Narsistik Kisilik Bozuklugu

Perina

Banlı Kullanıcı
Bit not daha düşebilirmiyim buraya..Yaylar hakkında yani:) Ben yayların narsist olduğunu diğer adının bu olduğunu okumuştum hatta Astrolojik kitaplarda..Ama yay aynı zamanda çok iyi kalpli bir insandır..Koca yüreki bir insan..Ve bence bununla taşıdığı tüm olumsuzlukları silebilir zamanla..Kolayca yapabilir bunu..

korki

Kayıtlı Üye
Bazı belirtiler bana ve cevremdeki narsist olduğunu düşündüğüm insanlara uyuyor ama tam anlamıyla emin olmadım bu belirtilerin en azından bir yada iki tanesi insanların %90 inda var zaten bu teşhisin yapılması için hepsinin tutması gerekmiyor heralde.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Psikoloji başlığı altında kendi burcunuzu narsist ilan edip sonra da savunmanız, sonrasında da övgü dolu sözler etmeniz enteresan oldu gerçekten...

Perina

Banlı Kullanıcı
Psikoloji başlığı altında kendi burcunuzu narsist ilan edip sonra da savunmanız, sonrasında da övgü dolu sözler etmeniz enteresan oldu gerçekten...

İkililik hayatın kuralı değilmidir?Burada da aynı durum var işte.Siyah-beyaz durumu.Ben burada şunu kasdettim.Yay burcundan bahsettim çünkü yay burcunun narsistliğin temsilcisi olduğunu duyduğumda çok üzülmüştüm.Çünkü hayat amacıma o kadar tersti ki narsistlik.Açıkcacı buraya bunu yazmamda ki amaç bu hayal kırıklığı ile ilgiliydi.Burada bunu dilegetirmek istedim işte..Çünkü dile getirmek çözümlemenin başlangıdıdır bence.Ve sonrada çözüm kısmına geçtim.Anlatabildim mi acaba?

Biraz daha açayım isterseniz.Evet yay burcunun narsistliğini öğrendiğimde üzülmüştüm..Kendi kendime neden demiştim,neden ben böyle bir burçtayım.Benim yaşam amacıminsan olmak ve insana hizmet iken ben bu narsistlikle nasıl yol alırım demiştim.Ama çözümü de yine yay burcu olmakmış:) Yay burçluları yeryüzünün melekleri diye nitelendiriliyor Astrologlar.Ve en pozitif burç diyorlar yaya.Yani pozitiflik herşeyi yenebilir bence:) Hatta narsistliği bile..

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Lise hayatımı bitirip dolasıyla üniversite başarımı da katleden her şeyden çok değer verdiğim kız tam olarak bu. Narsist. En son yaptıklarından sonra burada yazılanların hepsini ona söyledim kişilik bozukluğun var bu kadar acımasız olamazsın diye. Narsizm çıktı şimdi kaşıma. Ama tedaviye ikna edemem onu çünkü kabul etmeyecektir.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Lise hayatımı bitirip dolasıyla üniversite başarımı da katleden her şeyden çok değer verdiğim kız tam olarak bu. Narsist. En son yaptıklarından sonra burada yazılanların hepsini ona söyledim kişilik bozukluğun var bu kadar acımasız olamazsın diye. Narsizm çıktı şimdi kaşıma. Ama tedaviye ikna edemem onu çünkü kabul etmeyecektir.

Mutlu ve halinden memnunsa ikna etmeniz imkansız gibi...
Ancak genellikle "kimse beni anlamıyor" "kimse değerimi bilmiyor" "mükemmelim ama neden başarılı olamıyorum" gibi nedenleri olduğunda yardım alırlar...
Sizi olumsuz etkiliyorsa, alanından çıkmalısınız...

edna

Kayıtlı Üye
İş
psikolog
Bazı belirtiler bana ve cevremdeki narsist olduğunu düşündüğüm insanlara uyuyor ama tam anlamıyla emin olmadım bu belirtilerin en azından bir yada iki tanesi insanların %90 inda var zaten bu teşhisin yapılması için hepsinin tutması gerekmiyor heralde.

Evet bu özelliklerden bazıları bir çok insanda vardır hatta modern yaşamın sonucu olarak vardır. Bu durumlarda kendinize ya da başaklarına narsistik kişilik bozukluğu tanısı koymayınız lütfen. Aslında size cevaben forumda bunu okuyan tüm arkadaşlara söylüyorum. Eğer hayatınızda kötü giden birşye varsa yardım alın işin uzmanından. Ama insanların kendilerine ya da yakınlarına bu tür tanılar koymalarını doğru değil. İlişkileri olumsuz etkiler. Fakat bazı belirtilerin sizde olduğunu düşünüyorsanız ve bu belirtiler yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa yine bir uzmana başvurun. Bırakın tanıyı onlar koysunlar.

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Mutlu ve halinden memnunsa ikna etmeniz imkansız gibi...
Ancak genellikle "kimse beni anlamıyor" "kimse değerimi bilmiyor" "mükemmelim ama neden başarılı olamıyorum" gibi nedenleri olduğunda yardım alırlar...
Sizi olumsuz etkiliyorsa, alanından çıkmalısınız...

Maalesef aynen öyle oldu. 2 sene yaptıklarından sonra aylarca özürler diledi. Pişman olduğunu söyledi. Önceden arkadaştık, beni sevdiğini söyledi. Her şey çok güzeldi 1 ay. Anlatamam ama gerçekten çok güzeldi. Ben onu 3 sene bekledim. O beni 1 sene bekledi sonunda beraber olduk; çok mutluyduk. Bir anda bitirdi. Üstüne akıl almayacak acımasızlıklar yaptı. Bırak bir insanın bir insana yapmasını o benim sevgilimdi ve 1 sene boyunca her şeyden çok değer verdiğini söylüyordu. Sanırım yalnız kalmıştı. Sonra çevresi genişleyince belki de bir anda bıraktı. Gerçekten akıl almıyor. O kadar şeye üzülürken 2 sene sonra gelip bir anda tekrar gidip üstüne acımasızlıklar yapmaya devam etmesi, ben üzüldükçe daha da haz alması ve şu an gayet mutlu olmasını akıl almıyor. Kendi arkadaşları da anlayamıyor. Sürekli çelişki içinde. Üst üste iki cümlesi bile çelişkili olabiliyor. Hiç yapmadığım şeyleri yapmışım gibi gösteriyor. Oysa arkadaşları bana senin tek hatan bu kadar iyi davranman onu çok sevmendi diyor. O kadar mutlu ki. Ama ayrıldıktan sonra tam olarak narsist oldu işte. Sürekli kendini övmeye bundan mutlu olmaya beni iyice yıpratmaya başladı. İnsanları kullanmaya başladı adeta. Benim olaylardan bu kadar etkilenmem. O kadar tatlı yönünü görmüşken o kadar sevgi dolu bir insan görmüşken birden bire bambaşka bir insan olması 1 günde. Hala o yüzden üzülüyorum, seviyorum. Tekrar eski haline döner mi diye. En yakın arkadaşıyla konuştum. Şimdi yeni arkadaşlar buldu beni arayıp sormuyor dedi. Yalnız olduğunda yapıyor yani bunları, insanları kullanıyor. Ama dediğim gibi inanamıyorum ve kahroluyorum nasıl bunları yapabildiğine.

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
bakın ben bu konuyu araştırdım aileme de okudum ve tüm belirtileri var hatta beni psikoloğa götürmek istediler ben de istedim ama dersler falan gidemek yani kıskançlık kendini önemli görme hatta o kadar ki çoğu kişinin beni sevdiğini düşünüyorum rezil olmaktan o kadar çok korkuyorum ki vs.vs. hepsi beni tanımlıyo yani teşhis koymalarına bile gerek yok

Hiç sanmıyorum. Aslan burcundan olanlar her şeyin kaliteli olmasını isterler ve bunu her yerde belli ederler. Banyoda kullandığı havludan tutun arkadaş çevresi bile kalitelidir. Boş şeyleri sevmezler. Hele biri yalan söylesin kişiyi anında silerler. Bu her aslanın kişiliğidir, hastalık değil. D

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Hiç sanmıyorum. Aslan burcundan olanlar her şeyin kaliteli olmasını isterler ve bunu her yerde belli ederler. Banyoda kullandığı havludan tutun arkadaş çevresi bile kalitelidir. Boş şeyleri sevmezler. Hele biri yalan söylesin kişiyi anında silerler. Bu her aslanın kişiliğidir, hastalık değil. D

Sayın arzuhal "bu her aslanın kişiliğidir" genellemenizin ne bir psikolog/psikiyatr ne de asrtolog tarafından onaylanılabilinirliği mümkün değil. Her burcun karakteristik özellikleri olmakla birlikte; kişinin yaşadığı büyüdüğü çevre, geçmişten getirdikleri eğitimi vs vs pek çok farklı etkenler nedeniyle her hangi bir sorunu ya da durumu burca has kılmak hiç doğru değil kanaatimce. İyi forumlar diliyorum. Sevgilerimle... :)

Salick

Kayıtlı Üye
Özellikleri okuyunca bir an kızımı tarif ediyorlar galiba diye düşündüm. Kendisine okudum onayladı. Bu benim dedi. Allah’ım beni çocuklarımla sınama. Sabrımı artır diye dua ediyorum. :)

Aborjine

Banlı Kullanıcı
bu narsist kişilik yapısı başaklarda daha yoğun gözlemlediğim kadarıyla

narsistliğe gelince yanlarında sürekli birileri olsun egosunu tatmin etsin kendisini övsün

megolamanlıkla da ilgisi var.

cevap

Kayıtlı Üye
en güzel hastalık insanın kendini ve mükemmel oldugunu bilmesi buna hastalık diyenler hasta bence neyse narsist degilim zaten bazı özelliklerim uyuyor ancak egomu tatmin etmeye gerek duymuyorum

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
en güzel hastalık insanın kendini ve mükemmel oldugunu bilmesi buna hastalık diyenler hasta bence neyse narsist degilim zaten bazı özelliklerim uyuyor ancak egomu tatmin etmeye gerek duymuyorum

İnsanı kendini bilmesi,mükemmel olduğunu bilmesi hastalık değildir.Ama o mükemmelliği abartması,sadece kendini önemsemesi,kendinin üstün olduğunu düşünmesi,başkalarını önemsememesi hastalıktır. Yazıyı okuyun. :)

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Sanırım çağımızda bir salgına dönüştü bu hastalık. Allah narsistlerin şerrinden korusun. ?

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Konuyu hortlatmış olayım bari :) Herkes bilinçlensin böyle insansıların tuzaklarına düşmesin.. Bunlar seni dibe çeker sen onu kurtarmaya çalıştıkça.. nankör aşağılık karakterlerdir.
Bunlarda aşağılık kompleksi baskın olduğundan kendilerine her türlü kötülüğü yapan tipler kıymetli olurlar. İnsanlar iyilikten anlar ama narsistler değil. Öyle birini tanıma talihsizliği yaşadım şimdi bir profesyonelin elinde oyuncak olmuş durumda, sen onu kullanmazsan o kendini kullanacak aşağılacak birini rahalıkla bulur. Ağzı iyi laf yapan, fiyatını artırmak için sürekli kendini allayıp pullayıp pazarlamaya çalışan, mağduru oynayanlara dikkat edelim, oyunlara gelmeyelim.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Hiç yapmadığım şeyleri yapmışım gibi gösteriyor. Oysa arkadaşları bana senin tek hatan bu kadar iyi davranman onu çok sevmendi diyor. O kadar mutlu ki. Ama ayrıldıktan sonra tam olarak narsist oldu işte. Sürekli kendini övmeye bundan mutlu olmaya beni iyice yıpratmaya başladı. İnsanları kullanmaya başladı adeta. Benim olaylardan bu kadar etkilenmem. O kadar tatlı yönünü görmüşken o kadar sevgi dolu bir insan görmüşken birden bire bambaşka bir insan olması 1 günde.
Bu yorumu okuyunca tepkisiz kalamadım :(
Hiç yapmadığı şeyleri yapmışsın gibi gösteriyorsa kendini aklamak için sana kara çalıyordur, demek ki kendisi yapıyor. Niye seviyorsun ki sen bunu sevgiyi hak edecek birisi değil belli ki, yalnız kalmamak için seni kullanmış, az daha deşşen neleri çıkar bak gör.
Sürekli yay lar şöyle melek böyle iyi gibi saçma ispatsız yorumlar yapılmış ama burçla alakalı değil, narsistler yay da olur, akrep de balık da.. Benim tanıdığım yay lar kurnaz, çıkarcı ve kalleşti hangi meleklik özelliği bunlar.. Bir burçla insanları tanıyamazsınız.
En basitinden anlatayım :D İyi bir yere işe giren tanıdığım sürekli överdi herkesin arkasında biri varmış kendi emeğiyle girmiş filan.. neyse en namuslu sözler en namussuz insanların dilinde ya.. benim bir arkadaşım oraya girmeye çalıştı milletvekilleri yetmedi..
O narsistin hakkından gelen büyülerle bağlayıp kaz gibi yolan üstüne bi de naz kaprislerle fiyat artıran, gizli gizli de aldatan da bir yay... Gerçekten melek gibi insanlarmış.. töbee..

Retro

Kayıtlı Üye
Narsizm haricindeki tüm psikilojik sorunlar; egoizm, sosyopatlık, psikopatlik, melankoli, her türlü kişilik ve çoklu kişilik bozuklukları ancak şeytanın kuklası olman ile açıklanabilir. Sana dokunur. Çelme takar. Enerji Akışını bozar.

Ama Narsizm , şeytanın sende beden bulmuş halidir.

Fark nerede peki ?

Şeytan tüm psikolojik vakalar için seni bozarak mağdur eder. Yani sana yatırım yapmaz. Ama narsizmde seni destekler ve yüceltir. Seni beden bulmuş ve insanların arasına dalmış bir ölümlü olarak deneyimler. Ağzın çok iyi laf yapar. Kadınlar sana karşı koyamaz. Düşmanın olmaz. Herkesi manipüle edebilirsin.

İlk kozmik narsist te zaten Şeytandır. Neden kovuldu ?
Narsist olduğu için. Şeytanın açısından bakarsanız Tanrıyı bile kıyamete kadar kendine süre verilmesi için ikna edebilecek kadar narsist ve kendinden emindir. Nazik, kurallara saygili ve diplomasiyi çok iyi bilen kişi asla kanunla yargılanmaz. en tehlikeli olanlar bunlar.

Kadınların gidip gidip narsist adamlara abayı yaklamaları neyle açıklanır bilemiyorum ama. Gerçi bence sorun yok.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Narsizm haricindeki tüm psikilojik sorunlar; egoizm, sosyopatlık, psikopatlik, melankoli, her türlü kişilik ve çoklu kişilik bozuklukları ancak şeytanın kuklası olman ile açıklanabilir. Sana dokunur. Çelme takar. Enerji Akışını bozar.

Ama Narsizm , şeytanın sende beden bulmuş halidir.

Fark nerede peki ?

Şeytan tüm psikolojik vakalar için seni bozarak mağdur eder. Yani sana yatırım yapmaz. Ama narsizmde seni destekler ve yüceltir. Seni beden bulmuş ve insanların arasına dalmış bir ölümlü olarak deneyimler. Ağzın çok iyi laf yapar. Kadınlar sana karşı koyamaz. Düşmanın olmaz. Herkesi manipüle edebilirsin.

İlk kozmik narsist te zaten Şeytandır. Neden kovuldu ?
Narsist olduğu için. Şeytanın açısından bakarsanız Tanrıyı bile kıyamete kadar kendine süre verilmesi için ikna edebilecek kadar narsist ve kendinden emindir. Nazik, kurallara saygili ve diplomasiyi çok iyi bilen kişi asla kanunla yargılanmaz. en tehlikeli olanlar bunlar.

Kadınların gidip gidip narsist adamlara abayı yaklamaları neyle açıklanır bilemiyorum ama. Gerçi bence sorun yok.
Ona yapışanlar parasına meftun oluyordu, o da sanıyor herkes bana ölüyor evet hatta tapıyorlar. Narsistler kendini star gibi gösteriyor, kendinde olmayan kişilik özellikleri varmış gibi dilinde hep, parlak içi boş vaadler, iyi niyetli olanları kolayca kandırıyorlar, diğerleri zaten kanmış gibi yapıyor kullanacak enayi buldum diye sevinip..
Kendisi bir gün ben şeytanım demişti, kafa gidikken.. aslında şeytanların oyuncağı olmuş bir zavallı.. Sosyal medyada vardı bir sayfa narsistlerin musallatlı olduğunu iddia ediyordu, bence doğru..

Retro

Kayıtlı Üye
Mesela Şeytanın Avukatı filmindeki Al Paçino aslında narsist bir bedende yaşayan iblisi anlatıyor.
Keven karakterini oynayan Keanue Reaves ise sıradan egoist, kibirli ve kötü olmaya yatkın biri. Bedeni şeytaniyetin tüm narsist enerjisini kaldıramiyor bir süre sonra. Ama bir narsist tarafından film boyunca büyülendiğini görüyoruz. Karısı ile arası bu yüzden bozuluyor.

Sonunda neyi anlıyoruz ? Megerse Keven Lilith denen ve doğum esnasında bebeklerin aurasını yutan o karanlık enerji ile beraber doğmuş.

Kendi anne babalarimiz aslında tek evebenylerimiz değiller. Son dönemde doğan çocular malesef sahipli doğuyorlar. Kendi velileri oluyor.