koruyucu Melek çağırma ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

jokerstyle

Kayıtlı Üye
Degerli Kardeslerim,

elbette herseyi yaratan Allah (c.c.) herseye gücü yetendir.
Bazi kardeslerimiz sadece Allah´dan (c.c.) istemek dogru, yarattigi bütün varliklardan direk istemek ise yanlisdir diyorlar.
Iman etmemis bir kisi icin bu gecerlidir, fakat iman etmis bir kisi zaten sunu idrak etmisdir ki, herseyi yaratan Allah (c.c.) yardim ederken, rizik veririken, sifa veririken vs. fazlasiyla vesile kullanir.
Misal olarak hasta olan bir klisinin iylesmesi bir ilac ve doktor vesilesi ile olur.
Hidayete ericek olan bir kisiye vesile olacak bir rehber veya bir semavi kitap olabilir.
Rizik icin gerekli olan meyve,sebze vs topragi,suya veya günesin vesile olmasina ihtiyac olabilir.

Burda asil sorun yaraticiyi unutup günese tapmak veya rehbere veya doktora tapmakdir, bu nankörlük ve sirkdir.
Fakat doktora gidipde hasta evladin icin yardim istemek ve onu bir vesile olarak idrak etmekde ne yanlis olabilir ki.

Meleklerde bu konumdadir, özellikle yanimizda bulunan koruma meleklerimiz.
Rad suresinin 11.ayetinde Allah (c.c.) söyle buyuruyor:
Lehu muakkibâtun min beyni yedeyhi ve min halfihî yahfezûnehu min emrillâh(emrillâhi), innallâhe lâ yugayyiru mâ bi kavmin hattâ yugayyirû mâ bi enfusihim, ve izâ erâdallâhu bi kavmin sûen fe lâ meredde leh(lehu), ve mâ lehum min dûnihî min vâl(vâlin).
Onları , önünden ve arkasından takip edenler (koruyan muhafız melekler) vardır. Allah'ın emrinden olup, onları korurlar. Muhakkak ki; Allah, onlar nefslerinde olan şeyi bozmadıkça, bir kavimde olan şeyi bozmaz . Ve Allah, bir kavme ceza vermeyi dilediği zaman, artık onu reddedecek yoktur. Ve onlar için, ondan başka koruyan bir dost yoktur.

Ayrica Maide suresinin 35.ayetinde Allah (c.c.) söyle buyuruyor:
Yâ eyyuhâllezîne âmenûttekûllâhe vebtegû ileyhil vesîlete ve câhidû fî sebîlihi leallekum tuflihûn(tuflihûne).
Ey âmenû olanlar (Allah'a ulaşmayı, teslim olmayı dileyenler); Allah'a karşı takva sahibi olun ve O'na ulaştıracak vesileyi isteyin. Ve O'nun yolunda cihad edin. Umulur ki böylece siz felâha erersiniz.

Allah (c.c.) ne olursa olsun araya hep bir vesile koymusdur ve bizim vesilelerden, onlara tapmadan, yardim istememiz yanlis degildir.

Allah (c.c.) yardimcimiz olsun!!!

striker

Kayıtlı Üye
Degerli Kardeslerim,

elbette herseyi yaratan Allah (c.c.) herseye gücü yetendir.
Bazi kardeslerimiz sadece Allah´dan (c.c.) istemek dogru, yarattigi bütün varliklardan direk istemek ise yanlisdir diyorlar.
Iman etmemis bir kisi icin bu gecerlidir, fakat iman etmis bir kisi zaten sunu idrak etmisdir ki, herseyi yaratan Allah (c.c.) yardim ederken, rizik veririken, sifa veririken vs. fazlasiyla vesile kullanir.
Misal olarak hasta olan bir klisinin iylesmesi bir ilac ve doktor vesilesi ile olur.
Hidayete ericek olan bir kisiye vesile olacak bir rehber veya bir semavi kitap olabilir.
Rizik icin gerekli olan meyve,sebze vs topragi,suya veya günesin vesile olmasina ihtiyac olabilir.

Burda asil sorun yaraticiyi unutup günese tapmak veya rehbere veya doktora tapmakdir, bu nankörlük ve sirkdir.
Fakat doktora gidipde hasta evladin icin yardim istemek ve onu bir vesile olarak idrak etmekde ne yanlis olabilir ki.

Meleklerde bu konumdadir, özellikle yanimizda bulunan koruma meleklerimiz.
Rad suresinin 11.ayetinde Allah (c.c.) söyle buyuruyor:
Lehu muakkibâtun min beyni yedeyhi ve min halfihî yahfezûnehu min emrillâh(emrillâhi), innallâhe lâ yugayyiru mâ bi kavmin hattâ yugayyirû mâ bi enfusihim, ve izâ erâdallâhu bi kavmin sûen fe lâ meredde leh(lehu), ve mâ lehum min dûnihî min vâl(vâlin).
Onları , önünden ve arkasından takip edenler (koruyan muhafız melekler) vardır. Allah'ın emrinden olup, onları korurlar. Muhakkak ki; Allah, onlar nefslerinde olan şeyi bozmadıkça, bir kavimde olan şeyi bozmaz . Ve Allah, bir kavme ceza vermeyi dilediği zaman, artık onu reddedecek yoktur. Ve onlar için, ondan başka koruyan bir dost yoktur.

Ayrica Maide suresinin 35.ayetinde Allah (c.c.) söyle buyuruyor:
Yâ eyyuhâllezîne âmenûttekûllâhe vebtegû ileyhil vesîlete ve câhidû fî sebîlihi leallekum tuflihûn(tuflihûne).
Ey âmenû olanlar (Allah'a ulaşmayı, teslim olmayı dileyenler); Allah'a karşı takva sahibi olun ve O'na ulaştıracak vesileyi isteyin. Ve O'nun yolunda cihad edin. Umulur ki böylece siz felâha erersiniz.

Allah (c.c.) ne olursa olsun araya hep bir vesile koymusdur ve bizim vesilelerden, onlara tapmadan, yardim istememiz yanlis degildir.

Allah (c.c.) yardimcimiz olsun!!!

Bu iman etmemiş kişi olarak beni kastettiğin farkındayım. Görüşünüze ve düşüncelerinize saygı duymakla beraber, bu ithamlarınıza cevap vermek istiyorum.

1-Allah'ın yarattığı varlıklardan istemenin doğru olduğunu savunup, yanlışlayanları imansız olarak ifadenize cevaben;

Zumer suresi 45: Allah bir tek olarak anıldığında ahirete iman etmeyenlerin kalpleri öfkeyle kabarır, ondan başkaları anıldığında hemen sevinirler.

Ra'd suresi 14: Gerçek dua sadece Allah'a yapılır. Allah'tan başka dua ettikleri ise onların isteklerine ancak ağzına ulaşamayacağı halde, ulaşsın diye avuçlarını uzatan kimsenin isteğine suyun karşılık verdiği kadar verirler. Kafirlerin duası hep bir sapıklık içindedir.

Zumer 38: Andolsun ki; onlara (müşriklere):Gökleri ve yeri yaratan kimdir diye sorsan? muhakkak Allah'tır, diyecekler.
De ki: Öyleyse söyleyin bakalım; Allah bana bir zarar vermek istese O'nu bırakıp da taptıklarınız O'nun verdiği zararı giderebilir mi?
Yahut bana bir rahmet dilerse, O'nun rahmetini önleyebilir mi?
De ki: Allah, bana yeter. Tevekkül edenler O'na tevekkül ederler.(güvenirler)

Sanırım bu ayetler yeterlidir. Bunun gibi nice ayetler vardır. Örneğin En'am suresi 155-157

Saygılarımla...

erhanozbay

Banlı Kullanıcı
70 defa mezcelin bezcelin ismini oku hemen gelir 2 gün yanında kalır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...