Kur'an Reenkarnasyonu Red mi Ediyor?

Astralll

Banlı Kullanıcı
Hayal,hipnoz,rüya,vs... gibi ilmi vasfı olmıyan basit olayları, reenkarnasyon
gibi uydurmaca bir olguya kanıt göstermek, insanın içindeki bilinmezligi tatmin etme duygusudur diye düşünüyorum...

Bilinçli müslümanlar bu tip konuların islamda olmadıgını bilirler. Çünkü bu tip
konulara evet demek ahireti de inkarı gerektirir... Yine bilinçli müslümanlar bilir ki,
yaratıcı her insanı eşsiz yaratmıştır... Parmak izi bile birbirini tutan iki insanı gösteremezsiniz ama kalkıp
ruhları aynı olan insanlar olabilir demeye çalışıyorsunuz... Hadi diyelim sizin mantıgınıza göre dogru olsun
peki bu insanların hesabı neye göre yapılacak? İki bedende veya beş bedende oldu, birinde
iyilik digerinde kötülük yaptı bunu nasıl açıklıyacaksınız? Tam cennete giderken, gel bakalım
senin ruhun başka bir bedenle yaşamış günahları mı var denilcek? Yani hiçbir mantıklı tarafı yoktur...
Ayrıca, bu dine mensup olmıyan insanların
bu din hakkında "şu şöyle, bu böyle" demesini, kuran ayetlerini yorumlama cüretini göstermesini
yadırgadıgımı belirtiyim.(bkz.anayasa kitapçıgını bile yorumlamak 4 yıl hukuk okumayı gerektiriyor)

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
gibi uydurmaca bir olguya kanıt göstermek, insanın içindeki bilinmezligi tatmin etme duygusudur diye düşünüyorum...

konulara evet demek ahireti de inkarı gerektirir... Yine bilinçli müslümanlar bilir ki,
yaratıcı her insanı eşsiz yaratmıştır... Parmak izi bile birbirini tutan iki insanı gösteremezsiniz ama kalkıp
ruhları aynı olan insanlar olabilir demeye çalışıyorsunuz... Hadi diyelim sizin mantıgınıza göre dogru olsun
peki bu insanların hesabı neye göre yapılacak? İki bedende veya beş bedende oldu, birinde
iyilik digerinde kötülük yaptı bunu nasıl açıklıyacaksınız? Tam cennete giderken, gel bakalım
senin ruhun başka bir bedenle yaşamış günahları mı var denilcek? Yani hiçbir mantıklı tarafı yoktur...
bu din hakkında "şu şöyle, bu böyle" demesini, kuran ayetlerini yorumlama cüretini göstermesini
yadırgadıgımı belirtiyim.(bkz.anayasa kitapçıgını bile yorumlamak 4 yıl hukuk okumayı gerektiriyor)

Birincisi evet ben ne müslümanım nede inanıyorum. Bu paylaşımı yapma amacım müslüman olan insanlara daha inandırıcı açıklamalar yapma isteğidir. İkincisi eğer bilinçli bir müslümansanız, Hz. Mevlana'nın sözlerini yazılarını ve şiirlerini bilmeniz gerekir. "Ben doğdum ve öldüm. Tekrar doğdum ve tekrar öldüm." "Herşey tekerrür eder, insan gibi, ruh gibi..." demiş Hz. Mevlana. Ve bunu üçüncü kez söylüyorum. Yaşamadan, hissetmeden ve görmeden bilemezsiniz. Sizler yani müslümanlığa mensup olan kişiler bunu tamamen dinsel yönden açıklamaya çalışıyorsunuz. Size söylenen herşeyde 'Kuran öyle demiyor, imkansızz, sizi günahkarlar!' diyorsunuz. Kuranı açıp mealini okumak herşeye çözüm değil. Yada saçma sapan din adamlarının yorumlamaları değil bu hayat. Bir ayetinizden bile onlarca yorum çıkartıyorlar. Siz ise hangisi size yakın geliyorsa ona inanıyorsunuz. Bu aşırı yanlış. Sonuç olarak, dördüncü kez söylüyorum. Yaşamadan, hissetmeden ve görmeden bilemezsiniz.

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam

Birincisi evet ben ne müslümanım nede inanıyorum. Bu paylaşımı yapma amacım müslüman olan insanlara daha inandırıcı açıklamalar yapma isteğidir. İkincisi eğer bilinçli bir müslümansanız, Hz. Mevlana'nın sözlerini yazılarını ve şiirlerini bilmeniz gerekir. "Ben doğdum ve öldüm. Tekrar doğdum ve tekrar öldüm." "Herşey tekerrür eder, insan gibi, ruh gibi..." demiş Hz. Mevlana. Ve bunu üçüncü kez söylüyorum. Yaşamadan, hissetmeden ve görmeden bilemezsiniz. Sizler yani müslümanlığa mensup olan kişiler bunu tamamen dinsel yönden açıklamaya çalışıyorsunuz. Size söylenen herşeyde 'Kuran öyle demiyor, imkansızz, sizi günahkarlar!' diyorsunuz. Kuranı açıp mealini okumak herşeye çözüm değil. Yada saçma sapan din adamlarının yorumlamaları değil bu hayat. Bir ayetinizden bile onlarca yorum çıkartıyorlar. Siz ise hangisi size yakın geliyorsa ona inanıyorsunuz. Bu aşırı yanlış. Sonuç olarak, dördüncü kez söylüyorum. Yaşamadan, hissetmeden ve görmeden bilemezsiniz.

Astralll

Banlı Kullanıcı

Hz. mevlanayıda iki dakkada reenkarnasyoncu yaptınız ya ne diyeyim:)Hz. Mevlana sıradan bir insan degildir, haliyle bu şahsın söyledigi sözler de sıradan degildir, sırlarla ve mecazi(yazıldıgı gibi anlaşılmaz) anlamlarla doludur... Tasavvuf ehlinin kendi makamıyla ilgili söyledigi bu sözlere açıklık getirmek, en az o insana yakın olucak kadar yüce ve derin olmayı gerektirir... Siz burdaki manayı fiziki ölüp dirilmek olarak anlamışsınız ki böyle birşey hiçbir islami kaynakta dogru olarak kabul edilmez... Bu düşünce islama taban tabana zıttır. Hem, bir insanın kendisiyle iligli yaşadıgı tecrübe bütün insanlara mal edilemez... Hele ki bu insan Hz. Mevlana gibi bir şahsiyetse...
Yaşamadan hissettmeden bilemezsiniz diyorsunuz da neyi yaşadınızda buna inanma geregi duydunuz merak ediyorum... Bir takım rüyalar,hipnoz halleri,hayaller,.vs.. Bunlar mı sizin gerçeklik anlayışınız? Ruh gibi büyük bir bilinmezligi, aynı zamanda gerçekligi, bu tür hayallerle mi izah ediyorsunuz veya kanıt olarak gösteriyorsunuz? Bir düşünün bakalım, ruhun ne oldugunu kim bilebilmiş ki nerde gezdigini(!) ne yaptıgını bilsin... Rüyalar hayaller diyorsunuz, bunların hiçbiri gerçeklik degildir, ruhun ne oldugunu açıklayacak bilgiler de degildir... Bu tip konularda hiçbir insanın tasarrufu yoktur malesef... Eger öyle olsaydı ölümsüzlük olurdu insanlar ruhlarını kendi iradeleriyle teslim ederlerdi veya etmezlerdi... Onca yüce peygamberler, bilge insanlar yaşamış ve hepsi saati geldiginde ölmüştür yani bu kurala uymuştur... Demek ki bu insan iradesinin dışında ki bir gerçekliktir...
Kuranla ilgili de yanlış düşünceleriniz var bunlarla ilgili bir şey söylemiyecegim çünkü bunlar sizin kendi görüşünüz...

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Bu noktada birşey söylemek istiyorum. Birincisi hipnozun bilimsel bir değerinin olmadığını söyleyemezsiniz. Bilim dünyasında kabul görmüş ve çeşitli şekillerde şu anda aktif olarak kullanılmaktadır. İkincisi hipnozu reenkarnasyon ile bağdaştıramıyorsunuz anladığım kadarıyla. Peki önceki yaşamlarına hipnoz ile döndürülen insanların daha önce hiç bilmediği, görmediği ve duymadığı olayları bildiğini ve sanki anlatılan olayı kendisi yaşamış gibi ayrıntılı olarak açıkladığını bilmiyorsunuz sanırım. Anlatılan olaylar yazılı kaynaklardan kontrol edilmiş ve ayrıca bu kişilerin kullanılan kaynaklara ulaşımının kesinlikle gerçekleşmediği (yani olaki televizyonda, gazetede görmedikleri veya herhangi bir yerden duymadıkları ) belirlenmiştir. Bunu nasıl açıkladığınızı sormak istiyorum...

Astralll

Banlı Kullanıcı
Bu noktada birşey söylemek istiyorum. Birincisi hipnozun bilimsel bir değerinin olmadığını söyleyemezsiniz. Bilim dünyasında kabul görmüş ve çeşitli şekillerde şu anda aktif olarak kullanılmaktadır. İkincisi hipnozu reenkarnasyon ile bağdaştıramıyorsunuz anladığım kadarıyla. Peki önceki yaşamlarına hipnoz ile döndürülen insanların daha önce hiç bilmediği, görmediği ve duymadığı olayları bildiğini ve sanki anlatılan olayı kendisi yaşamış gibi ayrıntılı olarak açıkladığını bilmiyorsunuz sanırım. Anlatılan olaylar yazılı kaynaklardan kontrol edilmiş ve ayrıca bu kişilerin kullanılan kaynaklara ulaşımının kesinlikle gerçekleşmediği (yani olaki televizyonda, gazetede görmedikleri veya herhangi bir yerden duymadıkları ) belirlenmiştir. Bunu nasıl açıkladığınızı sormak istiyorum...

Hipnoz ve rüya bunlar insanın kontrolünde olan şeyler degildir... Bilinç kapalıdır, telkin ve yönlendirme vardır... Dolayısıyla insanın yaşadıgı fiziki gerçeklikle(hayat) bir tutulamaz... Bilimsel çalışmalar demeyin bunlar reenkarnasyonu ispatlıyacak kanıtlar degildir... Çünkü bir şeyin bilimsel olması her yerde aynı sonucu vermesini gerektirir...
Hayat(gerçek) bir tanedir, eger bir kişi iki hayatım var diyebiliyorsa, bu iki hayatının da bir biriyle farklılık göstermemesi gerekir(anlaşılması bakımından) Yaşantı olarak , yiyorsun, içiyorsun ama aynı zamanda bir hayatın daha varmış(!) ama o hayatı bu şekilde degilde, hipnozvari ve metafizik şekilde algılıyorsun, bunların ikisine de hayat denilebilir mi? Düşünün, eger insan yaşadıgı hayatı bilmek için hipnozvari özel gayretlere ihtiyaç duyuyorsa bu o hayatı yaşamış mı demektir? Degildir. Çünkü, bir insan 10 ya da 20 yıl önceki yaşadıgı hayatını hatırlamak için hipnoz yapmaya gerek duymuyor! Ee peki bu diger hayat nasıl bir şeymiş ki insan yaşadıgının bile farkında olamıyor? Hipnoz yapınca anlıyor? Hayatı yaşıyacaksınız ve o hayatı yaşadıgınızı bilmiyeceksin, bunu anlamak için hipnoz gibi yöntemlere başvuruacaksınız, ilginç...

bendekiben

Elit Üye
Hipnoz ve rüya bunlar insanın kontrolünde olan şeyler degildir... Bilinç kapalıdır, telkin ve yönlendirme vardır... Dolayısıyla insanın yaşadıgı fiziki gerçeklikle(hayat) bir tutulamaz... Bilimsel çalışmalar demeyin bunlar reenkarnasyonu ispatlıyacak kanıtlar degildir... Çünkü bir şeyin bilimsel olması her yerde aynı sonucu vermesini gerektirir...
Hayat(gerçek) bir tanedir, eger bir kişi iki hayatım var diyebiliyorsa, bu iki hayatının da bir biriyle farklılık göstermemesi gerekir(anlaşılması bakımından) Yaşantı olarak , yiyorsun, içiyorsun ama aynı zamanda bir hayatın daha varmış(!) ama o hayatı bu şekilde degilde, hipnozvari ve metafizik şekilde algılıyorsun, bunların ikisine de hayat denilebilir mi? Düşünün, eger insan yaşadıgı hayatı bilmek için hipnozvari özel gayretlere ihtiyaç duyuyorsa bu o hayatı yaşamış mı demektir? Degildir. Çünkü, bir insan 10 ya da 20 yıl önceki yaşadıgı hayatını hatırlamak için hipnoz yapmaya gerek duymuyor! Ee peki bu diger hayat nasıl bir şeymiş ki insan yaşadıgının bile farkında olamıyor? Hipnoz yapınca anlıyor? Hayatı yaşıyacaksınız ve o hayatı yaşadıgınızı bilmiyeceksin, bunu anlamak için hipnoz gibi yöntemlere başvuruacaksınız, ilginç...

Size reenkarnasyonu savunmayacağım ama şöyle bir tez daha var.Kuantum düşünceyi duymuşsunuzdur.Ben size kuantum sıçramadan bahsetmek istiyorum.Niyetim düşüncelerinizi değiştirmeye çalışmak değil ama farklı bir bakış açısı insana çok şeyler katar.Kuantum sıçramanın temel düşüncelerinden biri insanın şuan da yaşadığı hayattan farklı olarak belki yüzlerce belki milyonlarca versiyonu olabileceğidir.Nedir bu versiyonlar?İnsanların bazen hayatta yaptığı seçimlerden veya tesadüflerden kaynaklı dönüm noktaları olur, mesela ;ünv. tercihleri, eş seçimleri veya sağlık açısından alışkanlıkları bu tercihler tesadüfler farklı yol ayrımları çizer.İşte versiyonlar dediğim bu olası yol ayrımlarının olmabilme durumlarıdır.Kuantum düşünceyle kişi düşünce tarzı olarak bu olası yollara sıçrama yapabilir.Belki reenkarnosyonda bu sıçramaların bir iz düşümüdür. Kimbilir..?

MİHRE

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar size cidden hayret ediyorum.Reankarnosyon'ın olduğuna nasıl inanabiliyorsunuz anlamıyorum.Diyelimki böyle bir kavram var,o zaman cennet ve cehennem in ne anlamı kalırdı.Diyelimki cennet ve cehennem diye birşey yok,o halde herkes istediğini yapsın, istediğine küfür etsin,başkalarına zulüm etsin,içinden ne geliyorsa onu yapsın,çevresine zarar verip vermeyecegini düşünmeden yaşasın gitsin.Sonra hop başka bedende tekrar gelsin,oh ne rahat sen sağ ben selamet..:ban:

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Dördüncü kez söylemişsiniz, kendi ağzınızla söylüyorsunuz yaşamadan bilemezsiniz diyorsunuz, bende size sormuştum ve ikinci kez soruyorum, siz daha evvel öldünüz mü?
Bende hipnoz olmasam, farklı hipnoz deneyimlemeleri yaşamasam, derin transa girmesem, bir nebze düşünüp süzgeçten geçirme ihtimalim vardı bu söylediklerinizi, ama şu an yok. Onların hipnozcuları farklı beni hipnoz edenler mi farklı acaba? Aynı yöntemler, aynı süreçler.
Size reenkarnasyonu savunmayacağım ama şöyle bir tez daha var.Kuantum düşünceyi duymuşsunuzdur.Ben size kuantum sıçramadan bahsetmek istiyorum.Niyetim düşüncelerinizi değiştirmeye çalışmak değil ama farklı bir bakış açısı insana çok şeyler katar.Kuantum sıçramanın temel düşüncelerinden biri insanın şuan da yaşadığı hayattan farklı olarak belki yüzlerce belki milyonlarca versiyonu olabileceğidir.Nedir bu versiyonlar?İnsanların bazen hayatta yaptığı seçimlerden veya tesadüflerden kaynaklı dönüm noktaları olur, mesela ;ünv. tercihleri, eş seçimleri veya sağlık açısından alışkanlıkları bu tercihler tesadüfler farklı yol ayrımları çizer.İşte versiyonlar dediğim bu olası yol ayrımlarının olmabilme durumlarıdır.Kuantum düşünceyle kişi düşünce tarzı olarak bu olası yollara sıçrama yapabilir.Belki reenkarnosyonda bu sıçramaların bir iz düşümüdür. Kimbilir..?
Kuantum düşünce ile reenkarnasyonu hiç bağdaştıramadım. Birisi dünyada yaşadığımız süre zarfında deneyimleyip kullanabildiğimiz bir şey, diğeri ise daha tatmadığımız, hakkında fikir ve tecrübe sahibi olmadığımız birşey. Bir sürü dinin bir sürü inancı var ve herşeyin açıklaması, izahatı, tutarlığı kendi içinde. Birinin bir durumunu alır diğeriyle kıyaslar, açıklamaya kalkarsanız ortaya böyle bir karmaşa çıkar. İslam dinine inananların reenkarnasyonu konuşup tartışması bile gereksiz çünkü bu inanç bu dine ait değil ve insanlığın bir hakkı olduğunu ve dünya hayatı içinde bunu iyi değerlendirmek gerektiğini bilirler. Ama hindulara, budistlere ve diğer bazı dinlere göre reenkarnasyon ve ruh göçü vardır, üstelik bazılarına göre bitki ya da hayvan olarakta bedenlenebilirmişiz. Zaten kendilerine hayvanlığı nasıl layık görüyorlar onu anlamış değilim.
-şey ben önceki yaşantımda eşektim.
Bu dine inananlar beni yanlış anlamasın, ben inandıkları şeyi bir edebiyatçı olarak mizahi açıdan dile getirdim. Hayvan ya da bitki olarak bedenlenmiş olduğunu iddia ediyorlar ve eşekte bir hayvandır. Gerçekleri söyledim, gerçeklere kızılmaz. Onlara göre de bu.
Benim hoşuma gitmeyen nokta şu ki, insanlar kesinlikle yaşamış gibi (yaşamadıkları halde) reenkarnasyonun var ya da yok oldukları hakkında diretmesi. Bunu ispatlayamazlar, zaten din de ispat barındırmaz. Dogmatiktir, koşulsuz şartsız inanırsan din haline gelir. Bu yüzden artık lütfen bu kadar ısrarcı olmayalım, herkes kendi deneyimlediklerine, düşüncelerine ve mantığına göre inancını yaşar.

ip seken kız

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Arkadaşlar size cidden hayret ediyorum.Reankarnosyon'ın olduğuna nasıl inanabiliyorsunuz anlamıyorum.Diyelimki böyle bir kavram var,o zaman cennet ve cehennem in ne anlamı kalırdı.Diyelimki cennet ve cehennem diye birşey yok,o halde herkes istediğini yapsın, istediğine küfür etsin,başkalarına zulüm etsin,içinden ne geliyorsa onu yapsın,çevresine zarar verip vermeyecegini düşünmeden yaşasın gitsin.Sonra hop başka bedende tekrar gelsin,oh ne rahat sen sağ ben selamet..:ban:

Herkez bişeylere inanıyor doğru veya yanlış.Zaten reankarnasyon a inanan biri cennet ve cehenneme pek inanmaz.İstediği kötülüğü de yapamaz bi sonraki hayatına bitki veya hayvan olarak gelme olasığı var.(en azından ben öyle biliyorum)
Ha bu arada müslümanlıkta reankarnasyon zaten red ediliyor..

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog

Yukarıda anlatmaya çalıştığım noktayı görmezden geliyorsunuz. Tekrar aynı cümleyi size sormak istiyorum ; ''Peki önceki yaşamlarına hipnoz ile döndürülen insanların daha önce hiç bilmediği, görmediği ve duymadığı olayları bildiğini ve sanki anlatılan olayı kendisi yaşamış gibi ayrıntılı olarak açıkladığını bilmiyorsunuz sanırım. Anlatılan olaylar yazılı kaynaklardan kontrol edilmiş ve ayrıca bu kişilerin kullanılan kaynaklara ulaşımının kesinlikle gerçekleşmediği (yani olaki televizyonda, gazetede görmedikleri veya herhangi bir yerden duymadıkları ) belirlenmiştir.'' Önünüzde olan olayları görmezden gelip gelmemek tabii ki size kalmış. ''Din dogmatiktir, katı bir inanç gerektirir. Sorgulamadan inanmak her zaman için tüm dinlerde bilinen bir gerçektir.'' denilmiş. O zaman size tekrar bir soru yöneltmek istiyorum. Allah bize neden özgür irade vermiş ve bizim kendi seçimlerimizi yapmamızı istemiştir. Kur'an'da en sonunda mutlaka affedici olan, herşeye kadir olan Allah neden bu noktayı göremiyor? Bu noktada beni yanlış anlamayın. İnançlarınızı sorgulamak istemiyorum ama sonuçta Allah bize bir akıl ve özgür irade verdiyse bunu görmezden gelip körükörüne birşeylere saplanarak inanmak bana ters geliyor. Sonuçta bize verilen bir nimet varsa bunu kullanmamamız için vermedi. Hepsinin bir amacı ve kullanıldığında göreceğimiz, anlayacağımız noktaları var.

Öteki dünya, Cennet ve Cehennem'de reenkarne olanların nasıl yargılanacağına gelirsek eğer. Kur'an'daki ahiret inancında herkes bir şekilde Cehennem'de tabiri caizse yanacaktır ve bu dünyada yaptıklarının hesabını verecektir. Belirlenen ceza çekildikten sonra ise Cennet'e mutlaka dönecekleri belirtilir. Reenkarnasyonda da bu durumun geçerli olacağını düşünememek Allah'ın bize verdiği aklı kullanmamak anlamına gelebileceğini düşünmenin zararı olamayacaktır sanırım. Ayrıca Kur'an'da belirtilen ilk ayeti hepiniz bilirsiniz. Geriye kalan yorumu size bırakıyorum...

''(1)Oku Rabbinin adıyla ki bütün mahlûkatı yarattı, (2) İnsanı da
bir parça kan pıhtısından var etti; (3) Oku ve Rabbin,
pek büyük bir kerem sâhibidir, (4) Öyle bir Rab ki
kalemle öğretmiştir, (5) İnsana bilmediğini belletmiştir (öğretmiştir).” (Alâk 1-5. âyetler)

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Yukarıda anlatmaya çalıştığım noktayı görmezden geliyorsunuz. Tekrar aynı cümleyi size sormak istiyorum ; ''Peki önceki yaşamlarına hipnoz ile döndürülen insanların daha önce hiç bilmediği, görmediği ve duymadığı olayları bildiğini ve sanki anlatılan olayı kendisi yaşamış gibi ayrıntılı olarak açıkladığını bilmiyorsunuz sanırım. Anlatılan olaylar yazılı kaynaklardan kontrol edilmiş ve ayrıca bu kişilerin kullanılan kaynaklara ulaşımının kesinlikle gerçekleşmediği (yani olaki televizyonda, gazetede görmedikleri veya herhangi bir yerden duymadıkları ) belirlenmiştir.'' Önünüzde olan olayları görmezden gelip gelmemek tabii ki size kalmış. ''Din dogmatiktir, katı bir inanç gerektirir. Sorgulamadan inanmak her zaman için tüm dinlerde bilinen bir gerçektir.'' denilmiş. O zaman size tekrar bir soru yöneltmek istiyorum. Allah bize neden özgür irade vermiş ve bizim kendi seçimlerimizi yapmamızı istemiştir. Kur'an'da en sonunda mutlaka affedici olan, herşeye kadir olan Allah neden bu noktayı göremiyor? Bu noktada beni yanlış anlamayın. İnançlarınızı sorgulamak istemiyorum ama sonuçta Allah bize bir akıl ve özgür irade verdiyse bunu görmezden gelip körükörüne birşeylere saplanarak inanmak bana ters geliyor. Sonuçta bize verilen bir nimet varsa bunu kullanmamamız için vermedi. Hepsinin bir amacı ve kullanıldığında göreceğimiz, anlayacağımız noktaları var.

Öteki dünya, Cennet ve Cehennem'de reenkarne olanların nasıl yargılanacağına gelirsek eğer. Kur'an'daki ahiret inancında herkes bir şekilde Cehennem'de tabiri caizse yanacaktır ve bu dünyada yaptıklarının hesabını verecektir. Belirlenen ceza çekildikten sonra ise Cennet'e mutlaka dönecekleri belirtilir. Reenkarnasyonda da bu durumun geçerli olacağını düşünememek Allah'ın bize verdiği aklı kullanmamak anlamına gelebileceğini düşünmenin zararı olamayacaktır sanırım. Ayrıca Kur'an'da belirtilen ilk ayeti hepiniz bilirsiniz. Geriye kalan yorumu size bırakıyorum...

''(1)Oku Rabbinin adıyla ki bütün mahlûkatı yarattı, (2) İnsanı da
bir parça kan pıhtısından var etti; (3) Oku ve Rabbin,
pek büyük bir kerem sâhibidir, (4) Öyle bir Rab ki
kalemle öğretmiştir, (5) İnsana bilmediğini belletmiştir (öğretmiştir).” (Alâk 1-5. âyetler)
Peki ben size birşey sormak istiyorum, neden benim ailem, ailelerimin aileleri, atalarım, arkadaşlarım, dostlarım, onların aileleri, ya da herhangi bir yerlerden, mekanlardan tanıdığım diğer insanların böyle hikayeleri hiç yok? Benim tanıdığım insanlar mı anormal, yoksa geçmiş yaşatınlarını hatırlayabilen insanlar mı normal? Bir tarafta sakatlık var. Biz özümüzü, geçmişimizi hatırlayamıyorsak demek ki problem bizde. Ama tüm insanlar da aynı organ var,yani beyin. Bence ben ve ailem beynini gayet aktif kullanan ve kendini geliştiren insanlar. Kişisel gelişime önem verirler. Anneannem bile. Böylesine sürekli öğrenme,bilme çabası içindeki insanlar nasıl olurda geçmiş yaşantılarından bazı kesimleri ya da tamamını hatırlayamaz?
''Öteki dünya, Cennet ve Cehennem'de reenkarne olanların nasıl yargılanacağına gelirsek eğer.Kur'an'daki ahiret inancında herkes bir şekilde Cehennem'de tabiri caizse yanacaktır ve bu dünyada yaptıklarının hesabını verecektir. Belirlenen ceza çekildikten sonra ise Cennet'e mutlaka dönecekleri belirtilir'' demişsiniz. Bu İslam'ın inancı. Yanlış belirtmiş olsanız da buna yakın. ''Reenkarnasyonda da bu durumun geçerli olacağını düşünememek Allah'ın bize verdiği aklı kullanmamak anlamına gelebileceğini düşünmenin zararı olamayacaktır sanırım. Ayrıca Kur'an'da belirtilen ilk ayeti hepiniz bilirsiniz. Geriye kalan yorumu size bırakıyorum... Bu da İslam dışında bir inançtır. İkisini birleştirirseniz yeni bir din yaratırsınız, islam inancında reenkarnasyon yok. Farklı dinlere göre farklı yargılamalar ve farklı bir yaşam var. Hangisi doğru, hangi din geçerli bilmiyorsanız neticede yine ölümü bekleyeceksiniz. Doğru cevaba ancak ölüm ile ulaşabilirsiniz. Bırak ölmeyi bir de reenkarne olup kaç kere doğup kaç kere ölmekten bahsediyorsunuz. O zaman reenkarnasyon anlayışına göre daha çok tecrübe ediniyoruz, çeşitli bedenlerde ruhlanarak. Hani nerede tecrübe? Böyle birşey olsaydı edindiğimiz tecrübeleri hiç bir zaman unutmaz yeni bedenimizde daha iyi şart ve koşullarda yaşardık. Ben ortada hiç bir tecrübe göremiyorum bu reenkarnasyon inancında olan dinlerin söylediklerine göre. Herşeyi yeni yeni öğreniyorum, tecrübe ediyorum. İslam inancında olduğum için reenkarnasyonik dine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşabiliyorum. Ayrıca Allah'ın kimi cennetine koyup kimi cehenneme atacağına biz karar veremeyiz, bize düşmez. Tıpkı yaratılıp dünyaya gönderilme konusunda, fiziksel,ruhsal,ailesel ve kaderimiz konusunda karar veremediğimiz gibi.
Öyle bir Rab ki
kalemle öğretmiştir, (5) İnsana bilmediğini belletmiştir (öğretmiştir).” (Alâk 1-5. âyetler) Şu da bir dipnot: Allah'ın öğretmek için kaleme ihtiyacı yoktur. İnsana bilmediğini öğretmesi de şimdilik gönderdiği kitaplar ve verdiği belirli bir kapasiteyle sınırlı beyin ile olmuştur. Öğreneceğimiz çok şey var. Onları da farklı boyutlarda öğrenebilicez. Bu dünyada öğrenemeyeceğimiz kesin, o yüzden mutlak bilgi kaynağını öğrenme konusunda yeniden bedenlenip dünyada yaşamak boşuna.
Beyin kapasitemizin anlamadığı, anlayamayacağı şeyler var. Ve bunları ölünce anlayıp kavrayabileceğiz. Ben bir kez öleceğim, siz kaç kere ölürsünüz bilmem. Herkesin inancı kendine, artık daha fazla sorgulamak istemiyorum.

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Sanırım Allah'ın verdiği aklı ve özgür iradeyi kullanma konusunda yanlış anlaşılan bir nokta var. Kesinlikle yanlış anlamayın. Eminim birçok konuda ailenizin ve sizin kendi deneyimleriniz, tecrübeleriniz vardır. Benim söylemek istediğim alışılan ve kural olan bazı şeylerin bizim anlayamayacağımız noktada olabileceği ve bunu anlamak için kendimize sormamız gerektiğiydi. Bahsettiğim noktada kendinize göre ayrı bir düşüncenizin olduğunu görüyorum.

Fakat bir nokta var ki yazılanların genelinden çıkardığım nokta şudur: Çoğunuz Kur'an ayetlerinin yorumlanmasının kişiden kişiye göre değişeceğini ve hangi anlamın temelde olduğunu bilemeyeceğimizi söylemişsiniz. Yanlışım varsa lütfen düzeltin. Reenkarnasyonu kabul veya red eden ayetin gerçek olup olmayacağını bu noktada genelin söylediğine göre ölmeden, deneyimlemeden kesin bir yargıyla tanımlayamayız. O yüzden reenkarnasyona inananlara ''Din bunu kabul etmiyor.'' deme hakkımız yoktur.

Benim burdaki amacım verdiğim ayetle ve diğer söylediklerimle bazı noktaları inanmasanızda fikir edinmeniz içindir. Ayrıca bir nokta var ki ''Reenkarnasyonda da bu durumun geçerli olacağını düşünememek Allah'ın bize verdiği aklı kullanmamak anlamına gelebileceğini düşünmenin zararı olamayacaktır sanırım. Ayrıca Kur'an'da belirtilen ilk ayeti hepiniz bilirsiniz. Geriye kalan yorumu size bırakıyorum... Bu da İslam dışında bir inançtır. İkisini birleştirirseniz yeni bir din yaratırsınız, islam inancında reenkarnasyon yok. '' diye belirterek sizde benim inancımı sorguluyorsunuz. Bu noktada lütfen hataya düşmeyelim. Herkes istediğine istediği şekilde inanmakta özgürdür. Burada yazılanlar fikrinizi değiştirmeyecektir yazdıklarınızdan bunu görüyorum fakat benim düşüncem; her zaman için farklı bakış açılarını görmek, daha doğrusu görebilmek, kişi hangi dine inanıyorsa onun için bir aracı veya kaynak olacağıdır.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Sanırım Allah'ın verdiği aklı ve özgür iradeyi kullanma konusunda yanlış anlaşılan bir nokta var. Kesinlikle yanlış anlamayın. Eminim birçok konuda ailenizin ve sizin kendi deneyimleriniz, tecrübeleriniz vardır. Benim söylemek istediğim alışılan ve kural olan bazı şeylerin bizim anlayamayacağımız noktada olabileceği ve bunu anlamak için kendimize sormamız gerektiğiydi. Bahsettiğim noktada kendinize göre ayrı bir düşüncenizin olduğunu görüyorum.
Bazı şeylerin bizim anlayamayacağımız noktada olabileceğini söylemişsiniz, işte bende bundan bahsediyorum. Anlayamadığımız ve anlayamayacağımız noktalar var. İstediğimiz kadar kendimize soralım, kapasitemiz malesef ki belli bir yere kadar, daha fazlasını bu boyuttayken öğrenebileceğimizi düşünmüyorum.
Fakat bir nokta var ki yazılanların genelinden çıkardığım nokta şudur: Çoğunuz Kur'an ayetlerinin yorumlanmasının kişiden kişiye göre değişeceğini ve hangi anlamın temelde olduğunu bilemeyeceğimizi söylemişsiniz. Yanlışım varsa lütfen düzeltin. Reenkarnasyonu kabul veya red eden ayetin gerçek olup olmayacağını bu noktada genelin söylediğine göre ölmeden, deneyimlemeden kesin bir yargıyla tanımlayamayız. O yüzden reenkarnasyona inananlara ''Din bunu kabul etmiyor.'' deme hakkımız yoktur.
Kur'an ayetleri yorumlanamaz, çünkü kinaye barındırmaz, anlam sözlükteki ilk anlamdır. Diğer türlü karışıklıklar olurdu. Görünen neyse anlam da odur. Derinlik aranmaz.
''reenkarnasyona inananlara ''Din bunu kabul etmiyor.'' deme hakkımız yoktur''demişsiniz, deme hakkım vardır çünkü ben din bunu kabul etmiyor demekle İslam dinini kastettim ve İslam dini kesinlikle reenkarnasyonu kabul etmez. Diğer dinler ediyorsa edebilir, o dinlere mensup olmadığım için sorgulamak istemiyorum.
Benim burdaki amacım verdiğim ayetle ve diğer söylediklerimle bazı noktaları inanmasanızda fikir edinmeniz içindir. Ayrıca bir nokta var ki ''Reenkarnasyonda da bu durumun geçerli olacağını düşünememek Allah'ın bize verdiği aklı kullanmamak anlamına gelebileceğini düşünmenin zararı olamayacaktır sanırım. Ayrıca Kur'an'da belirtilen ilk ayeti hepiniz bilirsiniz. Geriye kalan yorumu size bırakıyorum... Bu da İslam dışında bir inançtır. İkisini birleştirirseniz yeni bir din yaratırsınız, islam inancında reenkarnasyon yok. '' diye belirterek sizde benim inancımı sorguluyorsunuz. Bu noktada lütfen hataya düşmeyelim. Herkes istediğine istediği şekilde inanmakta özgürdür. Burada yazılanlar fikrinizi değiştirmeyecektir yazdıklarınızdan bunu görüyorum fakat benim düşüncem; her zaman için farklı bakış açılarını görmek, daha doğrusu görebilmek, kişi hangi dine inanıyorsa onun için bir aracı veya kaynak olacağıdır.
''Reenkarnasyonda da bu durumun geçerli olacağını düşünememek Allah'ın bize verdiği aklı kullanmamak anlamına gelebileceğini düşünmenin zararı olamayacaktır sanırım. demişsiniz. Ama şu var ki ölüm de, yeni bir boyutta yeni bir yaşamı deneyimlemekte bizim elimizde ve irademizde değil. Bu durumda kullandığımız aklımız bir işe yaramaz, bizden bağımsız birşey bu.
Herkes istediğine istediği şekilde inanmakta özgürdür. demişsiniz. Bu konu da size yüzde yüz katılıyorum ve onaylıyorum. Baştan dediğim buydu zaten, bunu göz önünde tutarak kesin söylemler yapmaktan kaçınmak. Sizler de yaparsanız ben de yaparsam hata olur. İnandığımız dini sorgulayamayız. Ama uzayan sohbetler bizi buna sürükler.Burada yazılanlar fikrinizi değiştirmeyecektir yazdıklarınızdan bunu görüyorum fakat benim düşüncem; her zaman için farklı bakış açılarını görmek, daha doğrusu görebilmek, kişi hangi dine inanıyorsa onun için bir aracı veya kaynak olacağıdır.demişsiniz. Bunu da onaylıyorum. Her zaman farklı bakış açılarından bakmayı bilirim, ama inandığımdan şaşmam ve dediğiniz gibi fikrim asla değişmez :)

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Umarım bazı noktalarda inancınıza ve düşündüklerinize karşı önyargılı olduğumu düşünmediniz. Fikir alışverişinde bulunurken bunu tartışma boyutuna vardırmadığınız, saygı duyduğunuz ve yaptığınız yorumlar için teşekkür ediyorum. İyi forumlar...

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Umarım bazı noktalarda inancınıza ve düşündüklerinize karşı önyargılı olduğumu düşünmediniz. Fikir alışverişinde bulunurken bunu tartışma boyutuna vardırmadığınız, saygı duyduğunuz ve yaptığınız yorumlar için teşekkür ediyorum. İyi forumlar...
Tabiki öyle düşünmedim, siz de öyle düşünmeyiniz. Çünkü herkesin dini inancı özeldir ve değerlidir. Herkese bu konuda saygı duyarım.
Sizinde yaptığınız yorumlar ve karşılıklı fikir telakkisi için çok teşekkür ediyorum. Forumda yazılarını takip ettiğim ve sevdiğim değerli bir üyesiniz.
Sevgiler.

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
Ben şunu sormak istiyorum. Diyorsunuz ki, kuranda yazılan ayetlerin anlamı sözlükteki ilk anlamıdır. Derinlik aranmaz. Peki sizin Efendimiz diye sevgi ve saygı gösterdiğiniz o din adamları niye onlarca anlam çıkartıyorlar? Ve siz hangi birine inanıyorsunuz. Kuranda derinlik aranmıyorsa şayet, bana şöyle bir ayet söyler misiniz? "Reenkarnasyon yoktur." Bana böyle bir ayet gösterin. Yada peygamberinizin sözünü. Ama Hz. Mevlana'nın şiirleri bunu çok güzel açıklar. Anlamayı bilene tabi... Harfler ile konuşulması gerekir birşey anlamak için. Ama siz kuranı açıp evet burda böyle yazıyor demek ki bu! Demelisiniz. Kendi zamanınıza göre bir düşünün. Yada burayı geçin. Bir arkadaşımız demiş ki ölmeden bilemezsiniz. Benim ölmediğimi nerden biliyorsunuz? Ben ölüm anımı daha dün hatırlıyorum siz hala neyden bahsediyorsunuz?? O yüzden bazı şeyleri söylersen dikkatli söyleyin. Her neyse herkesin kendi inancı kendine değerli kendine kutsaldır. Sizin deyiminizle " Herkes kendine müslüman :) " Konuya değer verip yorum yapan herkese tek tek teşekkür ederim. İyi forumlar...

musashi

Banlı Kullanıcı
arkadaşın bahsettiği gibi bu reenkarnasyon varda bizim çevremizde neden hiç yok , hiç rastlamadık , çevremizin çevresinden dahi , hani arkadaşlarımızın çevrelerinide kattık , oldu şimdi binlerce kişi , çünkü yok.
ben şahsi olarak bu reenkarnasyon olayını yaşayan türklerin , geçmişin de bir cin veya cin ler tarafından istismara uğradığını ve zamanla bu ilerledi ilerledi , o kişi zamanla kendisini , daha önceden yasamış bir efsanevi tercihen tanınmıs biri olarak anlatmaya başlar. öyleki kendiside buna inanır. cinler buna öyle bir empoze ederki , o ölen kişinin tüm yaptığı gizli şeyleri örneğin sadece anne babasının bildiği sırları empoze eder, bizim saf ta başlar anlatmaya , ben buyum inanın der, cin lerin oyunu . kaldıki bunun yaşanmış birsürü örnekleri var . çok saygın kişiler ilerleyen zamanda çıkıp mehdi diye dolanıyolar. aslında bunları cin ler bu hale getiriyorlar.

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
arkadaşın bahsettiği gibi bu reenkarnasyon varda bizim çevremizde neden hiç yok , hiç rastlamadık , çevremizin çevresinden dahi , hani arkadaşlarımızın çevrelerinide kattık , oldu şimdi binlerce kişi , çünkü yok.
ben şahsi olarak bu reenkarnasyon olayını yaşayan türklerin , geçmişin de bir cin veya cin ler tarafından istismara uğradığını ve zamanla bu ilerledi ilerledi , o kişi zamanla kendisini , daha önceden yasamış bir efsanevi tercihen tanınmıs biri olarak anlatmaya başlar. öyleki kendiside buna inanır. cinler buna öyle bir empoze ederki , o ölen kişinin tüm yaptığı gizli şeyleri örneğin sadece anne babasının bildiği sırları empoze eder, bizim saf ta başlar anlatmaya , ben buyum inanın der, cin lerin oyunu . kaldıki bunun yaşanmış birsürü örnekleri var . çok saygın kişiler ilerleyen zamanda çıkıp mehdi diye dolanıyolar. aslında bunları cin ler bu hale getiriyorlar.

Sayın musashi, eğer cinler bunu yapıyorsa amaçları ne olabilir merak ettim? Siz rastlamamış olabilirsiniz çünkü bilinçaltınızı görmüyorsunuz. Ayrıca cinlerin işi gücü yok insanlara reenkarnasyonu mu inandırmaya çalışacak. Asla yapmazlar. Reenkarnasyon ile yeniden doğduğunu söyleyenlere saf diyorsanız o zaman bende bir safım. Ve ben olan bu saf bunu kanıtlarıyla gördü. Çünkü bu safın yaşantısı bir çoğunuzdan daha farklı. Benim irtibat kurduklarım sadece insan değil. Sadece cin de değil. Daha bir çok varlık. Ve siz hala sıradan olaylar ile "Böyle birşey asla olamaz!!!" diye çemkiriyorsunuz. Biraz objektif bakmayı deneseniz çok iyi olur aslında. Genel olarak söylüyorum.

musashi

Banlı Kullanıcı
yanlış anladınız , ben sizi veya baskaalarını rencide edici olarak söylemedim. bakın reenkarnasyon konusu gerçekten mantığın ve hertürlü kuralın kabul etmediği bir konu, hanii elle tutulur hiçbir açıklaması yapılmıyor. tw lerde senelerce tartısıldı ama hep bir çelişki hep bir tezat.
ben baska bir siteden bu yazdığımı okudum bana göre bu şekilde , çünkü şöyle düşündüm. halk arasında çok saygın bir kişi olan bir insan birgün çıkıp ben mehdiyim diyor , ismini unuttuğum çok tanınmıs yanlıs hatırlamıyorsam mısırda bir insan avrdı senelerce insanalra ayrdımlarda bulundu çok ünlü birisiydi aynı şekilde oda mehdiyim diye binlerce murid toplayıp o şekilde devam etti. sonra öldü. sonu. mehdi değil. peki aslında çok iyi niyetli yardımsever bir insan hayatının son anlarında birden 90 derece dönüüp baska açıklama yaparak saf (taraf) değiştiriyorsa bunun mantıklı hiçbir açıklamasını ben bulamıyorum.
cin ler empoze edip bir insanı lider olarak gösterirler, bunu yaparlar, bu insanda nekadar etrafına kalabalık toplarsa amaçlarına okadar cabuk ulasırlar.
reenkarnasyon olayına gelince , bu tamamen güçlülerin dünyasında güçsüzlere umut ışığı olarak senaryo edilmiş bir inanç sistemi olarak düşünüyorum. çünkü sürekli ezilen zayıflar , ölen zayıflar , denge baska türlü kurulamaz.
yazdıklarımı lütfen kişisel olarak anlamayın.