Koku alma yeteneği

Love Song

Banlı Kullanıcı
Evet arkadaşlar,Çoğunuzun ilgilenmeyeceğini tahmin etsemde bu konuyu açmak istedim

21. yüz yılda insan iç güdülerinin hemen hemen hepsinin köreldiği hatta Sadizm gibi insanın en temel ve en saf dürtülerinin yok edilmeye çalışıldığı bir zamanda koku alma yeteneği gibi inanılmaz bir fiziksel ayrıcalığı insanların çok büyük bir kısmı kullanmayı bilmiyor

Başta verdiğim sadizm örneğini yanlış anlamayın,Sonuçta insan başka canlılara acı çektirmeyi seven tek varlıktır ve isterse peygamber olsun bütün insanların biyolojik yapısında bu dürtüleri vardır,Neyse Sadizm için belki ayrı bir konu açarım,Şimdi asıl konumuza dönelim

İnsan burnu 11.000 farklı kokuyu tanıma özelliğine sahiptir,Şu ana kadar pek işimize yaramıyor gibi gözüktüğünün farkındayım
Fakat 11.000 kokuyu tanıma yeteneği Kavun,karpuz,çilek kokusunu tanıyarak heba edilemez değilmi?

Asıl önemli konu şu; Her insanın kendine has bir kokusu vardır,Tıpkı parmak izi gibi her insanın kokusu farklıdır
Kimse doğduğu kokuyla kalmaz istediği kadar parfüm sıksın istediği kadar yıkansın üstündeki her kokuyu bastırabilecek
Ve eğitimli birinin o kokuyu ayırd edebilecek bir kokusu vardır

İnsan kokusu değişkendir,Fakat bir insanın kokusunun değişmesi en az 20 sene sürecektir
İnsan istediği gibi kokusunu değiştiremez,İnsan düşüncelerine göre koku değiştirir,İnsan kokusu kendi kendine değişmez

İnsanın düşünceleri değiştikçe (Hayat felsefesi yada hayata bakış açısıda denilebilir) İnsanın kokusuda değişebilir

Koku alma eğitimi genelde özel askari şirketlerin kendi yetiştirdiği adamlarına verdiği bir eğitimdir
Bu eğitim orduda yada güvenlik şirketlerinde verilmez
Çok özel kuruluşlar günümüzde köklü ajanları yada tetikçileri için bu eğitimi kendileri verir

Çoğu ülkenin istihbarat'ı bile bu eğitimi vermez yada veremez

Bir insanın kokusunu tanımak tamamen o kişinin kimliğini öğrenmek demektir,Kokusu insanın ruh halini belli eder
Bu eğitimi alan japonyada görevli yakın bir arkadaşım karanfil gibi koktuğumu söylemişti
Fakat eğitimi almamış kişiler hafif ve güzel bir kokum olduğunu söyler

İnsan kokularına bir isim verilmez genelde bilinen kokulara benzetilir
Mesela avrupada derslerime giren ingiliz öğretmenimiz toz gibi kokuyordu,Uçağa bindiğimde yanımdaki adam kaya tuzu gibi kokuyordu
Hatta japonyada japonca bilmediğim için ingilizce konuştuğum ve yol tarifi istediğim bir kadın vardı kadın tıpkı barut gibi kokuyordu
Tabiki benzetmeler kötü değil,benzetmeyle insanın kişiliğini anlamak saçma olur,Siz hiç kötü bir karanfil gördünüzmü?

Bu farkı anlamak için fiziksel eğitim almak şart, 11.000 farklı kokuyu hafızada tutmak,o kokularından tanımak ve hatta o kişilerin kim olduğunu öğrenmek
Bunun için özel eğitim yerleri var türkiyede varmı bilmiyorum,almanya,İngiltere,Japonyda yaşayan arkadaşlarım bana mesaj atarlarsa yerlerini tarif edebilirim eğitimleri biraz pahalı olsada gerçekten güzel bir fırsat

Yok çok pahalı diyorsanız uluslar arası büyük bir askeri şirkete baş vurabilirsiniz,kabul edilirseniz 2 yıllık eğitimde daha bir çok şey öğrenebilirsiniz
Tabiki askeri şirketlerde çalışmayı tavsiye etmiyorum,Bence gereksiz yani aksiyona gere yok :Angel_anim:

tekseleme

Kayıtlı Üye
ilgilenmemek yazmışsında ben insanların zaten var olan yeteneklerini geliştirmesi konusuna büyük önem veririm ama öyle yabancı devlete sadece bunun için gidemem türkiye olsa iyi olur aslında yada internet üzerinden ?

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Bunu bende fark ettim. Mesela karşı komşumuzun garip bir kokusu vardı. Eski bir aile dostumuzun da kendine has bir kokusu vardı. Kokuları tam bilmediğim için ne koktuklarını söyleyemiyorum :) Ama haklısınız herkesin kendine has bir kokusu var.