çocukla iletişim(hikaye)

cigembay

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ocak 2010
Mesajlar
73
Tepkime puanı
3
Konum
istanbul
Bir gün susmayı öğrendim. Öyle bir sustum ki ,belki sonsuza kadar susacaktım.Çünkü susmak, benim küçücük dünyamda babamla kurduğum iletişim tarzıydı.Babam akşamları eve yorgun dönerdi. Ben bütün gün evde sıkılır, onun gelişini iple çekerdim. Daha o kapıdan girer girmez boynuna atılır onunla oynamak isterdim.

Babam sarılır, öper sonra da “Hadi odana git.” derdi. Yemek hazırlanınca annem çağırır bu defa masada bir araya gelirdik babamla. Onlar annemle konuşurken ben araya girer, sesimi duyuramayınca da bağırırdım.
Babam sinirlenir:
“Bütün gün insanlara kafa patlatmaktan bunaldım, birde sen kafamı ütüleme!' derdi.
Annem de:
“Bütün gün zaten seninle uğraştım, bir çift laf da mı konuşturtmayacaksın babanla?' diye çıkışır, beni odama gönderirdi.
Çaresiz bir şekilde boynumu büker odama yani hapishaneme doğru yol alırdım.
Babam arkamdan, “Bizim bir odamız bile yoktu, her şeye sahip, hâlâ ne istiyor anlamadım.” diye bağırmaya devam ederdi.
“Keşke benim de bir odam olmasaydı, keşke bizim de evimiz bir odalı olsaydı da hep birlikte otursaydık.” derdim içimden ama yüksek sesle söylemeye cesaret edemezdim.


Yemekten sonra babam kanepeye uzanır, eline kumandayı alır, televizyon seyrederdi.Beni yanına çağırır biraz severdi. Onun izleyeceği önemli bir şey varsa beni adeta yerimden bile kıpırdatmazdı. Azıcık hareket edip koşup oynamaya çalışsam oda hapsim yeniden başlardı.
Bir gün anladım ki susunca babamla daha iyi anlaşıyoruz. Bu defa susarak
yapabileceğim oyunlar geliştirmeye başladım. Önce resim yaparak başladım işe.


Babam çizdiğim resimleri çok beğeniyor; “Bak, böyle uslu uslu oyna işte.” diyordu. Babam bazen göz ucuyla bakıyor, resimle ilgili bir şey sorsam afallıyordu. Ama bana kızarak beni artık odama göndermiyordu.
“Son günlerde ne de akıllandı benim oğlum.” diye komşulara anlatıyordu annem halimi.
Resimlerim arttıkça ortalık dağılmaya başladı. Annem “Odanı topla!”diye odama kapattığında, işe nereden başlayacağımı bilemiyordum. Ben bunlarla uğraşırken zaman geçiyor ama odamı toparlamayı beceremiyordum.

Annem odama gelip “Bak sana resim yapmayı yasaklayacağım.” dedi bir gün. Susuyor olmamı usluluk olarak değerlendiren ailem resim yapmayı da elimden alırsa ben ne yapacaktım? Bu düşüncelerle bir aile tablosu
yaptım. Babam eve gelince uygun zamanı kolladım. Her zamanki gibi yemekler yendi, odaya geçildi. Çizdiğim resmi getirdim.Babam baktı:
“Hım” dedi, “Çok güzel olmuş. Bu adam benim herhalde.” dedi.
Ben “Hayır o adam değil, bu çocuk sensin.” dedim.


O, “Hayır, bu adam benim, bu çocuk sensin, bu küçük kız da arkadaşın.” dedi.
Ben yine “Hayır, o büyük adam benim, bu küçük adam sensin, bu küçük kız da annem.” dedim.


Babam benimle uğraşmaktan vazgeçip:
“Peki, neden bizi küçük çizdin?' dedi.
Heyecanla başladım anlatmaya:
“Ben büyüyüp adam olacağım. İş bulup çalışacağım. Siz yaşlanıp küçüleceksiniz.
Beliniz bükülecek, komşumuz Ahmet amca ile Ayşe teyze gibi küçücük kalacaksınız. Ben işten geldiğimde yorgun olacağım. Siz benimle konuşmaya çalıştığınızda iş yerinde kafam şişmiş olacağından sizi duymayacağım bile.Siz benimle bir şeyler paylaşmak istediğinizde “Hadi odanıza çekilin de kafa dinleyeyim.”diyeceğim. Ve bir de bağıracağım “Her şeylerini
alıyorum. Sıcacık odaları da var, daha ne istiyorlar?” diye.


Annemle babamın gözleri fal taşı gibi açılmıştı. Duyduklarına inanamıyorlardı. Bana sarılıp beni öyle içten bir okşayışları vardı ki sonsuza kadar konuşsam hiç bıkmadan dinleyecek gibiydiler...
 

scorpion1

Banlı Kullanıcı
Katılım
14 Ara 2009
Mesajlar
228
Tepkime puanı
3
Yaş
41
Çok güzeldi ya hepimizden örnekler var bence benden kızımdan eşimden bizim çocuklugumuzdan ellerine saglık.
 

Oddie

Kayıtlı Üye
Katılım
12 Haz 2009
Mesajlar
139
Tepkime puanı
9
Emeğine sağlık gerçekten...Hayatın kaargaşasına o kadar kaptırıyoruz ki kendimizi küçükken 'asla yapmayacağım!' dediğimiz şeyleri tekrar ediyoruz.Ablamızın,abimizin;annemizin,babamızın bize yapmalarını istemediğimiz şeyleri yeri geliyor biz kardeşimize,çocuğumuza yapıyoruz.
 

cigembay

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ocak 2010
Mesajlar
73
Tepkime puanı
3
Konum
istanbul
rica ederim. çocuklarla iletişim konusundaki bu tarz bilgileri paylaşmaya devam ediceğim.yarının büyükleri adına, ilgi görmesi sevindirici.
 

vivalavida

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
450
Tepkime puanı
132
Çocuğun ısrarla "hayır küçük olanlar sizsiniz" lafına sinirlenmeyip "neden böyle çizdin peki?" diye sorabiliyorsa, o kadar da kötü bir vaka yok ortada demektir. :)

Teşekkürler.
 
Üst