Din konusunda sıkıntılarım

HALVET

Kayıtlı Üye
Ruhun var olduğunu DİN ve İNANÇ ile anlayabilirsin( Müslümanlık Değil Yanlış ANlaşılmasın)..Madem bir dine inanmak istiyorsun yada araştırıyorsun.Emir ve Yasaklarını yerine getirdğin vakt Hem RUH hem BEDEN bütün sırlarını anlayacaksın kardeşim.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Zaten bir çok müslüman sırf aileleri onlara bu dini öğrettikleri inanmalarını istedikleri için müslüman. Sorgulamaya kalktıklarında çevresinden yargılayıcı gözlerle kınanıyorlar. Buna çok kez şahit oldum. Sadece kendimde değil çoğunluk böyle. Ruhun var olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Aslında ruha nasıl baktığınızda alakalı. İlahi ışık betimlemesinin üzerine çarpı atın ve her şeyi enerji olarak düşünün.

HALVET

Kayıtlı Üye
Evet Enerji ama İlahı Işık falan bilmem ben.Sen ışık dersin ötekisi enerji der .Bana sorar isen Bedenin işlevi için gerekli olan malzeme derim. :)

HALVET

Kayıtlı Üye
Herşeyin somut olması gerekmiyor.Aklı yada Zİhni nasıl ölçüyorsun yada ölçümlerin gerçeğe da
yanıyormu?

Hevraz

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Eğer gerçek bir ateist olsaydın bir daha istesende hiç bir inanca dönemezdin

Yer yüzünde ne yazıldıysa insan yazdı ne söylendiyse insan söyledi
İlahi yada metafizik alemden hiçbir şey yok

ayikizleri

Kayıtlı Üye
İçinde bir parça iman kırıntısı olanlar, inancının yerini dolduramayanlar, gemi batarken kelime-i şehadet getirenler işte. Anladınız aslında :). Siz ona takılmıyorsunuz da ne bileyim açıklama yapasım geldi.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
İslam Dünyası ve Türkiye olarak Din'in anlaşılması noktasında son iki asırdır kendimizi hep bir arayışın, tereddütün, şüphenin ve tartışmanın içinde buluyoruz. Sürekli tartışıyor, bölünüyor, azalıyoruz. Gençler "Doğru nerede, kim haklı, ne yapmalıyım?..." gibi sorular içersinde bocalamakta. Bunun adı "kriz” ve bizi bu krizin içine kimlerin ittiğini dahi düşünemeden tabir yerindeyse başımızı bir o yana bir bu yana vurup duruyoruz.
Bizi içten içe çürüten bu gidişi durdurmak ve dengeyi yakalamak zorundayız. Modern hayat bizi vakum gibi içine çekerken ömür sermayesi her geçen gün azalarak tükenmekte.
...

Çogu İslam düşünce sahasına ait olm. üz. aklıma ilk gelen kitaplar şunlar;
1.El-Münkız Mine'd-Dalal(Hakikate giden Yol) / İmam Gazali -manevi doyum için bu kitabı öneriyorum.-
2.Yoldaki İşaretler / Seyyid Kutup
3.Gelin Müslüman Olalım / Mevdudi
4.Din Bu / Seyyid Kutup
5. Tevhid'in Anlamı /Seyyid Kutup
Birde Hz. Muhammed'in(sas) mukaddes hayatının 63 levhada manzum olarak anlatıldığı eser var.
6. es-Selam / NFK'ya ait.
-Şiirden hoşlanıyorsanız kesinlikle okunmalı.-

Aklıma geldikçe faydalı olabileceğine inandığım kitapları paylaşırım.

İyi forumlar.

berksurucu

Banlı Kullanıcı
Hadi bir metafor yapalım...

Önce Hz Ali'nin sözüyle başlayalım.

"ilim bir nokta idi. Cahiller onu çoğalttı."

Şimdi eline bir kalem al. Ve kağıdın tam ortasına bir nokta koy...

Bu aydınlanmış kişi olsun.

Bu noktaya İsa.. Musa... Muhammed... Budha vb diyebilirsin.

Sonra etrafına kocaman bir daire çiz. Bu daire "aydınlanmış kişiyi anladığını sanan" ve başkalarına ilk anlatacak olan sahabeleri, havarileri ya da talebeleri temsil etsin...

Bu dairenin dışına bir daire daha çiz. Bu daire de, bu sahabe, havari ya da talebelerin öğretileri yatarken anlattıkları insanlar olsun...

Bir daire daha... Bir daire daha... Taa şimdi ve bugüne kadar temsili bir çok daire...

İşte bu iç içe dairelere DİN diyebilirsin. Fakat bu din dediğin şeyin ortadaki noktayla alakası yoktur. Belirli jargonlarla etrafında dolanırsın.

Bir şekilde o nokta olmayı başarırsan, tüm daireler ortadan kalkar. Kutsal kitabın kilidi senin kalbinde açılır. Ama o nokta olduktan sonra yol tamamlandığı için bir dine ihtiyacın kalmaz. Çünkü Din zaten "yol" demektir.

Bu sebeple Arif olanın dini olmaz derler.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
@berksurucu

Din kavramının muhtevâsı için bir link:
https://islamansiklopedisi.org.tr/din

İman ve İstikamet meselesine gelince...
Niceleri geldi geçti. Nice toplumlar, nice milletler, nice insanlar… Kimileri dünyasını abad etti, kimileri dünyasını harab etti. Kimileri iman etti, iman edilmesi gerekenlere iman etti ve ahretlerini abad etti, kimileri ahireti unuttu asıl hayatlarını harab etti.

Sıra bizde. Şimdi sorumuz kendimize şu. Bizde bu dünyada kaybedenlerden olup mu göçeceğiz, kazananlardan olup da mı dünyadan ayrılacağız?

Günümüzde yaşanan türlü türlü sıkıntıları yeniden anlamlandırma adına soralım. Menfaatlerimizle dinimiz çatıştığında dinimizi mi tercih ediyoruz, yoksa menfaatlerimizi mi?

İstikamet(yol) olmayınca ...
Arif olanın mı dini olmaz, ya dini olmayan mi arif olmaz?

berksurucu

Banlı Kullanıcı
@berksurucu

Din kavramının muhtevâsı için bir link:
https://islamansiklopedisi.org.tr/din

İman ve İstikamet meselesine gelince...
Niceleri geldi geçti. Nice toplumlar, nice milletler, nice insanlar… Kimileri dünyasını abad etti, kimileri dünyasını harab etti. Kimileri iman etti, iman edilmesi gerekenlere iman etti ve ahretlerini abad etti, kimileri ahireti unuttu asıl hayatlarını harab etti.

Sıra bizde. Şimdi sorumuz kendimize şu. Bizde bu dünyada kaybedenlerden olup mu göçeceğiz, kazananlardan olup da mı dünyadan ayrılacağız?

Günümüzde yaşanan türlü türlü sıkıntıları yeniden anlamlandırma adına soralım. Menfaatlerimizle dinimiz çatıştığında dinimizi mi tercih ediyoruz, yoksa menfaatlerimizi mi?

İstikamet(yol) olmayınca ...
Arif olanın mı dini olmaz, ya dini olmayan mi arif olmaz?

Din kelimesini tasavvufta özellikle melamiler "yol" olarak tanımlar..

"Yol" tanımı alegoridir.

Alegori : bir düşünceyi, davranışı ya da eylemi, daha kolay kavratabilmek için onu, yerini tutabilecek simgelerle, simgesel sözlerle, benzetmelerle göz önünde canlandırma işi.

Yani sizin etimolojik olarak bana attığınız onca şeyi "bir kelimenin" içine sığdırmış üstadlarımız...

Hani şu iç içe daireler varya bizi labirente sokan... İşte ordan alıp NOKTA ya işaret etmişler...

Arif kişi (insanı kamil)

Arif kavramı, marifetullahda terakki eden, Allah’ı -insanların kabiliyeti çerçevesinde- hakkıyla tanıyan kimsedir.

“lâ mevcude illâ hu” yani “O’ndan başka varlık yoktur.” der. Yoklukta arif olmayacağı gibi din de olmayacaktır...

"dini yoktur" mecazı da alegori dir. Çünkü din artık dünyevi bir olaydır. Ve ihtiyaç kalmamıştır.

Sadece kelam ederler. O da eger isterlerse..

berksurucu

Banlı Kullanıcı
@berksurucu eklemeden geçemeyeceğim. Paylaşımlarınızı keyifle okuyorum.

Saygılar.

Güzel sözlerin için teşekkür ederim.

Eğer yazılarıma dikkat ettiysen salt tanımlar, yerine Metaforları ve alegorileri çok kullanırım. Bunu da çok basit ve eğlenceli bir dille yapmaya özen gösteririm.

Böylece zihnize, kalbinize ve ruhunuza ulaşmak isterim.

Bu benim beden dilime ve konuşma tarzıma da işledi. Dolayısıyla verdiğim eğitim ve seminerlerde de böyle bir iletişim kullanırım.

Bunu neden yapıyorum. Bende olanı dünyaya vermezsem şükretmiş olmam.

Ve ne zaman paylaştıysam kat kat fazlasına nail oldum.

Bu aralar paylaşmak ile ilgili bir esinlenme hissediyorum. Buradaki dostlarımın da bilgilerinden feyz alıyorum.

ayikizleri

Kayıtlı Üye
Amacım spekülasyon yaratmak, ortalığı karıştırmak değil.
İnancın insanın içindeki boşluğu doldurması, tanrının saklambaç oynaması, imanın gerekli olması, sonra tanrının cezalandırıcı, hatta bayağı kindar olması, bizimle oyun oynaması fazla klişe değil mi ?

Böyle büyük kelimeler söylemek, sürekli tekrarlayan birbirinin aynısı cümleler kurmak, herşeyden bu kadar emin olmak, bizden olmayanın boğazına çökmek, dini bu kadar ciddiye almak, aslında kibrin ben bilirimci tavırların paçalardan akıp cepleri doldurması düpedüz tanrıcılık oynamak değil mi ?

İman olmasada bir insanda ulaşamaz mı mutlu bir sona, ya da inanmasa peygambere, cennet ve cehenneme ama inansa sadece bir yaratıcıya, fazla kasmasa kendini, germese çevresini, ÖSS çalışır gibi yatıp kalkıp rahatsız etmese yaratıcıyı, biraz rahat bıraksa yakasını, şöyle güzelce hayatını yaşasa, iyi bir insan, anne, baba, eş, dost olsa, hırsın fazlasından, egonun zararlısından, kıskançlıktan, gözü kör eden şehvetten, mala mülke olan bağımlılığından uzak dursa, kendi içinde ve rutininde dengeye ulaşsa, daima rahat ve huzurlu olmayı başarsa, öfkesini geçiştirebilse yine de gidemez mi yaratıcısının yanına, ruhu varmaz mı doygunluğa, illa ki iman mı gerekir sonsuz huzura ulaşmaya ?

A dostlar zorlaştırmıyormuyuz böyle işleri, neden kasıyoruz kendimizi, yollar rotalar çizerek, metaforlar kullanarak, sonunda suyu balçık yaparak mı ulaşacağız tanrıya ?

Statüler, merdivenler ve mertebeler ne gerek var bunlara, küçümseyerek, böbürlenerek, dergahçılık oynayarak mı ulaşacağız tanrının şefkatli kollarına?

"Bence" basit olmanın, fazla takılmadan rahat yaşamanın, derinlere inmenin ve büyük laflar etmenin marifet olmadığını bilerek, sıradan olmanın tadını çıkarın.
Kılıçlarınız kınında dursun, çıkarmayın hemen onları, almayın çabucak gardınızı bekleyin biraz, sabredin göreceksiniz farkımız yok bizim.

Kayrakan

Kayıtlı Üye
Çok düşünen, sorgulayan ve öğrenmek isteyen biriyim İslamiyeti çok sorguladım bir ara dinden çıktım ateist oldum sonrasında deist ve sonrasında çevremdekilerden dolayı müslüman oldum. Aslında tam anlamıyla müslüman olamadım kalbim inanmıyor bu dediğime. Rica etsem dininizden bahseder misiniz ve bu konu ile ilgili işime yarayabilecek kitaplar önerir misiniz? Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
Dünyada yaklaşık yetmiş bin din var. hangi birini araştıra bilirsiniz ki. Hali ile en popiler olan dinler arasında gidip geleceksiniz. Uzun uzun yazıp iyice kafanızı karıştırmak istemem. Uzunyıllar dinler üzerine yaptığım çalışmalar sonucunda, araştırmanızı tavsiye edebileceğim dinler İslam, Spritüalizm. Bunun dışında agnostizm üzerine de yoğunlaşmanızı tavsiye edebilirim. araştırmalarınızda takıldığınız ve sormak istediğiniz konularda yardımcı olmaya çalışırım. Sağlıkla kalın...

sabetay

Kayıtlı Üye
Çok düşünen, sorgulayan ve öğrenmek isteyen biriyim İslamiyeti çok sorguladım bir ara dinden çıktım ateist oldum sonrasında deist ve sonrasında çevremdekilerden dolayı müslüman oldum. Aslında tam anlamıyla müslüman olamadım kalbim inanmıyor bu dediğime. Rica etsem dininizden bahseder misiniz ve bu konu ile ilgili işime yarayabilecek kitaplar önerir misiniz? Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Kalp ile ikrar, dil ile tasdik

Neden İslamiyet? Yüzlerce din var birine inanabilirsiniz ya da toptan red edebilirsiniz

dünyalı

Kayıtlı Üye
İnanç sistemi çok karmaşık gibi görünsede içinde bir yerlerde mutlaka çeşitli sebeplerle gizlenmiştir...
Neden İslamiyet dersen sana en büyük vekil Kuranı Kerim dir. ..
Yalan yanlış yorumlarla kadının yeri İslam'da yok diyorlar vallahi yalan...

İslamiyet sadece aşırı olan şeyleri törpüler....Kadın çalışmasın demiyor kendine ve tabiatına uygun işlerde çalışsın diyor...

Kadın ve erkek sadece İslamiyette değil hiç bir ideoloji de eşit olamadı......Avrupa kadınları cadı kazanlarına atıp katletti kedilerde yaverleri diye yaktılar ...Sonra ne oldu Veba vs hastalıklar türedi..
Peygamber efendimiz Arap ırkına cahiliye devri son bulsun diye gönderildi. ..Birileri kadınları cadı gözüyle görüp yakarken birileride kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyordu.....
Erkeklere gelince sünnet olmayı canilik görüyordu avrupa ....Bu düşünceleri degişenler var. ...sağlık açısından önemini yeni yeni anlıyor Avrupa
Öte yandan Avrupada Japonya'da gençler psikolojik bunalıma girip intihar ediyor...Kore de de durum öyle......Yani nasıl demem gerekiyor gençler artık aşkla cinselliği birbirine karıştırıyor tüketim odaklı oldu herşey. ..Oysa İslamiyet kendini korumak diyor...
üstelik bunu 2 cins içinde söylüyor...sadece kadına yıkmıyor yükü....
Kadın erkek eşitliği diye diye evli çift kalmadı herkes o olmazsa başkası kafasında...
Kadına dayak yiyip kocanın yanında dur demiyor..vs vs
Hindistan'a bakıyorum pislik içinde 1500 tanrıları var her işleri için ayrı tanrıları var....
Zaten kast sistemi var reenkarnasyon inancı için müsayitler. ..Amir Kaan nın bir lafı var..." kendi elleriyle put yapıp acıkınca da yerler" demişti...
Kısacası din çok ama Akıla bilime insan yapısına şerefine nail başka bir din varmıdır ben bilmem. ..
İçinde bir yerlerde Yaratıcının sesi seni zaten çağırır bazen birine yardım ederken merhametinden katar sana bazen bir günah işlediğinde pişmanlık olup vicdan yaptırır sana... Tercih senin o sesi dinlersen duyabilirsen ona kavuşursun