FAİZ HARAMDIR..Evet ALKOL de HARAMDIR.Ama benim o parayla borcumu ödemem çocuğuma ekmek vermem gerekirken onun UMREYE GİTMESİ CAİZ Mİ?.ALLAH KABUL EDECEK Mİ?.HAYIR::::Çünkü ben bunu biliyorum ama onun cevapları farklı.DİNİNİ SORGULAMAKTA HAKLISIN..Benim dinim haramı da helalid söylemiştir ma işlerine geldiği gibi haram helal yaratmak DİNSİZLİLTİR: Bu yüzden yuvam yıklıyo .YIKILSIN..Mahşerde hesaplaşırız nasılsa..BANA İSTEDİĞİNİ SORABİLİRSİN KARDEŞİM..Hamd Olsun Müslümanım ve sorgulayayım diye ALLAH baana bir beyin vermiş.Zaten Anlamadan İSLAMİYETİ de MÜSLÜMANLIĞIDA kabul edemezin..Elimden geldiği kadarıyla sana cevap vereceğim.. kınamıyor seni takdir ediyorum.Zaten Müslüman da bööle olmalı.Bilmeden Körü körüne inanandan Müslüman Olmaz..

HALVET

Kayıtlı Üye
Turlu turlu kaynaklari okumak sart. Meali okurken Turan Dursun da okumak lazim. Uzulecek dert edecek bir durum yok. Ahlak ve vicdan tam olsun bir inanin veya inanmayin iciniz rahat olsun.
TURAN DURSUN ATEİST bir kişidir ya sen Turan DURSUNU bilmiyorsun yada arkadaşımızı bile isteye yanlış kişi ve mecmualara yöneltiyorsun olmaz yakışmaz.TABU CAN ÇEKİŞYOR kitabını okursa bu arkadaş zaten müslümanlığı kabul etmez.Sende bilmediğin tanımadığın kişilerin eserleri tasvip etme arkafaşım.Eğer bilerek verdim dersen sen ATEİSTSİN ve arkadaşı kendine çekmeye çalışıyorsun ama ben yedirmem sana .Kusura bakma saygılarımla

dhardhar

Kayıtlı Üye
TURAN DURSUN ATEİST bir kişidir ya sen Turan DURSUNU bilmiyorsun yada arkadaşımızı bile isteye yanlış kişi ve mecmualara yöneltiyorsun olmaz yakışmaz.TABU CAN ÇEKİŞYOR kitabını okursa bu arkadaş zaten müslümanlığı kabul etmez.Sende bilmediğin tanımadığın kişilerin eserleri tasvip etme arkafaşım.Eğer bilerek verdim dersen sen ATEİSTSİN ve arkadaşı kendine çekmeye çalışıyorsun ama ben yedirmem sana .Kusura bakma saygılarımla
Bir kere de yaniltin ya..offff.

Yazi sonuna saygilarimla yazip ustune bu paragrafi yazmak... Ne diyeyim. Yolun acik olsun dostum. Ha bu arada evet ateistim. Orada rapor butonu var lutfen beni sikayet et lutfen.

HALVET

Kayıtlı Üye
Bir kere de yaniltin ya..offff.

Yazi sonuna saygilarimla yazip ustune bu paragrafi yazmak... Ne diyeyim. Yolun acik olsun dostum. Ha bu arada evet ateistim. Orada rapor butonu var lutfen beni sikayet et lutfen.
Olurmu yaaa. Ben çok sverim ATEİS ,DEİST vs arkadaşlarımızı neden dersen,YARADILNI SEVERİM YARADANDAN ÖTÜRÜ...Sende Rabbimin bir kulusun Müslümansın yada değilsin de seni yargılamak aşağılamak benim haddime değil..Aksine daha çok severim karşıt zıt görüşlü inançlı arkadaşları.Üslüpta Bozukluk olmadığı sürece tartışmak münazara etmek ne güzel birşeydir.CANSIN,BAŞTACISIN KARDEŞİM..Şikayet ne demek aksine Seni wel üstüne çıkarmak isterim...Saygılarımla kardeşim

lGeceMavisi

Kayıtlı Üye
O zaman şöyle yanıt veriyim kardeşim.Ben ALKOL alan SANATÇI bir insanım.Ama eşim DERGAHA Kapılmış birisi ve şu an yuvam dağılmış durumda.Neden dersen Kısa ve öz anlatayım.Bende DERGAH çocuğuyum.Kitabımı dinimi çok iyi biliyorum.Ben işsiz gezerken yiyecek ekmek parası bulamazken Hanımı 3 kere hacca gönderdim.Bankadan Kredi Çektim 18.000 tl Ye karşılık 29.000 ödeyeceğim.Ve bu paraylada UMREYE gitti.Şimdi Benim Kitabımda dinimde FAİZ HARAMDIR..Evet ALKOL de HARAMDIR.Ama benim o parayla borcumu ödemem çocuğuma ekmek vermem gerekirken onun UMREYE GİTMESİ CAİZ Mİ?.ALLAH KABUL EDECEK Mİ?.HAYIR::::Çünkü ben bunu biliyorum ama onun cevapları farklı.DİNİNİ SORGULAMAKTA HAKLISIN..Benim dinim haramı da helalid söylemiştir ma işlerine geldiği gibi haram helal yaratmak DİNSİZLİLTİR: Bu yüzden yuvam yıklıyo .YIKILSIN..Mahşerde hesaplaşırız nasılsa..BANA İSTEDİĞİNİ SORABİLİRSİN KARDEŞİM..Hamd Olsun Müslümanım ve sorgulayayım diye ALLAH baana bir beyin vermiş.Zaten Anlamadan İSLAMİYETİ de MÜSLÜMANLIĞIDA kabul edemezin..Elimden geldiği kadarıyla sana cevap vereceğim.. kınamıyor seni takdir ediyorum.Zaten Müslüman da bööle olmalı.Bilmeden Körü körüne inanandan Müslüman Olmaz..
Zaten bir çok müslüman sırf aileleri onlara bu dini öğrettikleri inanmalarını istedikleri için müslüman. Sorgulamaya kalktıklarında çevresinden yargılayıcı gözlerle kınanıyorlar. Buna çok kez şahit oldum. Sadece kendimde değil çoğunluk böyle. Ruhun var olduğunu nasıl anlayabiliriz?