Birden gelişen duygular.

Vanilia

Kayıtlı Üye
Herkese selamlar.
Sizlere bir şeyler danışmak istiyorum.
Birden gelişen duygular ve borçluluk hissi neyle ilgilidir?
Konuyu açayım, örneğin başta birini görüyorsunuz alt-üst dengesi olan biri ve siz altsınız. Diyelim hoca-öğrenci ya da patron-çalışan.

Bu görüşlerde tipi, giyimi, konuşması ilginizi çekmiyor, hatta içinizden eleştiriyorsunuz ne gereksiz biri, özenti konuşmalar diye.
Bu arada genel anlamda hitap ettiği kitleye yardımcı da oluyor, free bir insan ve siz de yardımını görüyorsunuz.

Ama duyguların başladığı nokta şu siz biriyle tartışırken bu şahıs geliyor ve tepki gösteriyor, tartışmadan rahatsız oluyor.
Ona da tepki gösteriyorsunuz ve bu tartışmaya şahit olduğu için de rahatsız oluyorsunuz.
Sonraki aşama ilginçleşiyor, çünkü hoşlantı, görme isteği, duygu ve sevgi borçlu gibi hissediyorsunuz.
Rüyanızda bile ilk yardım malzemesi verdiğinizi görüyorsunuz.

İşte böyle borçluymuş hissiyle başlıyor duygularım genelde ve nedeninin ne olduğunu anlayamıyorum.
Fikrinizi almak istiyorum.

Alakan

Kayıtlı Üye
Bu bir manipülasyon tekniği aslında. Karşıdaki kişiye iyilik yaparak borçlandırmak. Kişi bilinçli olarak da yapmıyor olabilir.

Bilinçaltınızda bu kişiyi kendinizden daha yüksek bir mertebeye koymuşsunuz( otorite). Yanlış bir duruma şahit olduğu için de durumu düzeltmek; gözünde tekrar iyi bir konuma gelmek; kabul görmek istiyorsunuz (onay ihtiyacı)

Eğer bunu bir kişi ile değil bir çok kişi ile yaşadıysanız ailede otorite figürü kimdi ve bu otorite figürü ile aranızdaki ilişkiyi irdeleyin.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Ama duyguların başladığı nokta şu siz biriyle tartışırken bu şahıs geliyor ve tepki gösteriyor, tartışmadan rahatsız oluyor.
Ona da tepki gösteriyorsunuz ve bu tartışmaya şahit olduğu için de rahatsız oluyorsunuz.
Sonraki aşama ilginçleşiyor, çünkü hoşlantı, görme isteği, duygu ve sevgi borçlu gibi hissediyorsunuz.
İnsani bir tepki. Ses hassasiyeti olabilir. Empat olabilir. Çevresinde sıkıntı istemiyor olabilir. Olabilir de olabilir..
Bireyin davranışını neden kişiselleştirip kendini borçlu hissediyorsun ? Ki yanlış anlamadıysam senin üstün bu kişi.
Ortamı dağıtma ihtiyacı liderlik etme bilincinden de geliyor olabilir..
Rüyanızda bile ilk yardım malzemesi verdiğinizi görüyorsunuz.
Bak bu senin kurban bilincin. Yaralarını sarsın diye yolu bile kendin gösteriyorsun.

Ayrıca, yukarıda yazdığın '' tartışmaya şahit olduğu için rahatsız olma hissi '' içten içe hayranlık beslediğin biri olduğunu aşikar ediyor.
Hissettiğin beğeni borçlanmaktan değil, açığa çıkmasına vesile olan gedikten kaynaklı.
Belli ki x kişinin verdiği tepki ; güneşle kağıt yakmakta kullanılan mercek görevi görmüş..

Vanilia

Kayıtlı Üye
Bu bir manipülasyon tekniği aslında. Karşıdaki kişiye iyilik yaparak borçlandırmak. Kişi bilinçli olarak da yapmıyor olabilir.

Bilinçaltınızda bu kişiyi kendinizden daha yüksek bir mertebeye koymuşsunuz( otorite). Yanlış bir duruma şahit olduğu için de durumu düzeltmek; gözünde tekrar iyi bir konuma gelmek; kabul görmek istiyorsunuz (onay ihtiyacı)

Eğer bunu bir kişi ile değil bir çok kişi ile yaşadıysanız ailede otorite figürü kimdi ve bu otorite figürü ile aranızdaki ilişkiyi irdeleyin.
Ailede sorun yaşadığım otorite figürüyle, hoşlantı duyduğum taban tabana zıt oluyor genelde.
İlginç bir şekilde itici bulduklarımdan hoşlanmaya başlıyorum.

Vanilia

Kayıtlı Üye
İnsani bir tepki. Ses hassasiyeti olabilir. Empat olabilir. Çevresinde sıkıntı istemiyor olabilir. Olabilir de olabilir..
Bireyin davranışını neden kişiselleştirip kendini borçlu hissediyorsun ? Ki yanlış anlamadıysam senin üstün bu kişi.
Ortamı dağıtma ihtiyacı liderlik etme bilincinden de geliyor olabilir..

Bak bu senin kurban bilincin. Yaralarını sarsın diye yolu bile kendin gösteriyorsun.

Ayrıca, yukarıda yazdığın '' tartışmaya şahit olduğu için rahatsız olma hissi '' içten içe hayranlık beslediğin biri olduğunu aşikar ediyor.
Hissettiğin beğeni borçlanmaktan değil, açığa çıkmasına vesile olan gedikten kaynaklı.
Belli ki x kişinin verdiği tepki ; güneşle kağıt yakmakta kullanılan mercek görevi görmüş..
Aslında hayranlık duymuyordum ama stresli ortamlarda ya da durumlarda buna şahit veya dahil olan kişilere ilgim başladığını hissediyorum. Bu insanların beni bir yere taşıdığını ya da rotamı değiştirdiğini de hissediyorum.

İlk okuduğum üniversitemi bile seçerken eski bir ilişkimin etkisi olmuştu. Bilinçli yapmamıştım, hatta yazarken geleceğini bile sanmıyordum ama yolum oraya düştü garip bir şekilde onca şehir arasından.
Sadece o şehri yazmama vesile olmuştu diyebilirim.
Sanki farketmem gereken ipuçlarını kaçırıyor gibi hissediyorum.

Bir de çoğu zaman, çok farklı yerlerden tanıdığım ve duygusal ilişkiler yaşadığım insanların hayatlarında bağlantılı insanlar çıkıyor.

Retro

Kayıtlı Üye

Çünkü hoşlanmak demek, kristalize olmuş referanslarının farkı kişilerdeki farklı yorumlarına karşı geliştireceğin istem dışı ama bașarılı bir adaptasyon süreci demektir.

Ailesi ile iyi ilişkileri olan kadınlar genellille hero modeli erkekleri seçerlerker, otorite figürüyle sorun yaşayanlar anti-hero tiplere yönelirler.

Loki gibi, The joker gibi, Venom gibi tipleri seçerler.

Hatta Jan Reno'nun bir filmi vardı "Leon" diye. Oradaki kızın hikayesi bile aynıydi. Leon bir anti kahramandı ve kız ona bir anda așık oldu. Çünkü ailesi öldürüldüğü için kötü üvey ailesinin yanında köklenme sorunları yașadı.

Avangers filmindeki Gamora baba figürü ile sorunlu olduğu için (thanos) gitti tam tersi bir tipe aşık oldu ; Peter Queen 'e.

Son düzenleme:

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Ailede sorun yaşadığım otorite figürüyle, hoşlantı duyduğum taban tabana zıt oluyor genelde.
Dün tam da bunu yazacaktım. İnternet trafiği yüzünden yazamadım. Madem sorununu biliyorsanız , onu çözmeli siniz.

Benim burada yayınladım 2 birbirinden farklı teknik var. Kader düğümleri çözme tekniği ve BSFF tekniği. Okuyun deneyin.

Vanilia

Kayıtlı Üye
Çünkü hoşlanmak demek, kristalize olmuş referanslarının farkı kişilerdeki farklı yorumlarına karşı geliştireceğin istem dışı ama bașarılı bir adaptasyon süreci demektir.

Ailesi ile iyi ilişkileri olan kadınlar genellille hero modeli erkekleri seçerlerker, otorite figürüyle sorun yaşayanlar anti-hero tiplere yönelirler.

Loki gibi, The joker gibi, Venom gibi tipleri seçerler.

Hatta Jan Reno'nun bir filmi vardı "Leon" diye. Oradaki kızın hikayesi bile aynıydi. Leon bir anti kahramandı ve kız ona bir anda așık oldu. Çünkü ailesi öldürüldüğü için kötü üvey ailesinin yanında köklenme sorunları yașadı.

Avangers filmindeki Gamora baba figürü ile sorunlu olduğu için (thanos) gitti tam tersi bir tipe aşık oldu ; Peter Queen 'e.
Aslında ailem sorunlu ama ben tam tersi iyi biri olduğunu düşündüğüm insanlara çekiliyorum.
Aslında başta itici ve boş buluyorum, sonra tanıma fırsatım oluyor ve iyi biri olduğunu hissediyorum.

Kötü olduğunu düşündüğüm ya da örneklerinizdeki gibi kişilerden hiç hoşlanmadım.
Ancak adalet sağlarken acımasız olanlara da hayranımdır.

Vanilia

Kayıtlı Üye
Dün tam da bunu yazacaktım. İnternet trafiği yüzünden yazamadım. Madem sorununu biliyorsanız , onu çözmeli siniz.

Benim burada yayınladım 2 birbirinden farklı teknik var. Kader düğümleri çözme tekniği ve BSFF tekniği. Okuyun deneyin.
Konuyu okudum ancak tam anlayamadım.
Biraz daha anlatım yapar mısınız?

Vanilia

Kayıtlı Üye
Konu okumayı sevmiyorlar. İnteraktif katılım istiyorlar, real time etkileşim istiyorlar, şifa ruhtaki canlılığın karşıya geçmesi gibi bișey çünkü.

O yüzden absoluta topluma malolmalısın xd.
Konuyu okudum ama daha spesifik bir yorum bekledim. Ne bileyim yorum başına para almıyorlar neticede.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Benim sorguladığım ve konuma hitap eden kısmı anlayamadım karmik bağlar çözme konusunda.
İyi bir baba figürü görmediğiniz. Babanizi bu yüzden sucluyorsunuz. Bu sizin karmik düğüm. Onu çözmeli siniz.

İki konu birbirinden farklı diye yazmıştım. Bu yöntemi kendine uygun görmeyen BSFF yi genelde uygun görür.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Konuyu okudum ama daha spesifik bir yorum bekledim. Ne bileyim yorum başına para almıyorlar neticede.
Haklı siniz para almıyoruz. Buna rağmen yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ben de iyi baba figürü görmedim. Burada sorunlarımı çözen yöntemleri paylaştım. Benim kullandım yöntemler.
Spesifik yorum derken, büyü mı istiyorsunuz?

Vanilia

Kayıtlı Üye
Haklı siniz para almıyoruz. Buna rağmen yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ben de iyi baba figürü görmedim. Burada sorunlarımı çözen yöntemleri paylaştım. Benim kullandım yöntemler.
Ben anlayamadım, yardım derken yorum yapıyorsunuz. Bütün forumların amacı bu değil mi, burada benim bilmediğim ekstra bir şeyler mi oluyor?
Ben bir tek bu forumda takılan biri değilim tabiri caizse.

Alıntı yaptığım üyeye hitap ettim, bir açıklama da buraya yapılabilir gibisinden.
Neye tepki ve savunma verildiğini şu an anlamadım açıkçası.
Herkesin hayatı kendine zor, burada hem yorumlaşıp, yardımlaşıp, hem de keyif almaya çalışıyoruz, bir de forumda sitem etmeye lüzum var mı?

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
@Absoluta Virtute kader düğümleri çözme konusunu kaçırmışım galiba, aramada bulamadım link elinizin altındaysa atabilir misiniz?

Vanilia

Kayıtlı Üye
Ayrıca büyüyle de ilgilenmiyorum. Hümanist biriyim ve adil yaşamaya çalışıyorum, insan iradesinin etkisiz bırakılması hoşuma gitmez.