koruyucu Melek çağırma ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

anonim01

Kayıtlı Üye
slm arkadaslar koruyucu melek çağırmayi bilen var mi ? varsa nasil cagirildigini anlatabilir mi arapca bilmeyen bir kisi koruyucu melegini cagirabilir mi ?

dede

Kayıtlı Üye
Hz. Peygamber Efendimiz(a.s.m) Ebu Hureyre’ye şu tavsiyede bulunmuştur

Yatağına girdiğinde Ayete’l-Kürsi'yi oku, Allah tarafından senin için (sabaha kadar)sürekli yanında kalan bir koruma verilir ve sabaha kadar şeytan sana yaklaşmaz.” (Buharî, Fezailu’l-Kur’an, 10)

kaynak-sorularlaislamiyet

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Farkındasınız veya değilsiniz ama şunu bilmelisiniz ki sizin de bir Koruyucu Meleğiniz var. Bu gerçek, tarih boyunca ilahiyatçılar arasında tartışma yaratmıştır.
Artık günümüzde bizleri koruyup gözeten birer Özel Meleğimizin var olduğu açıkça bilinmektedir.Koruyucu Meleğimiz bir kez geldiğinde artık o tüm yaşamımız
boyunca, ta ki ölüme geçişimize kadar yardım etmek üzere bizimle kalır.

Koruyu meleğiniz sizin hakkınızda her şeyi bilmekle kalmaz, o daima size yardımcı olmak, hayatınızı daha zengin ve dolu kılmak, ayrıca her konuda size
destek olmak için de çok isteklidir. Eğer birine düşmanlık besliyorsanız, Meleğiniz bunu bilir. Eğer sahtekarlığa eğiliminiz varsa o bunu da bilir. İçinizden gelen
küçük ve derin bir sesin bunu yapmamanız için sizinle konuştuğunu duyarsınız. Bunu vicdanınız olarak da düşünebilirsiniz. Bense bunu Koruyu Meleğim
olduğunu biliyorum.

Başmeleklerin birçok fonksiyonu ve görevi vardır ama bunlardan biri de bizlere yol gösterme ve amaçlarımıza ulaşmada yardımcı olmaktır. Eğer
amaçlarımızdan biri de Koruyucu Meleğimiz ile iletişim kurmak ise, Başmelekler bu konuda da bize yardımcı olabilirler.
Biraz pratik yaparak, istediğiniz zaman Başmelekler'i çağırabilirsiniz. Bunu günün en yoğun saatlerinde kalabalık bir metro istasyonunda bile yapabilirsiniz. Ama
ilk denemezlerinizde yanlız olduğunuzdan hatta rahatsız edilme riskiniz olmadığından emin olun. Bulunduğunuz odanın en uygun sıcaklıkta olmasını sağlayın. Çok
sıcak olmamalı veya üşüyecek kadar soğuk da olmamalı. Telefonun fişini çekin. Eğer arzu ederseniz, yumuşak hafif rahatlatıcı bir meditasyon müziği
dinleyebilirsiniz. Rahat ve uygun giysiler giyin. Kollarınızı ve ellerinizi kuvvetlice sallayın ki herhangi bir gerginliğiniz varsa yok olmasını sağlayabilesiniz, Ben
genellikle omuzlarımı da rahatlatmak için onları da çeviririm. Günün yoğunluğu ve stresi genellikle sırtımıza ve omuzlarımıza biner ve ruhsal herhangi bir
eyleme başlamadan önce bu istenmeyen ağırlıkdan kurtulmak çok önemlidir.
Rahat bir sandalyeye oturun, gözlerinizi kapatın ve üç kere derin nefes alın. Nefesinizi verirken kendinize ''Rahatla, derinden rahatla'' deyin.
Rahatlamaya başladığınızı hissedene kadar nefesinize konsantre olun. Daha sonra enerjinizin vücudunuzun değşik bölümlerinde yoğunlaşarak onlarada
rahatlamalarını söylemesini sağlayın. Ben önce başım ve yüzümden başlarım, boynumdan aşağı omuzlarıma, kollarıma ve parmaklarıma, oradan karnıma,
sonra bacaklarıma ve hatta parmaklarıma kadar yoğunlaşarak tüm vücudumda gevşeme sağlarım.
Bazı insanlar önce ayaklarından başlayarak daha sonra yukarıya doğru çıkmayı tercih ederler. Hangi yöntemi tercih ettiğinizin pek önemi yoktur. Önemli olan
mümkün olduğunca rahatlayarak gevşemenizdir.
Eğer yoğun bir günün akşamında bu alıştırmayı yapıyorsanız kendinizi uykuya dalmış olarak da bulabilirsiniz. Eğer uyuklarsanız endişelenmeyin. Büyük ihtimalle
vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı var demektir. O takdirde uyumalısınız. Bunu daha sonra tekrar denersiniz.
''Çağırma'' anlamına gelir; özellikle yardım veya ilham istemek için. Başmelekler'i genellikle kendi Koruyu Meleklerimiz ile iletişim kurmayı istediğimizde ve
ilham almak için çağırırız.
Çok şükür ki, Başmelekler'i çağırmak gerçekten de kolaydır. Sadece onların var olduğunu ve size yardımcı olmak için hazır olduklarını kabul etmeniz gerekiyor.
Başmelek Mikail'in, sağ tarafınızda ayakta durduğunu gözünüzde canlandırmakla işe başlayın. Onu istediğiniz form yani şekilde hayal edebilirsiniz. Eğer
zihninizde çocukluğunuzdan kalma bir resmi oluşuyor ise onu kullanabilirsiniz, bu onu canlandırmanızı kolaylaştırıcaktır. Eğer dini bir geçmişiniz yoksa, o
zaman onu sevgiyi temsil eden güzel bir Melek olarak hayal edebilirsiniz.
Ben Dört Büyük Başmeleğide gördüm. Sanki mermerden oyulmuş kadar güzel yüzleriyle, uçuşan muhteşem giysiler içinde, büyük geniş kanatlarıyla harika
varlıklar. Aslında bu resim bana çocukluğumdan kalmıştı ve onları hayal etmek benim için olağanüstü kolay olmuştu. Başmelekler'in görüntülerini seçmede çok
büyük bir özgürlüğümüz var. Aslında, eğer onların görünüşleri ile ilgili bir önyargınız yoksa bu daha da iyidir. Çünkü bu durumda onlar kendilerini istedikleri
şekilde gösterirler.
Başmelek Mikail'in gerçekten de yanıbaşınızda durduğunu fark ettiğinizde bu sefer Başmelek Cebrail'e seslenin. Cebrail sol tarafınızda duruyor olacaktır. Cebrail
sizi şüpheleriniz ve korkularınızdan arındırıp kendinize güven duymanızı sağlayan bir Melek'tir.
Solunuzda Cebrail olduğunda tüm korkularınızın üstesinden gelir ve arzuladığınız her şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ne zaman Cebrail'in solumda olduğunu
hissetsem kendime güvenimin arttığını anlarım.
Şimdi canlandığınızı hissediyor olmalısınız. Sağ yanınızda Sevginin Meleği Mikail, sol yanınızda size güven veren Cebrail var. Şimdi Başmelek Uriel'i çağırma
zamanı gelmiştir. Uriel'in tam önünüzde durduğunu gözönünzde canlandırın. Bu durumda düşünceleriniz daha berrak olacak,odaklanma ve gözlemleme
yeteneğiniz güçlenecek ve diğer insanların davranışlarını. hareketlerini daha önce hiç olmadığı kadar net görecek ve anlayacaksınız.
Şimdi Başmelek Rafael'i çağırın. Sağlık ve huzur veren Melek Rafael tam arkanızda duruyor olacak. Rafael'in gelişi ile güçlü bir şifa enerjisi ile dolarsınız.
Dört Başmeleğin yanınızda olduğu bu pozisyonda büyük bir korunma ve güç alanı ile sarılmış durumdasınız. Bu sık sık yakalayıp yaşamak isteyeceğiniz yoğun,
parlak ve mükemmel bir duygudur. Ve gerçekten de bu olayı sık sık yaşamalısınız. Sizin için pek çok açıdan yararlı olan bu ruhsal tören varlığınıza sevgi, güven,
zihinsel netliki şifa ve tam anlamıyla bir korunma sağlayacaktır!
Şaşırtıcı olan ise henüz bu dinsel ayinin tamamlanmamış olmasıdır.
Etrafınızı saran dört Başmelek ile birlikte bir ışık düşleyin, gökyüzünden üzerinize gelen saf, parlak beyaz bir ışık. Başınızdan girip tüm vücudunuza, her
sinirinize ve organlarınızın ve kaslarınızın tümüne yayılan ve her yerinizi kaplayan yoğun bir ışık. O kadar yoğun bir akış içinde olsun ki tüm varlığınızla bir ışık
tüneli içinde bulunduğunuzu hissedin.
Çoğunlukla dört Başmeleğe yaptığımız çağrı başarı ile gerçekleşir. Bu ruhsal bağlantı ihtiyacınız olduğunda size güven verir. Etrafınızda oluşan inanılmaz
koruyuculuğu hissedersiniz. Sağlığınızın güçlendiğini, tüm vücudunuzun enerji dolup canlandığı anlar ve her şeye farklı bir netlikle bakabilme yeteneğinizin,
algınızın kuvvetlendiğini görürsünüz.
Bununla beraber, Başmelekler sizin arzunuza göre de hareket ederler. Arzularınız, istekleriniz iyi niyetli yani pozitif olmalı ve kimse için zararı olmamalı.
Başmeleklere ilk seslenişinizde onlardan kendi koruyu Meleğiniz ile iletişim kurmada size yardımcı olmalarını isteyeceğinizi tahmin ediyorum.
Başmelekleri ilk çağrışınızda tam olarak başarılı olamayabilirsiniz de.. Bir veya iki Başmelek görüntüsü alabilir, diğerleriyle bağlantıda başarısızlık
yaşayabilirsiniz. Uyuyakalabilir veya biri ya da bir şey tarafından rahatsız edilebilirsiniz. Herhangi bir sebepten dolayı böyle zorluk yaşarsanız
Endişelenmeyin. Pratik yaptıkça başarı artacaktır. Eski denemeleri bir tarafa bırakıp tamamen yeniden denemeye başladığınızda şansınız daha çok olacaktır.
Dört Büyük Başmelek ertrafınızı sardığında ve içiniz tam anlamıyla onların ışığı ile saf sevgi dolduğunda kendinizi mükemmel bir huzur içinde hissedersiniz. Bu
duruma geldiğinizde gözlerinizi açabilir ve etrafınıza bakabilirsiniz. Ancak bu töreni bir kaç defa tekrarlamadan gözlerinizi açmanızı pek tavsiye etmem.
Başmeleklerin güzelliği, dinginliği, saflığı ve neredeyse o parıltılı ışığı sizi şaşırtıp, ürküterek aniden normal dünyasal konuma dönmenize neden olabilir. İşte bu
yüzden birkaç denemeden önce gözlerinizi açmanızı tavsiye etmiyorum. Bu duygu ve onları kaybetmenin yaratacağı etki tarif edilemez. Kendi tecrübelerimden
biliyorum; o sıkıcı bunaltıcı duygu mideme birkaç saat boyunca etki eder. Bu tören sizin için çok doğal bir hale gelene ve onunla kendinizi tamamen yakın
hissedene kadar gözlerinizi açmayın.
Bu ruhsal boyuta geçtiğinizde ise vücudunuza ve varlığınıza inanılmaz bir tedavi uygulamış olacaksınız.
Şimdi Başmelekler'e sevgileri, rehberlikleri ve korumaları için teşekkür etme zamanı gelmiştir. Ben her birine teker teker seslenmeyi tercih ederim. Eğer ortam
uygunsa bunları yüksek sesle söylerim. Ancak uygun değilse, örneğin bir metro istasyonunda isem, zihnimden konuşurum onlarla.
''Teşekkürler sana, Mikail'' derim. ''Meşgul olduğunu biliyorum ve bugün benim yardımıma geldiğin için minnettarım. Bana verdiğin sevgi ile bende yaşamımda
daha verici ve sevgi dolu olacağım için gerçekten de çok minnettarım. Teşekkürler.''
Bir cevap için beklerim. Bazen sözcükleri duyabilirim ama çoğu zaman kendimi yumuşak ama güçlü bir sevgi ile sarmalanmış hissederim.
''Teşekkürler sana Cebrail'' diye devam ederim biraz sonra. ''Benim arzum üzerine geldiğin için sana minnettarım. Ben sık sık korkular yaşarım ama senin
yardımın ve koruman ile her şeyi yapabileceğimi biliyorum. Bana güç ve güven verdiğin için teşekkürler''
Yine beklerim. Cebrail genellikle bana her şeyi yapabileceğim duygusunu ve gerçekten de hissettirerek cevap verir. Cebrail'i bir kadın formunda gözümde
canlandırırım ama çok nadir olarak birkaç kez derinden ve hafif tok denilebilecek bir sesle konuşmuştu benimle.
''Teşekkürler sana Uriel, zihnimi aydınlattığın için. Sen de meşgulsün ve benim yardımıma gelmeni çok takdir ediyorum. Zihnim açık ve net yani berrak
olduğunda çok daha iyi hissediyorum. Yardımın için teşekkürler.''
Uriel çoğunlukla bir ılıklık duygusu yaratarak cevap verir. Özellikle de göz kapaklarımın üzerinde oluşan bir sıcaklık ile. Bu sadece birkaç saniye sürer ama çok
da rahatlatıcı bir duygudur.
''Teşekkürler Rafael, şifa dolu sevgin için. Bedenimin her parçasını yeniden canlandırıp benim de diğerlerine şifa dağıtabilmemi sağladığın için çok minnettarım.
Bugün benim yardımıma geldiğin için teşekkürler.''
Rafael fiziksel olarak kendimi çok iyi hissettirerek bana cevap verir. Rafael ile konuştuktan sonra kendimi sınırsız bir enerji ile dolmuş ve hiç yorulmaz
hissederim.
''Hepinize teşekkürler'' diye devam ederim. ''Bugün farklı şekillerde yardımınıza ihtiyaç duyuyorum'' İşte bu noktada isteğimin ne olduğunu söylerim
Başmelekler'e. Sizler bunu ilk yaptığınızda büyük ihtimalle kendi koruyucu Meleğiniz ile irtibata geçmek istediğinizi söylecekseniz. Şöyle diyebilirsiniz: ''Henüz
kendi koruyucu Meleğim ile karşılaşıp onunla iletişim kuramadım. Lütfen bana yardım edin. Koruyucu bir Meleğim olduğunu biliyorum ve bazen onun varlığını
etrafımda hissediyorum ama daha fazlasını bilmek istiyorum. Lütfen Meleğim ile görüşmeme yardımcı olun.''
Bir kere ricanızı söyledikten sonra durun ve sadece kendi varlığınız ile Meleklerin varlığının farkındalığını yaşayın. Işığını gözünüzde canlandırın. Birkaç saniye
veya birkaç dakika kadar sürebilecek doğru zamana geldiğinizi hissedince ''Teşekkürler,'' deyin, tercihen yüksek sesle ve gözlerinizi açın. Sessiz ve güven içinde
kalın, ricanızyani dileğiniz gerçekleştirelecektir.
Bu ruhsal bağlantı sonrası birkaç saat boyunca, kendinizi çok daha farklı bir dünyaya bakıyor bulacaksınız. Herşey şey çok daha zengin ve daha çok daha net gözükecek
gözünüze. Diğer insanlarla olan ilişkileriniz daha yumuşak, stres duygunuz çok daha az ve yoğun bir huzur duygusu içinde olacaksınız.
Eğer bu bağlantıyı yatmadan önce yaparsanız, çok uzun zamandır olmadığı kadar dingin ve rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.
Başmelekler'e sesleniş törenini kendi Koruyu Meleğimiz ile bağlantı kurana kadar birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir. Aslında Koruyucu Meleğiniz daima
yanınızdadır ama çoğu insan gibi siz onun varlığının farkında değilsiniz.

striker

Kayıtlı Üye
İslam dininde meleklere iman vardır. Meleklerin nasıl varlıklar olduğu hakkında pek bilgimiz olmasa da var olduklarına inanıyoruz. Fakat melek çağırma, melek duası ile yardım alma gibi şeylerin tamamı İslam'a aykırıdır. Terimler ile eylemleri birbirine karıştırıp ortaya farklı sunumlar yapanlara saygı duymakla beraber İslami açıdan böyle durumların temelsiz olduğunu bildirmek istiyorum.

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
İslam dininde meleklere iman vardır. Meleklerin nasıl varlıklar olduğu hakkında pek bilgimiz olmasa da var olduklarına inanıyoruz. Fakat melek çağırma, melek duası ile yardım alma gibi şeylerin tamamı İslam'a aykırıdır. Terimler ile eylemleri birbirine karıştırıp ortaya farklı sunumlar yapanlara saygı duymakla beraber İslami açıdan böyle durumların temelsiz olduğunu bildirmek istiyorum.

davetname firdevs-i tavilde melek çizimleri ve çağırma ritüelleri var

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Ortada biraz mantık hatası var bence. İslam dinine göre;

Meleklerden yardım istenmez, Allah'tan istenir. O'da yardımını melekler vasıtasıyla iletir. Bence doğru olan budur.

striker

Kayıtlı Üye
İslam dininde Meleklerden yardım istemek yasaktır diye bir şey geçmiyor ve yok.Melekler de, Allah'ın yarattığı varlıklardır ve çoğusu insanlara yardım etmek için yaratılmıştır.Allah'ın bize yardım etsin diye yarattığı varlıklardan yardım almanın neresi yasak ? Eğer yasak olsaydı hiç yaratılmazlardı.Meleklerin hepsi aynı amaç için yaratılmamıştır.Bizleri korumakla görevlendirilen melekler de vardır.
Bir Müslüman kişinin de dua ederek koruyucu meleğinden yardım istemesi yasak değildir.
Melekler'den istemsiz bir şekilde de yardım isteriz ve onlarda bize yardım eder.

İslam dininde meleklerin bir yardım yada yaptırım gibi durumları yoktur. Sadece aracılardır. Allah izin verdiği takdir ölçüsünde melekler insana tecelli eder. Kısaca Allah dilerse olur. Bu da herşeyin sebebi olan Allah'ın rızasının olmasıdır. Kişi (müslüman) Allah'ın dışında hiçbir ama hiçbir şeyden yardım yada medet bekleyemez. Bu Kur'an ayeti ile sabittir. Sadece Allah'tan dilenir.
Eğer insanlar farklı durumlara yönelir ve temennilerini başka türlü iletmek isterlerse başta söylediğim gibi katılmam ama saygı duyarım.

davetname firdevs-i tavilde melek çizimleri ve çağırma ritüelleri var

Olabilir bu neyi değiştirir?

codzombi

Kayıtlı Üye
benden isteyin diyor , bi yerdede "biz" diye geçiyor . e şimdi soruyorum. vefk yaparken meleklerden yardım isteniyor nasıl oluyor bu iş ? evet ortada bir mantık hatası var :D

striker

Kayıtlı Üye
"Kâinatı sizin istifadenize, emrinize müsahhar eyledim. Her şeyi ama her şeyi sizin için yarattım. Ama sizi de kendim için yarattım."

Bakın Meleklerden yardım istemek zaten Allah'tan yardım istemektir. :) Melekler yaratılış gereği önce Allah'ın yardımcılarıdır sonra da İnsanlar'ın.
Dediğiniz gibi Allah istemezse hiç bir şey olmaz değil mi ? Ve Allah istemezse Melek'lerde size yardım etmez.Meleklerin bize yardım etmelerinin arkasında Allah vardır.
Kalıplaşmış bir bakış açısı ile bakmayın biraz başka bakış açılarından da bakın. :)

Sevgiyle Kalın. :)

Allah Kur'an'da yanlız benden isteyin diyor. Meleklerden, hacılardan,hocalardan değil, sadece bana yönelin, benden isteyin diye buyuruyor. Siz istediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz fakat, Kur'an bunu açıkca ifade ediyor, ısrar edemem yada inandıklarınızı burada tartışmak da istemem, sadece şunu bilin benim bu yazdığım, Kur'an'ın hitabıdır, bana ait değildir.

benden isteyin diyor , bi yerdede "biz" diye geçiyor . e şimdi soruyorum. vefk yaparken meleklerden yardım isteniyor nasıl oluyor bu iş ? evet ortada bir mantık hatası var :D

Vefk yaparken, istenilen yardımın Allah ile ne alakası var? İsteyen istediğinden yardım temennisinde bulunur. Meleklerden sadece müslümanlar yardım dilemez, her insan iyi temennilerini bu şekilde yapabilir. Ben konuya sadece İslami olarak bir kesinlik kazandırmak istedim.

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
İslam dininde Meleklerden yardım istemek yasaktır diye bir şey geçmiyor ve yok.Melekler de, Allah'ın yarattığı varlıklardır ve çoğusu insanlara yardım etmek için yaratılmıştır.Allah'ın bize yardım etsin diye yarattığı varlıklardan yardım almanın neresi yasak ? Eğer yasak olsaydı hiç yaratılmazlardı.Meleklerin hepsi aynı amaç için yaratılmamıştır.Bizleri korumakla görevlendirilen melekler de vardır.
Bir Müslüman kişinin de dua ederek koruyucu meleğinden yardım istemesi yasak değildir.
Melekler'den istemsiz bir şekilde de yardım isteriz ve onlarda bize yardım eder.

(Bu mesajım İslam inancına sahip arkadaşlar içindir. Neye inanacağınız size kalmış bir seçimdir ve buna saygı duyarım!)
Atladığınız bir şey var; Fatiha suresinde " Ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım dileriz." diyor. Unutmamalısınız ki size o meleği gönderecek olan da O'dur. Yardımı melekten ya da başkasından dilemek şirke neden olabilir ki ikinci sıradaki mesajda dikkatimi çeken bir şey oldu. Koruyucu melek resmen ilahlaştırılmış. Ben bunu gördüm.

Demir.D

Banlı Kullanıcı

Bu ''ben, biz'' olayı zaten forumda yeterince konuşuldu o konuya hiç girmiyorum.

Vefk yaparken meleklerden felan yardım istenmiyor. Vefkte genel olarak, ayetler, Allah'ın isimleri ve talabin kendi bulunur. Talepte Allah'tan istenir.

Bakın bu konuda şöyle bir şey diyeyim;

''Allah'ım meleklerinin beni koruması için sana dua ediyorum. '' demek ayrı şeydir, ''melekler, beni korumanız için size dua ediyorum'' demek ayrı şeydir.

İslam dinine göre melekler insiyatif alabilecek varlıklar değildir. Sadece aracıdırlar.

enesuynk

Kayıtlı Üye
mantıksız bir tartışma olmuş yaratıcıyı bırakıp yaratılandan yardım beklemek kadar hemde .

AJA

Elit Üye
Meleklerden yardım isteyebilirsiniz elblette.Dini inancınıza göre isteme şekli değişir.Şimdi tartışan kişilere soruyorum yada meleklerden yardım isteyenlere.Hiç meleklerden yardım dilerken Tanrınızı göz ardı ettinizmi his olarak o an ? Hayır dimi ? Eee sorun ne ozaman.Aklı salih biiri zaten meleklerden yardım isterken Allahı yada Tanrısını göz ardı etmez.Melekleri ben yaratmadım ya biz ! ''O'' yarattı..Allahım sen bir kenara melekleri sen yarattın biliyorum ama ben yine de senden ıstemıyorum onlardan istiyorum mu diyeceksiniz.

Oldu..
Allahın yardımcılarıdır nurlarıdır melekler.Tabi insanoglunun boş bitmez tkenmez ele avuca gelmez istekleri için de dua edilip yada ritüel yapıp meşkul edilemez zaten kabul de görmez.Yardım adı üstünde.Bu yardımda ancak Allahın izniyle olur.
Şifa isterken yada uygualrken bile meleklerden direk istemiyorum ben örneğin.
Sen şafisin yardım ancak senden istenir meleklerimin bana şifa vermelerine izin ver .Rehberlerimin şifa meleklerimin enerjisini istiyorum derim niyette.
İyi forumlar..

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Sen şafisin yardım ancak senden istenir meleklerimin bana şifa vermelerine izin ver .Rehberlerimin şifa meleklerimin enerjisini istiyorum derim niyette.
İyi forumlar..

Kişisel görüşüm doğru bir yaklaşım olduğu konusunda.

striker

Kayıtlı Üye
Meleklerden yardım isteyebilirsiniz elblette.Dini inancınıza göre isteme şekli değişir.Şimdi tartışan kişilere soruyorum yada meleklerden yardım isteyenlere.Hiç meleklerden yardım dilerken Tanrınızı göz ardı ettinizmi his olarak o an ? Hayır dimi ? Eee sorun ne ozaman.Aklı salih biiri zaten meleklerden yardım isterken Allahı yada Tanrısını göz ardı etmez.Melekleri ben yaratmadım ya biz ! ''O'' yarattı..Allahım sen bir kenara melekleri sen yarattın biliyorum ama ben yine de senden ıstemıyorum onlardan istiyorum mu diyeceksiniz.

Oldu..
Allahın yardımcılarıdır nurlarıdır melekler.Tabi insanoglunun boş bitmez tkenmez ele avuca gelmez istekleri için de dua edilip yada ritüel yapıp meşkul edilemez zaten kabul de görmez.Yardım adı üstünde.Bu yardımda ancak Allahın izniyle olur.
İyi forumlar..
İslami açıdan, iradeleri bile olmayan varlıklar söz konusu bilmem farkında mısınız.

Keira

Moderator
Burada farklı inanışa sahip üyelerimiz var. Sayın striker sizin bakış açınıza göre günah olabilir ama bir başka üyeye göre gayet normaldir meleklerden yardım istemek. Herkes kendi inanışına göre cevap verir, soruyu soran üye de kendi inanışına en yakın cevaba göre hareket eder. Bu şekilde birbirinizin inançlarını, düşüncelerini kabul etmeyip, saygı göstermeyip devamlı konuyu başka yerlere çektikçe konu kendi amacından uzaklaşıyor ve üyenin cevap alma hakkını elinden alıyorsunuz. Tüm üyelerimizi bu konu altında tekrar uyarmak istiyorum Lütfen konuları amacından saptırmayalım, soru soran ve cevap almak isteyen üyelerimizin bu hakkına saygısızlık etmeyelim.

Benim kendi bakış açıma göre; meleklerden (kimilerimiz bunlara rehber, aydınlanmış ruh, kutsal rehber vs vs. der) yardım istemek için hiçbir ritüele duaya gerek yoktur, istersiniz onlar size yardım eder. Ama bu demek değildir ki bunu tek başlarına yaparlar. Yaratıcı bize yardım etmelerine müsade etmiştir ve her daimde koşulsuz şartsız müsade edecektir. Onların varoluş amaçlarından biri zaten koşulsuz yardım etmektir.

Ü

Üye silindi 38107

Benim inancıma göre (islam) sadece kendi yaptığımı düşüncemi söylüyorum.Amacım polemik yaratmak değil :)
Bana göre meleklerden yardım istemek puttan yardım istemek gibi.Çünkü onlar iradesiz sadece Yüce Allahın onlara verdikleri görevleri yerine getiren varlıklar.Ama sakın putla meleği bir görüyorum sanmayın.Ben böyle düşünüyorum.Eğer bir yanlışım varsa yanlış bir düşüncem söyleyin bilgileneyim.Tabi islam inancına göre...

striker

Kayıtlı Üye
Dua okunarak meleklerin gelmesine karşı değiliz. Dua ile gelen melek ile, şeker tozuna gelen karınca arasında hiçbir fark yoktur. Hepsinin sebebi ise Allah'tır. Fıtrat olarak belirlediği nizam ölçüsünde haraket ederseniz melekler ile bal arılarının arasında bile bir fark olmadığını çok kolay anlayacaksınız.

Burada farklı inanışa sahip üyelerimiz var. Sayın striker sizin bakış açınıza göre günah olabilir ama bir başka üyeye göre gayet normaldir meleklerden yardım istemek. Herkes kendi inanışına göre cevap verir, soruyu soran üye de kendi inanışına en yakın cevaba göre hareket eder. Bu şekilde birbirinizin inançlarını, düşüncelerini kabul etmeyip, saygı göstermeyip devamlı konuyu başka yerlere çektikçe konu kendi amacından uzaklaşıyor ve üyenin cevap alma hakkını elinden alıyorsunuz. Tüm üyelerimizi bu konu altında tekrar uyarmak istiyorum Lütfen konuları amacından saptırmayalım, soru soran ve cevap almak isteyen üyelerimizin bu hakkına saygısızlık etmeyelim.

Benim kendi bakış açıma göre; meleklerden (kimilerimiz bunlara rehber, aydınlanmış ruh, kutsal rehber vs vs. der) yardım istemek için hiçbir ritüele duaya gerek yoktur, istersiniz onlar size yardım eder. Ama bu demek değildir ki bunu tek başlarına yaparlar. Yaratıcı bize yardım etmelerine müsade etmiştir ve her daimde koşulsuz şartsız müsade edecektir. Onların varoluş amaçlarından biri zaten koşulsuz yardım etmektir.

Sayın Keira, başka konulala birlikte bu konuya da düşüncemi aktarırken, bir belirtme yapmak istemiştim. Farklı inanç sahibi insanlara sonuna kadar saygı duyuyorum asla onları rencide edecek bir eylemde bulunmam.
Bu konuda özellikle belirttim, İslam'i açıdan Kur'an'ı Kerim ışığında melekler ile ilgili düşüncelerimi aktardım. Bu farklı inanca mensup kişiler için yadırganmayacak bir durumdur. Çünkü şahsi görüşümü ve inancımı baz alarak açıklamada bulunduğumu bildirmiştim.

Eğer yazılarımdan dolayı incinen olduysa şayet herkesten özür dilerim sadece İslam'a ait argümanlara Kur'an'ın cevabını iletmek istedim.

Saygılarımla...

La-edri

Kayıtlı Üye
Sevgili striker,kimbilir kac namazimizda ve duamizda biz huzura cikamadikda bizim icin melekler huzura cikip bizim icin aff ve magfiret dilediler, ve kimbilir kac defa onlarin yalvarmalarindan dolayi Allah bizi aff ve magfiret etti .Ve kibilir onlar bize kac defa yardim ettiler.

Müminin miraci namazdir, ve miracda rasulu Ekremin yaninda cebrail vardi, onun bir melek oldugunu söylememe gerek yoktur insallah :)

Allah herseyi bir vesile ile yapar ve meleklerinde vesile olduklari seyleri gözardi etmek hos degil, onlar insan icin secde emirleri aldi, secde eden secde edilene hizmet eder..Beser olan bu emre laik degildir ama insan olmakda kemalattan gecer,arapca cok özel bir lisandir, bir cümlede kök harfler vardir o harfleri degistirdikce yeni cümleler türer, türeyen her cümle aldiginiz ana cümle ile bire bir ilintilidir.

Melek, M,L.K harflerinin türettigi bir kelimedir ve güc anlamindadir, melek mülk kelam kalem kamil malik melik hepside o ana cümlede barinan güclerdir yani mana.

Insan meleksiz KAMIL olmaz kendi beden ülkesine MALIK olmaz, kendinde var zannettigi kendinin zannetigi MÜLK'ünden vaz gecemez yani teslimiyette olmaz.Yani özgür olamaz.

Ve islamin sartlari rasgele siralanmis degildir, meleklere iman ilk sirada gelir, cünki meleksiz insan ne peygamberi kabul eder nede kuranin ilk emri olan IKRA'yi yerine getirebilir.Ve son emir olan Allah'a kavusmayida kabul edemez, yukarida bahsettim ya kelam ve kalem cumleleri bununla bire bir ilintilidir, yani bahsi gecen kalem bir kursun kalem degil, o akil nurudur cunki o gördügü duydugu herseyi hafizaya yazar, ve hatirladigini kelimeye döker, simdi bu akil nuru melekimsilesmez ise seytanilesir, buyrun size iman ve küfür.

Iste bu yüzden meleklerden yardim almak kendini güzel ahlaka davet etmektir, insan ya seytanidir yada melekimsi, cünki insan ilk onlarla muhatab oldu o gündürde ayrilmislar sayilmaz, rasulullah diorki her insanla beraber bir seytan vardir, muhatabi soruyor sizindemi efendim, cevab verior evet ama ben onu müslüman ettim, yani seytan insanladir, ve siz meleklere bazi nimetlerinizi yönetmeye izin vermesseniz o nimetlerin basina seytan gecer, göz harama bakar sevk alir kulak yine öyle ayak yine öyle.. vsa.

Melekler ise hayirdir nur, insanin elini kulagini gözünü ayagini nurlandirmak ifadesi hakkinda biraz düsünelim..melekler kompile nurdan, hani dedikya melekler insana secde eder, ve secde eden secde edilene hizmet eder, nasil ediyor acaba iste sendeki mülknün basina gecerek ama senin icin, ilginc degilmi ?Ama kemalat böyle birsey huzura cikan kiside yoktur karanlik adina birsey o nurlanmistir yani melekelenmistir.

Birde bu akil olayi var onun melekeleri var acaip müthis bir ilim, tefekkür etmek icin denilirki bin yillik ibadetten evla, bu tefekkür olayi sizce meleksiz mumkunmu,akli temiz olmayan bin yillik ibadeti bir saate nasil sigdirir acaba meleksiz ?Tefekkür etmek fikih etmek hikmeti görmek yani bunlar ikra emrine giren seyler herbiriside aklin birer melekeleridir yani gücü yani nuru.
Nuru olmayan nasil okur alemleri, okumak tefekkür ile olaylarin hikmetini görmektir ve daha ötesi.

Duaya gelen melek toza gelen karinca gibidir demissinizde,cebrail de öyle her namaz kilana gelse, herkez miracda ilahi-asktan sema ederdi..

Göklerde bilmem nerde bir ilah var, kanatli sirin sirin ucusan melekcikler var, boynozlu ve catal kuyruklu birde seytan var garibim insan kaybolmus, hidayetttttt diye bagirior,oysa bilmiyorki insan bir alemdir seytan da melekte kendindedir, Rabbi nerdemi ? Sahdamarindan daha yakin yani tabiki kendinde hamd olsun , disarda birsey yok arkadaslar ne varsa sende var, biraz tefal tava reklami gibi oldu kusura bakmayin surc-i lisan ettiysek aff ola.. :)

striker

Kayıtlı Üye
Sevgili striker,kimbilir kac namazimizda ve duamizda biz huzura cikamadikda bizim icin melekler huzura cikip bizim icin aff ve magfiret dilediler, ve kimbilir kac defa onlarin yalvarmalarindan dolayi Allah bizi aff ve magfiret etti .Ve kibilir onlar bize kac defa yardim ettiler.

Müminin miraci namazdir, ve miracda rasulu Ekremin yaninda cebrail vardi, onun bir melek oldugunu söylememe gerek yoktur insallah :)

Allah herseyi bir vesile ile yapar ve meleklerinde vesile olduklari seyleri gözardi etmek hos degil, onlar insan icin secde emirleri aldi, secde eden secde edilene hizmet eder..Beser olan bu emre laik degildir ama insan olmakda kemalattan gecer,arapca cok özel bir lisandir, bir cümlede kök harfler vardir o harfleri degistirdikce yeni cümleler türer, türeyen her cümle aldiginiz ana cümle ile bire bir ilintilidir.

Melek, M,L.K harflerinin türettigi bir kelimedir ve güc anlamindadir, melek mülk kelam kalem kamil malik melik hepside o ana cümlede barinan güclerdir yani mana.

Insan meleksiz KAMIL olmaz kendi beden ülkesine MALIK olmaz, kendinde var zannettigi kendinin zannetigi MÜLK'ünden vaz gecemez yani teslimiyette olmaz.Yani özgür olamaz.

Ve islamin sartlari rasgele siralanmis degildir, meleklere iman ilk sirada gelir, cünki meleksiz insan ne peygamberi kabul eder nede kuranin ilk emri olan IKRA'yi yerine getirebilir.Ve son emir olan Allah'a kavusmayida kabul edemez, yukarida bahsettim ya kelam ve kalem cumleleri bununla bire bir ilintilidir, yani bahsi gecen kalem bir kursun kalem degil, o akil nurudur cunki o gördügü duydugu herseyi hafizaya yazar, ve hatirladigini kelimeye döker, simdi bu akil nuru melekimsilesmez ise seytanilesir, buyrun size iman ve küfür.

Iste bu yüzden meleklerden yardim almak kendini güzel ahlaka davet etmektir, insan ya seytanidir yada melekimsi, cünki insan ilk onlarla muhatab oldu o gündürde ayrilmislar sayilmaz, rasulullah diorki her insanla beraber bir seytan vardir, muhatabi soruyor sizindemi efendim, cevab verior evet ama ben onu müslüman ettim, yani seytan insanladir, ve siz meleklere bazi nimetlerinizi yönetmeye izin vermesseniz o nimetlerin basina seytan gecer, göz harama bakar sevk alir kulak yine öyle ayak yine öyle.. vsa.

Melekler ise hayirdir nur, insanin elini kulagini gözünü ayagini nurlandirmak ifadesi hakkinda biraz düsünelim..melekler kompile nurdan, hani dedikya melekler insana secde eder, ve secde eden secde edilene hizmet eder, nasil ediyor acaba iste sendeki mülknün basina gecerek ama senin icin, ilginc degilmi ?Ama kemalat böyle birsey huzura cikan kiside yoktur karanlik adina birsey o nurlanmistir yani melekelenmistir.

Birde bu akil olayi var onun melekeleri var acaip müthis bir ilim, tefekkür etmek icin denilirki bin yillik ibadetten evla, bu tefekkür olayi sizce meleksiz mumkunmu,akli temiz olmayan bin yillik ibadeti bir saate nasil sigdirir acaba meleksiz ?Tefekkür etmek fikih etmek hikmeti görmek yani bunlar ikra emrine giren seyler herbiriside aklin birer melekeleridir yani gücü yani nuru.
Nuru olmayan nasil okur alemleri, okumak tefekkür ile olaylarin hikmetini görmektir ve daha ötesi.

Duaya gelen melek toza gelen karinca gibidir demissinizde,cebrail de öyle her namaz kilana gelse, herkez miracda ilahi-asktan sema ederdi..

Göklerde bilmem nerde bir ilah var, kanatli sirin sirin ucusan melekcikler var, boynozlu ve catal kuyruklu birde seytan var garibim insan kaybolmus, hidayetttttt diye bagirior,oysa bilmiyorki insan bir alemdir seytan da melekte kendindedir, Rabbi nerdemi ? Sahdamarindan daha yakin yani tabiki kendinde hamd olsun , disarda birsey yok arkadaslar ne varsa sende var, biraz tefal tava reklami gibi oldu kusura bakmayin surc-i lisan ettiysek aff ola.. :)

Güzel açıklamanız ve emeğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sanırım biraz yanlış anlaşılıyorum, amacım kişilerin inançlarını tartışmak ve onları yanlışlamak değil.
Sadece İslami durum söz konusu olunca Kur'an'ın referansı ile birkaç düşünce aktardım.
İslam'i argümanların birçoğu temelsizdir. Fakat bu temelsiz argümanlar artık gerçek gibi algılanılıyor . Oysa Allah bizlere Kur'an size yeter diyor, o mübindir yani apaçıktır diyor ve en önemlisi Kur'an kendisinin müfessiridir diyor.
Bundan dolayı hiçbir farklı kaynaklara yönelmeden bir müslüman Kur'an ne diyor sorusunu sorup, cevabı içinden aramaya çalıştığı zaman çok kısa bir süre zarfında ard arda yanlış bilinen olguların Kur'an tarafından cevaplandığını görecektir.
Bu konuyu asla tartışma olarak sürdürmek istemem ve buna mahal vermem, sadece bir bakış açısı sunmak istiyorum.
Örneğin, bir insan öldüğü zaman defin işlemlerini başlatırız, yıkanır, namazı kılınır, sonra hoca defneder ve başında bazı dua adı altında cümleler sarfeder. Kimse bilmez ne dediğini, Allah, Peygamber lafızları geçtiği için zaten hüzünlü insanlar tamamen hocanın ritüellerine bağlı kalıyorlar.
Bu durumu hiç düşündünüz mü?
Sen kimin kulusun, kimin ümmetisin felan gibi sorulara verilecek yanıtlar hoca tarafından iletiliyor. Münker ve Nekir meleklerinden önce ölüye aktarılan son bilgiler.
Münker ve Nekir'in kelime anlamlarına hiç baktınız mı? Allah'ın meleklerine yakıştırılan bu isimlerden tutun da böyle melek isimlerinin olmadığına kadar neler neler hayatımıza girmiş farkında bile değiliz.
Allah Kur'an'da Peygamberimize diyor ki, sizden önce nice nesiller helak oldu, onlardan en ufak bir cılız ses duyabiliyor musun? Bir başka ayette asla diyor Allah, asla duyuramazsınız sesinizi.
Oysa bizim inancımıza yerleşmiş bu olgular ile standart cami hocası ölene telkin veriyor, Peygamberimiz duyuramıyor sesini ama hocamız duyuruyor.
Bunun gibi sayısız örnek var.
Saygılarımla...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...