kişiye özel dua için yarışma

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bunu daha önceden görmeyen biri,arapça da bilmiyorsa hiçbir ayrıntı veremez sanırım.Ancak bizim gibi yorum yapar yapaar yapaar :rolleyes: Urum merak ettim ben nedir bu.Özelden yazman mümkün mü,söz kimselere demem :D Şaka bir yana sonucu ne olacak merak ediyorum.Ama mantıklı olarak düşünürsek biri gelip bunu kitabına sokuyorsa bu bilinen bir yerde demektir.Camii de veya herhangibir padişah,vezir veya bilimum devlet adamlarından birine ait olduğunu sanıyorum.Bu kesin birçok insanın gördüğü belki de hergün altından yanından geçtiği birşey sanırım.

weeshne

Kayıtlı Üye
kopya yok araştırın mesele aaştırma yapmanızı sağlamak

kişisel yorum değil net olanı istiyorum

Mesele araştırma yapmaksa yapıldı. Kimi sizin gibi 3 ay da bilgiye ulaşır(1.127 no'lu mesaja atfen) kimi benim gibi sadece 10 dakikada. Nasıl ki ben sizin mistik konulardaki bilgilerinizi sorgulamıyorsam siz de benim araştırma yöntemlerime dudak bükemezsiniz. Çeşitli araştırma yöntemleri vardır, hatta bazı fakültelerde ders olarak verilir. Soru ilk kez sorulduğunda çalışma alanı kısıtlaması getirilmemişti. Şimdi siz Google'dan bulunmuş diye beğenmemezlik edemezsiniz. İlk başta belirtseydiniz ! Ayrıca diğer üyelerin de bu arama motorunu kullanma imkanı vardı, kullansalardı; ki pek çoğunun Google'da arama yaptığına eminim. Fakat yukarıda da belirtiğim gibi "aramak "başka şeydir "araştırmak" başka şey. "Bakmak" ile "görmek" arasında fark olduğu gibi.

Ayrıca kişisel yorum değil net olanı istemişsiniz. Ben de net bilgi yazdım, yorum yapmadım. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmeden "kopyala-yapıştır"suçlamasına gelince: 12/12/08 tarihli 25 no'lu mesajımı okuma zahmetinde bulunsaydınız gerekli çeviriyi yaptığımı görürdünüz.

Cevabı yazarken amacım hoşça vakit geçirmekti. Bir kaç gün bekleyip de doğruluğu teyit edilen bir yanıt görmeyince sorunuz cevapsız kalmasın diye yazmıştım. Yoksa özel bir dua falan beklemiyordum zaten.

Sonuç olarak; verilen bilgi doğrudur,kesindir,nettir.(sizin de belirtiğiniz gibi)
Detayları da bizzat sizden "kaynakça"sıyla beklemekteyim. İyi çalışmalar.

Diagramma

Kayıtlı Üye
Sanırım URUMHAMATAHAYİL'in böyle bir bilgiyi onaylamamasının nedeni bunları o ve ya şu kaynaktan bulmaktan ziyade görmenizi istemesi... Yani ortaya çıkan ürün başkasına değil size ait olmalı... Sorun araştırmaysa herkes yapar ama sorun görebilmek bilebilmek yorum getirebilmek... Eminim diğer sayfalarda yorum yapan kişilerinde sarfettikerl sözler az çok doğruydu fakat sentezini yapmak gerek belkide...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
weeshne, keşke cevaplamasaydın, keşke böyle yazmasaydın, keşke bu yazını görmeseydim. Üzdün beni, bu şekilde konuşmamalısın ne urumla ne de bir başkasıyla. Hele ki lütfen uruma hitaben böyle konuşma kendisine bu şekilde konuşuldukça ben üzülüyorum. Ne güzel eğleniyoruz, araştırıyoruz kopya çekiyoruz; hayat yeterince acı ve zor.. Özel bi dua istemiyorsan eğer sen kazanırsan özel dua hakkını ben alayım bari boşa gitmesin.:p

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
weeshne, keşke cevaplamasaydın, keşke böyle yazmasaydın, keşke bu yazını görmeseydim. Üzdün beni, bu şekilde konuşmamalısın ne urumla ne de bir başkasıyla. Hele ki lütfen uruma hitaben böyle konuşma kendisine bu şekilde konuşuldukça ben üzülüyorum. Ne güzel eğleniyoruz, araştırıyoruz kopya çekiyoruz; hayat yeterince acı ve zor.. Özel bi dua istemiyorsan eğer sen kazanırsan özel dua hakkını ben alayım bari boşa gitmesin.:p
Ben de alabilirim yani :D

weeshne

Kayıtlı Üye
"Hükmettiğin zaman onlar arasında adaletle hükmet. Şüphesiz Allah adil davrananları sever." (el-Mâide, 5/42; ayrıca bk. el-Hucurât, 49/9).

"Hükmünde, yönetimi ve velâyeti altındakiler hakkında adîl davrananlar, Allah katında nurdan minberler üzerinde olacaklardır." (Müslim, İmâre, 18).

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
weeshne mesajınızı daha önce okudum zaten sadece bu konu hakkında olan kısmı biraz kişisel yorum ekleyerek çevirmişsiniz ve çokda mantıklı bir şekilde. o zaman da yeterli gelmediği için zaten herhangi bir açıklama yapma gereği duymadım

3 ayda bulmuşsunuz ben on dakikada buldum gibi basit kinayeye başvurmakta çok komik bir uslup. araştırma olarak dediğim gibi o kadar kolay ki bulması sizin bulduğunuzu ben bu kadar basit bir şey istemiyorum dedim. ama daha önce yazdığımı anlamadıysanız bu benim sorunum değil.

net cevap bu diye tek bir yerden bulunan ingilizce metni önüme sürecekseniz bu resmin açılımı o kadar basit değil. bulunan kaynakta o kadar az anlatılması beni ilgilendiren bişey de değil.

kişisel yorum hala istemiyorum bundan anlaşılacak şey araştırmadan yalnızca bence diyerek yapılan subjektif yorumları kapsar. hala öyle bir açıklama istemiyorum

sembol yorumu istiyorum bu sembol sorumuda bence şeklinde yapılmayacak. olması gerektiği gibi yapılacak.

araştırmanıza dudak bükmüyorum yazdığını kinaye iceren mesajlara dikkat ederseniz. benim konuşma şeklim şahsınızı alakadar etmiyor konunuzu alakadar ediyor ama siz hafifce konuyu bana dokunduruyorsunuz. karşılığını isteyip istememenizde benim umrumda değil.

bu bir yarışma konusudur. yarışmayı kazananada bir ödül vardır. o ödülü alan kişi istediği yapar orası beni bağlamaz.

kinaye dolu çaktırmadan kendinizi övmeye çalışan (aslında açıkca net) tarzınızla site içi bir eğlenceyi aynı zamanda bu ödülü çok önemseyen insanların çabasını çirkin bir şekilde bozduğunuz için teşekür etmiyorum.

konu benim konum araştırma benim araştırmam ödül benim ödülüm. beklediğim cevapta beni ilgilendirir. istemediğim bir cevabı verdiğiniz için bu kadar komik bir uslüp kullanmanıza gerek yoktu. zorla beğenecek halim yok ya

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
şu anakadar bir çok güzel ve doğru yorumlar gelmiştir. bunları birleştiriniz. ve sembol yorumu yapınınız. ben bu konunun biraz uzun sürmesini araştırma yaparken pek çok öğrenmenizi hedeflemiştim. ama keyfim kaçtı. kısa bir süre sonra sonra istediğim cevap gelmezse konuyu bitireceğim

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Temsili bir göz;
- 3. Gözü temsil ediyor. gönül gözünün açıldığını anlatıyor. Okült gelişmede beynin hem sağ hem sol yarı kürelerinin dengeli çalışması makbuldür. Ve en önemlisi beynin orta kısmının uyarılması önemlidir. Burada iki önemli bez bulunmaktadır, biri beyin epifizi (pineal gland) ve diğeri sümüksü bezi (pituitary gland). Bu Ufak bir kozalağa benzeyen beyin epifizi tarih boyunca insan ruhunun bedeni ile temas ettiği merkez olarak bilinirdi. Bu iki kürenin dengeli ve sağlıklı işlemeleri alında iki petal ve ışından meydana gelen seyyal bir merkezin uyanmasına yol açarmış. Alının tam ortasında bulunan bu merkezin bölgesinde göz hücrelerin bulunduğu atıl bir bez de vardır. Bu bezin milyonlarca yıl önceki bir evrimden kalma olduğu ve o zamanlarda bir çok dinazorda görülen üçüncü bir gözün kalıntısı olduğu bilinmektedir. Buna Hindular 3. göz demiştir. Bizlerde gönül gözü, kalp gözü diyoruz sanırım.İnsanların en önemli duyuları hiç şüphesiz görme ve işitmedir. Kuran-ı Kerim'de belirtildiği gibi, "Size kulaklar, gözler, kalpler verilmiştir. Öyleyken, Pek az şükrediyorsunuz."
- Gözün İçinde 7 adet çiçek vardır. 7 Sayısı bütün kültürlerde en kutsal sayıdır. İnsan bedeni 7'ye ayrılmıştır: iki kol, iki bacak, baş ve gövdenin iki parçasıdır. İnsan başında ayrıca iki kulak, iki göz, iki burun deliği ve bir ağızı vardır ve toplamları yedidir.Hindulara göre insanın beş duyusu haricinde, biri altıncı duyusu (psişik duyu) diğeri de zihinsel idrakı olmak üzere yedi unsuru vardır.İnsan her yedi yılda bir hücrelerini yenilediği söylenir ve her yedi yılda bir devre geçirir. Bunlar 7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70 yaşlarında olduğu kabul edilir. Bu yedi senelik devreler sadece şahısların bedensel yenileme, değişme ve olgunlaşma dönüm noktaları değil, aynı zamanda insan yaşantısında köklü değişiklikler yaratan önemli "geçiş" dönemleridir. Tasavvufta 7 takva kademesi vardır. Gök 7 kattır. Kabalistler Tanrı'nın dünyayı 6 günde yarattığını 7. günde dinlendiğine inanırlar. Buradaki 7 çiçek sembolü tüm bu kutsal (daha belitemediklerim hariç) kabulü belirtir. / Enerji merkezi. Ortadaki çiçek bence taç çakrayı temsil ediyor. Taç çakranın açılarak Tanrısallık ile buluşulduğunu ifade etmekte. Çocuklarda bıngıldak taç çakra noktasıdır. Bu Tanrı ile bağın açık olduğunun simgesidir. çocuk büyüdükçe bu bağın koptuğu ay da azaldığına inanılır. Burada 7. çiçek taç çakranın açık olduğunun ifadesi sanırım.Yedi sayısının ezoterik astrolojide karşılığı, yedi uçlu yıldız heptagram'ın, evreni oluşturan yedi kozmik plan, bedende mevcut yedi suptil merkez (Çakralar)dir. Yedi mecazi olarak sonsuzluğun rakamı imiş. Bu derlenmiş bilgiler ışığında islami bir sembol olduğu için gözün çevresine Allh'ın 99'un isminin Arapça yazıldığını tahmin ediyorum. Ayrıca gözün etrafındaki halkalara dikkat ederseniz 99'u da verdiğini görürüz. Sağa kuyruklu bir 9 ve sola kuyruklu bir 9 gibi. Ayrıca Ebced'e göre "Allah" lafzı da 66 etmektedir. Ve yine bu sembolde 66 rakamını da görebilmektesiniz. Sola kuyruklu bir 6 ve sağa kuyruklu bir 6.

Tüm bilgileri birleştirince Tanrı'nın gözü üzerinizde olsun, Tanrı'nın gözü heryerde, Tanrı her yerde ve her şeyde manasına gelen bir koruyucu sembol olduğunu düşünmekteyim.
Saygılarımla

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
teşekür ederim çok güzel 3 ana konu eksik onun dışında doğru bu eksik 3 konu daha gerekiyor

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Taç çakrayı simgelediğini düşündüğüm ortadaki çiçeğin içinde ellerini ve kollarını açmış insan figürü var (yaklaştırınca farkettim). Bu Leonardo'da Vinci'nin Vitruvius Adamı eskisine benzemektedir. Bu da Altın Oran denilen Oranların Kanunu'nunu & İnsanın Oranları olarak anılır. Burada ortadaki çiçeğin 6 yaprağı olduğu görülmektedir. Daire şeklinde görülür dikkat ederseniz. Eski çağlarda altı sayısı zaman ve mekanın birimi olarak kabul edilirdi. Çünkü hem zamanın hem de mekanın devresel oldukları ve daire oluşturdukları inanılırdı ve bir daireyi bir pergele çizildiğinde, pergelin açısını bozmadan daire cizildiğinde daireyi tam altıya böler. Bu yüzden bu zaman ve mekan birimleri altı ile bölünür, 12 ay, 24 saat, 60 dakika, 60 saniye gibi, veya bir dairenin 360 dereceye bölünmesi gibi. Bu yüzden Tevrat ve Kuran'da dünyanın altı günde yaratıldığı yazılır. Yedi de sonsuzluğu ifade eder. Burada Yaradılış ve Tekamül Yasaları simgeleniyor ve bu iki yasa arasındaki ilişkiyi gösterir. İinsani ve ilahi olanın kesişmesinin sembolü de gizlidir burada. Yedi nasıl mecazi olarak sonsuzluğun rakamı ise, altı da haftanın (içi) gün sayısıdır, o sınırlı maddi ortamda dengeyi temsil eder, üçün üç ile dengelenmesi, başka dir deyişle ruhun madde ile mücadelesi"(4).
Kabala'da altı güneşin değeridir. Güneşin ortasında olduğu bir heksagon'da da etrafında altı gezegen heksagonun her bir kenarında gözükür (Kadimler, güneş ve ay ile birlikte yedi kutsal gezegen tanırlardı. Bu gezegenler evrende mevcut yedi ilahi ilkenin maddi tezahüratlarıdır).Tevrat ve Kuran'a göre Tanrı dünyayı altı günde yaratmıştır. O halde, altı nesnel alemin rakamıdır ve evren altı prensibi üzerine kurulmuştur.Grek ebcedinde Kozmosun rakam değeri 600'dür. Sümerler ve diğer kadim uygarlıklar bütün zaman-mekan hesapları seksajisimal birimi olan 60'a dayanan sistem üzerinde kurmuşlardır. Çünkü zaman ve mekan dairevidir, siklüslere tabidir, ve altı dairenin rakamıdır. Heksagon kübik bir dairedir, ve bir pergelle çizilen dairenin çevresi aynı pergel açısı ile altı eşit bölüme ayrılır. Ayrıca daire 360 derecedir (6x60).
Tevrata göre Tanrı yedinci günde yarattığı dünyadan çekilmiştir. Burada Heksad ile Heptad arasındaki ince ayrılım belirleniyor. Altı tecelli olmuş ve siklüslere tabi maddi alemi simgeliyorsa, yedinci prensip tecelli olmamış ve altıgen evrenin üstünde yer alır. İnsan bedeni yedi parçalı olduğuna göre, altı başsız bir gövde olup, İlahi prensipten yoksun, zaman ve mekan çarkında, yani maddeye tutsak bir varlığı, dünyevi insanı gösterir.altı rakamı hem evrenin ölçü birimi hem de insandaki ilahi kıvılcımı tutsak eden nesnel alemin simgesi olarak idrak etmek mümkündür. Altı, ayrıca güneş sisteminin merkezi olan güneşin Kabalistik rakamıdır.
Altı loki veya alem şunlardır: İnsanlar alemi, hayvanlar alemi, cehennem alemleri, Petras veya hayaletler alemi, Titanlar alemi ve Devalar alemi. Ezoterik görüşte hayvanlar alemine geçiş mümkün değildir ve mecazi alınması gerekir. Petraslar ise, dünya ortamından kopamamış başıboş ruhlar topluluğudur. Titanlar'ın kim olduğu tam açık değil, belki de mücadeleye dayılı batı alemi. Titanlar ve Devalar alemi arasında Hayat Ağacı gösterilmektedir. Hayat Ağacı da Şaman veya Majisyenin Deva alemine girip çıkmak için kullandığı araçtır. Devalar bazen ilahlar diye tercüme edilir, en doğru karşılığı tabiat ruhları ve meleklerdir. (4)
Heksagram ayrıca İslam kültüründe çeşitli motiflerde kullanılmıştır. Tılsımlarda, sihir ve havasta kötülüğün etkilerine karşı korunmak için kullanılmıştır.
Altı rakamının matematik özelliği parçaların hem toplamı, hem çarpımı kendisine eşittir (1+2+3 = 1x2x3=6). Bu rakam tabiatta muntazam bir şekilde sürekli olarak ortaya çıkar. Arı petekleri ve kar tanecikleri gibi birçok örnek göstermek mümkün.
Altı sayısını kendisiyle çarptığımıza her zaman geri döner (son hanesi): 6 x 6 = 36, 6 x 6 x 6 = 216, 6 x 6 x 6 x 6 = 1296.

Bu sanırım yukarıda da bahsedildiği gibi hegsagramın İslam kültüründeki motiflerinden biri. Tılsımlarda, sihir ve havasta kötülüğün etkilerine karşı korunmak için kullanılmıştır.
Saygılarımla,

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
beklediğimden daha iiyisi bile geldi kazanan belli oldu gizlimabet perisi

teşekür ederim

ödülünüz için özel mesajdan lütfen istediğinizi belirtiniz

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Taç çakra sembolü çiçeğin etrafında bulunan çiçeklerin her biri 5 yapraklıdır ve şekilleri şöyle bir canlandırısanız piramit gibidir. Bu 5 sayısını temsil eder.
Pentad, biri dişi olan Duad, ve biri de erkek olan Triad'ın birleşiminden meydana gelen bir sayıdır. Çeşitli geometrik şekillerde ifade edilir. Beş noktanın kesişmeden birleşimi bir pentagonu meydana geitirir. Pentagon ise, beş uçlu bir yıldızın uç noktalarını çizgilerle birleştirdiğinde ortaya çıkar. Beş köşeli yıldıza pentakl veya pentagram denilir. Beş "A" harfin birleşiminden geldiği için "beş a" anlamına gelen pentalfa da denir. Beş köşeli yıldız en yaygın ve benimsenmiş tanımı "beş harf" anlamına gelen pentagram'dir. Bir pentagram üç üçgeni içerir. Piramid de, beş kenarlı olduğundan Pentad'a tabidir.Eski Mısır'da takvim 360 gün olarak sayıldığı için, fazladan olan beş gün kutsal bayram günleri olarak tutuluyordu (ayrıca 360 beşle bölündüğünde kutsal metinlere göre insan yaşı olan 72 sayısı çıkar). "Kutsal" Tetraktys'in sayısı on olduğuna göre, onun yarısı olarak beş rakamı Phythagoras okulunda özel bir yeri vardı. Makrokozmosun rakamı on ise, insan olan mikrokozmosun rakamı beş olmalıydı. Çünkü mikrokozmosun altında da daha ufak kozmoslar da vardır ve insan bu küçük kozmoslar ve evren arasında bir köprü kurmaktadır ve orta yeri tutmaktadır. O halde, beş insanın sayısıdır. İnsan kollarını ve bacaklarını açtığı zaman, başı ile birlikte beş köşeli bir yıldızı benzemektedir. Gerek elinde, gerekse de ayaklarında beşer parmağı vardır. Ayrıca insanda görme, işitme, koklama, tat alma ve dokunma olmak üzere beş duyusu vardır. Hindular, duyulara bağlı olarak, bedensel işlevlerin de beş aktif unsuru içerdiğini inanırlar.
Bu çiçeklerin her birini 5 kenarlı yıldız pentegram gibi düşünebiliriz. Tarih boyunca beş kenarlı yıldız veya pentagram, korunmak için kullanılmıştır. Eski Mısır, Mezopotamya ve Yunanistan'da bu maksatla kullanıldığı bilinmektedir. Bu sembolün şer güçleri geri püskürttüğü, insanı her türlü kötü büyüden koruduğu tarih boyunca inanılırdı. Dört elemanın fiziksel özü olan Astral Işığın üzerinde irade gücünün hakimiyeti Maji'de pentagram ile temsil edilir...Pentagram zihnin elemanlar üzerindeki hakimiyetini belirtir. Hava elemenalları, ateş cinleri, su perileri ve toprak elementallar bu işaretle bağlanırlar... bu simge evokasyonda (çağrı) bilinçli bir şekilde kullanıldığında, elemental varlıklar ona tabi olurlar."Diodurus'a göre pentad, "dört elemanın esirle birleşmesidir". Bu açıdan pentagramın okült anlamı beşinci eleman olan esirin (Hintçe'si Akaşa) diğer dört eleman üzerine hükmetmesidir. Esir veya Akaşa diğer elemanların tecelli ettiği kaynaktır. Doğa ruhları veya cinlere, elemental varlık denmesi onların dört elemandan meydana gelişlerinden kaynaklanır. Bu dört eleman dışında bir de üstün beşinci unsur sadece insanda vardır. O halde, o elemental varlıkları hükmetmeye yarar. İşte pentagramın elemental varlıklara karşı bir silah, kalkan veya hakimiyet işareti olarak kullanılmasının nedeni budur.
Psişik korunma bazı insanlara safsata gibi gelebilir. Ancak, yaşadığımız ortamda sadece hava, kara ve su kirlenmiyor, içinde yaşadığımız psişik atmosfer de negatif düşünceler ve ihtiraslarla sürekli kirlenmektedir. Ruhsal bir disipline giren birisi, bu negatif etkilere karşı başkasına nazaran daha hassas ve açıktır. Çünkü onun psişik merkezleri açılmaktadır.
Korunma için kullanılan pentagram modern majisyenler tarafından genellikle imgeleme ile parmak veya bir kama ile havada çizilir. Pentagramın tek kenarının yukarı bakması önemlidir. Ki burada da çiçeğin üst orta yaprağı yukarı bakmaktadır. Aşağı bakan pentagram genellikle karanlık bir sembol olarak görülür ve şer varlıkları çağırmakta kullanılır. Sembolik olarak bazen iki boynuzu ve kulağı ile bir keçi kafası olarak gösterilir.
Beş sayısını kendisiyle çarptığımıza her zaman geri döner (son hanesi): 5 x 5 = 25, 5 x 5 x 5 = 125, 5 x 5 x 5 x 5 = 625.
"Mikrokozmosun sembolü olarak Pentagram,​
PENTAD insan tarafından elemental varlıları
hükmetme ve onların kötüllük
yapmalarını engellemede kullanılır."​
Eliphas Levi​
demek ki burada da yine korunma psişik korunma amaçlı olduğu anlaşılmaktadır.
Saygılarımla,

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
son açıklamada olması gerekiyordu ama diğer açıklamalarınızdan dolayı sorun yapmamıştım ama onuda yazdığınız süper teşekür ederim

CREEPA

Banlı Kullanıcı
Bastan yarismanin sonuna kadar zaten GizliMabet Perisinin bu yarismayi kazanacagini tahmin ediyordum.
Hadi bakayim tebrik ederiz peri.Iyi bir is cikardin.

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
:)) Mutlu oldum açıkçası. İsteğimi özelden bildireceğim Urum. Bir düşüneyim güzelce yarın falan bildiririm uygunsa.

Tekrar teşekkür ederim. Üzerinde epey düşündüm ama püf noktasını yakalayınca bilgilere ulaşmak kolay oldu.
Sevgili Creepa size de teşekkür ederim.

CREEPA

Banlı Kullanıcı
Esas ben size tesekür ederim.Müthis bir performans sergilediniz,respect!!!

heduba

Kayıtlı Üye
hakikaten harika bir açıklama gizlimabet perisi.verdiğin bilgiler ve emeğin için teşekkürler ve tebrikler.uruma da tekrar teşekkür ederim çünkü bu sayede bayaa araştırma yaptım ve değişik bilgilere ulaştım.bu gibi yarışmaların devamını bekliyorum.ödül şart değil bu arada ;)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Evet tebrikler,gerçekten başarılısın.Urum böyle yarışmalar sürekli olsa ya.Hem bilgilenip hem de iyi vakit geçiriyoruz.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
gizlimabet perisi muhteşem çok teşekkürler. Okuyunca aman tanrım dedim..
Kimsin nesin kimlerdensin neredesin? Nası bi şeysin sen? şimdiye kadar neredeydin sen? Zekana sana hayranım bundan sonra :payrıca tebriklerrr..