Allaha tanri dememiz doğrumudur?

can-dan

Kayıtlı Üye
Birisine adını sorarız ,diyelim ki Ayşe olsun,bize adını söyler,kendisini tanıtır.Artık Ayşe dendiği zaman o özellikleriyle bize kendisini anlatan kişi gelir hep aklımıza .Başka Ayşeler de olabilir ,hepsinin de özellikleri farklıdır.Ve o özelliklere göre onları ayırdedebiliriz.Hangi Ayşe olduğunu anlarız.

O ALLAH ki,Yarattığı kullarına Kendisini tanıtıyor ve ADININ ALLAH OLDUĞUNU SÖYLÜYOR.
Kendi özelliklerinden bahsederken de İHLAS SURESİNDE KENDİSİNİ ŞÖYLE AÇIKLIYOR..

Bismillahirrahmanirrahim.

Kul hüvallahü ehad Allah'üs-samed lem yelid ve lem yûled ve lem yekûn lehu küfüven ehad.

İhlas Sûresinin Anlamı
« De ki: O Allah birdir, büyüklük onda nihayet bulmuştur, daim ve bakidir, her şeyden müstağni ve her dileğin merci'dir. Doğmamış, doğurmamıştır. Hiç bir eşi ve benzeri yoktur.

Artık ALLAH dendiğinde aklımıza, BİZLERİ VE TÜM KAİNATI YARATAN,EŞİ VE BENZERİ OLMAYAN ,HİÇ BİR KUSURU OLMAYAN ,TEK OLAN ,HİÇBİRŞEYE İHTİYAÇ DUYMAYAN,AKSİNE İHTİYAÇLARI GİDEREN TEK MERCİİ OLAN YARATICI GELİYOR..O Kİ ALLAH TIR...

Oysa Tanrı dendiğinde ,bazılarının gözü yok,bazılarının ayağı yok,bazılarının şu su bu su eksik,yani kendileri ihtiyaç sahibi.
Hiç birisi yaratıcı değil,birisi su birisi toprak ,birisi şu birisi bu tanrısı..Şu bu tanrısı derken,o alanda hikmet sahibi olduklarından değil,insanlara kendilerini öyle tanıttıklarından böyleler.Yoksa hiçbir şeye kaadir değiller.Hiç birisi de bir şey yaratabilmiş değil.İşte tanrılar da böyle...

Şimdi ,ALLAH'ı tanrılarla kıyaslamaktan ve O na tanrı demekten ben kendimce haya ederim ,utanırım...

ALLAHUEKBER....

Dua ile....

La-edri

Kayıtlı Üye
Katılıyorum.
Tanrı, Mevla, Rabb, Hakk, Hüda, Yezdan, Çalab, God
Bunların hiç biri Esmâ-i Hüsnâ' da yoktur ama sıkça kullanılır.
Hepsi O'dur. O birdir, hangi sıfatını kullanırsak kullanalım.
İranlılar nası Hüda diyorsa, Yezdan diyorsa Türkler de Tanrı diyebilir.

Hani la-edri kardeş sen Rabbime Tanrım demem demiştin ya.
Tanrı demek yanlışsa Rabb demekte yanlış.
Mevla ve Rabb demek ile Tanrı demek eşdeğerdir.
Ama Tanrı kelimesini dediğim gibi yabancı film tercümelerinde kirlettiler.

Eğer Tanrı demiyorsanız İlahta demeyin, Mevla da demeyin, Rabb de demeyin.
Eğer sadece muhalefet olmak amacında olan var ise buyursun.
Ben de sorarım, "Rabbim" kelimesinin "Tanrım" kelimesine ayrıcalığı nedir?
Dervişler, âlimler, evliyalar bunu kullanmakla hata mı etmişlerdir?
Bu bir çelişki midir? :)

Ben nerde Rabbe Allah desem benim müslüman oldugumu anlarlar, Ben herhangi bir tanriya kulluk etmem benim Allahim var tarzinda bir durusun önsözüdür Allah demek.
Tanri iyi guzelde hangi tanri firavunun tanrisimi yoksa hiristiyanin ogul isnad etigimi, yoksa hindularin buda dedigimi..Bunlarin tanriligini kabul edenler var
Ve tanri cümlesi herbirini ve bir cok seyi barindirir.
"Tanri" her yüzyilda kavram degisir, Ama Allah Ezel ve Ahir dir.

Dervisler demissin ya kardesim, Dervislerin önderlerinden olan Mansur "Enel Hakk " dedi, hadi sende de, hayatinin sirkine imza at.
Hak ile dostluk kuran ona Leyla da der Sevgilim de ama adab esasdir.
Ve dervislerin özelligidir la ilahe demek önce la ilahe derler bütün tanrilar silinir bir tek Allah kalir, tehvidi özünde yeserten biri Tanri dese de Allah tir Allah desede,Ama birde dervis olmak var degilmi ?
Ayrica Allah demek ve tanri demenin arasindaki nur kiyas edilmez mumkun degil.
Dervisler dedin dervisin yolu hak lisani zikirdir sen hic tanri diye vird/ders eden dervis gördünmü? Bunlar niye Allah diyor? Nurundan kardesim .

Ama tanri dersiniz bundan kimse sizi men edemez..Böyle bir amac benim haddimi asar zaten.

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Hüda ve Yezdan deyince de iranlıların aklına o saydığın uydurma inanışlar gelebilir.
Mevla deyince de ilah deyince de arabın aklına onlar gelebilir.
Rabb deyince de neler neler gelir.
Eee burada bir sorun var demek ki?
Yaradan kelimesini niye kullanıyoruz? Tanrı ile aynı anlamda.

Ve hala nuru yok diye Tanrı demeyin diyorsunuz.
Ben şimdiye kadar hiç normalde Tanrı kelimesini kullanmadım.
Ne dualarımda Tanrı dedim, ne başka zamanlarda. Hep Allah dedim.

Ama yanlış olan bir mesele varsa onu da düzeltmek gerekir.
Tanrı kelimesinde nur yok diyorsunuz, o zaman rabb kelimesinde de, yezdan kelimesinde de, mabud kelimesinde de, maşuk kelimesinde de, yaradan kelimesinde de..

Tanrı deyince buna şunun tanrısı bunun tanrısı, şunun budası, bunun firevunu da gelir akla diyorsunuz. Gelenin gelir vallahi. Benim aklıma gelmez. Benim aklıma sadece O gelir. Ondan başka Tanrı mı var? Olmayan şeyler için çekinmeye gerek yok. Olmayan şeylerden çekinmeye gerek yok. O tektir, tek olanı sever.
"Lailaheillallah" burada geçen ilah kelimesi ile Tanrı aynı anlamdadır.
Şimdi bunun için kimi sorgulamayı düşünüyorsunuz?

defne1

Banlı Kullanıcı
Allah nedir, Tanrı nedir?

ŞAŞIRMAMAK elde değil... 25 Ocak Pazartesi günü bu köşede yayımlanan “Gazetecilere 4 bin dava!” başlıklı yazımda şöyle bir cümle vardı:

“Nasıl bir ülkede yaşıyoruz Tanrım?”

Bu cümlede geçen “Tanrım” sözcüğü bana birçok tepki mesajının gelmesine neden oldu.

Cahilliğe, tutuculuğa, bağnazlığa, şaşırmanın da ötesinde üzülüyor ve kızıyorum da!

Gelen mesajlara bakın:

“Tanrı ne demek? Senin Allah’ın yok mu?”

“Allah başka, Tanrı başka!”

“Allah demekten niçin korkuyorsun?”

Ve bunlara benzer bir sürü mesaj daha!

Hayatımda bu kadar saçma sorular görmedim! “Allah” demekten neden korkayım ki? Allah da derim, Tanrı da... Softa kafalara mı hesap vereceğim?

“Allah”
Arapça, “Tanrı” Türkçe... İngiliz ve Amerikalılar da “The God” derler Allah’a... Yaradan’ın adı, her dilde, her dinde başkadır. Ama tek Allahlı tüm dinlerde “Tanrı uludur, birdir. Ondan başka tapacak yoktur.”

Softalar Yaradan’ın Türkçe adına bozuluyor:

“Neee? Tanrı mı dedin? Seni dinsiz seni! Tanrı ne demek? O nasıl laf öyle? Neden Allah demiyorsun? Sen İslam düşmanı mısın?”

“Allah ezelden beri vardı, ebediyete kadar var olacak. Ona Tanrı diyerek küçümsemeye utanmıyor musun?” diyorlar ve neler neler yazıyorlar!
Bunları okudukça “Tanrım! Sen benim aklımı koru!” diyorum.

Toplum olarak biz bu kadar mı eğitimsiziz? Bu kadar mı bilgisiziz?

Bu tür saçmalıklara ne diyebilirim ki? Ahmağa en iyi cevap susmaktır ama dayanamadım!

Bunlar “Tanrı”nın “Allah”tan başka bir varlık olduğunu mu sanıyorlar?

“Allah size akıl fikir versin, doğru yolu göstersin! Aminnn!”

* * *

Mehmet Şevket Eygi
gerçek bir Müslüman’dır ve bence dinci kesimin düzgün yazarlarının başında gelir. Sahte dincileri her zaman amansız bir şekilde eleştirir. Fikir vermesi için, onun bir yazısından, kısa birkaç alıntı yapacağım. Eygi Hoca şöyle diyor:

*
“Haram rant yiyen İslamcılar, size yazıklar olsun, iki yakanız bir araya gelmesin, tepe üstü düşün, beter olun, berbat olun. Müslümanlara leke sürdünüz!”

*
“İhalelere fesat karıştıran sahte İslâmcılar! Başlarınıza o ihaleler kadar taş düşsün!”

*
“Vaktiyle bu düzen bozuk diyen, ellerine fırsat ve imkân geçince bozuk ve çarpık dedikleri düzenin veya sistemin haram nimetlerine aç köpekler gibi saldıran sahte İslamcılar! Bu yolda giderseniz, akıbetiniz hayrolmaz!”

*
“Saçlarına yün yumakları ilave edip, sözde tesettüre giren, dar ve rengârenk elbiseler içinde gezip tozan, erkeklerin şehvetli dikkatlerini açık hafifmeşrep kadınlardan fazla çeken İslamcı bayanlar! Ya tövbe edip dosdoğru tesettüre girin, yahut bu numaraları, bu tiyatroları bırakın!”

*
“Arazilere daha fazla yapı, daha fazla kat izni çıkartıp, bu yüzden oluşan rantlardan milyonlarca lira haram komisyon alan İslamcılar! O haram komisyonlar size zehir zıkkım olsun! Sizin yatacak yeriniz yoktur!”

*
“Haklı ve doğru uyarılardan, olumlu tenkitlerden nefret eden, yalan da olsa övgülere bayılan münafık İslamcılar! Bu kafayla daha ne kadar sürdürebilirsiniz bu oyunu?

*
“İslam’ın ve ümmetin önündeki en büyük engeli oluşturan İslamcılar! Veyl size! Eyvah size! Vah size!.. Efsus ki, efsus (yazık ki yazık) size!”

*
“Ellerine imkân geçince saçı bitmedik yetimlerin, fakir fukara halkın hukukunu çiğneyen uğursuzlar... Sizleri gözümüz görmesin!”

Alıntı...

defne1

Banlı Kullanıcı
demiyomuyuz sanki herkez allah der.tanrı dendiğinde neden garip karşılanıyor yabancı bir kelimemi.tanrı ne zaman kötü oldu tanrı dediğimizde allah gelmiyomu aklınıza

La-edri

Kayıtlı Üye
Degerli kardesim;

Allah Kur'an'daki Esma'ül Hüsna'dan ilk inen isimdir. Cünkü ilk inen ayet besmeledir. Allah'ın doksan dokuz isminin en büyüğüdür Allah ve zat ve özel ismidir !

Ve Siz ona o kadar özelligini belirten sifatlari esmalari varken birde özel ismi varken Tanri deyin olur diyorsaniz Sizin icin olur baskasi icin olmaz bak ne demis Can-Dan kardesim haya ederim demis, bende haya ederim.
Kabir suallerinde Rabbin kim denildiginde cevab nedir kardesim ? Tanrimi ? Allah mi?
Allah, cünkü Allah onun zati özel ismi.
:)

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Sadece bir öneri: Ne olursa olsun, asla haksız olduğunuzu anladığınız bir konuda haklı olmayan çalışmayın. Egonuza kurban olmayın.

Ben Allah diyorum ama Tanrı denmesinin yanlış olmadığının anlaşılmasını istiyorum.

Elhamdülillah Allahın kelamını ezberlemişim. Allahtan başka hiçbir şeyden de korkum yok. Kelimelerin peşinden gitmeyelim. Maddeci olmayalım. Allah Tanrıdır, Tanrı da Allah.

Bu kadar çok ego görünce benim de nefsin dayanamıyor.
Ama haklı olacaksanız tamam madem, siz haklısınız, selametle diyelim..

kıvep

Banlı Kullanıcı
Bence herşeyin bir yeri vardır,allah kelimesi dua edilirken, dini konular konuşulurken kullanılması olağandır.Fakat öyle bir yer vardır gazete, televizyon radyo gibi toplumsal alanlarda türkçe olmayan (ingilizce, italyanca yada arapça) kelimelerin kullanılmaması gibi bir kural bulunmaktadır.Türkiye'nin dili türkçedir.Bu anayasamızda böyle yazmaktadır.Tabikide Allah ismi dini içeriği olan programlarda kullanılır,günlük hayatta ibadette, camide kullanılır ama sıradan bir film izlerken filmde birden italyanca konuşulması ne kadar olağandışıysa buda böyledir.
Arkadaşlar aslında bu konu 100 sayfaya kadar gider, nasıl ki ezan türkçe okunmalımı? sorusunun cevabı yoksa eğer bu bir soruysa bununda yoktur.

can-dan

Kayıtlı Üye
Her şey birgün tamam olacaktır.
Herkes yaptıklarıyla haşrolunacaktır...

Allahım hepimize de en doğrusunu öğrenmek ve öğrendiklerimizle de amel etmek nasip etsin inşaALlah arkadaşlar...

Dua ile...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
sonuna kadar katılıyorum en güzel isimler onundur ama tanrı diye 99 tane isimden bir tane yok

Allahın binlerce ismi vardır Meleklerin bildiği cinlerin bildiği İnsanların bildiği ve Kuranda geçe İsmi Azam vardır.

Önemli olan bunlar değil Dilim tanrı der ama kalbim onun isimleriyle çarpar işte o zaman gerçek ismi söylemiş olursun.

İsimlere takılmak doğru değil önemli olan içinden geçenlerdir.
Ben ne adamlar gördüm dillerinden Allah düşmez ancak ölmüşlerin ardından küfredenler.Dili Allah diye hareket edersen içlerini şeytana satmış insanlar...

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
Allahın binlerce ismi vardır Meleklerin bildiği cinlerin bildiği İnsanların bildiği ve Kuranda geçe İsmi Azam vardır.

Önemli olan bunlar değil Dilim tanrı der ama kalbim onun isimleriyle çarpar işte o zaman gerçek ismi söylemiş olursun.

İsimlere takılmak doğru değil önemli olan içinden geçenlerdir.
Ben ne adamlar gördüm dillerinden Allah düşmez ancak ölmüşlerin ardından küfredenler.Dili Allah diye hareket edersen içlerini şeytana satmış insanlar...

Tanrı diye bir isim yok kesin bu ama

Anlaşılan Allah demek cok zormuş:D biz suan zoru başarıyoruz ne mutlu bana

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Ne mutlu bana ki imzama Efendimizin bedduasını alan yılanı ve avatarıma o mâlum işareti koymamakla zoru başarıyorum.

Konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar da fikirlerini söyleyince konu çöplüğe dönüyor.
Kur'anı hıfz edin, üzerinize verilen tüm ibadetleri yerine getirin, sonra gelin burada Tanrı denmez deyin.

Bence konu uzadıkça basitleşiyor ve anlamsızlaşıyor.
Moderatörlerden kitlemelerini rica ediyorum.

sir7634

Kayıtlı Üye
Arkadaslar bu kadar takilmak cok gereksiz...Onemli olan kalp ve niyet...Rab..Baba..Tanri...Allah....cok kavram var....dedigim gibi icimizdeki niyet herseyin uzerindedir...Yok su tanri dedi...filan adam rab dedi..bos seylere takilmak gerekmiyo....bu benim yorumum

Corina

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci,
Ne mutlu bana ki imzama Efendimizin bedduasını alan yılanı ve avatarıma o mâlum işareti koymamakla zoru başarıyorum.

Konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar da fikirlerini söyleyince konu çöplüğe dönüyor.
Kur'anı hıfz edin, üzerinize verilen tüm ibadetleri yerine getirin, sonra gelin burada Tanrı denmez deyin.

Bence konu uzadıkça basitleşiyor ve anlamsızlaşıyor.
Moderatörlerden kitlemelerini rica ediyorum.

kuranda hexagram koymak veya davut yıldızını embol yapmak günah diye birşey yazıyormu

merak etme senin kadar bilgim vardır hergün olmasada aksatmadan kuran kerim mealini okurum oruçta tutarım namazımıda kılarım

Bu konuyu tartışma olsun diye acmadım ama tartışma oldu işte amacım sadece yanlış yapan müminleri uyarmaktı. ama işte senin gibiler cıkınca konu çöp oluyor malesef

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Size cevap verecek zamanım yok.
Konunun kilitlenmesini rica ediyorum.

can-dan

Kayıtlı Üye
Ben bu konuya şöyle bakıyorum ve buna inanıyorum arkadaşlar...

Zühruf 44: Doğrusu Kur`an, sana ve kavmine bir öğüttür. İleride ondan sorumlu tutulacaksınız.

Ayeti gereğince Kitabımızdan ,zamanı gelince imtahan olacağız.

Hur'anda Allah Kendi ismini bizlere söylediğine göre,şöyle bir soru çıkarsa ....

Sizi Yaratanın adı ne???Cevap Kitapta açıkça yazılmış.....ALLAH....

Varsın herkes istediğini söylesin artık ....

Allahım sorgumuzu kolay eyle ..........

Sevgi ve dua ile.....

sevimkoşkatilgeldi

Kayıtlı Üye
İş
Kamu Hukuku
Bu tuhaf tartışma getirecek ama benim de bu konuda kafama takılan şu var: Askeriyedeki yemekhane girişinde yazılan ''Tanrımıza hamdolsun.'' yazısı ya da yemekten önce söylendiği. Duyumlarımdan tabi, askerlik yapmadım. :D Müslüman bir ülkede neden bu anlayamıyorum.

Yemek duası bazı birliklerde 100 kişiyle bazılarında ise 3000 kişiyle toplu halde yapılıyor. Açıklama size saçma gelebilir (çünkü bana da saçma gelmişti ilk zaman) ama duayı kimileri "Allaaaah'ımıza" diye uzatarak, kimileri de "Allah'ımıza" şeklinde okuyor. Gerçekten kulağa karışık ses yığını olarak geliyor o zaman ve anlaşılmıyor. Bunun için vaktiyle üst kademeden uzatma imkanı olmayan "Tanrı" kullanılsın denilmiş, öyle kabul edilmiş. Ama tabi asker yine de "Allah'ımıza hamdolsun." diyor. :D

tesheba

Kayıtlı Üye
Konuya katkı olması açısından şu Kur'an
ayetini verelim ve izah edelim:

İsra suresi 110 ayet:
''De ki: "İster Allah diye yakarın, ister Rahman diye yakarın. Hangisiyle yakarırsanız yakarın, en güzel isimler/Esmâül Hüsna O'nundur. Namazında/duanda sesini yükseltme, kısma da. İkisi ortası bir yol tut."

Bu ayet olaya açıklık getirmektedir.
Her türlü güzel isim verilebilir diye.
O,Kadir-i Mutlak Yüce yaradan bilinmelidirki
gerçekte isimsizdir.
Çünkü ancak mahlıuklar/yaratılmış varlıklar isim
alırlar.
O'na isim diye sandıgınız ve tartıştığınız isimlerin
hepsi de aslında bir sıfattır.Bir özelligine binaen verilen
ve belirtilen bir sıfat.
Dolayısı ile O'nun herhangi bir sıfatını belirterek
O'na yakarmakta veya anmakta hiç bir sıkıntı
yoktur.
Allah ism-i azamı da güzeldir...kullanılabilir.
Fakat,bu isme büyük mucizeler atfetmek,çok
gerçekçi değildir.
Maalesef arapçı anlayışla böyle bir egilim vardır.
Nitekim Allah adı İslam öncesi cahiliyye
dönemide net olarak bilindiği gibi,bundan daha
fazlası da vardır.Kuzey Arabistanda hüküm sürmüş
Nebatiye Uygarlığının Mö.4 yüzyıla ait taş kitabelerinde
Allah adına Alaha veya Aloho diye rastlanmaktadır.
Yani-si Allah adına İslamdan 1100 yıl öncesinde bile
rastlanmaktadır.Üstelik bu rastlanan toplumlar Politeist
yani çok tanrılı Putperestlerdir.Bunların isimlendirmesi
olan bir isim neden muazzam bir İlahi potansiyel taşısın ki?
Saglıcakla kalınız.

Tecelligah

Kayıtlı Üye
benim bildiğim kadarı ile tanrı kavramında tanrı kelimesinde tek ilah kavramı yok

NeFReT696

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
bence tanrı yada allah 2side olabilir gönulden içten söledigin sürece