Ay Ateş, Su, Toprak ve Hava Burçlarındayken

Ori

Elit Üye
Katılım
18 Ocak 2010
Mesajlar
2,651
Tepkime puanı
1,429
Ay'ın Bulunduğu Burç
Ay ile ilişkilendirilen duygular, bilinçaltı ve çocukluk dönemlerinden gelen şartlanmalar ve alışkanlıklardan doğan bilinçdışı reaksiyonlar (tepkiler), kişinin kendi hakkındaki duyguları, ait olma inancı, ailevi ve duygusal güvence dürtüsü ve kendisi hakkında iyi hissetme ihtiyacı, Ay'ın yer aldığı burcun psikolojik sürecinden etkilenir.

Doğum haritamızdaki Ay çevredeki insanların duygularına nasıl tepki verdiğimizin yanı sıra, kendi duygularımızla nasıl başa çıkabildiğimizi de gösterir. Bu yine, çocukken duygusal açıdan nasıl beslendiğimizle ilgilidir. Ebeveynlerimizin duygusal ihriyaçlarımızı nasıl yanıtladıkları kendimize hangi duyguları hissetme izni verdiğimizle çok ilintilidir. Ay'ın bulunduğu burç bu temaların hangi burcun süreçleriyle renkleneceğini ve Ay ile ilişkili fonksiyonların hangi burcun özellikleri ile ifade edileceğini gösterir.

Ay'ın burcu kendimizi içgüdüsel olarak nasıl savunduğumuzu da gösterir. Örneğin, ateşteki Ay hiddet ile tepki verir; havadaki Ay tartışma, konuşma veya akılsal yaklaşımla; sudaki Ay geri çekilmek veya duygusal taşkınlıklarla; topraktaki Ay ise sabır göstermekle tepki verir. Ay'ın bulunduğu burç ayrıca doğal olarak içimizden gelen ifade tarzını ve kendimizi güvende hissettiğimiz davranış tipini sembolize eder; çünkü Ay burcu genellikle (eğer açılar çok gerilimli değilse) oldukça rahat olduğumuz eski yaşam modelini gösterir. Birkaç örnek vermek gerekirse: Oğlak'daki Ay güvenliği yaşlılıkta, yaşlı gibi davranmakta, yaşlı birisine ait davranışları geliştirmekte bulabilir. Boğa'daki Ay toprağa bağlı köylü gibi davranmakta güvenlik bulabilir. Aslan'daki Ay dramatik tavırlarda veya en azından tanınmakta güvenlik bulabilir.

Ay Hava Burçlarında
Ay'ları hava grubunda (özellikle İkizler ve Kova'da, Terazi'de daha az) olan insanlarda anne genellikle duygularla ancak entelektüel düzeyde başa çıkabilen ve çocuktan bu duyguları açıklamasını veya mantıklı hale getirmesini isteyen (fakat bu imkansızdır, çiinkü duyguların mantıkla pek işi yoktur) birisi olarak algılanır. Birer yetişkin olarak, bu insanlar duygularıyla temasa geçmektense, onlarla akılla veya mantıkla başa çıkmayı yeğlerler.

Ay Toprak Burçlarında
Ay'ı toprak burcunda olanlar da duygularıyla başa çıkarken bir miktar güçlük çekerler. "Eğer onu göremiyorsanız, dokunamıyorsanız, ya da tadamıyorsanız, o gerçek değildir." Oğlak ve Başak'daki Ay "mantıkdışı" duyguları analiz edip elemek ister. Boğa'daki Ay duyguları ve geri kalan hemen her şeyi kabullenmeye daha yatkındır, ancak dinginliği oluşturmak için de çok uğraşacaktır. Oğlak veya Başak'daki Ay'a sahip insanların kendilerine izin verdikleri temel duygu, kusursuz olamadıkları için kendilerini suçlamaktan doğan melankolidir. Buna rağmen, toprak burcundaki Ay duygulara soğukkanlı bir şekilde, uygulanabilirlik açısından yaklaşır -probleme neyin yol açtığını bulmaya çalışır- ve üstesinden gelebilmek için adımlarını nasıl sağlam atabileceğini araştırır. Oğlak'ta en zor konumda olduğu söylenen Ay, aynı zamanda duygusal açıdan kendine yeterliliğin göstergesidir.

Ay Ateş Burçlarında
Ay'ları ateş burcunda (Koç, Aslan, Yay) bulunan insanlar yaşamda karşı karşıya kaldıkları çoğu duruma daha aktif, hatta bazen saldınganca tepki verirler, tabii bu duygular için de geçerlidir. İçgüdüsel olarak kendilerini canlarını sıkan şeyi durdurmaya veya ihtiyaçlarının ardından gitmeye seferber ederler.

Ay Su Burçlarında
Su okült öğretilerde duyguları temsil eder ve Ay'ları su burçlarında olanlar diğer burçlarda olanlardan daha duygusaldırlar. Ay Akrep'te ve Yengeç'te olduğunda duyguları deneyimlerken, keşfederken ve hazmederken hatırı sayılır miktarda enerji sarf edilir. Ay'ı su burcunda bulunanlar diğer insanların duygularına da çok duyarlıdırlar ve tepki verirler. Genellikle sezgisel olarak sizin hissettiğiniz duyguları hissederler. Bu insanların temel zorlukları duygularıyla aşırı meşgul oldukları için dış dünyayla başa çıkmakta verimli olamamalarıdır. Yaşamın çoğu alanında olduğu gibi, duygular arenasında da denge sağlamak zorunludur.

Alıntı
 
Üst