Allaha tanri dememiz doğrumudur?

dünyalı

Banlı Kullanıcı
kuran tanrısı diğer tanrılara meydan okuyor... diyerek inanmadıgınız aşikar fakat hiç değilse inananlara saygılı bir üslupla yazın...

dünyalı

Banlı Kullanıcı
Uzun zaman önce sadece İnternet' te boş boş gezip gördüğü herşeye inanan beyinler sebebiyle Amon Ra konusu boş yere meşgul etmişti. ...

Araştırmadan kabul eden insan
" aaa kız duaların sonunda firavunu zikrediyormuşuz amin demek şirkmiş" dediler.....Bu düşüncesine başkalarına empoze etmeye çalıştılar....

Şimdi ben buna Arabistanda 3 tane bilinen semavi din olarak Hristiyanlık vs vardı desem bu semavi dinlerin ortak atası da İbrahim peygamberdir desem taşa tutar :) .

Başka dinler Amin kelimesini tanrı sıfatıyla kullanmış olabilirler misali Mısır Amon Ra gibi

lakin anlamı....Duayı kabul edendir. ..
Bu kültür coğrafyasında ülkelerin birbşrlerinden etiminolojik olarak etkilenmemesi mümkün mü? ??

Ben şimdi amin dedim diye mısır hükümdarını mı zikrediyormuyum ???
Önemli olan niyettir.....Kalpteki her zikir dilden dökülür.....neye nasıl hitab ettiğimizden çok niyet önemlidir....

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Uzun zaman önce sadece İnternet' te boş boş gezip gördüğü herşeye inanan beyinler sebebiyle Amon Ra konusu boş yere meşgul etmişti. ...

Araştırmadan kabul eden insan
" aaa kız duaların sonunda firavunu zikrediyormuşuz amin demek şirkmiş" dediler.....Bu düşüncesine başkalarına empoze etmeye çalıştılar....

Şimdi ben buna Arabistanda 3 tane bilinen semavi din olarak Hristiyanlık vs vardı desem bu semavi dinlerin ortak atası da İbrahim peygamberdir desem taşa tutar :) .

Başka dinler Amin kelimesini tanrı sıfatıyla kullanmış olabilirler misali Mısır Amon Ra gibi

lakin anlamı....Duayı kabul edendir. ..
Bu kültür coğrafyasında ülkelerin birbşrlerinden etiminolojik olarak etkilenmemesi mümkün mü? ??

Ben şimdi amin dedim diye mısır hükümdarını mı zikrediyormuyum ???
Önemli olan niyettir.....Kalpteki her zikir dilden dökülür.....neye nasıl hitab ettiğimizden çok niyet önemlidir....
7F25B20A-A5FE-4399-8A52-18451FF788D4.jpeg
😃

Hergeld

Kayıtlı Üye
Amon'un Amin kelimesi ile benzerliğinin alakasız olduğunu düşünüyorum, çünkü Amin kelimesi Semitik dil gruplarında başka bir anlam, Mısırın o zamanlarki kullandığı dilde başka bir anlamı olması lazım, nasıl ki syn Urum'un gönderdiği karikatürdeki "Amaan" kelimesi Amin kelimesi ile birbirinden bağımsızsa.:)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Amon'un Amin kelimesi ile benzerliğinin alakasız olduğunu düşünüyorum, çünkü Amin kelimesi Semitik dil gruplarında başka bir anlam, Mısırın o zamanlarki kullandığı dilde başka bir anlamı olması lazım, nasıl ki syn Urum'un gönderdiği karikatürdeki "Amaan" kelimesi Amin kelimesi ile birbirinden bağımsızsa.:)
Amin kelimesi Arapça değildir, Arap diline İbraniceden girmiştir. Amon kelimesinden türemiş olabilir. Antik Mısır’da sessiz harf yazımda yoktur o yüzden aslında amin mi amen mi amon mu nasıl yazıldığını tam bilinmiyor. Antik mısır dili de karma bir dil zaten, Hititçe, Sümerce Yunanca, İbranice hatta mu dili ( iddia edilen), günümüz Türkiye’si gibi çok fazla kültürel etkileşim nedeni ile dil yapısı da çok çeşitli. Cennet kelimesi de aslında bahçe demektir ve Babil dilimden geçmiştir. Buna benzer çok fazla kelime var. Dil canlı bir yapıya sahip olduğu için bu şekilde kültürlerin birini etkilemsi ve kendi kültürlerine göre de kelimenin yapısının değişmesi son derece normal

dennise

Banlı Kullanıcı
Allahın kendi kendine verdiği genel bir isimdir Allah.

Zaten ilah kelimesinden gelir.

Tek ilah, yani "the ilah" olan ilah ta işte Allahtır.

El-ilah = Allah.

O halde dünyadaki tüm tanrıların (ilahlarin) nasıl ve hangi yaratıcı ve yönetici vasıflarda olması gerektiğini ortaya koyan ve tanrılık kavramının içini hak ile dolduran din işte yine İslamdır.

Daha doğrusu insanın içindeki sonsuz inanma gücünü, tüm sınırlanmıșlıklardan kurtaran, onu sonsuz güç fikri ile buluşturan, herşeye gücünün yeteceği güçten güç almaya teşvik eden bir ilahtir. Perspektif açan, ölüm ötesi fikrini onceleten, dünyanın sanılandan daha değersin olduğunu ve içindeki ruhsal deneyimlerin eşliğinde varoluşu bütüncul görmeni sağlayan kaynak Kurandır.

Sonsuz kozmos içinde, neydigi belli olmayan tehlikelerle dolu bir varlık aleminin perișanligi içinde sana güven veren, öz değerini hatırlatan yine Allahtır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Allahın kendi kendine verdiği genel bir isimdir Allah.

Zaten ilah kelimesinden gelir.

Tek ilah, yani "the ilah" olan ilah ta işte Allahtır.

El-ilah = Allah.

O halde dünyadaki tüm tanrıların (ilahlarin) nasıl ve hangi yaratıcı ve yönetici vasıflarda olması gerektiğini ortaya koyan ve tanrılık kavramının içini hak ile dolduran din işte yine İslamdır.

Daha doğrusu insanın içindeki sonsuz inanma gücünü, tüm sınırlanmıșlıklardan kurtaran, onu sonsuz güç fikri ile buluşturan, herşeye gücünün yeteceği güçten güç almaya teşvik eden bir ilahtir. Perspektif açan, ölüm ötesi fikrini onceleten, dünyanın sanılandan daha değersin olduğunu ve içindeki ruhsal deneyimlerin eşliğinde varoluşu bütüncul görmeni sağlayan kaynak Kurandır.

Sonsuz kozmos içinde, neydigi belli olmayan tehlikelerle dolu bir varlık aleminin perișanligi içinde sana güven veren, öz değerini hatırlatan yine Allahtır.
Aslında el ilah ay tanrısının adıdır. Özel isimdir. . Daha sonra ilah Tanrı manasında Arapçada da kullanılmaya başlamıştır. O yüzden Kuran da ilah kelimesi tek başına geçmez. Allah ilahtır gibi ifade yoktur. Allah tek ilahtır. Allah’tan başka ilah yoktur gibi. Enteresan olan ise ilah kelimesinin çoğul türevi kuran da yüzden fazla kere tekrar eder.

Talahu

Kayıtlı Üye
''Allah'a tanrı dememiz doğru mudur?''

Hayır. Tanrı/Tengri ismi zamanında kendilerini göğün tanrıları gibi tanıtan ateş cinlerini tabir etmek için kullanılıyordu. Konunun 6 sayfa olduğunu belirterek kısaca şunları ekleyebilirim. Zamanında ateş cinleri ve diğer şeytani* astral varlıklar insanlarla ''saçma sapan'' iletişimler halindeydi. Bu halkların hallerini içeren yazıt ve yapıların çoğusu sonradan belirli amaca hizmet eden gruplar tarafından değiştirildi ve yalan yanlış tarihsel bilgiler ortaya kondu. Zaten tanrı gibi bir isim Allah için çok kısıtlı ve hakaret niteliği taşıyacağı için kullanılması tavsiye edilmez.

İstediklerinizi yapabilirsiniz.

Makyavel

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba,

Konu güzel fakat objektif değil. Siz İslami kaynakları baz alıp yazmışsınız. Dünya da ki tek Din İslam değil. Bir çok farklı inanış şekli mevcut. Herkes aynı varlığı sembolize ediyor. Sıfatlar değişiyor. Bireysel fikrim. Ben " Yaratıcı" ifadesini kullanıyorum. Evrensel bir kelime olduğuna inandığım için.

• Beğendim
Tepkiler: Mya