musibet komşularımdan nasıl kurtulurum?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hashikio

Kayıtlı Üye
Merhaba. Biz yaklaşık 20 yıldır aynı apartmanda oturuyoruz. Annem alt komşumuzla uzun süre önce önce kavga etti, 15 yıl olmuştur o da. Belki daha fazla. Kadın pisliğin önde giden, dedikoducu, çıkarcı. Evli değil, 3 kişi yaşıyorlar, kız kardeşi, o, annesi. Annesi 100 yaşında vardır, kafası yerinde değildir herhalde, altını falan bağlıyorlar kadının, bebek gibi mamayla besliyorlar falan. Kadınla kardeşi 60-70'lerindedirler tahminim. Son 5 yıldır falan da ben de konuşmaz oldum onlarla, aşırı derecede sinirimi bozuyorlar çünkü ve annem onlar yüzünden takıntılı bir kadın oldu. Onlarla kavga etti, hıncını alamadı, çok ağır laflar etti o pislik anneme sanırım. Ben çocuktum bunlar olduğunda net hatırlamıyorum o yüzden ama babamın annemi eve zorla getirdiğini, sakinleştirmekte zorlandığını hatırlıyorum. Annem hem bağırıyor, hem ağlıyordu. Sonra bunlar dava açmışlar, ne davası bilmiyorum hakaret falan herhalde, yalancı şahitlerle falan kazanmışlar. Ailecek zaten içe dönük bir aileyiz, taklıntılı davranışlara da çok müsaitiz. Annem de paylaşmadıkça, sanki onlarla konuşuyor gibi, kendi kendine onlara hakaret falan etmeye başladı. Nasıl tarif ederim bilmiyorum. Başka kimsede böyle bir şey ben de görmedim ama öyle. Hakaret derken boş kaldıkça kendi kendine onlara söyleniyor. İnsanlar böyle şeyleri öfkelenince tabii ki yapıyorlar ama dediğim gibi 15-20 senedir böyle, kimse 15-20 sene birine kızıp takıntılı bir şekilde söylenmiyordur herhalde. Söyleniyorsa bile dayanılır bir şey değil benim için, hiçbir zaman olmadı. Taşınma ihtimalimiz yok, onlar taşınıp gitsinler istiyorum ama öyle bir niyetleri yok gibi. Dua ediyorum kurtulalım diye ama sanki daha çok göreyim diye dua edermişim gibi daha sık karşıma çıkmaya başladılar. Önerileriniz varsa bilmeyi çok isterim. Sevgiler.

Admin notu: Cümleden sonra (.) işareti koyduğunuzda bir boşluk bırakıp yeni cümleye öyle başlayın ve cümleden sonra da büyük harf ile başlayın. Yazım üslubunuz site için biraz kaba kaçıyor, daha uygun şekilde ifade ediniz sonraki mesajlarınızda.

Mithra

Kayıtlı Üye
Müslümansanız esmalar var uygun olanını seçin ramazan dönemindeyiz oruçla etki artabilir.Hiçbirşeyin garantisi olmadığı gibi bununda yok belkide tekamülünüz yada sınavınız bu şekildedir kısacası yapın gerisini Allah'a bırakın.Esenlikle kalın.

hashikio

Kayıtlı Üye
Yazım üslubundan kastınız ne anlamadım.Eğer pislik, musibet gibi kelimelerse öfkemi dile getirmenin en iyi yolu bu kelimelerdi.Özel olarak kaba bir üslup kullanmaya çalışmadım yani.Yine de söylediklerinizi dikkate alacağım.Teşekkürler uyarınız için.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Siz dualarınıza devam edin,Allah bi sebep göndericektir.Dua ettikçe daha çok gördüğünüz konusu ise büyük ihtimal algıda seçicilik.Çok fazla odaklı olduğunuz için öyle bi etki bırakıyodur üstünüzde.Haklısınız yeterince zor olmalı sizin için, az buz bi zamanda değil,yıllar öncesine dayanıyor probleminiz bu kişilerle..Sizden uzak olmaları için bi dua bilemiyorum ama feraha çıkmak için İnşirah Suresi okuyanilirsiniz.Bide sıkıntı duaları var forumda onlardan da faydalanın bence..Zaten sıkintınızın gitmesi ya da feraha çıkmanız olayın çözülmesi demek,amaca ulaşılmış olunuyor velhasıl:)

hashikio

Kayıtlı Üye
Belki de algıda seçiciliktir, haklısınız.İnşirah Suresini de okuyordum zaten, devam ederim.Teşekkür ederim ilginiz için.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Hem acıyor hem üzülüyorum böyle insanlara(komşularınıza) evde hayat arkadaşı yok, bir çocuğu dert ortağı yok. Ne yapıcak? Çevreye sarıcak tabi. Hayatta kaybettikkerinin acısını başkalarından çıkarıcak. Sizi ezdikçe, yükseldim sanıcak. Tartışmak bağırmak böyle mahkemeli davalara girmek onlar için hayatın kendisi yokki başka birşeyi...
Onun derdi kaybı çok büyük. Ama sizin aileniz var, akşam sokak kapınıza kapattığınızda herşey dışarda Kalır çünkü hayatta destek olup dertleri eritebilirsiniz ailecek
Herşeyi olan insanlar, hiç birşeyi olmayan insanları mazur görmeli. Zaten hayat onları üzmüş sizde görmeyin onları.
Anneniz elinde olanların değerini hatırlamalı, ailesi olarak sizde hatırlatın destek olun.

hashikio

Kayıtlı Üye
Beni anlayan birini gördüğüme ne kadar sevindim anlatamam.Gerçekten de sahip olmadıklarının acısını başkalarından çıkartıyor.Ben elimden geleni yapıyorum.İnşallah her şey düzelir.Çok teşekkür ederim.

hopefull06

Kayıtlı Üye
Maalesef kötü komşu imtihanını yaşayanlardanım.. Benim en büyük hatam o insanın yaptıklarına başta çok uyarıp, güzellikle söyleyip, tepemden pislik attığında aman komşum dikkat et demekti. Ama gerçek hatam ise içimde biriktirip bir gün patlamak, onun seviyesine inmek oldu. Sonrası bana stres ve üzüntü olarak döndü.. Şimdi ise ben taşınıyorum ve hep dua ettim, Rabbim kime hayırlı olacaksa o gitsin buradan diye.. Hakkımda hayırlısını ver diye.. O olayların zarfında ben etrafımda kıran üzen o komşumu ve ikiyüzlü davranan sözde arkadaşlarımı içimden affettim. Sonrada hiç muhatap olmadım yani yoklarmış gibi, hayaletmişim yada onlar hayaletmiş gibi.. Af dileyen günah çıkartmaya çalışanda oldu.. Ama ortamdan koptum, yalnızlığı seçtim. ( Bu arada komşunun havasçının önde gideni olduğunu öğrendim :) )
Kısacası sadece hayırlısını dileyin.. Boşverin, zaten anladığım kadarıyla dargınlığın sebebini bile tam bilmiyorsunuz.. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne söylerlerse söylesinler duymayın.. Maalesef her yerde imtihanlık komşu var.. Kısacası affedin, konuşmak zorunda değilsiniz, yüzlerine söylemek zorundada değilsiniz, aksi taktirde diş biledikçe kin artar..

AronArcher

Banlı Kullanıcı
Matta İncili, 5.Bap, 39 : "Fakat ben size derim: Kötüye karşı koma ve senin sağ yanağına kim vurursa, ona ötekini de çevir." emin ol her şeyin bir anlamı vardır kardeşim.

zemanek

Kayıtlı Üye
bence anneniz depresyon gibi bir durumda ve ordan acil kurtulmalisiniz kurtulmadikca bu 15 sene annenize iskence olmus ruhu daraliyor kendimden örnek veriyim son 1 senedir bende de buna benzer bir durum cikti hayatimda beni cok üzen yanlis yaptigim anlari beynim bilerek aklima getiriyorki ve o kadar aci cekiyorum artik o anlarda kendi öz degerlerime küfür etmeye basladim belki agir gelirde birdaha aklima getirmem diye ama bu taktigin hicbir faydasi olmadi ortak noktasi o izdirap verici üzüntülü anin sürekli akla gelmesi belki annenizin durumunu daha iyi anlarsiniz diye anlattim ,ben mesela o olayin en fazla bir ay acisini cekerim sonra aci diner unutulmaya baslar daha az aklima gelmeye baslar ama annenizin hemen alt katinda oldugu icin unutmasi imkansiz gibi geliyor gecmis olsun.

Rapİ

Kayıtlı Üye
Allah yar ve yardımcınız olsun.Hayırlı insanları komşu etsin.
Ne yazık ki sorun psikolojik gibi görünüyor.Mantığını,akıl yürütme yetisini,ruh sağlığını ve vicdanını kaybetmiş insanlara sadece acımalı.
Mutsuzluklarını başkaları üzerinde kamufle etmeye ihtiyaçları var demek ki.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...